• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار سینمای ایران , سینما و تلویزیون » شمارش معکوس تا فیلم فجر
  کد خبر : 41778

  شمارش معکوس تا فیلم فجر

  شمارش معکوس تا فیلم فجر Reviewed by Aryan on Oct 25Rating: سینما، موثرترین هنر از منظر بازخورد و سرعت تاثیر آن نسبت به دیگر هنرهای رقیب، بسیار بالاتر است. این هنر که امروزه ابزار اصلی حکومت ها در ارائه ایدئولوژی خود و تلقیح آن به ذهن مردم است، بسیار مهم است و از این رو…

  شمارش معکوس تا فیلم فجر Reviewed by Aryan on Oct 25Rating:

  سینما، موثرترین هنر از منظر بازخورد و سرعت تاثیر آن نسبت به دیگر هنرهای رقیب، بسیار بالاتر است. این هنر که امروزه ابزار اصلی حکومت ها در ارائه ایدئولوژی خود و تلقیح آن به ذهن مردم است، بسیار مهم است و از این رو عمده سرمایه گذاری در جهان هنر، به آن اختصاص دارد.

  ادبیات داستانی، تلویزیون، تئاتر، عکس، نقاشی و بازی های رایانه ای رسانه هایی هستند که در قیاس با سینما از تاثیرگذاری بسیار پایین تری برخوردارند و این موضوع در میان مردم شدت بسیار بالاتری نسبت به جامعه هنر ی دارد. برای همین کشور پر جمعیتی چون امریکا که داعیه پدرخواندگی جهان را دارد، عمده سرمایه گذاری خود را به سینما اختصاص داده و به ویژه هالیوود را محل تولیدات فکری خود برای ارائه جهانی و به تصویر کشیدن آن بر پرده نقره ای جهان قرار داده است.

  نبود قوانین شفاف، سلیقه سالاری در اعطای مجوزهای مختلف، ضعف در بدنه کارشناسی فیلمنامه ها و فیلم ها و گاه نبود نیروهای متخصص در این زمینه و … بسیاری از موارد دیگر مشکل همیشه سینمای ایران بوده اند که به سیاستگذاری دولت در این زمینه باز می گردد اما اگر منصفانه نگاه کنیم و به موارد دیگری چون مافیای انتخاب بازیگر برای فیلم ها، تهیه کننده گان چندفیلمه و فیلم هایی با چند تهیه کننده و دلال هایی که دیگر قبح آن ریخته و آشکارا درصد مالی و گاه غیر اخلاقی خود را ارث پدری خود می دانند بنگریم می بینیم که آب از سرچشمه گل آلود است و ما در دلتایی که به دریای مشکلات می پیوندد درصدد تصفیه آن هستیم.

  جشنواره های سینمایی به ویژه جشنواره فیلم فجر محلی برای دیدار اهالی سینما، اهالی رسانه و مسئولان با هم است و این موضوع به ویژه در نشست ها نمود بیشتری دارد. بیان مشکلات و آگاهی این سه قشر از احوال هم می تواند تبعات مثبت بسیاری داشته باشد به ویژه آن که امسال دبیر این جشنواره فردی است که با هر سه گروه آشناست و در هر یک از این دسته ها فعالیت داشته و جنس کار را می شناسد.

  هرگز مدافع مسئولان هنری کشور نبوده ام و شاهد مثال این ادعا نقدهای گاه جسورانه ای است که مثبوت است و گاه خراش جانم شده. اما به دلایل مختلفی که خاسته از مشاهدات و تجربیات به دست آمده در این سالهای رفته است واقفم بر پی ریزی غلط برنامه ریزی فرهنگی از ابتدا که تا حالا هم ادامه داشته است. همه می دانیم که این خشت غلط که باز حاصل از شتابزدگی اولیه برای تدوین قانونی موقت بوده دیوار کجی را بنانهاده که عمده آجرهای آن را خود اهالی سینما بر هم گذاشته اند. تهیه کنندگانی که فقط به پر کردن حجم حجیم گاوصندوقشان فکر می کنند، کارگردانانی که یا عشق گرفتن جوایز خارجی دارند یا به ساخت فیلم به چشم یک ممر درآمد صرف نگاه می کنند، بازیگرانی که دغدغه شان رنگ لنز چشمشان است و این که با آن از فلان هنرپیشه سرترند یا نه؟ و…. بماند دعواهای صنفی خانه سینما و مشکلات داخلی بسیاری بین صنوف مختلف که روحیه تفوق طلبی آنها باعث خسارت بسیار به سینما شده است و اگر  آدم های کارآمدی مثل کامران ملکی در راس روابط عمومی آن نبودند، فاتحه آن را باید چند سال پیش می خواندیم.

  ما اکنون نیازمند سینمایی هستیم که نیست. سینمایی که تهیه کنندگان آن برای فروش رو به ساخت آثار سخیف که برخی از فیلمهای پیش از انقلاب به آن شرف دارند نیاورند و کارگردانان نیز آنقدر حق انتخاب فیلمنامه های خوب را داشته باشند که چنین فیلم هایی را بازی نکنند و بازیگران نیز. این نیز تیسیر نخواهد یافت مگر با تصمیم فرد فرد اهالی سینما در مبارزه با فساد مشهودی که از انتخاب فیلمنامه و بازیگر گرفته تا شیوه های تبلیغاتی و اکران را فراگرفته است.

  انتخاب محمد خزایی به عنوان دبیر جشنواره فیلم فجر امسال از این منظر که خود در بدنه تولیدی سینما قرار دارد و از سویی صبغه فرهنگی و مطبوعاتی دارد و از دیگر سو، تجربه برگزاری جشنواره های مختلفی را در سال های اخیر داشته می تواند آغازی بر پی ریزی سینمای حقیقی ایران و تولید آثار سینمایی آبرومند بیشتری برای کشورمان باشد چرا که باعث همدلی بین اهالی سینما، مسئولان سینمایی و نیز رسانه های مختلف و منتقدان سینمایی با یکدیگر می شود. اگر همه اهالی مختلف سینما بدون جبهه گیری نامعقول و سابقه های ذهنی گذشته به نوعی همگرایی برسند بسیاری از مشکلات سینمای ایران حل خواهد شد.

  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.