• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » پدر پویا نمایی ایران در گذشت
  کد خبر : 410091

  پدر پویا نمایی ایران در گذشت

  پدر پویا نمایی ایران در گذشتReviewed by Farnaz on Feb 7Rating: سینا احمدیه فرزند اسفندیار احمدیه با تایید خبر درگذشت ایشان به خبرنگار مهر گفت: استاد احمدیه عصر امروز در سن 83 سالگی بر اثر بیماری اختلال خونی در بیمارستان سجاد تهران درگذشت. وی اضافه کرد: مراسم تشییع پیکر ایشان به احتمال زیاد صبح پنجشنبه…

  پدر پویا نمایی ایران در گذشتReviewed by Farnaz on Feb 7Rating:

  سینا احمدیه فرزند اسفندیار احمدیه با تایید خبر درگذشت ایشان به خبرنگار مهر گفت: استاد احمدیه عصر امروز در سن 83 سالگی بر اثر بیماری اختلال خونی در بیمارستان سجاد تهران درگذشت.

  وی اضافه کرد: مراسم تشییع پیکر ایشان به احتمال زیاد صبح پنجشنبه ساعت 10:30از خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

  استاد اسفندیاراحمدیه متولد ۱۳۰۷ در محله پامنار تهران بود. او به مدت ۲ سال از ۱۳۲۴ تا ۱۳۲۶ در نزد استاد علی اصغر پتگر به تعلیم نقاشی پرداخت. سپس در سال ۱۳۲۶ به هنرستان کمال الملک رفت و از حضور بزرگانی چون اسماعیل آشتیانی، محمود اولیا و حسین شیخ بهره ها گرفت.

  اسفندیار احمدیه به علت شاگردی در نزد شاگردان کمال الملک و نیز به علت همفکری با این جریان مهم نقاشی معاصر ایران، در امتداد منطقی مکتب کمال الملک قرار گرفته است.

  وی در واقع بانی انیمیشن در ایران و پدر پویانمایی ایرانی بود که در سال ۱۳۳۶ با ساخت دو فیلم «ملانصرالدین » و «قمر مصنوعی » نام خود را به عنوان بنیانگذار نقاشی متحرک در ایران به ثبت رساند. احمدیه این دو فیلم را با مداد طراحی کرده و به مدت ۲ دقیقه به حرکت در آورده بود! کارگردان فیلم «قمر مصنوعی» یک ارمنی به نام پطروس پالیان بود.

  احمدیه در سال های پایانی دهه ۳۰ و سال های آغازین دهه ۴۰ آثار زیادی در زمینه نقاشی متحرک به وجود آورد که از آن جمله است:
  طراحی و نقاشی و کارگردانی فیلم «اردک حسود» در سال ،۱۳۴۱ طراحی و نقاشی و کارگردانی فیلم «خوشه گندم» در سال ،۱۳۴۲ نقاشی فیلم «خروس بی محل » و نقاشی فیلم «بادبادک به کجا می روی؟» به کارگردانی افخم ماکویی..

  استاد احمدیه علیغم کهولت سه، تا روزهای پایانی عمر خویش نیز همچنان در مرکز آفرینش‌های هنری صبا به تولید انیمشین مشغول بود و از تلاش و فعالیت برای اعتلای این هنر در کشور فروگذار نکرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.