• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » مسعود فراستی گفت : “جدایی نادر از سیمین” فیلم خوبی نبود!
  کد خبر : 367778

  مسعود فراستی گفت : “جدایی نادر از سیمین” فیلم خوبی نبود!

  مسعود فراستی گفت : “جدایی نادر از سیمین” فیلم خوبی نبود!Reviewed by Aryan on Jan 25Rating: به گزارش ایران ویج ، مسعود فراستی منتقد فیلم در یادداشتی نظر خود را درباره اعطاء جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی‌زبان به «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی بیان کرد.  متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانید….

  مسعود فراستی گفت : "جدایی نادر از سیمین" فیلم خوبی نبود!Reviewed by Aryan on Jan 25Rating:

  به گزارش ایران ویج ، مسعود فراستی منتقد فیلم در یادداشتی نظر خود را درباره اعطاء جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی‌زبان به «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی بیان کرد.

   متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانید.

  1- این طبیعی است که وقتی یک ایرانی در سطح جهانی به موفقیتی نائل شود، همه از آن خوشحال شوند. به خصوص در شرایط فعلی که فشار روز افزون و تحریم‌های سنگین غرب علیه ما ادامه دارد.

  2- این جایزه مهم سینمایی و حتی اسکار هر چند برای فروش فیلم و معروف‌تر شدن فیلمسازش موثر است، اما مسیر سینمای ما را تغییری نمی‌دهد. این نظر که این فیلم ما را به سطح و استاندارهای سینمای جهان می‌رساند، توهمی بیش نیست. بر این نظرم که همه جوایز معتبر و نامعتبر بین‌المللی‌فیلم های ما متعلق به فیلم‌ها و فیلمسازان‌شان است و نه سینمای ایران.

  3- جشنواره‌های هنری و سینمایی فرنگی را عمدتا سیاسی می‌دانم – برخلاف رقابت‌ها، مسابقات و جوایز جهانی علمی و ورزشی – از همین رو به آن‌ها و جوایزشان اعتقادی ندارم. این جشنواره‌ها برای خودشان خوبند و در راستای اهداف و مصالح ملی‌شان.

  4- همچنان بر این نظرم که «جدایی…» فیلم خوبی نیست. علت موفقیت‌های جهانی آن را نیز دو دلیل عمده می‌دانم.

  اول – ضعف و آشفتگی و بحران تفکر در سینمای امروز جهان، آخرین آثار فیلمسازان مطرح جهان از جمله ترنس مالیک، لارس فون‌تریر، پدرو آلمودوار، برادران داردن و فیلم‌های سطحی دیگر گواه این ادعاست.

  دوم- «یک جدایی»، تصویر بی‌خطر و نوعا اگزوتیک مدرنی است از جامعه شهری مملو از دروغ و توجیه دروغ برای حفظ خود؛ و تشویق به مهاجرت، با دوربینی ادایی و بی‌هویت اما به ظاهر امروزی. این تصویر جهان سومی در راستای نگاه غربی‌ها به ماست از همین زاویه است که آن را نماینده شایسته سینمای ایران نمی‌دانم.

  5- این جمله یکی از مسئولان سینمایی را که «اگر «جدایی…»، جایزه نگیرد عداوت آمریکا با ما را نشان می‌دهد»، نمی‌فهمم. حالا که جایزه گرفته، نشان عدم عداوت آمریکا با ماست؟ شوخی نمی‌کنید؟

  6- امیدم این است که این جوایز، فیلمسازان ما را نفریبد و فیلم‌هایشان مماس با خود و جامعه‌شان باشد نه مماس با دیگران. ( مشرق )

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۹)  • مهدیه

   لیاقت فراستی همینه که بشه سفارتی برنامه خنده بازار!والله!!!!!

  • abtin

   سردار فراستی کینه دارند ..!!

  • جواد هوشمند

   در راستای نظر جناب مسعود فراستی در مورد فیلم جدایی نادر از سیمین و کسب جوایز ان …..!!!!چند سوال از جناب فراستی و موافقان ایشان ؟؟؟؟؟
   آیا سطح درک منتقدین کنونی ما بالاتر از نرم سطح درک منتقدین جهانی است ؟؟
   ایا در مقایسه با فیلم های ساخته شده که شما به انها نمره ی بیشتری داده اید فکر میکنید منتقدین جهانی هم نمره ی هم سطح شما را میدهند ؟؟؟
   شما به فیلم و به جشنواره بطور همزمان ایراد گرفته اید . مرتبط بودن این همزمانی خود سیاسی گری نیست؟. اگر به سطح جشنواره و استانداردهای برگزاری انتقاد و حرفی هست چرا خارج از این فیلم به همه ی موارد نپرداخته اید؟. شما یک جشنواره فجر بیشتر ندارید که به زعم تمام سیاسی نگری در ان باز هم هنرمندان ما مجبورند شرکت کنند. چرا همین دیدگاه را در مورد جشنواره فجر نمیگویید ؟؟؟ پارامترهای برگزاری یک جشنواره مناسب در سینمای امروز دنیا چیست که شما را دل آزرده کرده تا به یک فیلم به نظر شما نه خیلی خوب چنین رای داده شده و آیا پارامترهای جشنواره فجر ارگانیسم بهتری دارد؟؟؟

  • سمیرا

   خیلی بی فرهنگیه که بگیم فراستی راست میگه.
   برای مردمی متاسفم که باهاش موافقن.
   این فیلم واقعیتهای جامعه ی پر درد ایران رو نشون داد که،چطور میتونید بگید بد بود
   از اصغر فرهادی عزیز تشکر می کنم و خیلی هم خودش و هم فیلمهای خوب و واقعی شو دوست دارم.
   پس حتما فیلم پیتزا مخلوط یا اخراجی های3 یا افراطی ها خوبه که واقعا به شعور مردم توهین می کنن خجالت آوره ساختن این فیلمهایی که آدمو با دلقک بازی و بی تربیتی می خندونن یکم از رامبد جوان و رضاعطاران و مهران مدیری یاد بگیرید.که اگه هم طنز کار میکنن به مردمشون احترام می زارن و فیلم دلقک بازی نمی سازن.

   • سمیرا

    من فکر می کنم ما تویه توهمی گیر کردیم که جامعه مون اشکالی نداره در صورتی که داره.
    آقای فراستی عزیز دوباره و دوباره فیلم رو ببینید تا متوجه بشید هدف فیلم چیه.بهتر ببینید.

   • نام شما...
  • میلاد حیدری

   فراستی با اینکه ازت خوشم نمیاد ولی بهترین حرف رو زدی!

   • نام شما...

    من نه از ایشون خوشم میاد و نه بدم میاد. ولی بدترین حرف را زدند. چون بودند افراد بنام مستقلی در سطح سینمای دنیا که با وجودی که این جوایز را زیاد قبول نداشتند ولی نظر متفاوتی با آقای فراستی داشتند. آقای فراستی یک مقدار تحلیل هایشان دستوری است.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.