• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » رشوه‌دهندگان به پليس مجازات مي‌شوند
  کد خبر : 349268

  رشوه‌دهندگان به پليس مجازات مي‌شوند

  رشوه‌دهندگان به پليس مجازات مي‌شوندReviewed by Aryan on Jan 21Rating:  اگر تا به حال ماموران نيروي انتظامي با رد پيشنهاد رشوه، به دريافت پاداشي نامشخص وعده داده مي‌شدند، از اين پس هر ماموري كه پيشنهاد رشوه‌اي را رد و گزارش آن را اعلام كند، با دريافت دو برابر مبلغ رشوه به عنوان پاداش، تشويق مي‌شود….

  رشوه‌دهندگان به پليس مجازات مي‌شوندReviewed by Aryan on Jan 21Rating:
   اگر تا به حال ماموران نيروي انتظامي با رد پيشنهاد رشوه، به دريافت پاداشي نامشخص وعده داده مي‌شدند، از اين پس هر ماموري كه پيشنهاد رشوه‌اي را رد و گزارش آن را اعلام كند، با دريافت دو برابر مبلغ رشوه به عنوان پاداش، تشويق مي‌شود.

  اين راهكار، شايد تيرخلاصي به معضل رشوه‌دهي و رشوه‌گيري در دستگاه‌هاي اجرايي و بخصوص نيروي انتظامي باشد و فرماندهان پليس راهنمايي و رانندگي، اين بارمصمم تر از بقيه سعي دارند تا همزمان با تشديد برخورد با متخلفان رانندگي، رشد تصاعدي جريمه‌ها و احتمال افزايش پيشنهاد رشوه به ماموران پليس با اقناع كاركنان خود، از افزايش اين گونه تخلفات بكاهند.

  سردار حسين رحيمي رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ بتازگي ضمن اعلام اين خبر كه رشوه‌دهندگان به ماموران پليس راهور به مراجع قضايي معرفي مي‌شوند، گفت: در صورتي كه هر يك از ماموران موضوع رشوه را گزارش كنند، دو برابر مبلغ پيشنهاد شده به آنها پاداش پرداخت خواهد شد.

  اين اظهارات پاسخي به افزايش فشار به برخي ماموران براي دريافت رشوه در سال‌هاي اخير است، هرچند پيشنهاد دريافت باج يا رشوه به ماموران نيروي انتظامي و بخصوص پليس راهنمايي و رانندگي سابقه طولاني دارد، اما در برخي مناطق به رفتار رايج رانندگان در مواجهه با ماموران پليس تبديل شده است كه نگاهي به عناوين خبري رسانه‌ها در سال‌هاي اخير چنين ادعايي را تاييد مي‌كند.

  «ماموران پليس خرمشهر از دريافت رشوه 17 ميليون ريالي امتناع كردند.»، «خودداري ماموران پليس از دريافت رشوه چهار ميليوني»،«مامور پليس راهور، دريافت رشوه 500هزار توماني را ردكرد» و… .

  فرمانده راهور با اشاره به قانون جديد راهنمايي و رانندگي و بيان اين‌كه اين قانون در تمام ابعاد حافظ امنيت است و مانع تخطي از قانون خواهد شد، توضيح داد: با توجه به اين‌كه پيش‌بيني مي‌شد با اجراي اين قانون ميزان گرايش متخلفان به دادن رشوه و تطميع ماموران افزايش يابد، پليس راهور اقدام به اجراي سياست تشويقي كرده است.

  به گفته وي، به ماموران ابلاغ شده است اگر هر مامور پيشنهاد رشوه داده شده به خود را به پليس گزارش دهد و فرد رشوه دهنده را معرفي كند ما به او دو برابر مبلغ رشوه، پاداش خواهيم داد. حال رقم رشوه مي‌خواهد 1000 تومان باشد يا 200 هزار تومان.

  رحيمي اضافه كرد: ما علاوه بر اين‌كه براي ماموران خود پاداش دو برابري تشويق را در نظر گرفته‌ايم، افراد رشوه دهنده را با تشكيل پرونده به جرم پرداخت رشوه به مامور قانون به مراجع قضايي اعزام خواهيم كرد.

  رئيس پليس راهور تهران بزرگ تاكيد كرد: در موضوع پرداخت رشوه به هيچ وجه كوتاه نخواهيم آمد و با متخلفان با جديت برخورد خواهد شد.

  يا رشوه يا بد و بيراه

  گفت‌وگو با ماموران راهنمايي ورانندگي حين خدمت بسيار دشوار است، اما سيدحميد.م، پليس راهنمايي ورانندگي فقط براي دو دقيقه بدون ذكر نامش حاضر است در اين باره توضيح دهد: «يك روز صاحب خودروي زانتيا را در چهارراه جهان‌كودك به خاطر عبور از چراغ قرمز براي اعمال قانون متوقف كردم، وقتي راننده پياده شد و فهميد كه با دادن گواهينامه و كارت اتومبيل قصد دارم جريمه‌اش كنم، مرا به گوشه‌اي كشيد و يك ‌چك‌پول 50 هزارتوماني در جيبم گذاشت، هيچ‌كس متوجه حركت او نشد و من براحتي مي‌توانستم پول را قبول كنم اما سريع چك پول را از جيبم درآوردم و به دستش دادم، او پول را با عصبانيت از من گرفت و در حالي كه قبض جريمه را مي‌گرفت و بد و بيراه مي‌گفت، سوار خودرويش شد.»

  او معتقد است ارتكاب چنين اعمالي از سوي برخي رانندگان بسيار زياد است و ربطي به اتومبيل مدل بالا و پايين ندارد حتي برخي رانندگان تاكسي سعي دارند با رشوه دادن، ماموران را بخرند كه واقعا تاسف بار است.

  اين مامور راهنمايي و رانندگي درباره وجود بعضي همكارانش كه خود پيشنهاد رشوه مي‌دهند، نيز مي‌گويد: واقعا نمي‌دانم علتش چيست اما شايد فشار مالي و داشتن گرفتاري در زندگي شخصي، بعضي از همكاران را وادار كند كه رشوه بگيرند، ولي با اين كار خودشان را به رانندگان متخلف مديون مي‌كنند و چه بسا راه براي تكرار تخلف آنان باز شود.

  هميشه مقصر راننده نيست

  به هرحال برخي ماموران هم در گرفتن رشوه و باج بي‌ميل نيستند، تاييد اين ادعا بارها و بارها فرماندهان ناجا و راهور را به كشيدن خط ونشان براي خاطيان واداشته است.

  فارس گزارش مي‌دهد كه پديده پرداخت رشوه به مأموران راهنمايي‌و رانندگي براي فرار از قانون موضوعي است كه از ديرباز در پاره‌اي از موارد مانع از اجراي صحيح مطالبه اجتماعي حفظ نظم و برخورد با متخلفان در حوزه پليس راهور مي‌شد كه اين موضوع نه تنها خود باعث افزايش تخلفات شهري و جاده‌اي مي‌شد، بلكه رفتار خارج سازماني تعداد معدودي از ماموران، زمينه‌ساز از بين رفتن اعتماد و جايگاه پليس دربين مردم مي‌شد.

  همانطور كه سردار اسماعيل احمدي‌مقدم فرمانده ناجا و سردار اسكندر مومني فرمانده پليس راهور نيز اعتقاد دارند كه با اجراي قانون جديد راهنمايي و رانندگي و افزايش جرايم تخلفات رانندگي، احتمال رشد روند پرداخت رشوه به ماموران راهور دور از ذهن نيست، اما در كنار اين پيش‌بيني، اين فرماندهان از اتخاذ روش‌هايي پيشگيرانه خبر داده‌اند.

  همانطور كه بسياري از ماموران از دريافت رشوه خودداري مي‌كنند، برخي كه تعدادشان نامشخص است در تمام شهرها از اين امر استقبال مي‌كنند، به همين دليل، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم پيش از اين از اخراج سالانه 1500 مامور پليس به خاطر تخلف خبر داده و گفته بود: سالانه كمتر از 5 درصد از پرسنل نيروي انتظامي به دليل انجام تخلفات مختلف از نيروي انتظامي اخراج مي‌شوند.

  اما راهكار اعطاي پاداش آن هم دو برابر مبلغ رشوه، يكي از مهم‌ترين اقدامات براي كاهش رشوه‌دهي و رشوه‌گيري و سلامت رفتاري رانندگان و پليس است، به شرط اين كه هرچه‌زودتر تامين اعتبار و اجرايي شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.