• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » اتمام مهلت یونسکو به ایران برای تعدیل برج جهان نمای اصفهان
  کد خبر : 333291

  اتمام مهلت یونسکو به ایران برای تعدیل برج جهان نمای اصفهان

  اتمام مهلت یونسکو به ایران برای تعدیل برج جهان نمای اصفهانReviewed by Aryan on Jan 17Rating: ساخت برج جهان‌نما در سال ۱۳۷۵در حاشیه میدان نقش جهان اصفهان آغاز شد و به لحاظ قرارگیری در منظر تاریخی و فرهنگی میدان ثبت شده در فهرست میراث جهانی، طبقاتی از آن تخریب شد. ارتفاع اولیه ساختمان تجاری جهان…

  اتمام مهلت یونسکو به ایران برای تعدیل برج جهان نمای اصفهانReviewed by Aryan on Jan 17Rating:

  ساخت برج جهان‌نما در سال ۱۳۷۵در حاشیه میدان نقش جهان اصفهان آغاز شد و به لحاظ قرارگیری در منظر تاریخی و فرهنگی میدان ثبت شده در فهرست میراث جهانی، طبقاتی از آن تخریب شد.

  ارتفاع اولیه ساختمان تجاری جهان نما حدود۵۰ متر بود که بازرسان یونسکو پس از بازرسی از محل اعلام کردند: خط آسمانی و منظر تاریخی و فرهنگی میدان امام مخدوش شده و دولت ایران موظف است نسبت به تعدیل برج جهان‌نما اقدام کند.

  سازمان یونسکو در سال ۱۳۸۰به دلیل قرارگیری این برج در کنار میدان نخستین بار موضوع قرار دادن میدان نقش جهان را در فهرست میراث در خطر مطرح کرد. این موضوع باعث شد تا ایرانیان نسبت به این موضوع  واکنش نشان دهند و با فشار بر مالک این برج و مسئولان شهری خواستار تعدیل بخشهایی از این برج شدند.

  سرانجام برج جهان‌نما در بهمن سال ۱۳۸۴ تعدیل و دو طبقه بالایی آن تخریب شد تا به منظر فرهنگی میدان آسیبی وارد نشود.

  اما گویا بعد از گذشت ماجراهای مربوط به تعدیل بخشهای اضافه برج، هنوز این پرونده مختومه نشده است چون به تازگی کاشناسان سازمان یونسکو اعلام کرده اند که ایران تا پایان دی مهلت داده تا این برج را تعدیل کند در غیر صورت سیاستهای ایران درباره آثار تاریخی و مسائل فرهنگی تحت الشعاع قرار می گیرد.

  با این حال باز هم معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی  وعده تخریب ستون‌های طبقه سوم برج جهان‌نما را داده است و گفته که این موضوع در جلسه با استاندار و شهردار اصفهان مطرح شده است.

  مسعود علویان صدر گفته است که طبق توافقات صورت گرفته در این نشست مقرر شد، حذف اسکلت و ستون‌های باقی مانده در اولویت برنامه‌های مدیریت شهری استان قرار گیرد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.