• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » خبر تلخی است، اما متاسفانه حقیقت دارد!
  کد خبر : 36114

  خبر تلخی است، اما متاسفانه حقیقت دارد!

  خبر تلخی است، اما متاسفانه حقیقت دارد!Reviewed by Aryan on Oct 24Rating: به دلیل 5 سال ركود و عدم سرمایه‌گذاری جدی در حوزه مشترک گاز و نفتی جنوب كشور با كشورهای حوزه خلیج فارس، برداشت این كشورها از منابع مشترک به چندین برابر ایران رسیده است. بر اساس یكی از گزارش‌های تكان‌دهنده، تنها برداشت كشور…

  خبر تلخی است، اما متاسفانه حقیقت دارد!Reviewed by Aryan on Oct 24Rating:

  به دلیل 5 سال ركود و عدم سرمایه‌گذاری جدی در حوزه مشترک گاز و نفتی جنوب كشور با كشورهای حوزه خلیج فارس، برداشت این كشورها از منابع مشترک به چندین برابر ایران رسیده است.

  بر اساس یكی از گزارش‌های تكان‌دهنده، تنها برداشت كشور قطر از حوزه گازی مشترک با ایران 15 برابر برداشت ایران می‌باشد كه رقم این میزان تفاوت در برداشت، به حدود 40 میلیارد دلار در سال می‌رسد.

  این رقم معادل كل یارانه نقدی است كه به 70میلیون ایرانی داده می‌شود و اگر تنها دولت در این حوزه حسن مدیریت داشت و متناسب با طرف قطری می‌توانست گاز تولید كند، از محل این درآمد یارانه نفتی ایرانیان می‌توانست دو برابر شود.

  از سوی دیگر عملكرد دولت‌های قبل در حوزه نفت و گار به گونه‌ای بوده است كه تولید نفت ایران با قیمت بسیار كمتر نسبت به شرایط فعلی، یعنی حدود 20 دلار در دولت هاشمی و حدود 30 دلار در دولت خاتمی نسبت به حدود 80 دلار در دولت احمدی‌نژاد، بیشتر از سال‌های اخیر بوده است و تولید نفت از منابع مشترک و غیرمشترک چند سال است كه به جای افزایش به طور متوالی كاهش می یابد.

  از سوی دیگر بخش زیادی از آمار صادرات غیرنفتی كه آقای احمدی‌نژاد مكرراً به آن افتخار می‌كند نیز ناشی از اقدامات انجام شده در صنعت نفت در دولت‌های قبلی است؛ به نحوی كه از مجموع صادرات غیرنفتی ایران حدود 60 درصد مربوط به تولیدات حوزه نفت و گاز است كه ساخت كارخانجات آن در دولت‌های قبل انجام شده بود.

  اكنون باید ایرانیان این حقیقت تلخ را بدانند كه برداشت كشورهای همسایه از حوزه های مشترک نفتی و گازی ایران معادل 100 میلیارد دلار در سال است؛ یعنی با مدیریت صحیح می‌توانست این مبلغ به اقتصاد ایران تزریق شود و وضعیت معیشتی مردم را بهبود بیشتری بخشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.