• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گوناگون » جانبازي كه پنج ماه بيهوش بود
  کد خبر : 377593

  جانبازي كه پنج ماه بيهوش بود

  جانبازي كه پنج ماه بيهوش بودReviewed by Aryan on Jan 28Rating: توكل اشتري از جانبازان 50 درصد شيميايي استان مركزي است كه در سال 1363 بر اثر بمباران شيميايي عراق در منطقه دهلران، شيميايي شد. اشتري در گفت‌وگو با ايسنا چگونگي مجروح شدنش را بيان مي‌كند. اشتري مي‌گويد: مناطق دهلران، موسيان، چنانه، ابوغريب و دشت…

  جانبازي كه پنج ماه بيهوش بودReviewed by Aryan on Jan 28Rating:

  توكل اشتري از جانبازان 50 درصد شيميايي استان مركزي است كه در سال 1363 بر اثر بمباران شيميايي عراق در منطقه دهلران، شيميايي شد. اشتري در گفت‌وگو با ايسنا چگونگي مجروح شدنش را بيان مي‌كند.

  اشتري مي‌گويد: مناطق دهلران، موسيان، چنانه، ابوغريب و دشت عباس از مناطقي هستند كه در آنها حضور داشتم، چرا كه بايد در مقابل رژيم بعث عراق از خاك، جان، مال و دين اين مملكت دفاع مي‌كردم.

  خاطرم هست قبل از مجروحيتم در منطقه دهلران بر اثر حملات شيميايي عراق، عوارض آن در بدنم ظاهر شد. در آن منطقه بوي عجيبي مثل سبزه‌هاي فصل بهار به مشام مي‌رسيد كه به گفته همرزمانم نشانه بمباران شيميايي بود.

  اگر اشتباه نكنم در روز هشتم دي ماه سال 1363 بود كه عراق منطقه دهلران را بمباران كرد. بر اثر اصابت تركش اولين خمپاره‌اي كه به منطقه ما اصابت كرد انگشت اشاره و دست چپم جدا شد و به مقابل پايم افتاد. اين حادثه آنقدر سريع بود كه تا چند دقيقه متوجه آن نشدم.

  طولي نكشيد كه دومين خمپاره نيز به منطقه ما برخورد كرد. بر اثر انفجار اين خمپاره تركش‌هاي زيادي به سر، گردن، كمرو ماهيچه‌هاي پاهايم اصابت كرد و حتي تكه‌اي از خمپاره شكمم را پاره كرد و من با چشمان خود ديدم كه چگونه چربي‌ها و قسمتي از روده‌ام به بيرون ريخت. لحظه‌اي بعد ديگر چيزي متوجه نشدم و به اين ترتيب پنج ماه در بيهوشي به سر مي‌بردم و بعد از آن نيز چند وقت هوشياري كامل نداشتم.

  بيش از 25 سال از دوران هشت سال دفاع مقدس مي‌گذرد و من به علت عوارض شيميايي چار مشكلات تنفسي بسياري هستم.


  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.