• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » حشرات و خزندگان و دوزیستان , علمی و فضایی » زنده شدن عنکبوتها پس از مرگ
  کد خبر : 403069

  زنده شدن عنکبوتها پس از مرگ

  زنده شدن عنکبوتها پس از مرگReviewed by Aryan♥ on Feb 5Rating: آیا امكان بازگشت به زندگی پس از مرگ وجود دارد؟! بی تردید این یكی از آرزوهای بزرگ بشر از ژرفنای تاریخ تاكنون بوده است و طبیعی است كه پاسخ این پرسش تاكنون منفی بوده است. اما به تازگی پژوهشگران دانشگاهی در كشور فرانسه، به…

  زنده شدن عنکبوتها پس از مرگReviewed by Aryan♥ on Feb 5Rating:

  آیا امكان بازگشت به زندگی پس از مرگ وجود دارد؟! بی تردید این یكی از آرزوهای بزرگ بشر از ژرفنای تاریخ تاكنون بوده است و طبیعی است كه پاسخ این پرسش تاكنون منفی بوده است.

  اما به تازگی پژوهشگران دانشگاهی در كشور فرانسه، به طور كاملا اتفاقی با پدیده ی مشابهی مواجه شده اند كه آنان را در حیرت فرو برده است.

  بخش خبری بنیاد نشنال جئوگرافیك گزارش میدهد كه گروهی از پژوهشگران دانشگاه “رن” در كشور فرانسه كه مشغول آزمایش بر روی عنكبوت ها بودند متوجه شدند كه گونه خاصی از این جانور به طرز عجیبی پس از مرگ دوباره به زندگی باز میگردد.

  این دانشمندان برای انجام یك كار پژوهشی بر روی عنكبوت ها، 360 عدد عنكبوت ماده از سه گونه ی مختلف را گرد آورده بودند تا میزان تاب آوری این سه گونه را در برابر غرق شدن زیر آب بسنجند.
  این مجموعه متشكل از سه نوع از گونه عنكبوت گرگی، دو نوع از گونه عنكبوت نمكزار و یك نوع نیز گونه عنكبوت گرگی جنگلی بودند.

  پژوهشگران این عنكبوت ها را برای مدت طولانی در ظرف آب شور بدون امكان دسترسی به سطح قرار دادند و تنها هر دو ساعت، به كمك یك برس به آنها ضربه خفیفی وارد آوردند تا از واكنش آنها اطلاع حاصل نمایند.

  همانگونه كه انتظار میرفت، گونه ی عنكبوت گرگی جنگلی با نام علمی Pardosa lugubris زودتر از سایرین جان خود را از دست داد. این عنكبوت پس از گذشت 24 ساعت، دیگر هیچ واكنشی نسبت به تكانه ها نشان نداد.

  عنكبوت نمكزار چندین ساعت بیشتر دوام آورد. اما این عنكبوت نیز كه در متون علمی با نام Pardosa purbeckensis شناخته میشود پس از 28 ساعت تلف شد.

  مقاوم ترین گونه این عنكبوت ها در برابر غرق شدن گونه ای با نام علمی Arctosa fulvolineata بود. این عنكبوت به طور میانگین بیش از 36 ساعت در زیر آب تاب آورد و به تكانه ها واكنش نشان داد، اما این گونه ی مقاوم نیز در نهایت زیر آب شور و تحت تاثیر فقدان اكسیژن جان داد.

  دانشمندان پس از اطمینان از فقدان هرگونه واكنش نشانگر وجود حیات در تمامی نمونه های آزمودنی، آنها را از آب خارج كرده و به قصد وزن كردن در محلی قرار دادند تا آب آغشته به بدن آنها خشك شود. در این زمان بود كه رویداد شگفت انگیز رخ داد!

  با گذشت زمانی نزدیك به دو ساعت، عنكبوت هایی كه به باور دانشمندان در عالم مردگان سیر میكردند، یكایك به زندگی بازگشته و بر روی 8 پای خود برخواستند!

  پروفسور “ژولین پتیون” ضمن بیان اینكه برای نخستین بار است كه با پدیده ی ورود به كُمای اختیاری در میان بندپایان در هنگام غرق شدگی مواجه میشویم ادامه میدهد: “این پدیده البته پیشتر در جانوران دیگری مشاهده شده بود و در جهان این گونه از جانوران بی سابقه نیست”.

  این عنكبوت شناس كه هم اكنون در بلژیك به سر میبرد در توجیه این پدیده ی شگفت انگیز چنین توضیح میدهد: “این عنكبوت ها در مواقعی كه برای مدت طولانی زیر آب قرار گرفته و به اكسیژن دسترسی نداشته باشد، به طور موقت بدن خود را در حالت كُما قرار میدهد تا تنها اعضای كلیدی بدنشان از اكسیژن و انرژی باقی مانده استفاده نمایند”. این پژوهشگر این واكنش شگفت بدن عنكبوت ها را، عكس العملی در برابر سیلاب های طبیعی میداند كه بعضن سبب میشوند كه عنكبوت ها به حكم اجبار چند ساعتی را در زیر آب بگذرانند.

  پروفسور پتیون در انتها ضمن اظهار شگفتی مجدد از حاصل مشاهداتش می افزاید: “ما واقعا گمان نمیبردیم كه عنكبوت ها هم بتوانند وارد كُما شوند. این پدیده براستی ما را غافلگیر كرد”.

  منبع: تحقیقات

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.