• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل » آغاز به کار سامانه راداري ناتو در ترکيه
  کد خبر : 335892

  آغاز به کار سامانه راداري ناتو در ترکيه

  آغاز به کار سامانه راداري ناتو در ترکيهReviewed by Aryan on Jan 18Rating: به گزارش پرس تي‌وي، يک پايگاه هشدار اوليه راداري که بخشي از سامانه موشکي ناتو به شمار مي آيد، در شرق ترکيه عملياتي شده است. سامانه راداري به عنوان يک سامانه متحرک روز دوشنبه (۲۶ دي، ۱۶ ژانويه ) روي وسايل نقليه…

  آغاز به کار سامانه راداري ناتو در ترکيهReviewed by Aryan on Jan 18Rating:

  به گزارش پرس تي‌وي، يک پايگاه هشدار اوليه راداري که بخشي از سامانه موشکي ناتو به شمار مي آيد، در شرق ترکيه عملياتي شده است.

  سامانه راداري به عنوان يک سامانه متحرک روز دوشنبه (۲۶ دي، ۱۶ ژانويه ) روي وسايل نقليه در يک پايگاه نظامي واقع در منطقه کورچيک در استان ملطيه نصب شده است و بعدا به عنوان سامانه ثابت در اين پايگاه به کار گرفته خواهد شد.

  رادار هشدار اوليه موسوم به ايکس-بند اي‌ان/تي‌پي‌واي-۲ بخشي از سامانه دفاع موشکي تي‌اچ‌اي‌اي‌دي (THAAD) است که با هدف متوقف کردن موشک‌هاي ميان برد در ارتفاعات بسيار بالا طراحي شده است.

  بر پايه اين گزارش، حدود ۸۰ کارمند امريکايي در پايگاه ترکيه‌اي براي هدايت اين سامانه مستقر خواهند شد.

  طبق گزارش‌ها، حدود ۴۰ تا ۵۰ چادر در اين پايگاه نظامي در کورچيک براي افرادي که وظيفه هدايت اين سامانه را دارند، بر پا شده است.

  از سوي ديگر، ساکنان استان ملطيه روز شنبه با برپايي تظاهرات مقابل اين پايگاه نظامي، مراتب اعتراض و مخالفت خود را به تصميم آنکارا مبني بر ميزباني رادار ساخت امريکا ابراز کردند.

  سلچوک اونال سخنگوي وزارت امور خارجه ترکيه، ۲ سپتامبر ۲۰۱۱ تصميم دولت اين کشور را مبني بر موافقت با استقرار سامانه دفاع موشکي ساخت امريکا براي ناتو در خاک ترکيه، اعلام کرد.

  فعالان ضد ناتو در ترکيه و احزاب مخالف دولت در اين کشور تصميم دولت را به چالش کشيده و گفته‌اند که اين اقدام در راستاي منافع رژيم اسرائيل است.

  احمد داود اوغلو وزير امور خارجه ترکيه گفته است اين سامانه عليه هيچ کشوري نيست، با وجود اين، نظريه پردازان بر اين باورند که ترکيه با هيچ تهديد موشکي از سوي همسايگان خود روبرو نبوده و نيازي نداشته است اين سامانه را در خاک خود بپذيرد.

  ايران، هفته گذشته ضمن انتقاد از ترکيه براي موافقت با استقرار سامانه موشکي ناتو در خاک خود، از آنکارا خواست از تصميم خود صرفنظر کند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.