• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار سینما , مطالب برگزیده سایت » “جدایی نادر از سیمین” به اسکار نزدیک شد
  کد خبر : 330010

  “جدایی نادر از سیمین” به اسکار نزدیک شد

  “جدایی نادر از سیمین” به اسکار نزدیک شدReviewed by Farnaz on Jan 16Rating: پس از دریافت گلدن گلوب؛ “جدایی نادر از سیمین” به اسکار نزدیک شد جایزه برترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلوب شصت و نهم، به اصغر فرهادی برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» رسید تا نماینده ایران در اسکار، یک گام بلند به…

  "جدایی نادر از سیمین" به اسکار نزدیک شدReviewed by Farnaz on Jan 16Rating:

  پس از دریافت گلدن گلوب؛
  “جدایی نادر از سیمین” به اسکار نزدیک شد

  جایزه برترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلوب شصت و نهم، به اصغر فرهادی برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» رسید تا نماینده ایران در اسکار، یک گام بلند به سمت تصاحب این عنوان ارزشمند بردارد و شمارش معکوس برای نخستین اسکار سینمای ایران شتاب بگیرد.

  فرهادی در این مراسم گفت: «فکر می کردم که اگر جایزه را گرفتم از کی تشکر کنم از مادرم یا پدرم یا همسر مهربانم و یا از گروه فیلمم؟ اما حالا می خواهم از مردمم بگویم. آنها مردمی واقعاً صلح دوست هستند… سپاسگذارم.»

   

   

  جایزه برترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلوب شصت و نهم، به اصغر فرهادی برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» رسید تا نماینده ایران در اسکار، یک گام بلند به سمت تصاحب این عنوان ارزشمند بردارد و شمارش معکوس برای نخستین اسکار سینمای ایران شتاب بگیرد.

   

   

  شصت و نهمین دوره جایزه گلدن گلاب (گوی طلایی) ۲۰۱۲ در حالی طبق روال هر سال از ساعت پنج تا هشت شب ۱۵ ژانویه به وقت استاندارد پاسیفیک (۴:۳۰ تا ۷:۳۰ صبح ۲۶ دی به وقت تهران) برگزار شد که اصغر فرهادی رقابتی سخت برای کسب عنوان برترین فیلم غیر انگلیسی زیان را در پیش داشت و همین امر، این گام مهم که گامی کلیدی و استمزاجی برای یافتن نظر چندهزار رای دهنده برای برندگان جوایز اسکار تلقی می شود، بیش از سایر جوایز در دایره توجه ایرانیان قرار داد.

   

   

  گلدن گلوب که توسط اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود به بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی داخلی و خارجی آمریکا می شود، به صورت زنده از شبکه ان.بی.سی در ۱۶۷ کشور جهان پخش زنده شد، طبق آمارها از لحاظ تعداد تماشاگر، سومین برنامه زنده سالانه تلویزیونی پس از مراسم اسکار و جوایز گرمی است و همه اینها تاثیرگذاری این جشنواره را بر چند هزار عضو دارای حق رای آکادمی اسکار افزایش می دهد و شاید یکی از دلایل تاثیرپذیری وسیع آکادمی از این رویداد نیز حجم تاثیرگذاری بر جامعه سینمایی است که عضو آکادمی اسکار نیز هستند.

   

   

  ژان پی یر و لوک داردِن، اصغر فرهادی، آنجلینا جولی و پدرو آلمادوار رقبای بخش فیلم های غیرانگلیسی زبان گلدن گلاب

  اگرچه «پوستی که در آن زندگی می کنم» با کارگردانی پدرو آلمودوار برنده جایزه اسکار و بازی خاص آنتونیو باندراس، «گل های جنگ» با حضور جدی ژانگ ییمو و کریستین بیل بهره می برد و «پسربچه ای با دوچرخه» برادران داردن به عنوان برندگان نخل طلای جشنواره کن نیز رقبای سرسختی برای فرهادی محسوب می شدند اما باید گفت، او در این رویداد باید جایزه را از چنگ آنجلینا جولی درمی آورد که اسمش به خودی خود تعداد قابل توجهی رای دارد! جولی با نخستین فیلم بلندش «در سرزمین خون و عسل» در مقام سفیر حسن نیت سازمان ملل به فجایع جنگ بوسنی پرداخته بود و همه اینها باعث شده بود، برنده فیلم غیرانگلیسی زبان را آنجلینا بدانند و او برای اسکار غیرانگلیسی زبان نیز خودش را مهیا سازد.

   

   

   

   

   

  با این حال ساختار قوی، ساده و در عین حال پیچیده جدایی نادر از سیمین که به خوبی دروغ، مصلحت ها و اخلاقیاتی که بخشی از آن در دیگر کشورهای جهان و به طور خاص با مغرب زمین نیز ملموس است، موفق شد دغدغه هایش را به همان اندازه که در ایران پرورش دهد و جمعیتی میلیونی را به سالن های سینماهای ایران بکشاند، در غرب نیز سالن های سینماها را پرکند و نشان دهد یک فیلم سیاه برای جشنواره های کوچک نیست و این باور به وجود آید که می توان دلمشغولی های ایرانیان را در عرصه جهانی با چنان ادبیاتی طرح کرد که مخاطب خارجی نیز فراتر از جشنواره ها او را بستاید.

   

   

  این گونه بود که سر منتقدان بزرگ سینمای جهان به نشانه تواضع مقابل این کارگردان ایرانی خم شد و بزرگ ترین نشریات تخصصی سینمایی و پرتیراژترین روزنامه های جهان همچون نشریات تخصصی ایران، او را ستودند و پس از آنکه به فاصله اندک از کسب سیمرغ بلورین کارگردانی، فیلمنامه، فیلمبرداری و صدابرداری و جایزه منتخب تماشاگران و دیپلم افتخار بازیگر نقش مکمل برای شهاب حسینی و ساره بیات در جشنواره فجر، خرس طلایی بهترین فیلم و خرس نقره ای برای مجموعه بازیگران مرد و زن آن در شصت و یکمین دوره جشنواره برلین از ان او شد و این آغاز امواج بود که آخرین ساخته فرهادی در اقیانوس سینمای جهان بر پا کرد.

   

   

   

  پس از آن این، «جدایی نادر از سیمین» که سطح بین المللی با عنوان «یک جدایی» نام گذاری شده، برنده جایزه بهترین فیلم مستقل خارجی در جوایز فیلم مستقل بریتانیا، برنده جایزه بهترین فیلم و نامزد جوایز بهترین کارگردانی، بازیگری و فیلمنامه در جشنواره آسیاپاسیفیک، برنده جایزه بهترین فیلم خارجی و نامزد بهترین فیلمنامه اورژینال انجمن منتقدان فیلم شیکاگو، نامزد جوایز بهترین فیلم سال، بهترین کارگردانی سال، بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان سال، فیلمنامه سال و بازیگر زن نقش مکمل سال از سوی انجمن منتقدان فیلم لندن، برنده جایزه بهترین فیلمنامه منتقدان فیلم لس آنجلس، بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان انجمن منتقدان فیلم نیویورک، بهترین فیلم جشنواره سیدنی، برنده جایزه بزرگ بهترین فیلم جشنواره ایروان، برنده جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان و نامزد جایزه بهترین فیلمنامه انجمن منتقدان آنلاین شد و این تمام جوایز نبود!

   

   

   

   

  جوایزی چون بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان انجمن ملی منتقدان آمریکا، نامزد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان منتقدان تورنتو، نامزد جایزه بهترین فیلم بین المللی از جوایز اسپیریت، برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه جشنواره دوربان، برنده جایزه پرطرفدارترین فیلم بلند جشنواره ملبورن، برنده طوطی نقره ای بهترین کارگردانی جشنواره بین المللی فیلم هندوستان، برنده جایزه تماشاگران جشنواره فوکواوکا و به همراه جوایزی دیگر از جشنواره های اسلو، سن سباستین، ریگا و پولا نیز در کارنامه افتخارات فرهادی ثبت شد که به نظر می رسید برای از میدان خارج کردن ساخته جولی از میدان انگار کافی باشد!

   

   

  این گونه بود که اقبال صورت پذیرفته در سطح وسیع جهان و همچنین در رویدادهای بین المللی سینمایی نسبت به «جدایی نادر از سیمین»، به گوی طلایی نیز تنه زد تا ساخته ارزشمند فرهادی نخستین فیلم ایرانی باشد که موفق به کسب جایزه گلدن گلوب شود و پس از چرخش دوربین فیلمبردار مراسم گلدن گلوب بر روی چهره مدعیان جایزه «بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان»، این اصغر فرهادی باشد که برای گرفتن جایزه به روی استیج دعوت شود و این جایزه مهم را نیز از آن خود سازد و به یقین فاصله بسیار بسیار کمتری نسبت به «بچه های آسمان» مجید مجیدی برای کسب «جایزه فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار» دارد.

   

   

  اصغر فرهادی در این مراسم پس از آنکه به همراه پیمان معادی(نادر) بازیگر نقش اول مرد «جدایی نادر از سیمین» روی استیج حاضر شد، گفت: «فکر می کردم که اگر جایزه را گرفتم از کی تشکر کنم از مادرم یا پدرم یا همسر مهربانم و یا از گروه فیلمم؟ اما حالا می خواهم از مردمم بگویم. آنها مردمی واقعاً صلح دوست هستند… متشکرم.»

   

   

  در دیگر بخش ها کریستوفر پلامر برای «تازه کارها» جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را برد و میشل ویلیامز برای «هفته من با مریلین» بهترین بازیگر زن موزیکال یا کمدی شد. کیت وینسلت به عنوان بهترین بازیگر زن مجموعه های کوتاه یا فیلم تلویزیونی برای «میلدردپیرس» انتخاب شد. «وطن» (HOMELAND) در حضور رقبایی چون امپرابوردواک، جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی درام را دریافت کرد. وودی آلن نیز برای «نیمه شب در پاریس» جایزه بهترین فیلمنامه را گرفت لودوویک بورس برای «هنرمند» جایزه بهترین موسیقی را دریافت کرد. جایزه بهترین بهترین فیلم انیمیشن به «ماجراهای تن تن» استیون اسپیلبرگ رسید که احتمالاً در اسکار نیز این اتفاق تکرار خواهد شد. لودویک بورس برای فیلم آرتیست جایزه بهترین موسیقی متن را گرفت. مدونا هم برای ترانه «شاهکار» از فیلم «دبلیو. ای.» برنده جایزه گلدن گلوب بهترین آواز شد.

   

   

  همچنین ادریس البا برای لوتر، جایزه بهترین بازیگر مرد مجموعه های کوتاه یا فیلم تلویزیونی را دریافت کرد و جایزه بازیگر نقش مکمل مرد برای مجموعه کوتاه یا فیلم تلویزیونی به پیتر دینکلیج برای بازی قدرت ها رسید. مارتین اسکورسیزی برای فیلم هوگو جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد. جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل به اکتاویا اسپنسر برای فیلم خدمتکار رسید.ِ ژان دوژاردن هم برای بازی در فیلم «آرتیست» جایزه بهترین بازیگر مرد در فیل کمدی موزیکال را دریافت کرد و البته فیلم «آرتیست» جایزه بهترین فیلم کمدی موزیکال را نیز دریافت کرد. مجموعه خانواده مدرن نیز بهترین سریال کمدی موزیکال شد.

   

   

   

  از دیگر اتفاقات مهم این رویداد که در سرنوشت برخی جوایز اسکار نقش آفرین خواهد بود، اهداء قابل پیش بینی جایزه بهترین بازیگر زن در فیلم درام به مریل استریپ برای بازی منحصر به فرد نقش مارگارت تاچر در فیلم «بانوی آهنین» است. این هشتمین جایزه گلدن گلوب مریل استریپ بود که احتمال او را صاحب سومین جایزه اسکارش خواهد کرد. جایزه بهترین بازیگر مرد درام نیز در حالی به جرج کلونی برای بازی در فیلم «نسل ها» رسید که رقبای او براد پیت، لئوناردو دی کاپریو، رایان گاسلینگ و مایکل فاسبیندر بودند و بخشی از افکارعمومی نگاه جدی تر نسبت به برادپیت داشتند.

  در ادامه این رویداد نیز «نسل ها» به کارگردانی آلکساندر پاین جایزه بهترین فیلم درام را دریافت کرد و فیلم های هوگو، اسب جنگی، مانی بال و خدمتکار را در این رقابت از میدان به در کرد. این در حالی است که آلکساندر پاین جایزه کارگردانی را به اسکورسیزی واگذار کرده بود.

   

   

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۴۷)  • nazi

   باعث افتخار هستید آقای فرهادی براتون آرزوی روزهای شادو شیرین و دارم خسته نباشید بلاخره یک جای هم شد که به ایرانی بودنمون افتخار کردیم امیدوارم هیچ وقت نا امید نشین .

  • کیاوش

   مشالا خوش غیرت .

  • مریم

   اخه این فیلم بود خاک تو سر کارگردانش

  • jan

   سلام بسار عا لی بود ازتصاویر خوش امد به امید عکسهای زیبا قشنگ تان

  • hoss moss

   درود بر عادل فردوسی پور که او تنها یاد کننده ی افتخار اصغر فرهادی در صدا و سیما بود………

  • حمید رضا

   به امید گرفتن اسکار

  • narges2012

   موفقیتشون رو تبریک میگموامیدوارم برای کارهای بهتر تلاش کنند

  • fateme

   واقعا باعث افتخار ماست باز هم آفرین دیگر به اقای فرهادی /:)

  • fereshteh

   بهشون تبریک میگم از صمیم قلب ولییی ایا واقعا فکر میکنید که ایران به این جور چیزا اهمیت میده؟؟؟براش حتی مهم نیست که چی شده حتی یه نامه نئشته بود که ما این جایزه رو نمیخواییم درواقعه بی اهمیتی شو نشون داد و این باعث ناراحتیه که اصغر فرهاد پور ایران بمونه چون قدرشو نمیدونن.

  • R

   واقعا متاسفم
   به خاطر سیاه نمایی که تو فیلمش بود بهش این همه جایزه دادن.
   تو فیلم نشون میداد که چقدر زندگی کردن تو ایران سخته و سیمین حق داره که به خاطر رفتن از ایران از شوهر و بچش بگذره

  • نرگس

   ايولا اصغر فرهادي

  • arash

   آقای فرهادی بزرگ مردی هست که صلح طلبی ایرانی ها رو در مجامع بین المللی بازگو کرد که به نظرم این خیلی با ارزش تر از جایزه گلدن گلوب هست و این و این از بزرگواری این بزرگ مرد هست چون می توانست هر چیزی جز این بگوید.
   وتبریک میگم به همه ایرانی ها برای داشتن چنین مشاهیری.
   بی شک ایشان یکی از قهرمانان در ذهنم خواهند بود.

  • فریده

   سلام به اقای فرهادی همراه با عشق دمش گرم باعث افتخاره انشالله اسکارم میگیره رو سفیدمون کرد 😡

  • amin

   زنده باد ایران و ایرانی

  • ssahar

   واقعا که عالی بود دست گلش درد نکنه… =D>
   …………………………………………………….I LOVE YOU IRAN

  • یک ایرانی

   اییییییول ایییییییییول ایییییییییول
   دمت گرم اضغر جون ایران سر بلند کرد

  • تهمينه

   اميدوارم اصغرم نره پيش جعفر

  • زهرا

   من این فیلمو ندیدم…ولی لازم شد ببینمش :-bd

  • مقداد

   لحظه ای که اصغر فرهادی عزیز روی استیج بود ، قطعاً خودشو نماینده این مردم می دونست ، پس بهترین جمله رو بیان کرد . به امید موفقیت های اینچنینی برای آینده ی ایران. =D>

  • gholam reza

   به همه مردم فرهنگ دوست و فرهنگ پرور ایران تبریک میگویم :)>-

  • sahar

   salam vaghean khoshhalammmmmmm va eftekhar mikonammmmmmmmm =D>

  • مرتضی

   :bz آقای فرهادی. واقعا باعث افتخاره
   ما با وجود فرهادی ها میتوانیم گامهای بلندی بر داریم.
   دست شما برای پست زیباتون درد نکنه. ولی ای کاش اینقدر مطالبو سانسور نمیکردید
   بزارید فرهنگ سازی یواش یواش شروع بشه :bz

  • امير

   درود به تمام ايراني هاي غرور آفرين به ايراني بودنم افتخار ميكنم با شنيدن اين اخبار از هم وطنام

  • فرهاد

   اين افتخارات بسي بيشتر و بلندتر مكرر ميشوند اگر و فقط اگر:
   آزادي سرودي مي خواند كوچك
   همچون
   گلوگاه پرنده اي.
   درود بر فرهادي

  • s

   بهتر نیست به لباسها اینقدر تیکه اضافه نکنید با اینکار چی ثابت می کنید ؟ X-(

   • احمدنیا

    با درود . جواب اداره زحمت کش فیلترینگ را شما میدهید ؟!

    • تهمينه

     به نظرمن اكه يه چادر سرش كنيد خيلي ديگه اصلا مشكلي نيست تازه تقديرم ميشه ازتون

   • زهرا

    باز اینجا خوبه…جاهای دیگه که آستینم گذاشته واسشون ;)) ;)) ;))

  • تموم من

   تبریک می گم واقعا غرور انگیز بود
   ایشالله اسکار هم بگیر یم [-O<

  • PARSA

   EYVAL KHODA VAKILI HAL KARDAM.
   HAD AGHAL BAADE CHAN VAGHT 2BARE NAM
   IRAN JAVIDAN SHOD :-* VAQEAN FARHADI ADAM BA SHOEORI AST
   MAKHSISAN BA ON SOKHANRANI ^:)^ ALYSHON HESABI TERKONDAN =D> DOROD BAE FARZANDAN KOROSH :-xPERSIAN 😡

  • nahid

   az asghare farhadie aziz tashakor mikonam
   tabriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik
   be omid dastyabi be oskar baraye asghare farhad gooroohesh

  • mard tanha

   ایشان ثابت کردند یک ایرانی و یک صلح طلب هستند

  • mard tanha

   یشان ثابت کردند یک ایرانی و یک صلح طلب هستند [-O<

  • mana

   ba salam ,be aghaye farhadi tabrik migam va baese eftekhare ma iranihast ba tashakor

  • حسن

   حال کردم دمش گرم بابا ایران دوست دارم

  • aida

   از اصغر فرهادی عزیز برای کسب این افتخار تشکر میکنم.ایشون و همه عوامل موفق فیلم باید بدونن مردم ایران همیشه قدردان این افتخارات هستن….با ارزوی دستیابی به اسکار برای فرهادی و تیمش.ضمنا آقای فرهادی نشون دادن تو این شرایط هم میشه فیلمی ساخت که بشه روش حساب کرد.تیم “جدایی نادر از سیمین “ممنون ممنون و هزاران بار تبریک =D>

  • pooya

   واقعا من هم تبریک می گم. مثل این می مونه که تیم ملی فوتبال به جام جهانی رفته باشه اما برای مسئولین متاسفم که یک تشکر هم نکردند و از صدا و سیما شاکی ام که یک خبر هم از این رویداد ندادند.
   تا کی باید شاهد این فرصت سوزی ها باشیم.
   راستی از صحبت های فرهادی هم خیلی خوشحال شدم. واقعا حرفی رو اون بالا زد که جاش بود و دمش گرم.

  • علی ق

   ایشالله اول میشه شک نکنید

  • پویا

   این جایزه باعث افتخاره اما حضرات اینقدر مقرورند که زورشون می آد تبریک بگن
   من واقعا متاسفم برای حضرات

  • برد پیت

   من اینو زنده دیدم ولی لباس خانمم جولی استین نداشت!!!!!!!

   • زهرا

    برو شکایت کن…خانمته دیگه!!!حق داری ازش دفاع کنی :-j

  • علی

   زتده باد ایران و ایرانی و تبریک فراوان به اقای فرهادی که مایه مباهات و غرور ما شد

  • سفیران

   پرچم بالاست :-bd

  • رزبار

   دریافت این جازه باعث افتخاره ؛ =D>

  • امیریل

   فرهادی افتخار من افتخار سرزمین من افتخار ایران من

  • hadirajabbi

   سلام.آفرين به اصغر فرهادي پرچمو برد بالا

  • s

   ا چه جالب نمیدونستم لباس آنجلینا جولی آستین قرمزم داشته!

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.