• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی , مطالب برگزیده سایت » ماجرای”آب و برق مجانی” امام چه بود ؟
  کد خبر : 415918

  ماجرای”آب و برق مجانی” امام چه بود ؟

  ماجرای”آب و برق مجانی” امام چه بود ؟Reviewed by Aryan on Feb 9Rating: دولت موقت مهندس بازرگان برای بار اول لایحه‌ی آب و برق مجانی را تصویب کرد و وعده‌ی آنرا هم به مردم داد و امام خمینی چند روز بعد، این وعده‌ی دولت موقت را تصحیح و تکمیل کردند. به گزارش ایران ویج ،…

  ماجرای"آب و برق مجانی" امام چه بود ؟Reviewed by Aryan on Feb 9Rating:

  دولت موقت مهندس بازرگان برای بار اول لایحه‌ی آب و برق مجانی را تصویب کرد و وعده‌ی آنرا هم به مردم داد و امام خمینی چند روز بعد، این وعده‌ی دولت موقت را تصحیح و تکمیل کردند.

  به گزارش ایران ویج ، به نقل از وبلاگ آهستان،‌ سی و سه سال است که دشمنان امام و انقلاب، با وارونه سازی یک خبر و تحریف ماجرا، مدعی هستند که امام خمینی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مردم ایران قول داده است که آب و برق مجانی می شود. دروغگویان حتی مدعی هستند که امام بزرگوار ما، در بدو ورود به وطن یعنی در دوازدهم بهمن سال 57 این وعده را به مردم داده است!

  اما رجوع به اصل سخنان امام در بهشت زهرا نشان می دهد که اصلا و ابدا چنین وعده ای در سخنرانی امام خمینی وجود ندارد و در حقیقت این مساله مربوط است به سخنرانی ایشان در 12 اسفند سال 57 و در مدرسه فیضیه.البته برای دشمنان امام فرقی نمی کند که این سخنرانی مربوط به 12 بهمن باشد یا 12 اسفند. آنها با استناد به این سخنرانی و عدم تحقق چنین وعده ای، می خواهند اینگونه وانمود بکنند که امام خمینی و یا انقلاب، مردم را فریب داده اند و یا با چنین وعده هایی انقلاب را پیش برده ا ند و یا اینکه این قبیل وعده ها فاقد پشتوانه علمی و کارشناسی و به دور از واقعیت بوده است! متاسفانه در نوشته های ضدانقلاب انواع و اقسام توهین و اهانت و فحاشی را علیه امام می بینیم.
  در مقابل، دوستان امام و انقلاب و حتی برخی مسئولان رسمی کشور هم گاهی ضمن تایید این مساله، به زعم خود سعی کرده اند با توجیهات مختلف از امام و انقلاب دفاع کنند! گویا اینها هم باور کرده اند که امام چنین وعده ای را به مردم داده است! مثلا آقای علیرضا محجوب نماینده مجلس گفته است:«حضرت امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کردند آب و برق برای مردم رایگان است، اما پس از آن کارشناسان اعلام کردند که اجرای این موضوع تنها برای افراد کف جامعه امکانپذیر است.»

  این اظهارات موافق و مخالف در حالی صورت می گیرد که مراجعه به اسناد انقلاب و آرشیو مطبوعات آن روز، نشان می دهد که شخص دیگری غیر از امام برای اولین بار این وعده را به مردم داده است! در حقیقت مطلب امروز من هم افشای این دروغ سی ساله و بیان یک واقعیت پنهان است.ابتدا به عبارت امام توجه کنید: «علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را میخواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را میخواهیم مرفه کنیم. شما به معنویات احتیاج دارید، معنویات ما را اینها بردند. دلخوش نباشید که تنها مسکن میسازیم ، آب و برق را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم اتوبوس را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم دلخوش به این مقدار نباشید معنویات شما را، روحیات شما را عظمت میدهیم. شما را به مقام انسانیت می رسانیم. اینها شما را منحط کردند؛ این قدر دنیا را پیش شما جلوه دادند که خیال کردید همه چیز این است.»

  همان طوری که اشاره شد این سخنرانی مربوط است به روز شنبه دوازدهم اسفند 1357. از این عبارات مشخص می شود که حتما شخصی غیر از امام این دلخوشی مادی را برای مردم به وجود آورده است! با مرور اخبار روزهای قبل از سخنرانی امام، این شخص نامعلوم و این حقیقت پنهان مشخص می شود.کیهان 8 اسفند 1357 / سخنگوی دولت: «برای کم در آمدها؛ آب و برق مجانی می شود!» سخنگوی دولت کسی نیست جز آقای عباس امیرانتظام! به عبارت دیگر لایحه ی آب و برق مجانی را اولین بار دولت موقت مهندس بازرگان تصویب کرد و وعده ی آنرا هم به مردم داد و امام خمینی چند روز بعد، این وعده ی دولت موقت را تصحیح و تکمیل کردند!

  در حقیقت امام به خاطر این که مبادا این قبیل وعده های دولتی، انقلاب اسلامی را به انقلابی صرفا مادی و با اهدافی مادی تبدیل کند، مصوبه دولت موقت را اینچنین تصحیح می کند که دلخوش به این نباشید که آب و برق مجانی می شود! امام بزرگوار ما توضیح می دهد که انقلاب اسلامی علاوه بر اینکه وظیفه دارد به فکر رفاه مادی مردم باشد، دنبال رفاه و سعادت معنوی آدمها هم هست. چرا که انقلاب اسلامی بیشتر از آنکه مادی باشد، انقلابی معنوی برای گستتن بندهای اسارت و بردگی ناشی از استبداد و استعمار و استحمار بود.پس در سخنان امام خمینی وعده ای وجود ندارد. ایشان با توجه به احتمال تغییر ذائقه مردم و تحریف معنا و مفهوم و آرمان انقلاب، هدف اصلی انقلاب را برای مردم و شاید هم برای دولت موقت تبیین کردند.

  فراموش نکنیم که دولت مهندس بازرگان و اعضای کابینه و شخص آن مرحوم، خودشان را آدم هایی متخصص و روشنفکر می دانستند که توانایی حل مشکلات مردم را دارند. آنها گاهی به صراحت و گاهی هم با ایما و اشاره، روحانیون و رهبران انقلاب را به سنتی بودن و بی سواد بودن متهم می کردند!به هرحال خوب یا بد، جدای از اینکه موافق این وعده باشیم یا مخالف آن و اصلا هر تفسیری که برای وعده آب و برق مجانی داشته باشیم، این دولت بازرگان بود که اولین بار این لایحه را تصویب کرد و خبر این وعده ی تاریخی را هم شخص آقای امیرانتظام یعنی سخنگوی دولت موقت و معاون نخست وزیر وقت در اختیار مطبوعات قرار داد!

  پس اگر به زعم ضدانقلاب، وعده ی دروغی داده شده و یا وعده ای غیرکارشناسی به مردم داده شده، چرا کسی از بازرگان و دولت موقت اسم نمی برد؟! عدم اشاره ضدانقلاب و حتی دوستان انقلاب در سی سال گذشته به این حقیقت مهم و پنهان، جالب و عجیب است. اگر عبارت «آب و برق مجانی» را در اینترنت جستجو کنید، صدها و شاید هزاران سایت و وبلاگ و کلیپ و فیلم اهانت آمیز علیه امام خمینی پیدا می کنید که همه آنها بدون کمترین اشاره ای به این مصوبه دولت بازرگان، فقط و فقط به امام خمینی اهانت می کنند! اما کسی نمی گوید که سخنان امام، در حقیقت اشاره به وعده دولت بازرگان بوده است!

  امروز که به مدد آرشیو کیهان، مشخص شده است اولین بار این وعده را دولت موقت به نخست وزیری مهندس بازرگان به مردم داده و خبر آن را هم شخص عباس امیرانتظام در اختیار مطبوعات قرار داده، آیا دروغگویان و هتاکان، به این حقیقت اعتراف می کنند؟ البته احتمالا، حالا که همه چیز ثابت شده، باز هم باید منتظر سوالات و شبهات جدید باشیم! ماجرای گاو بنی اسرائیل را که یادتان هست؟!

  پی نوشت و اصلاحیه
  بعضی دوستان معتقدند که تصویب آب و برق مجانی در دولت، تحت تاثیر سفارشات امام خمینی به دولت موقت بوده است. دلیل این دوستان پیام 14 ماده ای امام در تاریخ 9 اسفند و نطق تلویزیونی مرحوم بازرگان در تاریخ 23 اسفند 57 است. مهندس بازرگان در این مصاحبه تلویزیونی که متن آن در کیهان 24 اسفندماه نیز به چاپ رسیده، ادعاهایی را درباره امام مطرح کرده است. مثلا وی ادعا کرده است که امام بدون مشورت با دولت و یا با صدور اعلامیه، خواسته است که آب و برق مجانی شود!

  در حالی که اگر صحیفه امام را مرور کنیم، قبل از تاریخ مصوبه هیات دولت، هیچ سخنرانی و اطلاعیه ای از طرف امام سراغ نداریم که به موضوع آب و برق مجانی اشاره شده باشد. تنها موردی که وجود دارد همان پیام 14 ماده ای مورخ 9 اسفندماه است که بعد از تصویب آب و برق مجانی در دولت، صادر شده است. البته امام در این نامه از قید «فعلا» و «برای طبقات کم بضاعت» استفاده کرده است.پس این احتمال وجود دارد که پیش از این، رهبران انقلاب یا شورای انقلاب و یا امام به طور خصوصی و نه از طریق فشار رسانه ای و یا صدور اعلامیه، به دولت پیشنهاد چنین کاری را داده باشند. اما چرا مرحوم بازرگان در مصاحبه 23 اسفند ادعا کرده است امام از طریق اعلامیه و بدون مشورت با او دستور داده؟!

  نگاهی به آرشیو سخنان امام نشان می دهد که علت اصلی ناراحتی مهندس بازرگان چیز دیگری بوده است. چون قبل و بعد از تصویب لایحه دولت، نشانه ای از نارضایتی دولت از این پیشنهاد دیده نمی شود و موردی هم سراغ نداریم که امام در اعلامیه و یا سخنرانی عمومی، دولت را برای این مساله خاص تحت فشار قرار داده باشد. اتفاقا برعکس، امام بعد از تشکیل دولت موقت، بارها مردم را به همکاری با دولت در جهت رفع محرومیت ها تشویق و به صراحت تاکید می کرد که رفع این محرومیت ها به زمان زیادی نیاز دارد.

  نکته اینجاست که امام در روزهای قبل از مصاحبه بازرگان (دهم و پانزدهم اسفند) انتقادات تندی را به سیاست گام به گام دولت در رفع مفاسد دستگاه های دولتی و وزارتخانه ها و باقی ماندن برخی مظاهر رژیم گذشته مطرح کرده بود که این مساله موجب ناراحتی و گلایه مهندس بازرگان می شود. اما وی سعی کرد بدون ارائه پاسخی قانع کننده به انتقادات اصلی و اساسی امام و با اشاره به مسائلی چون آب و برق مجانی که مصوبه دولت خودش نیز بود، انتقادهای امام را احساسی و غیرتخصصی معرفی کند!

  به هرحال آب و برق مجانی، چه با سفارش امام بوده و چه نبوده، مصوبه دولت موقت در تاریخ 8 اسفند 57 بوده است آنهم با قید فعلا و برای اقشار کم درآمد، نه برای همیشه و همه مردم. نکته مهمتر اینکه علی رغم چاپ اصل سخنان دوازدهم بهمن امام در مطبوعات آن روز، هنوز هم عده ای اصرار دارند که امام در بدو ورود به ایران، وعده ی آب و برق مجانی را داده است!

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۶۳)  • بلاب یبلیل

   احمق جان آنرا در بهشت زهرا گفت هنوز بازرگان نه سر پیاز بود نه ته پیاز

  • فرح حاجيوندي

   با سلام امام با اخلاص آن سخن را گفت و الان هم اگر بي غرض دقت كنيم واقعاً آب و برق ما ايرانيها در مقياس با بسياري از كشورها بخصوص كشورهاي پيشرفته و ثروتمند مجاني است و براي همين پايين بودن قيمت هم هست كه ملت ايران در دنيا ركورد زن مصرف آب – برق – گاز – نوشابه – استاميوفن – برنج – تزريق
   و حتي صحبت كردن با تلفن هستند از قديم خوب گفتند كه مال مفت و دل بيرحم . جالب اينه كه چقدر ناشكر هستيم و چشمان را باز نمي كنيم كمي هم ببينيم همسايه هامون چه مي كشن تا حرف ميشه فقط بلد بگيم ما ثروت داريم .

  • محمدحسین

   با سلام.
   ممنونم از مطلب خوبتون.
   با دلایل و اسناد کافی بود.
   شاید اگه کلمات توصیفی و مواردی که مربوط به نظر شخصی خودتان است را حذف کنید؛ در
   ویکی پدیا هم قابل انتشار باشد. لطفا از این کار های تحقیقاتی باز هم انجام دهید.
   من این پست شما را با ذکر منبع در وبسایتم منتشر خواهم کرد.
   http://www.tky76.biz
   موفق باشید.

  • نام شما...

   الان دیگه همه میدونن ملتی که واسه مفت خوری قیام میکنه به ****خوری میوفته.

  • الهام ایرانی

   از مجموع کامنتها متوجه شدم اکثرا مخلف هستن با سیاستهای الان جامعه منم مخالفم ولی این چاره نیست ما با داشتن 10درصد ثروت جهان و 1درصد جمعیت جهان میتونیم ایرانکشور زیبامونو بهشت کنیم مدیرخوب لازمشه و همکاری دسته جمعی ایرانیا امیدوارم اون روزو ببینم

  • حسین مظلوم

   از نوشته ات فهمیدم که هیچی سرت نمیشه و مثل کبک سرت رو زیر برف کردی . ضمنا خودت مفت خوری

  • حسام

   سلام دوس نداشتم چيزي بنويسم ولي متاسفانه سيما مطلبي رو عنوان كرده كه در زمره خودش و صدالبته در پدر و مادرشون هست و هنوز ياد نگرفته كه توي يه همچين جايي نبايد هرچي به ذهنمون رسيد بنويسيم. واز مديريت سايت هم ميخوام حتما اين مطلب رو به ميل ايشون بفرستن

  • بیژن

   چرا نظرات منو حذف می کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • حسین سوری

   سلام دوستان … ما انقلاب نکردیم برای اینکه آب و برق مجانی شود بلکه انقلاب کردیم که عدالت مهدوی اجرا شود که متاسفانه تا به حال اجرا نشده و اگر دنبال مقصر بگردیم باید گفت هم مردم و هم دولت مقصرند … کجا بوده من نوعی فقط برای رضای خدا قدمی برای مردم بردارم خدا وکیلی ؟؟؟ شما هم این سوال رو از وجدانتون بکننین واقعا !!! حالا خدا رحمت کنه حضرت امام رو که یه انقلاب رو رهبری کرده …
   خدا وکیلی به من و شما 10 تا گاو بدن نمیتونیم بچرونیمشون چون ضعیفیم ! نه از نظر جسمی بلکه از نظر تجربی و علمی حالا امام امت یه انقلاب رو مدیریت کرد … دوستان بی انصاف نباشید ما هنوز اول راهیم … البته اینم بگم نه مردم ما و نه سیستم حکومتی ما اکتیو نیست و خیلی با تاخیر به مشکلات رسیدگی میشه متاسفانه…. باید تمام سیستم دولتی و اداری ما هوشمند بشه که کسی زیرابی نره … تمام شناسنامه ها و کارت ها جمع بشه و همه بشن یک کارت مثل گواهینامه هوشمند … تا یک قدم رو به جلو بریم و از همه مهمتر به اغشار کم درآمد کمک مالی بی برگشت یا حداقل وام بدون ضامن و اقساط کم به جوانها و قشر طبقه سومی بدن … چون واقعا جوانها دارند زجر میکشند … اما در عین حال همه پشت سر انقلاب و نظام و ارزشها ایستاده ایم و برای امام خامنه ای جانمان را هم فدا خواهیم کرد … با آرزوی سربلندی و پیشرفت همه جانبه برای کشور عزیزم ایران…

   • بیژن

    سلام آقا حسین………
    گفتی ما انقلاب کردیم که عدالت مهدوی رو اجرا کنیم
    کدوم عدالت مهدوی هست که 3000 میلیارد تومن میتونن کلاه برداری کنن؟؟؟؟!!!
    کدوم عدالت مهدوی هست که قیمت کالا ها رو دارن بالا میکشن بعد به ما فوقش 50000 تومن بدن؟؟؟!!!
    کدوم عدالت مهدوی هست که تا یه حرف سیاسی بزنی میگن ضد انقلاب هستی؟؟؟!
    نه واقعا کدوم عدالت مهدوی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
    مگه ما انقلاب نکردیم تا راحت تر زندگی کنیم پس کو اون زندگی راحت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    چرا ما باید بعد 33 سال اول راه باشیم؟
    چرا ما باید بعد 33 سال سیستم حکومتی اکتیو نداشته باشیم؟
    چرا ما باید بعد 33 سال به مشکلاتمون با سختی حل کنیم؟
    و چرا …

    • حسین سوری

     سلام آقا بیژن … در جواب شما بگم که رهبر عزیز انقلاب ما حکم مختار رو دارند و آخر دیدید که با مختار مظلوم چه کردند ملت … پس زیاد ناراضی نباش دوست من … من هم بدبختی های یک جوان برای نداشتن پول ازدواج – نداشتن مسکن مناسب شان ایرانی – نداشتن شغل مورد اطمینان و بدور از اخراج شدن – نداشتن تفریحات مناسب – نداشتن خودرو مطمئن و ایمن – نداشتن جاده و اتوبان بی ترافیک – داشتن گرانی و تورم کمر شکن – کم کاری دولت های گذشته و فعلی رو میبینم دوست من اما چاره چیست ؟ به هر حال آمریکا و انگلستان نمیتونه ما رو به آرزوهامون برسونه عزیز من … ما باید از نظاممان دفاع کنیم و نظام هم باید در مقابل مردمی شود و هر چیزی هزینه ای دارد و مشکلات الان ما هزینه حق طلبی ماست …

     • بیژن

      حسین جان مگه من چی گفتم ؟ من که از آمریکا دفاع نکردم . من هم متنفرم از آمریکا ، اصلا تمام مردم ایران از سیاست آمریکا متنفرن . من حرفت رو قبول ندارم که رهبر ما حکم مختار رو داشته باشه ، چون مختار آخر به دست خود مردمی که با او بیعت کرده بودند کشته شد . اگه مردم از مختار حمایت می کردند هیچ وقت مختار کشته نمیشد.
      و در مورد رهبر عزیز مان ما همه ی مردم ایران همراه ایشان هستیم و تا آخر پیرو او میمانیم. درسته که در فتنه 88 اتفاقاتی افتاده ولی ما پشت رهبر ماندیم و عناصر فتنه نتوانستند کاری بکنند .
      ببینید ما تنها کشوری هستیم که پرچم رو به امام زمان میدهیم ( باید شنیده باشید که سید خراسانی که همان رهبر عزیزمان هست پرچم عدالت رو به امام زمان می دهد) پس باید اول عدالت رو بین خودمان انجام دهیم .
      من مخالف این نظام نیستم.من کشورم رو دوست دارم. من دارم به عنوان یک ایرانی و یک شهروند ایرانی اعتراض میکنم که چرا باید وضعیت کشورم اینطوری باشد . این روزا دارن نماینده ها تبلیغ انتخاباتی میکنن ، ببینید که چطور تبلیغ میکنند .
      یک کاندید چقدر خرج می کنند تا انتخاب شود . چرا باید این طوری باشد ؟؟؟؟
      حرف من این است. چرا؟ چرا ؟ و چرا های دیگر ؟

      • حسین سوری

       بی خیال دوست من … مردم ما در شهرهای تهران وکرج از نظر علمی و هوشمندی در سطح بالایی هستند …
       اما تمام شهرستان های ما سطح علمی و هوشمندیشان پایینتر است و ممکن است با دادن شام تبلیغاتی همه بروند و رای بدهند به یک کاندیدا و هیچکس نرود ببیند استراتژی رهبری اصلا چیست نصبت به انتخابات … یا اصلا استراتژی چیست … یا احکام شرعی را 80 درصد مردم ما کاملا بلد نیستند – از استانداردهای جهانی 90 درصد مردم از نظر محصولات مصرفی جاهل هستند – متاسفانه خیلی از مسائل را 90 درصد مردم ما سرسری برخورد میکنند و یک عده هم که واقعا میفهمند بخاطر به خطر نیافتادن منافعشان سکوت میکنند و از ترس قطع شدن حقوق ماهیانه حتی بر علیه حق هم در عمل اقدام میکنند …

       بله رهبر ما فدایی دارد من شخصا فدایی ایشانم اما آیا تمام کسانی که از این حکومت وام گرفته اند و پولدار شده اند و برای خود تشکیلات درست کرده اند هم فدایی رهبرند واقعا ؟؟؟ نه خیر عزیز من … بهتر است کشور با همین سیستم مصلحت اندیشی جلو برود اینجوری خیلی ها راضی باقی میمونند…
       این عمار ؟؟؟
       متاسفم برای این وضع موجود اما چه میشود کرد … وقتی که دولت حرف رهبر را نمیخرد … وقتی فقط از اسم جهاد اقتصادی بصورت شعاری در ادارات و موسسات دولتی بکار میرود و مردم هم مثل مجسمه هیچ چیز نمیگویند از من و شما که سوز انقلابی داریم چی برمیاد آقا یاسر ؟؟؟

   • !!

    خو اگه این گند زدن مدیریته….بیخیال :-q

  • شهاب

   فرق انسان با حیوان در یک جمله هست :
   حیوان فقط و فقط به فکر ارضای مادی و غریزی خودش هست ولی آدمی نه!
   البته آدمی که انسان باشه نه افرادی که به گفته قرآن اولئک کالانعام بل هم اذل میشن.

  • شهاب

   شوکوف جون خودت رو نکش
   33 سال پیش ما هرچی بودیم یه تو سری خری بدیم به نام نوکر آمریکا و غرب
   آمریکایی که طی این 33 سال دنیارو غارت کرد ولی بازم مردمش دست به شورش علیه نظامشون رو میزنند به نظرت آمریکای پیشرفته هست؟!
   کدوم کشور رو پیشرفته میدونی؟ که جرات اسم آوردنش رو نداری؟ ازامریکا بگیر با این وضعیت تا ژاپن بدبخت که هرچی بمب اتم هم آمریکا رو سر مردمش بزنه اون قدر حقیر هست که جرات آخ گفتن رو هم نداره ؟ کدوم پیشرفته اند؟
   اصلا پیشرفت رو چی معنا میکنی؟ژاپن پیشرفته هست؟ چه پیشرفتیه که مردمش اینقدر فقر فرهنگی دارن که مجسمه آلت مرد رو به عنوان خدا پرستش میکنن؟!!!
   اروپا پیشرفته هست؟ چه پیشرفتی هست که مردمش به بن بست جنسی خوردند و رو به همجنس گرایی آوردند؟!!!
   نه عزیز من ،مفهوم پیشرفت فقط مادی نیست.

   • بیژن

    آقا شهاب
    تو الان فکر میکنی که ما ایرانی ها پیشرفت معنوی مون زیاده؟؟؟؟!!!!!!!!
    برای مثال مگه دروغ گناه بزرگی نیست؟پس چرا همه ی ما در روز بالای 50 تا دروغ میگیم؟؟؟!!!! ما شبانه روز مثل آب خوردن قسم میخوریم و به قولمون عمل نمیکنیم ولی همین اروپایی هایی که تو میگی به بن بست جنسی رسیدن وقتی قول میدن به قولشون عمل میکنند!!!!!!! این که میگی ژاپن داره چیزی رو میپرسته که از نظر ما ایرانی ها پوچ و بی معنی هست اصلا ربطی به پیشرفت نداره!!!!
    مثل اینکه از دنیا عقبی!!!!!برو ببین ژاپنی ها دارن چیکار میکنن ، بعد بیا حرف بزن .

  • شهاب

   اگر کسی مدعی داشتن صوتی است که امام چنین حرفی زده اون رو، رو کنه تا همه در اختیار داشته باشند و الا این ادعا غیر قابل قبول هست که تو این همه سال با اینکه رسانه ی دنیا دست دشمنان نظام هست چنین صوتی در شبکه های مختلف دنیا پخش نشه!

  • امیرال

   در اکثر موارد حق با اکثریت بوده شما همه این کامنت ها رو بخونین ببینین بیشتر کاربرا جه نظری دارن….. بعضی وفتا حقیقت رو میشه تو این کامنت ها پیدا کرد.

  • شوکوف

   در اخر اونیکه خوابیده رو میشه بیدار کرد !! ولی اونیکه خودشو به خواب زده نمیشه..

   ((اونا گریه های منه در لباس خنده که شما میبینید!!))

  • شوکوف

   یه چیز میگم عمرا مخالف باشی!! 😀

   جان من اینکه یه کشوری که 33 سال پیش از الان خیلی از کشورها جلوتر بود !! یه کشوری که اسمش تو یه کلمه (((الماس)) میشه گفت رو بخوای اینجوری به روز سیاه بشونی!!

   خداییی هنر نمیخواد!!! =)) خداییی استعداد نمیخواد! =)) یکی از این ادمای پر ادعای امریکای یا اوروپایی رو میخوام همچین استعدادی داشته باش!! عمرااااااااااااااااااااااااااااااااا =))

  • شوکوف

   :)) خو راس میگه دیگه مرگ بر شاه که اون زمان واسه تک تک ادما ارزش قایل بود ادم حسابشون میکرد نه خرررر =)) راس میگه دیگه مرگ بر شاه چرا اون زمان 45000تومان بهمون نمیداد که باهاش خوش باشیم ای خاک بر سرت شاه چرا مارو ادم حساب میکردی !!! :)) خو شاه خدا بگم چیکارت نکنه که اون زمان ما اقای کل جهان بودیم و وقتی میگفتیم ایرانی هستیم واسمون دولا راس میشدن احترام میزاشتن! الان ببین تا مارو میبینن توف میکنن :)) عین … تو قرنطینه میذارنمون! به جز امریکا کشور دیگه به کلاسمون نمیومد بریم اوف داشت!! :-SS حالا ببین واسه رفتن به این کشورهای گدا گشنه چیکار میکنن!!! =)) ای مرگ بر شاه چرا ناراحت میشی تو هم بگو مرگ بر شاه تا به خاطر اینکه دارن لحظه لحظه خونتو میمکن اعتراض نکنی….بگو….

  • احمد

   اشتباه کده بابا. اشتباه!!!!
   معصوم که نیست آسمون ریسمون به هم می بافید.اگه قرار باشه کسی رو دوست داشته باشید لازم نیست به خاطرش حق رو زیر پا بذارید.بله گفته.گفته گفته.

  • ااااااااااااااا

   اقا خودت که قبول داری و ذکر کردی که امام گفته ما فقط نیومدیم دنیا تونو مرفه کنیم و اومدیم معنویات شما رو هم بالا ببریم و شما رو انسان کنیم.
   اولا ایا همین حرف را وعده نمی دانید؟ ایا به واقعیت رسید؟
   دوما شعار انقلاب چه بود ؟ استقلال ازادی جمهوری اسلامی نبود؟ کدام محقق شد؟
   سوما تا ادم اعتراض می کنه سریع جواب می دن این همه پیشرفت رو نمی بینی؟ می گیم کو پیشرفت ؟ می گن این همه موشک ساختیم , سلول بنیادی , انرژی هسته ای . میگوییم کو سلول بنیادی , باهاش چه گلی به سرمون زدید , با انرژی هسته ای چه گلی زدید؟ در مورد موشک حق با شماست , وقتی نصف بودجه مملکت رو در جنگ و ساخت سلاح و مانور خرج می کنید. میگن این همه روستا رو نمی بینی برق و اب داره؟ میگم بارک الله که بعد از 33 سال به مردم برق و اب دادید, نه این که بقیه کشورها در خاموشی به سر می برند و از چاه اب می خورند؟

  • یه بنده خدا

   به هر حال امام این حکم را قبول کرده ……..
   حالا شما چرا بازرگان رو گیر دادین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   همه چیز زیر دست امام بود پس این حرفا چیه!!!!!!!!
   شما دنبال یکی دیگه میگردین که این اشتباه رو بندازین روی اون
   X-(

  • گيج و ويج

   ازهاري مي گفت در ايران كسي انقلاب نكرده و اين صدا ها همش نواره ، مردم گفتن ازهاري بيچاره باز هم بگو نواره نوار كه پا نداره .
   حالا شما هم داريد كار ازهاري رو تكرار ميكنيد ، اول تصوير افراد زيادي رو از ورود پايه گذار اين انقلاب كم كرديد ( منظورم زمان پياده شدن از هواپيماست ) حالا ميگيد اين حرفا تهمت دشمنانه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ما كه با گوش خودمون شنيديم تاريخ هم در حافضه داره كه ايشون گفتند ( پول اب نديد پول برق نديد كشور ما روي گنج خوابيده ) بازم بگيد نواره پس اين همه دروغي رو كه به اين ملت ميگن چطور لا پوشوني مي كنيد ؟
   بابا خجالت هم خوب چيزيه .

  • بنده خدا

   ازماست كه برماست شايد هر كدوم از ماهارو هم قدرت بهمون بدن وضعيتو بدتر كنيم امام كه نميخواست وضعيت مردمو بدتر كنه ، براي رسيدن به بعضي جيزا از خيلي جيزا بايد كذشت

  • bigboy

   ای ول عجب سیاستی داره ایران ویج این تیریپی یوزر جمع می کنین :-j
   یه چند تا از این مطالب بزاریم تو سایتمون ملت بزنن سر و کله هم دیگه بازدید کننده واسه تبلیغات جذب کنیم 😀

  • مهناز

   سلام
   اقای سایت ایران ویج جنبه داشته باش نوشته هامو نو به نمایش بذار من توهین نکردم ولی شما به شعور ایرانی توهین میکنید این همه دورغ را می نویسید

  • حسام

   سلام
   صباخان يادآوري نكردن كه سالي چندبار ميتونستن برنج بخورن يا توي چه مدرسه اي درس ميخوندن و يا حقوق واقعي پدرشون چقد بوده.در ضمن ساير دوستان به اين موضوع توجه كنند كه بر فرض محال كه امام در بهشت زهرا اين مطلب رو گفتن و واقعا هدفشونم همين بوده كه چي؟مثلا با اين حرف چي رو ميخوايد ثابت كنيد؟ مفت خوري و پر توقع بودنتونو؟من 23 سالمه چيزايي رو كه خودم تحقيق كردم و از قديميا شنيدم واقعا وحشتناكه.مثل مردم دنيا يك هزارم خودتون به فكر كشورتون باشيد.هرچند اين حرفا آب در هاون كوبيدنه چون مردم ايران در كل به مفت خوري عادت كردن…..

   • sima

    hesam jan ey kash 1 bar matneto mikhondi
    malome chi neveshti?

    khob shoma biya bego babat cheghadr ba adam foroshi rikhte tu holghometon va kojaha ke ba haghe mardome bichare raftid jolo
    az karaye madaretam bego ??/

   • baygom

    حسام جان معلومه تحقیق نکردی اصلن که اینجوری حرف می زنی. ما تو سال 1300 هیچ بودیم و اصلن قابل قیاس با 1357 نیستیم. اگر انقلاب مدرس و شیخ فضل الله نوری در همان دوران اتفاق می افتاد می دانی کجا بودیم؟؟؟؟
    بله از 57 تا الان هزاران دانشگاه درپیتی آزاد و غیرانتفاعی و علمی کاربردی اضافه شده اما 150 دانشگاه دولتی ایران به 158 دانشگاه ارتقا پیدا کرده. مساله ی هسته ای چیز جدیدی نیست و حرفش آن دوران هم بوده. بالاخره اون دوران هم برای این کشور زحمات زیادی کشیدند که دیده نشد.
    امام فرمودند ما می خواهیم مردم معنویتشان زیاد شود اما می بینیم همه عصبی و دزد شدند و معنویتی در کار نیست.

   • 5555555

    سال 53 حقوق کارکنان ذوب اهن 2000 تومان

  • مهناز

   سلام بس کنید این سیاست چرچلی رو کل سخنرانی انزمان را داریم ولی متاسفانه مردم ایران را ابلهه فرض کردید نه جانم امام گفتن اب وبرق مجانیست من هم بلدم با کلمات بزی کنم که امام تو بهشت زهرا این سخنرانی را برای مرده ها کردن متن سخنرانی نه عوض کنید نه گردن یه مرده دیگه مثل اقای مهندس بازرگمن بندازین متاسفانه از انزمان که امام امدن نه تصویر کامل که هوداران ایشان درکنار امام از هواپیما خارج میشوند ونه از سخنرانیش چیزی به عنوان تاریخ درست برای فرزندان ما باقی مانده برای شما متاسفم با این تاریخی که خودتان پاستوریزه مینویسید
   کاش میشد زندگی را هم هر طور دلمان می خواست می نوشتیم

  • somi

   ba mohammad khan movaegam/ vali fagat ye noghte onam inke abo barg alanam dar mogayese ba digar keshvarha mofte ^:)^

   • sima

    somi jan aya keshvarhaye dige ham mesle ma ru naft khabodan va saderate farsh va miveh va pestashon kafafe 1 sale kole keshvaro mide
    aya midoni faghat saderate miveye iran mitoneh hazineye kole bodjeye keshvar ro dar biyare ?!!
    hala fekr kon baghiyeye pole ma kojast va bad maro ba donya moghayese kon azizam
    donya az nazare to felestino lobnane aya ????

  • محمد

   آب و برق تا قبل از یارانه ها تقریبا مجانی بود، یعنی پولی که در قبالش میگرفتن خیلی نا چیز بود، …

  • حاج زنبور عسل

   حتمی فیلم مراسم سخنرانیش رو هم شیطان بزرگ ساخته و ریخته رو یوتوب؟؟؟!!
   هه!!!!!!!!!!!!!
   جمع کن بابا فک کردی ملت مث خودت گوشاشون درازه!!!!!!!!!!!!

  • لیلا

   متاسفانه پدرم سخنرانی امام را در12 بهمن 1357در بهشت زهرا تهران ضبط کرده اند و این جمله که آب وبرق را مجانی می کنم از خود ایشان است لطفً وبلاگ نویسان ایران ویج بدعت گذاری نکنند….. :-O

  • ali

   برای اینکه به کسی بر نخورد و مصون هم باشیم بهتر است بگوییم : “هزار وعده خوبان یکی وفا نکرد” ولی من یقیین دارم ” ان وعد الله حقا”

  • Mahdi

   صباجان شمادرسال1355 چندتااسکناس هزارتومانی درسراسرکشورسراغ داشتید؟درآمدتان چقدربود؟چقدرش خرج میشد؟وضعیت اقتصادجهانی وشیطنتهای اجانب ودشمنان راهم منظورکنید.درضمن زیاده خواهی های خودمان راهم درنظرداشته باشید!!!

   • هادی

    مهدی لطفا بیدار شو. 33 سال قبل از کل آسیای جنوب شرقی جلو بودیم. حالا چی؟

   • sara

    33 سال قبل مردم از کره جنوبی میومدن ایران کارکنن.
    پیکان و هوندا با هم شروع کردن؛
    پیکان به تاریخ پیوست و هوندا….

   • baygom

    اون موقع نیاز به اسکناس هزار تومانی نبود. با یه حقوق میشد پیکان خرید و الان با صد تا حقوقم نمیشه سمند خرید

   • bardya

    عمو تو گوش فیل خوابیدی بیدار شو

   • متعجب

    منظورت از زیاده خواهی چیه؟

  • مهدی

   اگر دیدی جوانی بر درختی تکیه کرده بدان عاشق شده است وگریه کرده :))

  • حسین

   باسلام اگر میخواهید حرف امام را تحریف کنید بگذارید آن دسته از مردم که پای حرف امام در سال 57 بودن از دنیا بروند بعد حرف ایشان را آنگونه که خود دوست دارید برگردانید این حرف امام بود که در بهشت زهرا در بدو ورود به مردم گفت انسان که به دروغ عادت کرده حتی روز را هم انکار خواهد کرد با این دروغها بیشتر به شور مردم توهین نگنید

  • sara

   حالا که دارین تاریخ رو واکاوی میکنین،
   عکس لحظه ورود امام به ایران رو بررسی کنیدو تحقیق کنید الان اون افراد کجان؟!!

  • بهروز

   فقط میگم:دلم میخواد گریه کنم…

  • ل

   همه می دانند که این مطلب را امام(ره) در بهمن در بهشت زهرافرمودند .البته باید توجه نمود که منظور امام از آب و برق مجانی برای اهالی مرحومین در بهشت زهرا بود نه افراد حاضر در آنجا.

  • ادم

   امام تو سخنرانی بهشت زهرا گفت : من اب و برق رو مفت میکنم. بارها تلویزیون این سخنرانی رو پخش کرده البته چند سالیه که این قسمت حذف شده

   • امیرحسین

    خودکرده را تدبیرنیست…

  • صبا

   ای مرگ برشاه پدر وطن فروشش که سالها کوپنهای ما را نداد و چندین سال هم یارانه ی ما را بجیب خود واریز کرد.و یارانه ی ما را نداتد. مرگ برشاه که چندین سال نان را هر عدد پنج ریال(5ریال) به مردم میداد در حالیکه حالا در دولت مردمی وخدمت گذار فهمیدیم قیمت نان دویست وپنجاه (250تومان) بوده است. مرگ برشاه که بنزین هفتصد تومانی(700تومان)را پنجریال(5ریال) به مردم میداد و با دزدیدن یارانه به همه ی ملت ایران ظلم میکرد. مرگ برشاه که برنج ایرانی را کیلوئی پنج تا ده ریال5-10ریال)میداد در حالیکه برنج هندی کیلوئی بیست وهشت هزار ریال (28000ریال)بوده و وبازهم مرگ برشاه که تخم مرغ- مرغ(البته درآنزمان) مرغ ماشینی نبود. مرگ برشاه که من در سال 1355 ده روز(10روز) تهران بودم با کرایه ی میهمان پذیر وصبحانه و ناهار شام وقتی برگشتم صدو پنجاه تومان (150تومان) پول داشتم . اون مرتیکه نمیدانست که فقط کرایه تا تهران میشه شصت وپنج هزارریال(65000ریال)و… پس مرگ برشاه

   • sani

    یعنی شما توقع دارید که اجناس به قیمت آن روز فروخته شود؟در هر جای دنیا که نگاه کنید نرخ تورم وجود دارد.اگر قیمت ها بالا رفته دلیلش طرح هدفمندی هستش که عده ای پول تو حسابشون رو نمی بینن.

    • من

     دقیقا همون طوریه که تو فکر نمیکنی

    • هادی

     چرت و پرت نگو.

    • 123

     در جواب sani :در عربستان 30 سال پیش نوشابه یک ریال بوده و هنوز هم هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • علی

    آنان که دنبال آب و برق مجّانی هستند باید از آن کسی که فکر می کنند این حقّ قانونی (به نظرشون) را از آنها سلب کرده (با آنچه که بهترِین تشخیص می دهند) هرطور هست بگیرند

   • bardya

    راستی ارزش پول رو یادت رفت بگی پس دوباره مرگ بر شاه

   • امیرحسین

    درود برشما خانم صبا ولی چه سود……

  • شهاب

   =)) وعده های این روزا رو چیکار کنیم مثل بچه 1میلیونی.نفری هزار متر زمین.بانک یه ضامن بیشتر نمیخواد واسه وام ازدواج وطرح غنچه های شهر که دفترچه اش هیچوقت دست ما نرسید X_X

  • saman

   اصلا اگر دولت هم بخواد آب و برق مجانی بده ما مردم کم درامد نباید قبول کنیم.مگه ما کیییییم

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.