• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 329427

  امروز روز جشن سینمای ایران است، روز غرور، افتخار و سربلندی

  امروز روز جشن سینمای ایران است، روز غرور، افتخار و سربلندیReviewed by Farnaz on Jan 16Rating: نگاهی به مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب شصت و نهم و موفقیت اصغر فرهادی و فیلمش اینجا تازه اول راه است… کلیپ لحظه ی غرورافرین دریافت جایزه گلدن گلوب اصغر فرهادی دانلود کلیپ سینمانگار: حسین ارومیه چی ها: ایران…

  امروز روز جشن سینمای ایران است، روز غرور، افتخار و سربلندیReviewed by Farnaz on Jan 16Rating:

  نگاهی به مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب شصت و نهم و موفقیت اصغر فرهادی و فیلمش
  اینجا تازه اول راه است…

  کلیپ لحظه ی غرورافرین دریافت جایزه گلدن گلوب اصغر فرهادی

  دانلود کلیپ

  سینمانگار: حسین ارومیه چی ها:

  ایران نگاه کن.

  هیچ وقت اوضاع تا این اندازه خوب نبوده، صبح امروز وقتی مراسم گلدن گلوب شصت و نهم در بِورلی هیلز برگزار شد همه فقط یک چیز می خواستند. شاید سالهای گذشته کسی اگر می خواست در کم و کیف این مراسم قرار بگیرد خیلی که به خودش زحمت میداد با سرک کشیدن در سایت ها و اخبار مختلف دستگیرش می شد که جوایز به چه کسانی رسیده، امسال اما اوضا کاملا فرق می کرد و یک جور پای غرورِ میهن پرستانه در میان بود.

  وقتی مدونا که خود نیز ترانه اش برنده جایزه بهترین ترانه شد، نام ایران و سپس فیلم «جدایی» را اعلام کرد و بعد نوای شنیدنی ستار اورکی پخش شد بیشتر از هر چیز یک جور حس غریب و البته آشنایی سراسر وجودم را دربرگرفت. انگار منتظرش بودم. می دانستم که به هر حال فرهادی از این جوایز بی نصیب نخواهد ماند. و و قتی پشت تریبون از مردمش گفت و از بهترین بودنشان و حقیقتا دوست داشتنی بودنشان. همه اینها نشان از یک روح بلند دارد که حتی در آن طرف دنیا جایی که بزرگان سینمای جهان حضور داشته باشند، جایی که اسکورسیزی و اسپیلبرگ و وودی آلن و جرج کلونی فاتح میدان باشند بیایی از مردمت حرف بزنی و از بهترین بودنشان، همه بر می گردد به همان مساله ای که باید خیلی قبل تر ها در ذهنت جافتاده باشد. و حتی اگر در بلندترین سکوهای افتخار هم که ایستادی دیگر برایت عادی باشد و اصلا چیز دیگری به ذهنت متبادر نکنی.

  موفقیت صبح امروز فرهادی بیشتر از آنکه باعث شود افتخار کنم و احساس غرور به نوعی دلم را لرزاند که با این وجود که سینمای ایران به جایگاهی رسیده که این چنین در کنار آثار دیگر بزرگان سینما ارزیابی می شود و اتفاقا پیروز هم می شود باز هم کسانی در پی بر هم زدن این آرامشند و می خواهند به هر نحو که شده به سینما انگ های بر باد رفته بزنند.

  حالا دیگر فرهادی و فیلمش رفتند جزو ماندگارهای ایران زمین، زین پس می توانید او را عالیجناب خطاب کنید یا حتی با کمی انتظار شاید بتوان او را کارگردان اسکاری خطاب کرد. دیگر مهم نیست نظرات راجع به فیلم او چه بوده، مهم نیست چه جبهه گیری ها که نشده، چه برداشت هایی از فیلمش شده و با چه فیلمی مقایسه شده، حالا دیگر همه چیز در این رابطه تمام شده، این فیلم بهترین فیلم خارجی زبان سال شناخته شده و به گواه کوچک و بزرگ سینمادانان دنیا یک اثر به شدت تاثیرگذار و حتی شاهکار به حساب می آید. دیگر به جای اینکه به فکر محدودیت ها باشیم یا اینکه مثلا به در برداشتی کودکانه به فکر اصول دیپلماتیک کشورمان در برخوردهای بین المللی(!) کمی هم به این واقعیات فوران کرده بنگریم، و خودمان را بدون هیچ سانسوری در معرض چشمان ناب حقیقت بنمایانیم. آنچه از نظرمان می گذرد چیزی جز واقعیت نیست، جز سرافرازی هم نیست، همه اش حاصل یک درک عمومی و فردی است که حالا مردی چهل ساله با قدی متوسط برایمان به ارمغان آورده. در خوش بینانه ترین شکلش باید خودمان را خوشبخت ترین حساب کنیم چرا که هم صاحب سینمایی مالوف و صاحب سخنیم و هم اینکه توانسته ایم در بزرگترین مقیاس های جهانی خودمان را بدون هیچ غرض ورزی و به دور از هرگونه جانبداری اثبات کنیم. پس به یاد همه موفقیت هایی که در گذشته به یاد داریم و به یاد همه افسوس هایی که در این چند وقت خورده ایم حالا اما به یک حس مشترک رسیده ایم که هیچ کس جز خودمان نه قدرش را می داند و نه حتی در این موردِ به خصوص شایستگی اش را دارد.سرمان بلند است و با افتخار از سینمایمان، از کارگردان دوراندیشمان و بهترین فیلم سالمان می گوییم. دیگر سینمایمان را به فقر و محدودیت و المان های تثبیت شده گذشته نمی شناسند و مِن بعد از این اگر با فیلمی از ایران طرف باشند حداقل نگاهشان را به کلی تغییر خواهند داد.

  در مورد دیگر برندگان تقریبا مورد دور از انتظار و خیره کننده ای ندیدیم. از مریل استریپ که برای حضور چشمگیرش در فیلم- بیوگرافی مارگارت تاچر که بهترین گزینه بود – که حتی در شکل خوش بینانه اش هم می توان امید اسکار را داشت که مدتهاست در تدارک چیدن برنامه ای است تا پس از مدتها در دستانش آرام گیرد- تا جرج کلونی به خاطر بازی روان و جذابش در درام «نسل ها» که در واقع فاتح مراسم امسال بود. که البته باید دید در اسکار آیا باز هم دی کاپریوی حالا دیگر از آب و گل در آمده و قَدر ناکام خواهد ماند یا باز هم کلونی صاحب مجسمه طلایی می شود. همه برگزیدگان انتخاب هایی قابل پیش بینی و در ذهن پرورانده ای بودند. برای من که جذاب ترینشان جایزه کارگردانی اسکورسیزی بزرگ بود که پس از مدتها یک حس ناب اسکورسیزی وار به سراغم آمد و با اینکه دنیای «هوگو»یش به کلی از فیلم کالت های قبلی اش متفاوت است اما همین اثر سه بعدی کودکانه اش هم دلتان را حسابی غنج خواهد آورد و به نوعی یک جور ملاقات تازه خواهید داشت با سینمای ناب با کلی قاب های جادویی که فقط از پس ذهن سیال اسکورسیزی برمی آید. انتخاب کریستوفر پلامر هم به عنوان بهترین بازیگر نقش دوم در درام آغازگران انتخاب ویژه و جذابی بود.که در این یکی خیلی شاید رویش حساب باز نکرده بودم. به موسیقی که شخصا امید به همکاری مشترک رنزور و اتیسوس راس برای فیلم غریب فینچر داشتم و البته انتخاب «آرتیست» هم دور از ذهن نبود، توجه به بازی گیرای کیت وینسلت در مینی سریال جمع و جور “میلدر پیِرس”برای من یکی که خیلی به چشم آمد. جایزه فیلمنامه وودی الن هم که با اینکه انصافا شایسته اش بود اما با عدم حضورش باز هم یک بخش از شخصیت رازآلود اما در عین حال عجیبش را به نمایش گذاشت. فعلا چون زیادی شیفته «نیمه شب در پاریس»ش شدم نمی توانم خیلی ازش بگویم، ولی همین قدر بدانید که آلن حالا دیگر دارد برایم تبدیل به یک ستاره هفتاد و پنج ساله می شود. ستاره ای که باکش نیست سر به سر مرگ هم بگذارد و حتی در مراسم گلدن گلوب که فیلمش نامزد بوده هم شرکت نمی کند. و فقط می ماند «درایو» و رایان گوسلینگش که دلم می خواست از این مراسم چیزی نصیبشان می شد. و اما «تن تن» اسپیلبرگ که با فیلم دیگرش «اسب جنگ» هم امسال غوغایی به پا کرده. «اسب جنگ» که یک فیلم اسپیلبرگی ناب است و «تن تن» هم که دستپخت او ذهن پیچیده اش است در باب ماجراهای خبرنگار سمج که پیشترها داستانهایش را خوانده بودیم. یک انیمیشن جذاب از کارگردانی که پیشتر در فیلم های زنده اش هم علاقه به تجربه فضاهای فانتزی و کودکانه را در شکل اعلایش نشانمان داده.

  شوخی های آشنا و گیرای ریکی گراویسِ طناز، به علاوه مزه پراکنی های جرج کلونی به مایکل فاسبیندر هنگام دریافت جایزه و اشاره های طعنه آمیز و لطیفش به نقش او در فیلم «شرم»، و لحظات شیرین دیگر مراسم باعث می شود تا گلدن گلوب شصت و نهم را به علاوه اتفاق خیره کننده و شادی آفرینش برای ما ایرانیها، در خاطره های خوب تماشای مراسم های اهدای جوایزمان ثبت کنیم، این یکی حقیقتا حالمان را خوب کرد و جدا از جایزه فرهادی حسابی اتمسفرش و حس خوبی که بهمان منتقل می کرد پس از آن ضربه ذوق آور اولیه در این اوضاع و احوال نابسامان سینمایی مان خیلی لازم بود. و حالا فقط چشم امیدمان به هشت روز دیگر است که نامزدهای اسکار هشتاد و چهارم را اعلام می کنند و پس از آن نیز دل به شب رویایی بیست و ششم فوریه در کداک تیاتر لس آنجلس خواهیم بست. این موفقیت از آن فرهادی بود و این مردم شایسته بیشتر از اینهایند. پس علی الحساب دمت اساسی گرم اصغر خان فرهادی،شاد کردن این ملت در این ایام حکم جهاد را دارد، دلت همیشه شاد باشد.واقعا که سینما در این احوالات مرهم بی همتایی است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۷)  • سمیه

   وقتی اعلام کرد که فیلم اصغر فرهادی جایزه بهترین فیلم خارجی رو برده بی اختیار واز ته دل و از سر خوشحالی گریه کردم امیدوارم اسکارم ببره اصغر فرهادی همیشه جزء بهترینها بوده و خواهد بود آرزو دارم یک روز در کنار اصغر فرهادی فیلمسازی رو تجربه کنم :-bd

  • کورش

   سلام
   خیلی لذت بردم وقتی رفتی جایزه گلوب رو بگیری بصورت زنده تماشا میکردیم.عالی بود دستت درد نکنه فرهادی.تنها کاری که میتونم انجام بدم.دعا کردنه.مطمئنم جایزه اسکارو هم میگیریم.ایرانی شایسته بهترین ها.

   • کورش

    کاشکی منم یه روز با آنجلینا عکس بندازم. :)>-

  • شهروند سبز

   سلام
   امروز افتخار مي كنم ايراني هستم درود بر اصغر فرهادي @};-

  • شاهین

   سلام.خوش به حالشون که اونجا هستن ای کاش من پیشه انجلینا بودم:D
   😀

  • متين

   تمامشو خوندم من هم با نظر شما موافقم اميد وارم سينماي ايران هر روز پيشرفت كنه :-bd

  • bahareh66

   سلام عالی بود
   خوشحالیم که این افتخار نصیب ما شد . حقشم بود فیلمش خیلی قشنگ بود . آفرین .
   :-bd
   =D>

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.