• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری , مطالب برگزیده سایت » بزرگداشت هزارمین سال شاهنامه در دانمارک !
  کد خبر : 376871

  بزرگداشت هزارمین سال شاهنامه در دانمارک !

  بزرگداشت هزارمین سال شاهنامه در دانمارک !Reviewed by Aryan on Jan 28Rating: اندیشمندان، استادان و دانشجویان دانمارکی و سوئدی علاقمند به زبان فارسی و ایرانیان مقیم دانمارک هزارمین سال سرایش شاهنامه و فرهنگ ایرانی را گرامی داشتند. این گردهمایی علمی عصر پنج شنبه با همکاری بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک، رایزنی فرهنگی…

  بزرگداشت هزارمین سال شاهنامه در دانمارک !Reviewed by Aryan on Jan 28Rating:

  اندیشمندان، استادان و دانشجویان دانمارکی و سوئدی علاقمند به زبان فارسی و ایرانیان مقیم دانمارک هزارمین سال سرایش شاهنامه و فرهنگ ایرانی را گرامی داشتند.

  این گردهمایی علمی عصر پنج شنبه با همکاری بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوئد همچنین بخش مطالعات شرق شناسی دانشگاه کپنهاگ، در محل این دانشگاه برگزار شد.
  در این نشست، محققین و پژوهشگرانی از ایران، دانمارک و سوئد دیدگاه ها و نظرات خود را در مورد نقش شعر و ادب فارسی بویژه شاهنامه فردوسی در معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی به جهانیان، بیان کردند.

  ‘مرتضی دامن پاک جامی’ سفیر کشورمان در دانمارک، به عنوان سخنران افتتاحیه این مراسم،یکی از مشخصه های مهم ارتباطات ریشه دار تاریخی و فرهنگی ایران و دانمارک را نقش پژوهشگران، زبان شناسان و شرق شناسان شهیر دانمارکی نظیر آدام اولارییوس،کارستن نیوبر، آرتور کریستین سن و پیتر آسموسن در آشنا نمودن اروپائیان با فرهنگ ادب پارسی دانست.
  وی اهمیت برگزاری این گونه نشستها و سمینارها را به منظور تبادل نظر و هم اندیشی استادان و پژوهشگران مطالعات شرقی و اسلامی در حوزه اسکاندیناوی با اندیشمندان ایرانی مورد تاکید قرار داد و آن را بعنوان گامی سازنده درجهت استمرار تبادلات فرهنگی و آشنایی بهتر نسلهای جدید با ادبیات،فرهنگ و روش زندگی مردمان دو کشور خواند که به افزایش درک و تفاهم نسبت به زوایای مبهم و ناشناخته فرهنگ و ارزش ها و در نتیجه ارتقای سطح تحمل و مدارا نسبت به یکدیگر در مناسبات اجتماعی، کمک خواهد کرد.

  وی همچنین خاطر نشان کرد: ایران برخوردار از فرهنگ و تمدنی است که برخلاف برخی تبلیغات دروغین امروزی در غرب و به اذعان سوابق تاریخی و آثار و نوشته های بجای مانده از شرق شناسان و ایران شناسان اروپایی و دانمارکی، پرورش دهنده مردمی صلح دوست و با فرهنگ بوده که به ارزش های دیگران احترام گذاشته اند و هیچ گاه برای دستیابی به اهداف خود و حتی دسترسی به حقوق مسلم خود به دنبال دست اندازی به خاک و ثروت دیگران و یا تهدید دیگر ملتها برنیامده اند و بلکه خود همواره در معرض تهدید و تهاجم واقع شده اند.

  براساس این گزارش ‘اینگلف تویسن’، رئیس دپارتمان مطالعات شرق شناسی دانشگاه کپنهاگ نیز در مراسم گشایش این سمینار با تشکر از دست درکاران برگزاری این گونه هم اندیشی ها که به عقیده او می توانند به آگاهی بخشی و ایجاد تفاهم بیشتر بین ملتها کمک کنند،نقش شاهنامه فردوسی را در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی طی بیش از هزار سال بسیار با اهمیت توصیف کرد.
  این شرق شناس غربی افزود:هزارسال پیش که نوشتن در اسکاندیناوی بویژه دانمارک به ندرت صورت می گرفت،یک شاعر بزرگ درمشرق زمین مثل فردوسی توانست با سرایش ۵۶ هزار بیت شعر ، تاریخ و زبان کشور خود را جاودانی کند.
  ‘حسن دهشیری’، معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز به عنوان میهمان ویژه این نشست علمی، در سخنانی ویژگی ها و ابعاد تمدن مدرن ایرانی – اسلامی را بر سه پایه دین و اخلاق، دانش و علم و فرهنگ و هنر تشریح و اظهار داشت: انقلاب اسلامی این ظرفیت را داشت تا یک گفتمان جدید تحت عنوان تمدن مدرن ایرانی اسلامی را مطرح کند.

  در ادامه این نشست،’اریک هوگلند’ و ‘رضا ارجمند’ از اساتید مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه لوند سوئد، ‘کلاوس پدرسن’، مسئول مطالعات ایران و زبان فارسی در دانشگاه کپنهاگ، حسن عابدی استاد دانشگاه اوپسالا در سوئد و خانم هویریلد استاد مطالعات شرق شناسی از دانمارک، دیدگاه ها و نظرات خود را در مورد ابعاد مختلف نقش شاهنامه و زندگی ایرانیان بیان کردند.
  دپارتمان مطالعات شرقی دانشگاه کپنهاگ موسوم به دپارتمان کارستن نیوبر، (از شرق شناسان دانمارکی که ۲۵۰ سال قبل به ایران سفر کرد ) وابسته به موسسه مطالعات منطقه ای و بین فرهنگی این دانشگاه بوده و در طی بیش از ۸۰ سال گذشته کرسی زبان فارسی و مطالعات ایران در آن دایر بوده و به آموزش دانشجویان دانمارکی علاقه مند به فرهنگ و زبان فارسی می پردازد.
  برگزاری گردهمایی درخصوص یکی از شاعران به نام ایرانی اولین مورد در نوع خود است که طی سالهای اخیر در این موسسه صورت می گیرد. ( اقتصاد ایران )

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.