• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » خانه و خانواده » دگرگونی تغییرات ساختاری نهاد خانوادهای ایرانی
  کد خبر : 415749

  دگرگونی تغییرات ساختاری نهاد خانوادهای ایرانی

  دگرگونی تغییرات ساختاری نهاد خانوادهای ایرانیReviewed by Aryan on Feb 11Rating: خانواده ایرانی ظرف دهه های گذشته، دگرگونی های چشمگیری داشته است. درک این دگرگونی ها و پیش بینی آثار و عواقب آن از ابعاد مختلف می تواند به مواجهه بهتر با فضاهای درون خانواده در آینده ، ظهور آسیب های جدید، تحولات ناشی از…

  دگرگونی تغییرات ساختاری نهاد خانوادهای ایرانیReviewed by Aryan on Feb 11Rating:

  خانواده ایرانی ظرف دهه های گذشته، دگرگونی های چشمگیری داشته است. درک این دگرگونی ها و پیش بینی آثار و عواقب آن از ابعاد مختلف می تواند به مواجهه بهتر با فضاهای درون خانواده در آینده ، ظهور آسیب های جدید، تحولات ناشی از مدرنیته و تاثیر منفی آن بر روابط اعضای خانواده و تعامل خانواده ها با یکدیگر بینجامد.

  به گزارش ایران ویج ، به باور تمام کارشناسان تغییرات اجتماعی در جامعه ایران بسیار چشمگیر است و نهاد خانواده به مثابه هسته اصلی جامعه، محوریت این تغییرات را در دل خود دارد. تغییرات چشمگیر و نقاط مثبت و منفی نهاد خانواده در دهه های گذشته را با یکی از جامعه شناسان خانواده بررسی کرده ایم که از نظرتان می گذرد.واقعیت این است که بخش عمده ای از تحولاتی که در حوزه خانواده رخ داده، ساختاری است. درست است که خانواده گسترده دیروز ایران، به خانواده هسته ای تبدیل شده است اما خانواده هسته ای امروز ما کامل نیست و این یکی از ویژگی های خانواده ایرانی است.

  در خانواده گسترده منبع درآمد مشترک بود و پسر شغل پدر را پی می گرفت. اما در شکل جدید خانواده امروز ایران، خانواده شهری شده است و سبک و سیاق زندگی هسته ای را دارد اما از درون به منبع مالی خانواده گسترده وابسته است. به این ترتیب ویژگی خانواده امروز ایران در برخی موارد هسته ای و در برخی موارد گسترده است.

  ● احترام به حریم خصوصی فرزندان

  دکتر علیرضا شریفی یزدی جامعه شناس خانواده و عضو پژوهشگاه تعلیم و تربیت در گفت وگو با خراسان با بیان این مقدمه ادامه می دهد: یکی از تغییرات مثبت در خانواده امروز، احترام والدین به حریم خصوصی فرزندان است. این نقطه عطف و بسیار مثبت باعث تغییرات مثبت بسیار دیگری در چارچوب اختیارات و وظایف والدین و فرزندان شده است.

  در همین چارچوب یافته های پژوهشی نشان می دهد، اقتدار زنان در نهاد خانواده افزایش پیدا کرده است و زنان امروز توانسته اند در ساختار قدرت خانواده، اقتدار بیشتری داشته باشند و سهم بالاتری در تصمیم گیری های درون خانواده پیدا کنند.

  همراه با این تغییر، مردان هم مسئولیت بیشتری در وظایف تربیتی و پرورشی فرزندان به عهده گرفته اند.در مجموع باید گفت نقش مادران در شیوه تربیت فرزندان پررنگ تر شده است و دلایل آن را باید در چند نکته خلاصه کرد. علاوه بر افزایش اقتدار زن در ساختار خانواده باید به بالا رفتن سطح سواد و دانش مادران اشاره کرد.

  این تحول باعث شده است درصد بسیاری از مادران تحصیل کرده و با سواد باشند و در مقایسه با دهه های گذشته این نسبت به نحو مطلوبی به نفع فرزندان و خانواده تغییر کرده است.از طرفی زنان به علت کسب مهارت های تحصیلی غیررسمی مثل آرایشگری، خیاطی و… به نیروی مولد با تعریف اقتصادی تبدیل شده اند. این دسته از زنان با کسب درآمد مشخص در تامین هزینه های زندگی شریک می شوند و به همین دلیل حوزه اقتدار خود را وسعت داده اند.دکتر شریفی با اشاره به این که زنان درون خانواده استقلال نسبی پیدا کرده اند، تصریح می کند: زنان حقوق و حریم خصوصی بیشتری در چارچوب خانواده یافته اند و استقلال بیشتری پیدا کرده اند.

  ● روابط بین خانواده ها

  نتایج تحقیقات نشان می دهد شبکه های خانوادگی (۲ خواهر یا ۲ برادر) استحکام کمتری نسبت به دهه های قبل دارد. میزان ارتباطات بین خانواده ها به لحاظ دفعات ارتباط و میزان صمیمیت کمتر شده است و خانواده ها درون گراتر از قبل شده اند. بخشی از این تغییرات به این علت است که ازدواج های فامیلی یا درون گروهی طی دهه های اخیر کاهش یافته است که این امر پدیده ای قابل طرح و بررسی است.

  از سوی دیگر باید به کاهش ازدواج های «درون قومی» اشاره کرد.در گذشته یک شیرازی با شیرازی و یک اصفهانی با اصفهانی ازدواج می کرد اما هم اکنون تفاوت فرهنگی و شهری نمی تواند مانع از ازدواج ۲ نفر با یکدیگر شود.

  ● تلویزیون و خانواده

  یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر خانواده ایرانی ظرف دهه های گذشته ورود رسانه ها به این چارچوب بوده است. تلویزیون پس از ورود به خانواده ایرانی باعث گردهمایی های خانوادگی شد تا همه دور هم زیر یک سقف جمع شوند و از تلویزیون لذت ببرند. اما در مراحل بعدی که همه صاحب تلویزیون شدند، هر خانواده ای به تنهایی به دیدن آن مشغول شد و از ارتباط با دیگر اعضای خانواده چشم پوشید. بعدها که تلویزیون تنوع برنامه و شبکه پیدا کرد و از لحاظ اقتصادی، خانواده توان خرید یک یا چند تلویزیون را پیدا کرد، باز هم تأثیر منفی خود را به جا گذاشت زیرا پدر و مادر و دختر و پسر هر یک تمایل به دیدن برنامه های مورد علاقه خود داشتند و این امر به انزوا و کناره گیری از یکدیگر منجر شد.زندگی مدرن و ماشینی شهری امروز به اعضای خانواده مجال و فرصت با هم بودن و گفت وگو را نمی دهد و روابط گفتمانی رو در رو کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

  ● شکل گیری خانواده های جدید

  به باور کارشناسان افزایش شکل گیری زندگی مجردی یا خانوار تک نفره یکی از تحولات اساسی در حوزه ساختار خانواده است. دکتر شریفی یزدی با اشاره به این مطلب می گوید: با به رسمیت شناختن حقوق فردی دختران و پسران و با کسب استقلال مالی آن ها، دسته زیادی از جوانان زندگی مجردی را انتخاب می کنند که تبعاتی دارد. از این امر می توان به عنوان تحول نام برد زیرا قبلا در ساختار خانواده ایرانی وجود نداشت. همچنین زندگی ۲ دختر یا ۲ پسر با یکدیگر هم یکی دیگر از این تحولات است که اگر چه اندک است اما وجود دارد.

  ● مهر و عطوفت خانواده ایرانی

  همچنین طبق مطالعات عطوفت و مهر بین اعضای خانواده ایرانی هنوز مثال زدنی و نمونه است. یعنی در مقایسه با شاخص های جهانی باید اذعان کرد که عطوفت و علاقه افراد یک خانواده در ایران هنوز پررنگ و غیرقابل چشم پوشی است که نکته بسیار مثبتی است. هر چند ارتباط پدر با فرزندان هنوز تغییر چشمگیری پیدا نکرده است اما رابطه بین فرزندان و والدین و فرزندان با یکدیگر روابط بسیار مثبت و پر از صداقت، صمیمیت و احساسات است. در این میان روابط احساسی فرزندان با پدر و مادر به ویژه در سنین بالاتر کمرنگ تر شده است و متأسفانه الزام نگهداری از پدر و مادر در سن کهولت برای بسیاری از فرزندان وجود ندارد. همچنین طلاق عاطفی طی ۳ دهه اخیر افزایش یافته به این معنا که روابط بین مرد و زن دچار خدشه شده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.