• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » هـوا و فضـــا ( نجوم ) » فضاپيماي روسي «سايوز » به فضا پرتاپ شد
  کد خبر : 3300

  فضاپيماي روسي «سايوز » به فضا پرتاپ شد

  فضاپيماي روسي «سايوز » به فضا پرتاپ شدReviewed by Aryan on Apr 6Rating: موشك سايوز TMA-21 به افتخار پنجاهمين سالگرد اولين پرواز تاريخي انسان به فضا توسط يوري گاگارين، فضانورد روسي، ازپايگاه فضايي بايكونور در قزاقستان يعني همان مكاني صورت گرفت كه 50 سال پيش گاگارين از آنجا به فضا سفر كرد. در اين پرواز…

  فضاپيماي روسي «سايوز » به فضا پرتاپ شدReviewed by Aryan on Apr 6Rating:

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  موشك سايوز TMA-21 به افتخار پنجاهمين سالگرد اولين پرواز تاريخي انسان به فضا توسط يوري گاگارين، فضانورد روسي، ازپايگاه فضايي بايكونور در قزاقستان يعني همان مكاني صورت گرفت كه 50 سال پيش گاگارين از آنجا به فضا سفر كرد.

  در اين پرواز كه ساعت 4:18 بامداد امروز به وقت محلي انجام شد، يك فضانورد آمريكايي و دو فضانورد روسي به ترتيب به نام‌هاي رون گاران، الكساندر ساموكوتيااف و آندره بوريسنكو را با خود به ايستگاه فضايي بين‌المللي منتقل كرد.

  اين فضانوردان ماموريت خود را به پرواز گاگارين هديه كرده‌اند كه طي آن اتحاد جماهير شورووي سابق توانست به پيروزي بزرگي بر آمريكا در جنگ سرد دست يابد.

  الكساندر ساموكوتيااف كه فرماندهي اين ماموريت را بر عهده دارد و آندره بوريسنكو اولين پرواز خود را در اين ماموريت به فضا انجام مي‌دهند در حاليكه اين دومين پرواز رون گاران، فضانورد آمريكايي بوده و وي در سال 2008 در پرواز شاتل ديسكاوري هم حضور داشته است.

  اين فضاپيما با موفقيت به مدار زمين وارد شد و قرار است صبح چهارشنبه در ايستگاه فضايي فرود آيد.

  ماموريت 108 دقيقه‌اي گاگارين كه با فرود با چتر وي در يك منطقه روستايي در مركز روسيه به پايان رسيد در اوج جنگ سرد صورت گرفت، اما اكنون اين پرواز در حقيقت تلاشي مشترك از سوي دشمنان سابق و دوستان كنوني بشمار مي‌رود.

   

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  گزارش خواندني از پرتاب فضاپيماي سايوز

  ناو كيهاني «سايوز تي.ام.آ – 21» به سرنشيني آندري باريسنكو و الکساندر ساماكوتايف از روسيه و رونالد گاران از آمريكا سكوي پرتاب شماره 1 پايگاه پرتاب هاي فضايي بايكونور را در ساعت 2218 روز 4 آوريل ( به وقت جهاني گرينويچ) به مقصد مدار زمين ترك كرد، اما تا رسيدن به مدار زمين، فضانوردان، كاركنان بايكونور و ناو كيهاني مراحلي را طي كردند كه نگاهي به آنها خالي از لطف نيست.

  پنج ساعت و 30 دقيقه قبل از پرتاب، کميسيون ويژه، اجازه شروع عمليات را مي دهد. قبل از خروج از هتل، فضانورد در محلي که ديگران مزاحمش نمي‌شوند، دقايقي تنها مي ماند تا در سکوت و تنهايي تمرکز فکري پيدا کند.

  در زمان خروج از هتل، کيهان نوردان در اتاق خود را بايد امضا کنند.

   

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  گاگارين بعد از خروج از اتاق استراحتگاه خود در بايكونور در اتاق خود را امضا كرد اما متاسفانه نظافتچي آنجا به تصور اين كه كسي در را « كثيف» كرده، اين امضاي تاريخي را پاك كرد!! اما بعدا اين رسم، رعايت مي شود و درها را بعد از چند امضا به موزه هديه مي كنند و در جديدي جاي آن را مي گيرد.

  در زماني که کيهان نوردان هتل را براي رفتن به سالن آماده سازي قبل از پرتاب ترک مي‌کنند، رسم است آهنگ زيباي «چمنزارهاي سرسبز» براي آنها پخش مي شود و آنان با اين آهنگ بدرقه مي شوند.

  در آخرين مرحله خروج از هتل، يک کشيش کليساي ارتدوکس روسيه با خواندن دعا و پاشيدن آب مقدس، آنها را متبرک مي کند. البته اين رسم در دوران شوروي وجود نداشت و مي توان گفت مبتکر آن الکساندر ويکتورنکو، فرمانده ناو کيهاني سايوز- 20 بود که در اکتبر 1994، قبل از حرکت، تقاضا کرد کشيشي را براي انجام چنين مراسمي را در هتل حاضر کنند. بعد از او، اين کار به عنوان يک سنت وارد بايکونور شد و حتي موشک هم قبل از حرکت به طرف سکوي پرتاب توسط يک کشيش بايد تبرک شود.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  در همين دقايق است كه پركردن مخزن هاي موشك بالابرنده با اکسيژن مايع شروع مي شود.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، چهار ساعت و 20 دقيقه قبل از پرتاب، کيهان نوردان و همراهانشان با دو اتوبوس به طرف ساختمان شماره 254 راه مي افتند تا در آنجا آخرين معاينات از آنها به عمل آيد و لباس فضايي را بپوشند.

  در اين ساختمان، آنها ضمن پوشيدن لباس مخصوص، کارشناسان آخرين آزمايش ها از لباس را به عمل مي آورند که هيچ نقص و عيبي در آن نباشد؛ سپس به اتاق شيشه‌اي مصاحبه مي‌روند که خبرنگاران مي توانند از آنها عکس بگيرند و يا با استفاده از سامانه هاي صوتي، سوالي بپرسند و جوابي بگيرند.

  پس از خروج از ساختمان شماره 254 و قبل از سوار شدن به اتوبوس، کيهان نوردان در ميان ابراز احساسات حاضران خود را به نقطه «اعلام آمادگي» مي رسانند. در اينجا سه مربع، جاي ايستادن مهندس پرواز، فرمانده ناو و بالاخره کيهان نورد سوم را مشخص کرده است. سه فضانورد در حالت خبردار مي ايستند و رئيس کميسيون دولتي پرواز نيز روبروي آنها. سپس فرمانده در حال دادن احترام نظامي «آمادگي خود و افراد تحت فرمان» را براي انجام ماموريت اعلام مي کند.

  سه ساعت و 5 دقيقه قبل از پرتاب، فضانوردان سوار اتوبوس مي شوند و به طرف سکوي پرتاب حركت مي كند. در بين راه، يکي از رسم هاي عجيب و غريب و مضحك فضانوردان روسي انجام مي‌شود.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  گفته مي شود در زماني که گاگارين به طرف سکوي پرتاب برده مي شد، احساس کرد به توالت احتياج دارد.

  با توجه به اين که معلوم نبود براي مراحل قبل از پرتاب چقدر بايد منتظر بماند، براي جلوگيري از پر شدن کيسه اي که براي ادرار در لباس فضاييش پيش بيني شده بود، تصميم گرفت در بين راه خود را آسوده کند! به همين دليل اتوبوس را در بين راه نگه داشتند و او پياده شد و در کنار اتوبوس قضاي حاجت كرد! اين کار به عنوان يک رسم باقي ماند و در هر نوبت، اتوبوس در بين راه مي ايستد و همه مردان فضانورد پياده مي شوند و اين كار را انجام مي دهند!!! خوشبختانه کيهان نوردان زن از اين قانون معاف هستند.

  در كنار سكوي پرتاب، فضانوردان با ايستادن بر روي پله هاي سكو، براي آخرين بار به سوي خبرنگاران دست تكان مي دهند و خداحافظي مي كنند؛ سپس به همراه چند کارشناسي که بايد آنها را در سوار شدن به سفينه، آخرين بررسي سامانه هاي ناو و بالاخره بستن در کمک کنند با آسانسور عازم محل ورودي به ناو مي شوند.

  يك ساعت و 45 دقيقه قبل از پرتاب، خدمه وارد ناو مي شوند. در داخل ناو هر کدام از آنها در جاي خود قرار گرفته و يا تسمه هاي ويژه بسته مي شوند؛ در اين مرحله، آزمايش سامانه هاي بخش فرودي و اتصال سامانه حياتي لباس به ناو صورت مي گيرد. يك ساعت و سي دقيقه قبل از پرتاب، در ناو بسته شده شده و مورد آزمايش قرار مي گيرد. نيم ساعت بعد سامانه کنترل موشك و سيستم ژيروسكوپ راه اندازي مي شود.

   

  40 دقيقه قبل از پرتاب، بررسي نشتي در لباس، آزمايش بخش فرودي به پايان مي رسد.

   

  30 دقيقه قبل از پرتاب، موشك نجات اضطراري آماده كار مي شود.

  25 دقيقه قبل از پرتاب، خدمات مرتبط با سكوي پرتاب ( كابل هاي ارتباطي و غيره) بكلي قطع مي شود.

  15 دقيقه قبل از پرتاب، بررسي نشتي لباس فضايي تمام شده و سامانه نجات اضطراري در حالت خودكار قرار مي گيرد.

  هفت دقيقه قبل از پرتاب، عمليات قبل از پرتاب پايان مي‌يابد.

   

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  شش دقيقه قبل از پرتاب، آمادگي سكوي پرتاب و موشك اعلام مي‌شود.

  پنج دقيقه قبل از پرتاب، سامانه هاي بخش هدايت ناو كاملا فعال مي شود. در اين مرحله فضانوردان بايد با بستن کلاهخود لباس فضايي، كاملا از سامانه هاي لباس براي تنفس استفاده كنند.

  سه دقيقه قبل از پرتاب، تزريق نيتروژن به محفظه احتراق انجام مي‌شود.

  دو دقيقه قبل از پرتاب، سوخت مخزن تحت فشار قرار مي گيرد.

   

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  و بالاخره پرتاب…

  در زمان به اصطلاح صفر، موشك سايوز، سكوي پرتاب را به مقصد مدار تعيين شده در اطراف زمين ترك مي كند. يك دقيقه و 58 ثانيه بعد از پرتاب، چهار موشك تقويتي از بدنه اصلي جدا مي شوند. پس از آن نوبت جدا شدن موشك نجات اضطراري است كه در بالاي سفينه نصب است.

  به گزارش ايسنا، اين موشك وظيفه دارد چنانچه تا اين مرحله مشكلي براي موشك بالا برنده پيش آمد، بخش سرنشيندار را از آن جدا كرده و در نقطه مطمئني فرود آورد.

  چهار دقيقه و 58 ثانيه بعد از پرتاب، طبقه دوم موشك از طبقه سوم جدا مي شوند. پنج دقيقه بعد، ناو كيهاني در مدار قرار گرفته است و به اين ترتيب ماموريت طبقه سوم موشك نيز به پايان مي رسد. به دنبال قرار گرفتن ناو سايوز در مدار زمين آنتن و باتري هاي خورشيدي سفينه باز مي شوند . پس از اين، اداره امور به عهده مرکز هدايت پرواز روسيه گذاشته مي شود.

  به طور معمول پس از قرار گرفتن ناو در مدار زمين حال کساني که قبلا به فضا سفر نداشته‌اند چندان خوب نيست. تهوع و سردرد امري عادي به شمار مي رود. براي مبارزه با اين حالت که خوشبختانه يکي دو روز بيشتر ايجاد مزاحمت نمي کند، دارو هاي ويژه از جمله آمپول هايي در ناو وجود دارد که در صورت بروز اين وضعيت استفاده مي شود.

  ولاديمير سالاويف، كيهان نورد نامدار روسيه كه اينك مسئوليت مرکز هدايت پرواز را بر عهده دارد، پس از در مدار قرار گرفتن ناو سايوز، اعلام كرد همه مراحل طبق برنامه تنظيمي پيش رفته، دستگاه هاي ناو به خوبي كار مي كند و حال فضانوردان خوب است.

  بر اساس گفته وي، ناو كيهاني سايوز تي.ام.آ – 21 در روز چهارشنبه به طور خودكار به ايستگاه فضايي بين المللي متصل خواهد شد.


  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.