• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » حراج آثار باستانی ایران توسط آمریکا
  کد خبر : 410157

  حراج آثار باستانی ایران توسط آمریکا

  حراج آثار باستانی ایران توسط آمریکاReviewed by Farnaz on Feb 7Rating: به نقل ازخبرگزاري میراث فرهنگی, در حالي خبر نه چندان موثق گروهي از ايرانيان ساکن آمريکا از تلاش يکي از سناتورهاي اين کشور براي تصويب لايحه‌اي در سنا براي حراج آثار تاريخي ايران منتشر شد که به گفته حقوقدانان، قوانين بين‌المللي چنين اجازه‌اي به…

  حراج آثار باستانی ایران توسط آمریکاReviewed by Farnaz on Feb 7Rating:

  به نقل ازخبرگزاري میراث فرهنگی, در حالي خبر نه چندان موثق گروهي از ايرانيان ساکن آمريکا از تلاش يکي از سناتورهاي اين کشور براي تصويب لايحه‌اي در سنا براي حراج آثار تاريخي ايران منتشر شد که به گفته حقوقدانان، قوانين بين‌المللي چنين اجازه‌اي به هيچ کشوري در دنيا نمي‌دهد که آثار کشور‌هاي ديگر را به فروش برساند.
  به گزارش CHN چند ساعت قبل خبر اقدام تازه يکي از سناتورهاي آمريکا براي تصويب لايحه‌اي در سناي اين کشور روي خروجي يکي از خبرگزاري‌ها قرار گرفت. هرچند صحت اين خبر هنوز تائيد نشده و منبع آن چندان موثق نيست، اما به گفته يکي از حقوقدانان حوزه ميراث فرهنگي، سناي آمريکا از معاهدات بين‌المللي مطلع است و نمي‌تواند قوانيني بر خلاف آن تصويب کند.
  «محمدعلي دادخواه»، وکيل پايه يک دادگستري و مطلع حوزه ميراث فرهنگي دراين‌باره بهCHN گفت: «طبق ماده 27 کنوانسيون وين هيچ کشوري نمي‌تواند به بهانه قوانين داخلي، حقوق ساير کشورها را ناديده گرفته و اقدام به حراج آثار تاريخي آن کشور کند. بر اين اساس آمريکا حتي در صورت تصويب چنين لايحه‌اي،‌ نمي‌تواند هرگز آثار تاريخي ايران در موزه‌هاي آمريکا را به حراج بگذارد.»
  به گفته وي از آنجايي که به طور حتم اعضاي سنا و سناتورهاي آمريکا از اين قبيل قوانين مطلع هستند، ارسال لايحه‌اي براي تصويب فروش آثار تاريخي ايران دور از ذهن بوده و يا اگر ارسال شده بسيار عجيب است.
  دادخواه تاکيد کرد قوانين مربوط به حقوق بشر که آمريکا و ايران آن را امضاء کرده‌اند مانع ديگري در نقض حقوق قوانين بين‌المللي ايران از سوي آمريکا و فروش آثار تاريخي کشور است.
  همچنين گفته مي‌شود در صورت تصويب چنين لايحه‌اي، يونسکو و قوانين مربوط به ميراث جهاني هم نمي‌گذارد اين لايحه اجرايي شود.
  طي چندسال گذشته بخش حقوقي سازمان ميراث فرهنگي تلاش‌هايي را براي بازگرداندن کتيبه‌هاي تخت‌جمشيد که سال‌ها قبل به رسم امانت از ايران خارج شده و در دانشگاه شيکاگو نگهداري مي‌شود آغاز کرده بود. هرچند اين تلاش‌ها تا کنون به نتايج قابل قبولي که منجر به بازگردان آثار شود،‌ نرسيده‌است.
  اسناد و مدارک نشان ‌مي‌دهد که از سال 1307 بسياري از اشيايي که طي کاوش‌هاي باستان شناسي به خصوص از سوي پرفسور هرسفلد انجام شده بود، از ايران خارج شده‌است. اين باستان‌شناس نزديک به 4 هزار کتيبه را به منظور مطالعات تحقيقاتي به رسم امانت به دانشگاه شيکاگو فرستاد اما تا کنون اين آثار به رغم تلاش‌هاي بسيار از سوي حقوقدانان به ايران بازنگشته است.
  به گفته دادخواه، اکنون تفکر جديدي در دنيا در حال تصويب است که آثار تاريخي هر کشوري به زادگاه آن  بازگردد. هرچند که برخي از مخالفان معتقدند که تعدادي از کشورها مانند عراق و افغانستان و… به دليل شرايط سياسي و ناامني‌هاي کنوني که دارند نمي‌توانند از آثار تاريخي خود نگهداري کنند. با اين‌حال، دکترين و ديدگاه غالب در دنيا، اين است که هر اثر تاريخي اگر در ساير کشورها نگهداري مي‌شود، بايد به سرزمين اصلي خود برگردد که اين دکترين به بازگشت فرزند به مادرش معروف است.

  ماجراي فروش آثار تاريخي ايران، شامل کتيبه‌هاي برج و باروي تخت‌جمشيد که در دانشگاه شيکاگو به رسم امانت نگهداري مي‌شود به سال‌ها قبل بازمي‌گردد. حدود سال‌هاي 1384 اسرائيل تلاش‌هايي را براي فروش اين آثار تحت عنوان غرامت آغاز کرد که در سال 1388 طي حکمي از سوي دادگاه فدرال آمريکا ناکام ماند. گفته مي‌شود حکم اين دادگاه برگشت‌ناپذير است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • مجید - آقا

   بسم الله الرحمن الرحیم
   به جای آنکه ناله و نفرین را نثار مقامات آمریکایی نمائید , و به سخرانی بپردازید , و یا انها را به سخره بگیرید با همان زبان خودشان با آنها حرف بزنید.
   در صورت همکاری وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران ما می توانیم اقدام به حراج اطلاعات پهباد به غنیمت گرفته شده نمائیم و در مرحله دوم قطعات آنرا نیز حراج کنیم.
   یقینا این حرکت دیوانگان کاخ سفید و سنای آمریکا را سر عقل خواهد آورد.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.