• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » هشدار جدي به مسئولان موزه بيشاپور؛ اشياء بيرون از موزه در خطرند
  کد خبر : 336901

  هشدار جدي به مسئولان موزه بيشاپور؛ اشياء بيرون از موزه در خطرند

  هشدار جدي به مسئولان موزه بيشاپور؛ اشياء بيرون از موزه در خطرندReviewed by Aryan on Jan 18Rating: برخي از اشياء بدست آمده از کاوش‌هاي باستان‌شناسي در حالي بيرون از موزه بيشاپور نگهداري مي‌شوند که پيش از اين باستان‌شناسان نسبت به تخريب آن‌ها هشدار داده بودند. اما اين‌بار مرمت‌گران هشداري جدي‌تر به حفاظت از اين آثار…

  هشدار جدي به مسئولان موزه بيشاپور؛ اشياء بيرون از موزه در خطرندReviewed by Aryan on Jan 18Rating:

  برخي از اشياء بدست آمده از کاوش‌هاي باستان‌شناسي در حالي بيرون از موزه بيشاپور نگهداري مي‌شوند که پيش از اين باستان‌شناسان نسبت به تخريب آن‌ها هشدار داده بودند. اما اين‌بار مرمت‌گران هشداري جدي‌تر به حفاظت از اين آثار مي‌دهند که اکنون در آستانه تخريب هستند.

  گروه ميراث‌فرهنگي ـ باتوجه به اهميت کشفيات باستان‌شناسي در بيشاپور و احداث موزه در اين شهرستان هنوز بخش عمده‌اي از اشياء تاريخي به‌دليل نبود فضا در بيرون از محوطه بيشاپور نگهداري مي‌شوند. اين درحالي‌است که پيش از اين باستان‌شناسان و کارشناسان از تخريب‌هاي 100 درصدي آثار در مواجهه با عوامل جوي هشدارهاي جدي داده بودند. اما با اين تفاسير هنوز اقدامي در جهت بهسازي و پوشش‌دهي مناسب براي بخشي از اشياء که بيرون گذاشته مي‌شود انجام نگرفته است.

  «عليرضا بهرمان»‌، معاون پژوهشکده مرمت ميراث‌فرهنگي در اين‌باره به CHN گفت: «باتوجه به اينکه آثار تاريخي عمر طولاني را سپري کرده‌اند و به مراتب تحت فرسايش قرار گرفته‌اند زماني‌که از دل خاک بيرون کشيده مي‌شوند بسيار آسيب‌پذير هستند.»

  به‌گفته وي، درحال‌حاضر بخشي از آثار معماري بيشاپور همانند گچ بري‌هاي دوره ساساني، عناصر وابسته به معماري هستند؛ اما با توجه به اهميت‌ اين آثار نمي‌توان فضاي سرپوشيده براي آن‌ها  ايجاد کرد يا اگر هم اين کار انجام شود دشواري‌هاي بسياري دارد. به‌همين منظور در معرض عوامل محيطي قرار گرفته‌اند. اما اشيايي که بيرون از محوطه موزه و در فضاي باز نگهداري مي‌شوند و مصالح آن‌ها متشکل از ملات آهک، گل و گچ است به‌طور قطع بايد در فضاي موزه‌اي نگهداري شود چون به‌شدت تحت تاثير عوامل جوي قرار مي‌گيرند.

  درحال‌حاضر آثار سنگي که مربوط به مجموعه‌هاي سنگي هستند در فضاي باز نگهداري مي‌شوند. چنانچه موزه هفت تنان شيراز و  موزه سنگ دوره ساساني کرمانشاه از اين دست به‌شمار مي‌آيند که براساس گفته کارشناسان عوامل جوي و سرماي شديد مي تواند اين آثار را بسيار آسيب‌پذير کند.

  به اعتقاد بهرمان، در منطقه بيشاپور اشيايي که چنين وضعيتي را سپري مي‌کنند متاثر از يخبندان و سرماي شديد نيستند.  اما آنچه که وجود دارد مربوط به آثاري است که مصالح آن‌‌ها شامل آهک، گچ و گل است و بايد در فضاي موزه‌اي نگهداري شوند؛ چرا‌که در غير اينصورت به‌شدت دچار تخريب مي‌شوند.

  اين‌درحالي است که يک کارشناس ارشد مرمت سازمان‌ ميراث‌فرهنگي هم معتقد است: «اصولا آثار سنگي در مقايسه با متريال ديگر چون سفال و گچ در مقابل شرايط محيطي پايدارتر عمل مي‌کنند. با اين وجود سنگ که جز مواد مقاوم محسوب مي‌شود و حساسيت کمتري نسبت به ديگر آثار دارد، باز از تخريب‌هاي تدريجي در امان نيست و اين روند را هرچند آهسته طي مي‌کند و لازم است براي آثار و بلوک‌هاي سنگي هم  سوله‌هايي در نظر گرفته شود بدين وسيله تا حدودي شرايط محيط پيش بيني و کنترل مي‌شود.

  اين کارشناساس مرمت افزود: «اشياء بيرون از محوطه موزه بيشاپور نبايد در چنين وضعيتي باقي بمانند چراکه در فضاي باز کنترل دماي محيط و رطوبت امکانپذير نيست. در اين ميان تسريع تخريب‌ها بيشتر متوجه اشيايي است که از جنس سفال‌ و گچ است. چراکه سفال به‌هيچ وجه تحمل فضاي باز را ندارد.»

  به گفته اين کارشناس مرمت در شرايطي که موزه‌ها و مخازن از شرايط استاندارد برخوردار نيستند باز هم فضاهاي بسته حفاظت بيشتري را تامين مي‌کند اين درحالي‌است که اشيايي که جنبه‌هاي مطالعاتي يا ثبتي دارند حفاظت از آن‌ها بايد پيچيده‌تر و دقيق‌تر  باشد. منطقي نيست آثاري که از دل خاک به‌دست مي‌آيد در فضاي باز هم نگهداري شود چون اين موضوع کاملا روشن و مبرهن است که تغييردماي محيطي برآثاري که در معرض عوامل محيطي هستند بسيار جدي است.

  درحالي کارشناس مرمت سازمان ميراث‌فرهنگي تاکيد براحداث فضاهاي سرپوشيده با هزينه‌ محدود دارد که معاون پژوهشي مرمت پژوهشکده سازمان ميراث‌فرهنگي معتقد است فعاليت اجرايي مربوط به  پژوهشگاه نيست. به‌طوري‌که پژوهش‌ها بيشتر از منظر اينکه يک اثر تاريخي در فضاي باز تحت چه مکانيزمي آسيب مي‌بيند بررسي مي‌شود.

  وي افزود: «درخصوص موزه بيشاپور پژوهشگاه نمي‌تواند دستورالعمل براي استان تعريف کند چراکه هدف ارائه و صدور دستورالعمل‌هاي حفاظتي عام است و اين استان است که تعريف مي‌کند که براي اشيا چه برنامه‌اي در نظر گرفته مي‌شود.»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.