• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » تئاتر و سینما » 16 آپریل روز تولد چارلی چاپلین بود
  کد خبر : 4484

  16 آپریل روز تولد چارلی چاپلین بود

  16 آپریل روز تولد چارلی چاپلین بودReviewed by Aryan on Apr 17Rating: برای دانلود این ایمیل و مشاهده ان بر روی کامپیوتران اینجا کلیک کنید این عکس آوریل سال 1977 گرفته شده و یکی از آخرین عکس‌های چاپلین است. «دخترم، به دنبال نام تو نام من است؛ چاپلين! با همين نام چهل سال، بيشتر مردم…

  16 آپریل روز تولد چارلی چاپلین بودReviewed by Aryan on Apr 17Rating:

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج برای دانلود این ایمیل و مشاهده ان بر روی کامپیوتران اینجا کلیک کنید


  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  این عکس آوریل سال 1977 گرفته شده و یکی از آخرین عکس‌های چاپلین است.

  «دخترم، به دنبال نام تو نام من است؛ چاپلين! با همين نام چهل سال، بيشتر مردم روي زمين را خنداندم و بيشتر از آنچه آنان خنديدند، خودم گريستم.»

  114 سال پيش، در روز 16 آوريل 1889 ميلادي «سر چارلز اسپنسر چاپلين» معروف به چارلي چاپلين نابغه عالم سينما در شهر لندن به دنيا آمد. چارلي در 5 سالگي بر صحنه تئاتر ظاهر شد و به سرعت شهرت يافت.
  پدر و مادر او مجريان نمايش‌هاي موزيكال بودند. اولين حضور او در صحنه 5 سالگي‌اش بود كه مجبور شد به جاي مادرش كه مريض شده بود، روي صحنه برود. والدينش بعد از مدتي از هم جدا شدند و چارلي پيش مادرش ماند كه مادرش در مرور زمان صدايش را كه مي‌توانست با آن كار كند از دست داد.

  او مهمترين و تاثيرگذارترين شاگرد مك سنت است. در نخستين فيلمي كه به نام تلاش معاش(1914) براي مك سنت بازي كرد، نقش يك شيك پوش تيپيك انگليسي به او محول شد، اما با فيلم دومش مخمصه غريب ميبل (1914) كاراكتر يك ولگرد كوچولو را معرفي كرد. كاراكتري كه بعدها او را شهره آفاق ساخت. چاپلين در رمانس ناكام تيلي (1914) به كارگرداني مك سنت بار ديگر بازي كرد و كاراكتر اين دلقك ريزنقش را به تدريج پرورش داد. شخصي با كفش‌هاي بزرگتر از پاهايش، شلواري گشاد و كتي تنگ كه كلاه لبه‌دار دربي بر سر مي‌گذاشت.

  چاپلين شروع به كارگرداني كرد و در كمپاني‌هاي مختلف قراردادهاي با دستمزدهاي مناسب گرفت. شخصيت پردازي درخشان او همراه با حركات پانتوميم كه چارلي تبحر بي‌مانندي در آن داشت، باعث پيشرفت او مي‌شد. او با دوازده فيلمي كه در ميان فيلم‌هاي ديگرش بهتر بود و آنها را در كمپاني ميوچوال ساخت، نشان داد كه استعداد فوق‌العاده‌اي نيز در طنز دارد. هجويه‌اي از مردم بسيار فقير در مقابل مردم بسيار غني. ضعيف در مقابل قوي…

  وي در سال 1925 ميلادي فيلم «لايم لايت» را کارگرداني کرد و بعد از آن به جهانگردي پرداخت. دولت آمريکا چارلي را به سبب همدردي با فقرا و محرومين جامعه در اين کشور با محدوديت روبه‌رو ساخت؛ اما او هيچ‌گاه به بي‌بندوباريهاي سينماي آمريکا آلوده نشد. فيلم‌هاي چاپلين آميزه‌اي از هزل و اندوه و انتقادات جسورانه و عشق به انسانيت است که مشهورترين آنها «جويندگان طلا»، «زندگي سگي» و «ديکتاتور بزرگ» هستند.
  چاپلين، ‌پس از توفيق خارق‌العاده فيلم‌هايش، يك كمپاني تهيه فيلم ايجاد كرد كه در سال 1918 با شركت چند تن از هنرپيشگان معروف به صورت كمپاني عظيم «يونايتد آرتيستز» درآمد.
  با تولد سينماي ناطق، هاليوود دچار بحران بزرگي شد و بسياري از ستارگان معروف در مدت كمي افول كردند اما چاپلين تسليم نشد. او تصميم گرفت همچنان فيلم صامت بسازد. استدلال او اين بود كه اساس كار او پانتوميم (بازي بدون كلام ) است.

  معروفيت چاپلين باعث شد كه او با بسياري از شخصيت هاي بزرگ زمان خود چون گاندي، انيشتن، برنارد شاو و ……. ملاقات كند و مورد ستايش آنان قرار بگيرد.
  فيلم هاي چاپلين

  «زندگي سگي»
  چارلي چاپلين اين فيلم را در14 آوريل 1918 تهيه کرد. سناريست و کارگردان اين فيلم نيز خود چارلي چاپلين بود. زندگي سگي در واقع نخستين فيلم از آغاز دومين دوره فعاليت سينمايي چاپلين است. در اين فيلم شاهد زندگي مرد تنها و درمانده‌اي هستيم. انزواي چارلي در اين فيلم واقعا دردناک است. ادنا پورويانس، سيدني چاپلين، تام ويلسن، آلبرت استين، هنري برگمن ساير بازيکنان اين فيلم 35 ميلي متري سياه و سفيد و سي دقيقه اي هستند.

  «پيش فنگ»
  قهرمان بزرگ سينما در بيستم اکتبر 1918 فيلم پيش فنگ را با همکاري همان هنرپيشگان فيلم زندگي سگي ساخت. اين فيلم در استديو چاپلين (فرست نشنال) تهيه شده بود. به نظر بسياري از تماشاگران سينما، اين فيلم را بهترين شاهکار چاپلين قبل از فيلم جويندگان طلا مي دانندو اين فيلم کمدي هنوز تنها فيلم جدي الهام گرفته شده و از حوادث جنگ (1914-1918) به شمار مي‌آيد.

  «پسر بچه»
  پسر بچه اولين فيلم طويل چارلي چاپلين است و اگر ماجراي ديوانه وار چارلي و لولوت را که مک سنت در سال 1914تهيه کرد، مستثني سازيم، بايد بگوييم اين فيلم اولين فيلم بلند اوست. در پسر بچه ديگر جهان پيش و پا افتاده يک مامور پليس يا رباخوار که به صورت کاريکاتور ارايه شده به چشم نمي خورد، بلکه يک فيلم جدي تر از دنيا چاپلين و آميخته اي از درام واقعي چاپلين است. پسر بچه با فيلم زندگي سگي ارتباطي مستقيم دارد الا اين که در اين فيلم چاپلين به جاي يک سگ يک پسر بچه واقعي را به بازي مي گيرد.

  «طبقه بيكاره»
  چاپلين پس از پايان رساندن پسر بچه عجله داشت قراردادش را با فرست نشنال تمام کند. دو کمدي کوتاه ساخت که البته ارزش هاي فيلم پسر بچه در آن ناديده گرفته شده است. کمدي‌هاي ساخته شده توسط چاپلين صحنه‌هاي سرگرم کننده دارند که از جمله بهترين صحنه‌هاي هنر چاپلين است، به اين ترتيب نمي توان ناديده شان گرفت و اگر طبقه بيکاره قابل بحث است روز پرداخت شاهکاري است، اين فيلم بر محور دنيا و دنيا داري دور مي‌زند. طبقه بيکاره که در 25 اوت 1921 ساخته شده تنها 20 دقيقه بود.

  «روز پرداخت»
  فيلم روز پرداخت نيز در سال 1922 توسط چارلي نوشته و با بازيسازي او عرضه شد. اين فيلم هم 20 دقيقه بود.

  «زاير»
  در25 اوت1922 اين فيلم 43 دقيقه اي توسط چارلي چاپلين تهيه شد. در اين فيلم که طي آن چارلي به هجو مامور پليس مي پردازد… شاهد هنرنمايي واقعي چاپلين هستيم. در اين فيلم چارلي مي خواهد براي رفتن به ديولز کالج سوار قطار شود، بليت مي خرد… او به جاي اين که در کوپه مستقر شود، زير واگن جا مي گيرد.

  «جويندگان طلا»
  جويندگان طلا در ژانويه 1925 توسط چارلي ساخته شد. جويندگان طلا را برخي شاهکار چاپلين دانسته‌اند، اما به دشواري مي‌توان گفت؛ ساير فيلم‌هاي چاپلين بدتر از جويندگان طلا هستند. در اين فيلم چارلي چاپلين در جستجوي عشق است و همسفرش در پي طلا اما سرانجام طلا پيدا مي‌شود و چارلي با عشق وعده ديدار دارد کسي به درون مي‌آيد و آن چارپايي است… چارلي نوميد و مايوس همه چيز را رها مي کند.

  «سيرك»
  سيرک در اکتبر 1925 ساخته شد. اين فيلم در استديو يونايتد ارتيست تهيه شد. در ميان فيلم‌هاي بزرگ چارلي سيرک از همه موزون‌تر و جا افتاده‌تر است. در اين فيلم چارلي چاپلين در نقش دلقک ظاهر مي شود و با دقت و ظرافت به بازي مي پردازد. در اين فيلم زن چابک سواري که پدر وحشي‌اش (مدير سيرک) به قصد کشت او را کتک زده به چارلي پناه مي آورد.

  «روشنايي شهر»
  از زيباترين فيلم‌هاي چارلي است. اين فيلم در ژوئن 1928 ساخته شده و چارلي چاپلين بازيگر، سناريست و کارگردان و آهنگساز اين فيلم است. در طي اين فيلم چارلي مي‌کوشد نابينايي دختر جواني را شفا ببخشد، ولي تلاش‌هاي وي بدون نتيجه مي‌ماند.

  چارلي در اين فيلم گرچه مثل معمول لباس پوشيده است، در اينجا بيش از گذشته، خوش لباس شده است. ولگرد فيلم پسر بچه و زندگي سگي در اين فيلم به کارمند دون پايه بيکاري تبديل شده. شلوار کمتر گشاد است و نيم تنه او کمتر تنگ، يقه شکسته دارد اما کروات جاي خود را به گره پاپين آزاد و بي‌قيدي داده است. سبيل‌هاي ماهوت پاک کني کمي نوک تيزتر شده ولي صورت بي‌شتاب و بي‌قيد سردتر و خشن‌تر و انديشناک‌تر است. چارلي که از بالاي نردبام اجتماعي به پايين کشيده شده، با نوعي بي‌اعتنايي از کنار حوادث مي‌گذرد.

  چاپلين، بزرگ مرد سينماي كميك، سال 1977 دراوج رفت و نامه‌اي ماندگار كه ترسيم‌گر اخلاق در زندگي است، از او خطاب به دخترش به يادگار ماند.
  «دخترم، به دنبال نام تو نام من است چاپلين! با همين نام چهل سال بيشتر مردم روي زمين را خنداندم و بيشتر از آنچه آنان خنديدند خودم گريستم.
  جرالدين! در دنيايي که تو زندگي مي‌کني تنها رقص و موسيقي نيست، نيمه شب، هنگامي که از سالن پر شکوه تئاتر بيرون مي آيي، آن تحسين کنندگان ثروتمند را يکسره فراموش کن اما حال آن راننده تاکسي را که تو را به منزل مي رساند بپرس. حال زنش را هم بپرس… واگر آبستن بود و پولي براي خريد لباس بچه اش نداشت، چک بکش و پنهاني توي جيبش بگذار.

  به نماينده خودم در پاريس دستور داده ام فقط اين نوع خرجي هاي تو را بي چون و چرا قبول کند اما براي خرج هاي ديگرت بايد صورت حساب بفرستي گاه به گاه با اتوبوس، با مترو، شهر را بگرد.
  مردم را نگاه کن و دست کم روزي يک بار با خود بگو: «من يکي از آنان هستم» تو يکي از آنها هستي دخترم، نه بيشتر. همراه اين نامه يک چک سفيد برايت مي‌فرستم، هر مبلغي که مي‌خواهي بنويس و بگير.

  اما هميشه وقتي دو فرانک خرج مي‌کني، با خود بگو سومين سکه مال من نيست! اين بايد مال يک مرد گمنام باشد که امشب به يک فرانک نياز دارد.»

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج
  ادای احترام گوگل به چارلی چاپلین

   

  گوگل به مناسبت صد و بیست و دومین سالروز سر چارلز اسپنسر چاپلین، بازیگر، کارگردان و آهنگساز مشهور لوگوی همیشگی موتور جستجوی خود را به شکل کلیپی دو دقیقه و سی ثانیه‌ای درآورده که در آن فردی شبیه چارلی چاپلین در هیبت شخصیت مشهور «ولگرد» فرورفته است.

  گوگل به عنوان پربازدیدترین سایت جهان به مناسبت روزهای خاص و تولدهای مهم لوگوی خود را به شکلی دیگر درمی‌آورد، اما به ندرت دست به تغییر لوگوی خود به یک فیلم کرده بود.

  در این کلیپ سیاه و سفید یک مامور پلیس پس از دیدن چاپلین در حال خواندن روزنامه گوگل روی یک نیمکت پارک به تعقیب او برمی‌آید، در این کلیپ تصویر مردی را می‌بینیم که در حال کشیدن لوگوی گوگل است.

  ولگرد برای ورود به سالنی نیاز به یک دلار دارد و به همین دلیل شروع به کشیدن لوگوی گوگل به سبک خودش می‌کند و درنهایت موفق می‌شود پلیس را گول بزند و از او پول بگیرد. در انتها ولگرد مثل همیشه به سوی افق راه می‌افتد.

  پس از اتمام این کلیپ صفحه‌ای باز می شود که در آن گوگل صفحات مربوط به چارلی چاپلین در وبسایت‌های اینترنتی را در آن فهرست کرده است.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  چاپلین سال 1889 در لندن به دنیا آمد و با شخصیت ولگرد با شلوار گشاد و کفش بزرگش، کلاه گردش و سبیل شبیه به مسواکش در یادها مانده است.

  گوگل دودل (بخشی از سایت گوگل که مسئول تغییر لوگو آن است) اولین بار در ماه مه 2010 به مناسبت 30 سالگی بازی مک-من لوگوی خود را به شکل کلیپ و نه فیلم تغییر داد. پس از آن در هشتم اکتبر سال 2010 به مناسبت تولد جان لنون لوگوی خود را به شکل چهره این خواننده در آورد، یک روز پیش از آن نیز 32 ثانیه از کلیپ «تصور کن»، محبوب‌ترین آهنگ تک‌نفره لنون را در لوگوی خود پخش کرد.

  حدود 13 سال است که گوگل لوگوی خود را به مناسبت‌های مختلف از تعطیلات، روز ثبت اختراع و تولد یا مرگ هنرمندان گرفته تا اتفاقات ورزشی تغییر می‌دهد.

  «روشنایی‌های شهر»، «عصر جدید»، «دوش‌فنگ»، «دیکتاتور بزرگ» و «لایم لایت» از آثار مشهور چاپلین هستند.  لطفا تا باز شدن كامل عكسها شكیبا باشید
  در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Show Picture را انتخاب كنید  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چارلی چاپلین، كمدین افسانه‌ای سینمای صامت

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چارلی چاپلین و آلبرت انیشتین که در یکی از شاهکارهای برتر با هم دیدار کردند (1931)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و آل جولسن خواننده مشهور جاز (1947)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و دخترش ژوزفین در صحنه ای از “کنتس از هنگ کنگ” (1967)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین با آنا پاولووا معروف ترین هنرمند بالت روسیه (1925)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و خانواده اش در شربورگ داخل کشتی اختصاصی ملکه الیزابت (1952)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین در جمع تنی چند از دوستان و هنرمندان سینمای هالیوود (1919)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و ازدواج چهارمش با اونا اونیل، نمایشنامه نویس معروف (۱۹۴۳)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و ملاقات با ماهاتما گاندی رهبر هند در لندن (1931)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین با همسرش اونا اونیل و دو تن از دخترانش، جرالدین (سوار بر اسب) و جین در نزدیکی دریاچه ای در ایرلند (1965)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین به همراه ولز، داستان نویس و چند تن از دوستانش (1925)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و پائولتا گادارد، سومین همسرش و همبازی او در فیلم عصر جدید (1936)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین بهمراه نانسی آستور، امی جانسون و جورج برنارد شاو (1931)
  نانسی آستور، اولین بانویی بود که به عنوان عضو پارلمان بریتانیا در مجلس عوام انتخاب شد. امی جانسون، مشهورترین خلبان زن بود که با پروازی با سرعت 671 مایل در ساعت رکورد جدیدی را در سال 1948برای یک دوره ی ده ساله برجا گذاشت و جرج برنارد شاو، هم یکی از ادیبان و طنزپردازان بریتانیایی بود.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و وینستون چرچیل همراه با خانواده در منزل چرچیل در کنت (1931)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و کلر بلوم در سکانسی از فیلم “Limelight” در سال (1952)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین و پائولتا گادارد، همسر سوم چارلی در هنگام سکانس طنز درخشان “فناوری و پیشرفت” (1936)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  چاپلین در فیلم “دیکتاتور بزرگ” (1940)

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌
  تندیسی هنرمندانه از چارلی چاپلین که توسط “Madame Tussauds” به اتمام رسید
  و در موزه واکس هالیوود در ایالت کالیفرنیا بنمایش گذاشته شد (29 ژولای 2009)

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.