• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل » باکو 100 کامیون ایرانی را توقیف کرد
  کد خبر : 424571

  باکو 100 کامیون ایرانی را توقیف کرد

  باکو 100 کامیون ایرانی را توقیف کردReviewed by Aryan on Feb 12Rating: همزمان با بیستمین سال اقدام تاریخی ایران در واگذاری جاده کنار ارس برای تردد وسایل نقلیه جمهوری آذربایجان به نخجوان و بالعکس، باکو حدود صد کامیون ایرانی را توقیف کرد. به گزارش فارس از بیست سال پیش به واسطه مناقشه ارمنستان و جمهوری…

  باکو 100 کامیون ایرانی را توقیف کردReviewed by Aryan on Feb 12Rating:

  همزمان با بیستمین سال اقدام تاریخی ایران در واگذاری جاده کنار ارس برای تردد وسایل نقلیه جمهوری آذربایجان به نخجوان و بالعکس، باکو حدود صد کامیون ایرانی را توقیف کرد.

  به گزارش فارس از بیست سال پیش به واسطه مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ، ارتباط نخجوان با بخش اصلی خاک جمهوری آذربایجان قطع شد، اما ایران با قراردادن جاده کنار ارس زمینه تردد روزانه صدها کامیون سوخت و آذوقه، اتوبوس و سواری بین دو بخش خاک جمهوری آذربایجان را فراهم ساخته و در شرایط محاصره نخجوان مانع از بروز فاجعه انسانی در این منطقه شده است.

  طی بیست سال اخیر مقامات جمهوری آذربایجان نه تنها به این حمایت استراتژیک ایران اشاره نکرده‌اند بلکه بارها در تردد کامیون‌های ایرانی در جمهوری آذربایجان که فواید اقتصادی فراوانی برای باکو دارد مشکل تراشی کرده‌اند.

  در جدیدترین مورد، جمهوری آذربایجان همزمان با تشدید سیاست‌های ضد ایرانی خود این هفته حدود صد کامیون ایرانی را بمدت چهار روز در نزدیکی منطقه سلیان توقیف کرد که بر اثر آن رانندگان این کامیون‌ها در شرایطی دشوار چهار شبانه روز را در سرمای زیر ده درجه بسر کردند.

  بهانه جمهوری آذربایجان برای این اقدام، به اصطلاح استاندارد نبودن ارتفاع کانتینر کامیون‌ها بوده، اما این سوال مطرح است که اگر کامیون‌ها استاندارد نبوده چرا اجازه داده شد از مرز عبور و حدود شصت کیلومتر وارد خاک جمهوری آذربایجان شوند؟

  ضمن اینکه مقامات جمهوری آذربایجان که بارها از اهمیت کریدور شمال – جنوب و توجه به استانداردها سخن گفته‌اند، چرا بدنبال استاندارد کردن راه‌های آستارا و بیله سوار به سمت باکو که به اذعان نشریات آذری حتی فاقد حداقل استاندارد جاده‌های روستایی می‌باشند، نیستند.

  اگر چه برغم درخواست جریمه چهار هزار دلاری از هر کامیون نهایتاً با پیگیری سفارت کشورمان در باکو این کامیون‌ها پس از چهار روز از توقیف آزاد شدند اما همین اقدام بار دیگر سیاست‌های ضد ایرانی جمهوری آذربایجان را به نمایش گذاشت.

  اقدام اخیر جمهوری آذربایجان در شرایطی است که عبور صدها کامیون و تانکر سوخت از جاده کنار ارس ایران باعث آلودگی محیط زیست، مشکلات فنی متعدد برای این مسیر و ساکنان شهرهای اطراف آن از جمله بیله سوار شده است.

  جمهوری آذربایجان اردیبهشت گذشته نیز یک تریلر ایرانی حاوی دارو به مقصد بلاروس را به مدت بیش از یک ماه توقیف و موجب فاسد شدن محموله آن شد.

  این بار بهانه جمهوری آذربایجان برای این اقدام غیر مسئولانه تعلق محموله دارو به یک شرکت بلاروسی بود که رئیس آن ارمنی تبار می‌باشد.

  این در شرایطی است که تجارت غیر رسمی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان برقرار می‌باشد و نفت و بنزین جمهوری آذربایجان مستقیماً به وسیله محافل نزدیک به دولت باکو از گرجستان به ارمنستان منتقل می‌شود، ضمن اینکه رابرت کوچاریان رئیس جمهوری سابق ارمنستان در پوشش شرکت‌های روسی در میادین نفت آذربایجان سرمایه گذاری کرده‌ است.

  البته روابط غیر رسمی ارمنستان و جمهوری آذربایجان تنها به مسایل اقتصادی محدود نمی‌شود بلکه جمهوری آذربایجان با در اختیار قرار گذاشتن حریم هوایی خود برای تردد هواپیماهای باری نظامی روسیه به ارمنستان، عملًا به مسکو و ایروان برای تجهیز پایگاه نظامی 102کمک می‌کند حال آنکه محافل آنکارا تجهیز این پایگاه را خطری برای امنیت ترکیه می‌دانند.

  برخی از کارشناسان با اشاره به صدها اقدام ضد ایرانی جمهوری آذربایجان که نمونه اخیر آن درخواست ضد ایرانی و تجزیه طلبانه تعدادی از نمایندگان پارلمان این کشور برای تغییر نام آذربایجان به نام مجعول ” آذربایجان شمالی” است، معتقدند جمهوری آذربایجان در حال تبدیل به اسرائیل دوم در منطقه است.

  در حالیکه مقامات وزارت امورخارجه کشورمان بدون توجه به دوجانبه بودن اصل تعامل، ادامه کمک‌های استراتژیک ایران به جمهوری آذربایجان را نشانه‌ سیاست برادری و تعامل می‌دانند اما مقامات لائیک باکو این رویکرد و تداوم آن را نشانه ضعف و انفعال دانسته و بر این اساس روز بروز بر دامنه اقدامات ضد ایرانی خود می‌افزایند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.