• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » برگزیده , جشن ها و آیین های ایرانی , مطالب برگزیده سایت » جشن سپندارمزگان به جای ولن تاین!!
  کد خبر : 387771

  جشن سپندارمزگان به جای ولن تاین!!

  جشن سپندارمزگان به جای ولن تاین!!Reviewed by Farnaz on Feb 17Rating:       والنتاین (۲۶ بهمن) یا سپندار مذگان (۲۹ بهمن) چند سالی است نزدیک ۲۶ بهمن ماه (۱۴ فوریه) که می شود هیاهو و هیجان را در خیابان ها می بینیم. مغازه های کالاهای فانتزی شلوغ می شود. همه جا نام Valentine به…

  جشن سپندارمزگان به جای ولن تاین!!Reviewed by Farnaz on Feb 17Rating:

   

   

   

  والنتاین (۲۶ بهمن) یا سپندار مذگان (۲۹ بهمن) چند سالی است نزدیک ۲۶ بهمن ماه (۱۴ فوریه) که می شود هیاهو و هیجان را در خیابان ها می بینیم. مغازه های کالاهای فانتزی شلوغ می شود.

  همه جا نام Valentine به گوش می خورد. از هر بچه ای که درباره والنتاین پرسش کنی می داند که “در سده سوم میلادی که برابر با آغاز شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده است بنام کلودیوس دوم.

  کلودیوس باورهای شگفتی داشته است، برای نمونه سربازی خوب خواهد جنگید که زن نگرفته باشد.

  از این رو زناشویی را برای سربازان امپراتوری روم بازداشته می کند.کلودیوس به اندازه ای سنگدل وفرمانش به اندازه ای بی چون و چرا بود که هیچ کس یارای یاری به زناشویی سربازان را نداشت.ولی کشیشی به نام والنتیوس(والنتاین)،پنهانی عقد سربازان رومی را با دختران دلخواهشان جاری می کرد.کلودیوس دوم از این رخداد آگاه می شود و دستور می دهد که والنتاین را به زندان بیندازند.

  والنتاین در زندان دلداده دختر زندانبان می شود.

  سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد دلدادگان، با دلی عاشق به دار آویخته می شود…بنابراین او را به نام فدایی وشهید راه عشق می دانند و از آن زمان نمادی می شود برای عشق!” ولی کمتر کسی است که بداند در ایران باستان، نه چون رومیان از سه سده پس از زادروز، که از بیست سده پیش از زادروز، روزی به نام روز عشق بوده است!

  شنیدنی است بدانید که این روز در سالنمای کنونی ایرانی برابر است با ۲۹ بهمن، یا تنها ۳ روز پس از والنتاین فرنگی! این روز “سپندار مذگان” یا “اسفندار مذگان” نام داشته است.

  فلسفه بزرگداشت این روز با نام “روز عشق” به این گونه بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز می شمردند و افزون بر اینکه ماه ها نام داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند.

  برای نمونه روز نخست “روز اهورا مزدا”، روز دوم، روز بهمن ( تندرستی، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت “بهترین راستی و پاکی” که باز ویژه خداوند است، روز چهارم شهریور “شاهی و فرمانروایی آرمانی” که ویژه خداوند است و روز پنجم “سپندار مذ” بوده است. سپندار مذ فرنام ملی زمین است، یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، فروتنی و گذشت به همه عشق می ورزد.

  زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. از این روی در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه همزمان می شد، جشنی برپا می داشتند به فراخور نام آن روز و ماه. برای نمونه شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و که در ماه مهر، “مهرگان” فرنام می گرفت.

  همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین نام می گرفتند.سپندار مذگان جشن زمین و گرامیداشت عشق است که هر دو در کنار هم می نشینند.

  در این روز زنان به شوهران خود با مهر ارمغان می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها ارمغان داده و از آنها فرمانبرداری می کردند. برخی نیز روز مادر و زن را به نشانه زایش و مهربانی زمین در این روز می دانند.مردم ایران از آن میان مردم هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به فراخور های گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذرانده اند.

  این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، روش زندگی، خوی، فلسفه زندگی و رویهمرفته جهان بینی ایرانیان باستان است.

  از آنجایی که ما با فرهنگ باستانی خود ناآشناییم شکوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده است. شاید هنوز دیر نشده باشد که روز عشق را از ۲۶ بهمن (Valentine) به ۲۹ بهمن (سپندار مذگان ایرانیان باستان) برگردانیم… چرا سپندار مذگان در روز پنجم اسفندماه نیست؟ زیرا در گذشته ایرانیان ۱۲ ماه ۳۰ روزه داشتند و ۵ روز را نیز افزودن بر آن ۱۲ ماه در سالشمار خود داشته اند.

  بنابراین روز پنجم اسفند(سپندار مذگان)، با روز ۳۳۵ از سال یا ۲۹ بهمن در سالشمار کنونی ایرانیان برابر است.

  ● سپندارمذگان

  روز پنجم هر ماه موسوم است به ” سپنته آرمئیتی” که چهارمین امشاسپند در دین زرتشت است، که در پهلوی “سپندازمذ” گفته شده که به معنی فروتنی است.

  سپندارمذ، روز پنجم هرماه و ماه دوازدهم سال است. پس درسپندارمذ روز ماه سپندارمذ جشنی بوده .(پنجم اسفند)

  نكته ايران ويج : در تاريخ ايران روز هاي هر ماه 30 روزه بود و هر روز نامي براي خود داشت پس از ورود دين مبين اسلام ايام هفته هم به تقويم ايران اضافه شد اما همانطور كه ميدونيد بعضي از ماه ها 31 روزه هستند و چون ما 6 ماه 31 روزه داريم در اصل هر ماهي 1 روز اضافه شده پس 5 اسفند رو ميبايست 6 روز برگشت به عقب تا در زمان درست آن به تقويم شمسي ما برگزار گردد.

  از طرفی چون این امشاسپند سومین امشاسپند بانو ست و به دلیل مقام بزرگی که زن در کیش مهر دارد این روز به نام و مخصوص زنان بوده.

  جشنی که در این روز برگذار می شده به ” سپندارمزگان” معروف است. نامهای دیگر آن “مردگیران” ، مژدگیران” می باشد.

  ابوریحان بیرونی می نویسد : “اسفندارمذ ایزد موکل بر زمین و ایزد حامی و نگهبان زنان پارسا و درستکار است. به همین مناسبت این روز عید زنان به شمار می رود.” و در زمان ابوریحان این رسم وجود داشته.

  در این روز مردان به جهت گرامی داشت مقام زن در کردگار به آنها هدیه می دادند. این جشن تنها بخشش هدایا نبوده بلکه در این روزها زنان فرمانروایی می کردند و مردان از آنها اطاعت می کردند.

  به این دلیل به این روز مردگیران می گفتند که در این جشن زنها می توانستند با آزادی و اختیار خویش مرد زندگی خود را انتخاب کنند.

  سپندارمذ : در اوستا “سپند آرمیتی” و در پهلوی “سپندارمت” یا ” سپندارمد” و در فارسی “سپندارمذ” یا “اسفند” مرکب است از دو جزء “سپند” به معنی ” ورجاوند” و “آرمیتی” که معنی اندیشه و فداکاری و بردباری و سازگاری و فروتنی می دهد. در پهلوی معنی این ترکیب را “خرد کامل” نوشته اند.

  در گاهان ، غالبا جزء دوم آن (آرمیتی) به تنهایی آمده و یکی از فروزه های “مزدا اهوره” است. اما در اوستای نو ، سپندارمذ نام یکی از امشاسپندان است که در گروه سه گانه امشاسپند بانوان – سپندار مذ ، خرداد و امرداد – جای دارند و از نمادهای مادر خدایی اهوره مزدا به شمار می رود.

  این امشاسپند بانو در جهان مینوی نماد دوستداری و بردباری و فروتنی اهوره مزدا و در جهان استومند ، نگهبان زمین و پاکی و باروری و سرسبزی آن است. او دختر اهوره مزدا است و ایزد بانوان آبان (اردویسور اناهیتا)و دین و اشی از یاران و همکاران او هستند و “ترومیتی” – دیو ناخشنودی و خیره سری و یکی از بزرگان دیوان- دشمن اوست .

  در گاهان از “سپند آرمیتی” چون پرورش دهنده آفریدگان یاد می شود و از طریق اوست که مردم برکت میابند. مزدا اهوره او را آفریده است تا رمه ها را مرغزارهای سرسبز ببخشد. در اوستای نو ، او دارنده ده هزار داروی درمان بخش است . و نام او معمولا مترادف با زمین آمده است.

  دکتر بهار می نویسد :

  ” در وندیداد آمده که بعضی آن را با زمین یکی دانسته اند. مولتن براین بر این گمان است که این نام در اصل “آراماتا” بوده است به معنی “مادر زمین”.

  واژه “ساندارامت” در ارمنی (به معنی اندرون زمین) صورتی از “سپندارمذ” است. پنجمین روز ماه و دوازدهمین ماه سال به نام این امشاسپند بانو است که در فارسی اسفند گفته می شود.گل بیدمشک را نیز ویژه او دانسته اند

  اکثر فرهنگ های دیرین دنیا ، یه روز در سال برای جشن ابراز عشق و علاقه دارن . ما ایرانی ها هم در فرهنگ زرتشتی ماه مهر رو داریم که مظهر مهربانی ایرانیان و ماه ابراز عشق هست که تو اون ماه روز هایی برای ابراز علاقه به اشخاص مختلف و مراسم متعدد جشن های مهربانی هست. تا حدی که مهربانی جزو عبادت های زرتشتیان یا اجداد ما بوده . تو فرهنگ زرتشتی یه روز دیگه هم هست که این روز “سپندارمزگان” یا “اسفندارمزگان” نام داشته .

  فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان “روز عشق” به این صورت بوده که در ایران باستان هر ماه رو سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند.

  بعنوان مثال روز اول “روز اهورا مزدا”، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی “بهترین راستی و پاکی” که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی “شاهی و فرمانروایی آرمانی” که خاص خداوند است و روز پنجم “سپندار مز” بوده است.

   سپندار مز لقب ملی زمینه. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن.

  زمین نماد عشقه چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزه. زشت و زیبا رو به یک چشم می نگره و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می ده.

  به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مزگان رو بعنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و که در ماه مهر، “مهرگان” لقب می گرفت.

  همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مز یا اسفندار مز نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مز نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند. یعنی پنجم اسفند روز جشن عشاق یا جشن سپندار مزگان هست.

  سپندار مزگان جشن زمین و گرامی داشت عشقه که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران رو بر تخت شاهی می نشوندند ، به اونها هدیه می دادند و ازشون اطاعت می کردند.

  از آنجا که زمین نیز همچون بانوان دارای قدرت باروری و زایندگی می باشد از 17 سده پیش از میلاد تا کنون در پنجم اسپند ماه هر سال برابر با بیست و نهم بهمن امروزی چون نام اسپند روز و اسپند ماه برابر میشده ایرانیان باستان این روز را به انگیزه ی سپاسگزاری از خدا برای باروری زمین و گرامیداشت بانوان و دلدادگی زوجها به یکدیگر جشن میگرفتند و به یکدیگر شادباش میگفتند.

  امید که جوانان ایرانی ارزش این روز بزرگ (سپندارمزگان روز عشق) را دانسته و روز سپندارمزگان را که از دیر باز ویژه ی بزرگداشت و گرامی داشت بانوان و عشق زمینی بوده است را پاس بدارند.

  ولنتاين را جشن نخواهيم گرفت و به هم تبريک نخواهيم گفت روز عشق را از 25 بهمن (ولنتاين) به 29 بهمن( سپندارمذگان ايرانيان باستان )تغيير خواهيم داد …….. 29 بهمن روز عشق روز سپندارمذگان شاد باد …….. اگر از نژاد آريايي کورش کبير هستي براي تمام ايرانيان بفرست… .بوسه بر خاک پاک آريا ………… بوسه بر دست ايرانيانwe won’t celebrate valentine cuz we are persian and our day of Love is on February 18 !long live persia !!

  سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا میکردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه میدادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت میکردند.

  ملت ایران از جمله …ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن میگرفتند و با سرور و شادمانی روزگار میگذرانده اند.

  این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و کلاً جهانبینی ایرانیان باستان است.

  ایکاش با درس گرفتن از گذشتگان ما هم کمی شادمانی را به هر بهانه ای که شده به زندگی خود راه دهیم و شاد زندگی کنیم و شاد زیستن را بیاموزیم.

  به امید آن روز
  گرد آوری : پرتال ایران ویج

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۳۷)  • d

   روز به خورشید زنان عشق زیبایی زندگی دوست داشتند به اهمیت زنان روزشاد ایرانی ایرانی ایرانی

  • setayesh

   mano eshgam az emsal tasmim gereftim ,kadoooye ruze oshshagemuno 29om be ham bedimo ,un ruso jashn begirim :)

  • پری پیکاسو

   الان مشکلم اینجاس که من نصف مطلب رو نفهمیدم. پر بود از کلمات نا مفهوم برام. بالاخره نفهمیدم این رسم مال یکتا پرستان بوده یا آتش پرستان؟ هر چند رسم قشنگ و پر مفهومی بوده.
   از اینام گذشته حالا ما حتما باید واسه اینکه یه روزی رو به چیزی اختصاص بدیم حتما در گذشته قبل از ما یه کاری شده باشه و ما هم از روش تقلید کنیم؟ خوب چرا خودمون یه رسم نذاریم؟ اینجوری هم غربی نیست هم جدیده هم تکلیفش مشخصه که مربوط به چه زمان و دین و مرامیه. مثلا از همین امسال روز فلان ماه فلان رو روز مرد اعلام کنیم و همه اون روز به پدر و مردای خونواده تبریک بگن. بدون اینکه سابقه ای داشته باشه تو تاریخ. تا حالا از این منظر بهش نگاه کردین؟؟؟؟؟

  • laleh

   سلام مرسی مطالب جالبی بود به امید روزی که سپندارمذگان و همه به هم تبریک بگن وفاصله بین ما و فرهنگ ما از بین بره و سپندارمذگان در تمام تقویم های جهان ثبت بشه

  • زینب-ک

   خیلی برام جالب بود.ای کاش این روز حالت رسمی پیدا می کرد و توی تقویم ثبت می شد. من نمی دونم چرا انقدر بین ما و فرهنگمون فاصله هست….کار دشمنامون یا دولتمون یا……

  • ناشناس

   امیدوارم این جابجایی صورت بگیرد ودر سال جدید دیگر نامی از ولنتاین نشنویم وجشن سپندار مذگان را شاهد باشیم

  • مین مین

   سلام

  • مهر

   از بس که مردم رو محدود میکنن وهمه ی هویت باستانی و پاک وپر از مهربانی وعشق مردم رو گرفتن همه پناه آوردن به فرهنگ بی اصالت غربی. افسوس. ماپر از مهر ایزدی دوباره قلب هایمان را از عشق اصیل لبریز خواهیم کرد

   • Me!

    شما اذیت نشی اینقدر محدودی!
    نگرانتم!
    یه کم به فکر خودت باش:/
    این روز تبریک داره،برای همسران.نه آدمای بیخود.به تمام همسران ایرانی و اصیل و پاک تبریک میگم.

   • akinator

    اين روز واسه عشقاي پاكه نه خيابوني

  • علیرضا

   درود بر شرافت شما

  • مریم

   سلام- منم با نظر شما کاملا موافقم .
   خیلی خیلی قشنگ تر و زیبا تر و با معنی تره وقتی عزیزامونو در این روز خوشحال کنیم. <:-P

  • علی

   اگه کوروش زنده بود فرداش اعدامش می کردن.

  • نسیمی

   من باور کردم که در کویر ایران تمدنی و مردمانی زیبا رو و مردم سفید پوست عین فرانسه کنونی بوده که کاملا منقرض شده اند و ما می خواهیم عین آنها باشیم ولی متاسفانه این کویر لعنتی و بی سوادی و اوهام مانع می شود که آن تمدن خیالی و به خواب دیده را احیا کنیم .لا اقل امیدوارم این باستانگرایی عقل مان را بیش از این ضایع نکند وبا پشت واردتمدن آینده نشویم

  • اسفندیار خسروی

   بادرود چنانکه میدانید دراین زمان نیز زرتشتیان ایران و جهان کلیه جشنها و مراسم یاد شده را برگزار ممینمایند باامید به شادکامی و سرافرازی تمامی ایرانیان

  • ساناز

   سلام ممنون از اینکه حداقل شما به فکر فرهنگ ایرانی بودید این سرای کشور ما که اصلا یادشون نیست حالا توی تلویزیون اعلام نمی کنند بماند از توی تقویم هم برش داشتند فقط بلدند تمام تقصیر ها رو بذارن
   گردن این و اون اگه می خوایم فرهنگمون ازبین نره بایداز همین چیزا شروع کنیم

  • ساره درویش پور

   سلام خیلی از این متن زیباتون لذت بردم. اما افسوس که ما ایرانی ها فقط با حرف باید خودمونو نشون بدیم هممون میگیم ایرانی هستیم و بهش افتخار میکنیم به اینکه تاریخ هفت هزار ساله داریم اما در عمل هیچی نیستیم نمونش وضع ظاهریمون که واقعاً نماد اشاعه فرهنگ غرب در ایرانه. تورو خدا به خودمون بیایم خودمونو بیدار کنیم ما به غرب هیچ احتیاجی نداریم بیاید ایرانمونو دوباره بسازیم تا نام پدرمون کوروش کبیر دوباره زنده بشه. امیدوارم هممون به خودمون بیایم.
   منم این روزو به عنوان یک ایرانی که هیچ اعتقادی به ولنتاین که غربی ها از ما ایرانی ها زدیدن ندارم با تمام وجودم به همه ی ایرانی ها تبریک میگم…
   بدرود… یا علی

  • علی

   جشن های ایرانی باید دوباره در ایران رونق بگیرد.
   دوستان باور کنید که جوانان کشور ایران زمین فقط چون غرب جشن های جالبی دارند بهش روی میارند وگرنه اگر یک نمونه جشن سپندارمزگان در ایران برگزار بشه.استقبال بی نظیری از مردم خواهیم دید.
   رسانه ها هم باید در این مورد یاری کنند.

  • رعنا

   قبل از هر چیز از گروه عزیز ایران ویچ تشکر میکنم که هر از گاهی یادمون میارن که کی بودیم و چی داشتیم . با تشکر فراوان از صمیم دل .
   میخواستم بگم متاسفانه ما در جامعه ای زندگی میکنیم که از ملیت و هویت خودمون دور شدیم وهمواره دستهایی وجود داره که این بیگانگی رو هر چه بیشتر تشویق میکنه .این روزا هویت ملی ایرانی آریایی کمتر مطرح میشه اما هویت مذهبی اسلامتی تا بخواید مطرح میشه طوری که کم کم برخی از جوونا باورشون شده که ما قبل از ایرانی بودن مسلمانیم و همین یک تفکر غلط آثار مخربی در بر داره که خودتون میبینید.به امید روزی که باور داشته باشیم که ما فرهنگ اصیل و پر شکوهی داشتیم و اجازه ندیم که تهاجم فرهنگ عربی و غربی اونو از یادمون ببرن

  • رئوفه

   سلام،منم این روز رو به شما و همه ی ایرانی های عزیر تبریک می گم.امیدوارم همیشه زندگیشون مالامال از عشق و خوشی باشه.
   و همچنین از شما سپاسگذارم که سپندارمزگان رو یادآوری کردید.
   به امید روزی که ایرانی های عزیز روز سپندار مزگان رو بعنوان روز عشق جشن بگیرند.

  • hosien

   سلام اين روزخجسته اريايي رابه توعزيزجاودانه ام عاصمه تبريك گفته وبهترين ها رو برايت ارزوميكنم….دوستدارت حسين

  • falcanfa

   سلام
   از مطلب عالی شما نهایت تشکر.
   بهتر نیست این روز رو شما با جمع کردن امضا از مردم یا پیشنهاد به ارگانهای بالا به تقویم رسمی کشور اضافه کنید/
   باز ممنون
   یاشاسین ایران/آذربایجان

   • نرگس

    سلام. کاملابانظردوست خوبم موافقم.بایدحالت رسمی پیداکنه.بع امیداون روزی که به فرهنگ غنی خودمون برگردیم.

  • عاطفه

   سلام
   مطلب بسیار جالبی بود
   جالب است بدانید ولنتاین تقلیدی از جشن سپندارمزگان ایرانی است .

  • سجاد

   به به افرین نرگس خانم
   من با نظر شما کاملا موافقم ما خیلی چیزای دیگه داریم که این کثافتای غربی {اروپا}وعربا از ما گرفتن
   و همچنین مغولا اره دیگه ما باید خودمون اینارو برگردونیم ما فرهنگی غنی داریم که اونا باید از ما تقلید کنن اینقدر انسانهای یل وپهلوان مردو زن بودند که اسمشون الان توی تاریخ نیس اینقدر ما فرهنگ داشتیم چیز های بوده که الان نیستو هیچکس نمیدونم ولی روزی خواهد امد که اینارو باز داشته باشیم

  • unknown

   :-<
   vas man dotash farghy nadare chon BF nadaram
   [-(
   vali dotash ghashange age kac vas eshghe vagheish tabrikatesho bege
   😡

  • کاوه

   منم این روز را حتما برای تنها عشقم که همسر گلم باشه تبریک میپم و از امسال این روز را براش جشن میگیرم دوست دارم عزیزم

  • نرگس

   سلام…ممنون از اطلاعاتی که اینجا گذاشتین…
   من انسان تعصبی و تندرویی نیستم اما چرا دیگران نباید از ما تقلید کنن؟چرا ما ازشون تقلید میکنیم..؟؟؟
   چرا ولنتاین؟چراسپندگار مذگان نباشه؟؟؟
   من 25 سالمه..ودوس دارم روز عشقم همون روز 29 بهمن باشه..چون ماله خودمه مال گذشته و تاریخمه ودوس دارم بقیه ی ملیتها هم بدونن…پیشاپیش تبریک میگم به همه عشاق @};-

  • shahin

   هزاران درود بر کورش کبیر . ش سرباز کورش بودم ولی امید وارم بتونم به گفته هاش عمل کنم سپندار مذگان بر آرایی ها مبارک <):)

  • تارا

   کاش ما همه جشن اصیل خودمون رو برپا کنیم.
   سپندارمذگان مبارک…
   😡 😡

  • نفیسه

   کاش کوروش کبیـــــــــــر هنوز هم زنده بودند که به ما یاد میداد چه کشوری داریم یادش گرامی.
   منم این روز رو به عشق خودم که هیچ وقت اینو نمیخونه و هیچ وقت هم از این پیغام خبردار نمیشه تبریک میگم. امیدوارم تا آخرین نفس خوشبخت و موفق ترین آدم روی زمین باشه.

  • mahya

   من هم با نظر آقا محمد موافقم . جوانان ایران الان فقط می خوان مثل غربی ها باشند.

  • آرش جهانشاهی

   با درود من نیز این جشن فرخنده را به همسر گلم شاد باش میگویم و با یک سیب سرخ و یک شاخه گل سرخ دست در دست او در چشمهایش نگاه کرده و میگویم سپاندارمز بر تو نیک همسرم خجسته باد .

  • محمد

   ای بابا!کی به این چیزا اهمیت میده!!جوان های ایران رو غرب با فرهنگش اغماشون کرده! :-(
   به امید بازگشت جوان های ایرانی به فرهنگ آریایی

   • رعنا

    بیشتر از فرهنگ غربی فرهنگ عربی در دل و جان ما رسوخ پیدا کرده طوری که حتی از وجود اون بی خبر هستیم.به امید رهایی از فرهنگ بیابانی عربی و فرهنگ بیگانه غربی

    • محمد

     با دیدگاه شما موافقم

     • beyanka

      به نظرمن مشکل ازخودایرانیاست که ازفرهنگشون زده شدن اگه یکم خودشون قبول داشتن اینجوری نمی شد

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.