• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار سینمای ایران , داخلی , سینما و تلویزیون » سیمرغ بر شانه “نارنجی پوش” و “عمر قاتل من است” نشست
  کد خبر : 411309

  سیمرغ بر شانه “نارنجی پوش” و “عمر قاتل من است” نشست

  سیمرغ بر شانه “نارنجی پوش” و “عمر قاتل من است” نشستReviewed by Farnaz on Feb 7Rating: مراسم پایانی بخش بين الملل سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر برگزار شد سيمرغ بلورين بهترين فيلم بخش جلوه گاه شرق به «نارنجی پوش» داريوش مهرجويی رسید به گزارش سینمانگار، به نقل از ستاد خبري سي امين جشنواره بين المللي…

  سیمرغ بر شانه "نارنجی پوش" و "عمر قاتل من است" نشستReviewed by Farnaz on Feb 7Rating:

  مراسم پایانی بخش بين الملل سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر برگزار شد
  سيمرغ بلورين بهترين فيلم بخش جلوه گاه شرق به «نارنجی پوش» داريوش مهرجويی رسید

  به گزارش سینمانگار، به نقل از ستاد خبري سي امين جشنواره بين المللي فيلم فجر، آيين اختتاميه بخش بين الملل سي‌امين جشنواره بين المللي فيلم فجر دوشنبه 18 بهمن در تالار وحدت برگزار شد.

  در ابتداي اين مراسم كه اجراي آن را مهسا ملك مرزبان برعهده داشت جايزه ويژه مصطفي عقاد و جايزه بيرق طلايي به همراه يك دستگاه خودرو پرايد به مهدي صباغ زاده براي فيلم «راه بهشت» اهدا شد.

  صباغ زاده بعد از دريافت جايزه گفت: “من خدا را شكر مي كنم كه در اين شب پس از 33 سال فعاليت فيلمسازي اين جايزه ارزشمند به من تعلق گرفت و من فكر مي كنم اميد، آگاهي و اخلاق در فيلم «راه بهشت» به چشم مي خورد و من از پيامبر اعظم تشكر مي كنم كه دست ياري خودشان را به همراه من داشت تا به آن جايگاهي كه لازم بود برسم.”

  در بخش ويژه بيداري اسلامي محمد خزاعي دبير جشنواره و محمد عباسيان مديرعامل مؤسسه رسانه‌هاي تصويري بهترين فيلم با رويكرد بيداري اسلامي را معرفي كردند و جايزه ويژه دبير جشنواره به شيخ علي ظاهر و مرتضي شمسي از لبنان براي فيلم «ريسماني نزديك تر از رگ» اهدا شد.

  جايزه ويژه دبير جشنواره به همراه پنج هزار دلار به فيلم «18 روز» تعلق گرفت.

  در ادامه مراسم محمد خزاعي دبير جشنواره ضمن خير مقدم به ميهمانان بخش بين الملل گفت: ‌”من بر حسب وظيفه و ادب خدمت رسيدم كه به ميهمانان محترم اين دوره از جشنواره خسته نباشيد گفته باشم. خوشحالم كه ميزبان اين دوستان بودم و اميدوارم از كشور ما راضي باشند.”

  وي در ادامه افزود: “در اين دوره از جشنواره دوران باشكوهي از كيفيت و حضور ميهمانان خارجي در بخش بين الملل را تجربه كرديم. امسال در بخش بين الملل 550 اثر در بخش مختلف به دبيرخانه ارسال شد كه از اين ميان 70 فيلم برگزيده شد و 250 هنرمند خارجي از 63 كشور دنيا امسال در جمع ما حضور داشتند و اين نويدگر جشنواره اي پربار براي ماست.”

  وي در ادامه گفت: “امسال مردم در سينماهاي جشنواره صف هاي طولاني را براي ديدن فيلم هاي خارجي تشكل دادند و اين موضوع براي دست اندركاران برگزاري جشنواره فجر بسيار اميدواركننده بود. ”

  دبير جشنواره در ادامه افزود:‌ “امسال يكي از بهترين و پربارترين بازارهاي فيلم را تجربه كرديم و در كل ما تلاش كرديم مفاهيم دنياي عاري از جنگ، خشونت و تروريسم كه جزو اهداف ما بود را در جشنواره امسال به آنها دست پيدا كنيم و اميدوارم روزي برسد كه مرزي ميان هنرمندان  وجود نداشته باشد.”

  در ادامه مراسم جايزه ويژه حقوق بشر به همراه يك دستگاه خودرو پرايد به پرويز شيخ طادي براي فيلم «روزهاي زندگي» تعلق گرفت.

  بخش جايزه بين الاديان با حضور امير اسفندياري و هاشم ميرزاخاني به برگزيدگان اين بخش تعلق گرفت و قبل از اهداي جوايز امير اسفندياري به ارائه توضيحاتي درباره اين جايزه پرداخت و گفت:‌ اين جايزه به اسم جايزه بين المذاهب شهرت دارد و جايزه يكساني است كه در جشنواره هاي معتبر دنيا اعطا مي شود و در جشنواره ما به اسم بين الاديان به برگزيدگانش اهدا مي شود و بنياد سيگنس اين جايزه را اهدا مي كند و اين بنياد تا به حال به 70 فيلم ايراني اين جايزه را اهدا كرده است.

  در اين بخش لوح تقدير بخش بين الاديان و سه سكه بهار آزادي به رهبر قنبري براي فيلم «روييدن در باد» تعلق گرفت.

  لوح افتخار و سكه بهار آزادي به فيلم «يكي مي خواد باهات حرف بزنه» ساخته منوچهر هادي تعلق گرفت و در آخر لوح افتخار بخش بين الاديان و سكه بهار آزادي به فيلم «روزهاي زندگي» ساخته پرويز شيخ طادي اهدا شد. جايزه ويژه اين بخش نيز به داريوش مهرجويي براي فيلم «نارنجي پوش» اهدا شد.

  داريوش مهرجويي ضمن تشکر از هیات داوران جشنواره و امیر اسفندیاری مدیر امور بین الملل به خاطر برگزیده شدن فیلمش گفت: “هنر سینما همیشه پابرجاست و روز به روز هم بهتر می‌شود.”

  در بخش سينماي سعادت ديپلم افتخار دستاورد فني و هنري سينماي سعادت به همراه يك دستگاه خودرو به مرتضي هدايي براي فيلم «در انتظار معجزه» تعلق گرفت.

  هدايي پس از دريافت جايزه گفت: از دريافت اين جايزه بسيار خوشحالم و دريافت اين جايزه را مديون رسول صدرعاملي هستم كه به من اعتماد كردند و از استادم تورج منصوري هم تشكر مي كنم.

  در ادامه ديپلم افتخار بهترين بازيگر به همراه يك دستگاه خودرو به پريوش نظريه براي فيلم «در انتظار معجزه» تعلق گرفت. بهترين فيلمنامه اين بخش نيز به فيلمنامه «ريسماني نزديك تر از رگ» نوشته عبدالقدوس الامين تعلق گرفت كه مسعود اطيابي به نيابت از او جايزه را دريافت كرد و گفت: از هيأت داوران به خاطر توجه به اين فيلم تشكر مي‌كنم فيلمنامه اين اثر براساس روماني از الامين نوشته شده است كه ما سه قصه از اين رمان را تبديل به اين رمان كرده ايم و جعفر حسني فيلمنامه را نوشت و در نهايت بازنويسي آن را بنده انجام دادم. به هر حال در ابتدا قرار نبود اين فيلم در فرمت سينمايي ارائه شود و ما به فكر فرمت تلويزيوني آن بوديم و اگر از اول به اكران سينمايي آن فكر مي كرديم نتيجه بهتر از اين مي شد.

  در ادامه بهترين كارگرداني بخش سينماي سعادت به فيلمي از كشور فرانسه به نام «آزادگان» ساخته اسماعيل فروخي تعلق گرفت و سيمرغ بلورين بهترين فيلم سينماي سعادت نيز به فيلم «آزادگان» اهدا شد.

  در بخش جلوه گاه شرق ديپلم افتخار دستاورد فني و هنري مشتركا به جون سونگ دونگ و دونگ جين سونگ براي فيلم «11 گل» اهدا شد. ديپلم افتخار بهترين بازيگر نيز به شيرين يزدان بخش براي فيلم «بوسيدن روي ماه» اهدا شد. سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به جانگ جين براي فيلم «آسمان اشراق» تعلق گرفت. سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني به بانمي تاكاهاشي براي فيلم «پرونده هاكامادا» اهدا شد و سيمرغ بلورين بهترين فيلم نيز به داريوش مهرجويي براي فيلم «نارنجي پوش» اهدا شد.

  در ادامه مراسم جواد شمقدري معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي طي سخناني از ويژگي هاي سينماي ايران ياد كرد و گفت: متأسفانه در لابه لاي صفحات برخي از روزنامه هاي آمريكايي شيپور جنگ زده مي شود و متأسفانه كساني كه سوداي تسلط بر دنيا را دارند بر تبل جنگ مي نوازند و ادعاي فرهيختگي و تمدن هم مي كنند.

  وي در ادامه افزود: هنرمند و سينماگر هميشه پيام آور صلح، دوستي و عشق ورزي را دارند و اميدوارم اين جشنواره و جشنواره هاي مشابه فرصت همدلي را بين سينماگران ايجاد كنند. چرا كه سينماي خوب باعث پالايش روح مي شود همچنان كه سينماي ايران پس از انقلاب اسلامي و ساخت فيلم هايش اين را ثابت كرده است.

  وي در ادامه خاطرنشان كرد: امشب ما در پايان يك دوره از تاريخ سينماي ايران هستيم و امشب اين دوره به اتمام خواهد رسيد و از فردا دوره بعد آغاز خواهد شد و در غالب سازمان سينمايي شكل ديگري پيدا خواهد كرد.

  معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه ضمن اشاره به جايگاه سينماي ايران گفت:‌ سينماي ايران پس از انقلاب اسلامي جايگاه خوبي پيدا كرده است و بعد از انقلاب 400 كارگردان فيلم سينمايي ساختند و تلاش ما اين است كه در سال 100 فيلم سينمايي توليد كنيم و البته مستلزم لوازم سينمايي زيادي است و تلاش خواهيم كرد كه اين اتفاق به سرانجام برسد.

  وي در ادامه درباره رويكرد ديگري در سينماي ايران در سال آينده خبر داد و گفت:‌ در سال اينده هر فيلمساز ايراني كه در سراسر دنيا حضور دارد و فيلم مي سازد مي تواند فيلم خود را به جشنواره ارسال كند.

  در ادامه جايزه هاي بخش جام جهان نما اهدا شد و ديپلم افتخار بهترين دستاورد فني يا هنري به عليرضا زرين دست براي فيلم «ملكه» اهدا شد.

  زرين دست پس از دريافت جايزه گفت: از اين فرصت استفاده مي كنم و از برادرم محمد زرين دست و پرويز نوايي كه در پيشرفت هنري من سهم داشتند تشكر مي كنم.

  در ادامه ديپلم افتخار بهترين بازيگري به درك تيد براي فيلم «صداي تيره» اهدا شد. سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه رشيد بوشارب و اوليوير لورل براي فيلم «رود لندن» تعلق گرفت. سيمرغ بلورين بهترين كارگردان به ماريوس هولست براي فيلم «سلطان جزيره شيطان» تعلق گرفت و سيمرغ بلورين بهترين فيلم به رشيد بوشارب و ژان بر آ براي فيلم «عمر قاتل من است» اهدا شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.