• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » پندی از گذشتگان , مطالب برگزیده سایت » پندی از گذشتگان (سپاهیان عرب)
  کد خبر : 43474

  پندی از گذشتگان (سپاهیان عرب)

  پندی از گذشتگان (سپاهیان عرب)Reviewed by Farnaz on Oct 26Rating: از آن زمان كه ” خاقاني شروانی” با سرودن قصيده معروف ” ايوان مدائن ” ماجرای فروپاشی يك امپراتوری بزرگ و سقوط حيرت آور يك پادشاه را دستمايه عبرت آموزی قرار داده ؛ قرنها گذشته است . با اين حال گويی فراخوان خاقانی برای عبرت…

  پندی از گذشتگان (سپاهیان عرب)Reviewed by Farnaz on Oct 26Rating:

  از آن زمان كه ” خاقاني شروانی” با سرودن قصيده معروف ” ايوان مدائن ” ماجرای فروپاشی يك امپراتوری بزرگ و سقوط حيرت آور يك پادشاه را دستمايه عبرت آموزی قرار داده ؛ قرنها گذشته است . با اين حال گويی فراخوان خاقانی برای عبرت گرفتن از سرانجام شوم حكومت مقتدر ساسانيان ؛ آموزه ای زمان ناشناس و هميشگی است .

  هان ای دل عبرت بين از ديده نظر كن هان

  ايوان مدائن را آيينه عبرت دان

  نزديك به چهارده سده پيش از اين ؛ سپاهيان عرب به تصميم خليفه دوم و با شعار دعوت به اسلام به سرزمين ايران گسيل شدند و در مدت زمان كوتاه ؛ بنيان های شاهنشاهی ساسانی را فرو ريختند . تاريخ نگاران و نظريه پردازان در زمينه تحليل و تفسير و علت يابی شكست سپاه يزدگرد سوم و فرار زبونانه آن پادشاه و پناه جويي نافرجامش به آسيابان معروف بسيار گفته و نگاشته اند . اما صرف نظر از گونه گونی برداشتهای اهل فن؛ يك موضوع در تمامی تحليلها مشترك است و آن استقبال توده مردم ايران از سپاه اسلام است و ابراز خرسندی از شكست پادشاه ساسانی ! چگونه است كه ملتی بزرگ با آن پيشينه تمدن باستانی و برخوردار از سرزمينی پهناور كه چندين كشور شرقی و غربی و شمالی و جنوبی ايران امروز را در بر میگرفته و با آن دستگاه عريض و طويل كشوری و لشكری اش در برابر سپاهيان سرزمينی كه تا پيش از اسلام به خشونت و وحشيگری شناخته مي شد ؛ نه تنها به مقاومت و مبارزه جدی بر نمی خيزد ؛ بلكه با اشتياق و استقبال پذيراي آن مي شود !!!
  حدود شصت سال پيش ؛ شهريور هزار و سیصد و بیست ، سپاهيان بيگانه بدون كمترين اعتنايی به پادشاه ايران نه تنها وارد سرزمين ما میشوند بلكه رضاخان را از سلطنت خلع و به جزيره‌ دور افتاده ای در آفريقای جنوبی تبعيد میكنند .


  اين بار نيز واكنش مردم ايران عبرت انگيز است . با آن كه در پيشينه‌ مردم اين سرزمين همواره روح وطن‌ پرستی و اجنبی ‌ستيزی جلوه‌گر بوده اما گويی مردم ايران سقوط يك ديكتاتور را هر چند به بهای حضور موقت بيگانگان ترجيح میدهند . اين بار نيز كمترين مقاومتی در برابر هجوم بيگانه ؛ نه از سوی مردم و نه از سوی ارتش وفادار به شاه مشاهده نمي‌شود ! چرا ؟

  و اينك تازه ترين شاهد اين داستان عبرت انگيز ؛ ماجرای فروپاشی رژيم آهنين صدام .
  درست است كه توانايی و تجهيزات ارتش عراق در مقايسه با قدرت جهنمی ارتش مهاجم بسيار اندك بوده اما از سوی ديگر حكومت صدام اساسا ماهيتی امنيتی نظامی داشته و از سالها پيش توانمندی های قابل توجهی چه از لحاظ لجستيكی و چه نيروی انسانی فراهم ساخته است .

  به راستی چه عاملی موجب شد كه با شتابی غافلگير كننده نه تنها حكومت آهنين صدام فرو ريزد بلكه مقاومت چندانی از سوی مردم عراق نيز مشاهده نشود ؟ بی ترديد مردم عراق نيز همچون هر ملتی ؛ دل در گروی استقلال وطن خويش دارند و حضور ناخواسته بيگانگانه را در كشور خود نمی پسندند ؛ اما در عين حال عراقيان سقوط حاكمان بعثی را به بهای حضور بيگانگان پذيرفتند و حتی به رغم آسيب‌ های غم‌انگيزی كه در اين جنگ متحمل شده‌اند ؛ از شكست حكومت خود شادمان و خرسندند . چرا ؟

  دندانه هر قصری پندی دهدت نو نو

  پند سر دندانه بشنو ز بن دندان

  به گمان من پاسخ اين چراها در اين عبارت خلاصه مي شود :
  حكومت‌ها ؛ آن گاه كه از تسخير دلهای مردم خويش ناتوان میشوند ؛ آن گاه كه اراده‌ مردم را به چيزی نميگيرند ؛ آنگاه كه مشاركت مردم را در امور كشور برنمی ‌تابند و سرانجام ؛ آنگاه كه اقتدارگری را به هر شيوه ؛ خواه پليسی ؛ خواه پادگانی و حتي خواه امنيتی ؛ جايگزين عوامل مقبول مشروعيت خويش میكنند ؛ سپاه پنهان موريانه ؛ رويگردانی ملی را بر پايه ‌های بيگانه فرو می ريزند و مردم به اميد آن كه نفسی تازه كنند ؛ شادمانی میكنند .

  عجب عبرت انگيز است داستان ايوان مداين .

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۷)  • ARASH/2

   بادرود بااين بخش از نوشته كه ايرانيان با آغوش باز از سپاهيان عرب استقبال
   كردند مخالفم. اين يك دروغ بزرگ تاريخي است. شماراارجاع ميدهم به كتابهاي
   تاريخ طبري و خصوصا” دوقرن سكوت دكتر عبدالحسين زرين كوب كه بسيار
   دقيق ومستند اين مسئله را بررسي وتحليل كرده اند.

  • saeed

   درود.باآرش موافقم.ادعای میهن دوستی شمابابرخی مطالب ایمیلهای گروه وهمچنین مجله سیمرغ سازگارنیست.برای مثال درباره جنگ جلولاپژوهش کنید.ضمنااگرایران دوران رضاشاه بامتفقین درگیر میشد ازآن جزویرانه ای باقی نمی ماند(ازکسانی که دانش نظامی دارنددرخواست میکنم این موضوع رابه بحث بگذارند).

   • احمدنیا

    از اینکه با نگاه درست مبینید ممنونم

  • آرش

   سلام

   برخلاف دیگر مقالات مفیدتون من مقالات این بخش را نمی پسندم.خیلی جانب دارانه نوشته شده اند.چرا در مورد سوزاندن کتابخانه ها و اختلاف نژادی که عرب ها با ایرانیان قایل می شدند چزی نوشته نشده؟واقعا ایرانیان با اشتیاق و استقبال با سپاه عرب برخورد کردند؟

   عراقیان مقاومت نکردند یا شکست خوردند؟

   منبعتون ذکر نشده

   با تشکر از زحماتتان
   ارادتمند

  • mohsen

   درود . بواقع کار طاقت فرسایی میکنید . هر روز اینهمه زحمت میکشید . واقعا کارتون بیسته . بیسته بیست

  • مرتضی شبان

   مقاله بسیار جذاب و زیبایی بود دست نویشنده اش درد نکنه از زحمات میریت محترم سایت هم ممنون و سپاسگذارم

   • hamed_mm

    سپاس گذارم دوست گرامی

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.