• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » هـوا و فضـــا ( نجوم ) » خرافات فضايي از سكه‌هاي شانس موشك تا ممنوعيت پرواز در روز سياه روس‌ها!
  کد خبر : 3002

  خرافات فضايي از سكه‌هاي شانس موشك تا ممنوعيت پرواز در روز سياه روس‌ها!

  خرافات فضايي از سكه‌هاي شانس موشك تا ممنوعيت پرواز در روز سياه روس‌ها!Reviewed by Aryan on Apr 4Rating:   ناو كيهاني «سايوز تي.ام.آ – 21» كه قرار است روز پنجم آوريل (16 فروردين ماه) پرواز خود را به سوي ايستگاه فضايي بين المللي آغاز كند، امروز با ترتيبات و مراسمي خاص به محل پرتاب حمل…

  خرافات فضايي از سكه‌هاي شانس موشك تا ممنوعيت پرواز در روز سياه روس‌ها!Reviewed by Aryan on Apr 4Rating:

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  ناو كيهاني «سايوز تي.ام.آ – 21» كه قرار است روز پنجم آوريل (16 فروردين ماه) پرواز خود را به سوي ايستگاه فضايي بين المللي آغاز كند، امروز با ترتيبات و مراسمي خاص به محل پرتاب حمل و بر روي سكو قرار گرفت. ترتيباتي كه با همه ظرافت‌ها و دقت‌هاي فني و تكنيكي دور از خرافات نيست!

  اين صد و نهمين پرواز ناو فضايي سايوز است كه نخستين ماموريت سرنشين‌دار خود را در سال 1967 انجام داد. اين فضاپيما سه كيهان نورد به نام هاي آندري باريسنكو و الکساندر ساماكوتايف از روسيه و رونالد گاران از آمريكا را با خود به فضا خواهد برد.

  پاول وينوگرادوف، كيهان نورد با سابقه روسيه كه در كنار آماده شدن براي پروازي در سال 2013، كار آموزش فضانوردان را نيز برعهده دارد و اينك در بايكونور به سر مي برد ضمن گفت‌وگوي تلفني اختصاصي با خبرنگار ايسنا اظهار داشت: پرتاب «سايوز تي.ام.آ – 21» به فاصله چند روز تا پنجاهمين سالگرد نخستين سفر انسان به فضا توسط يوري گاگارين صورت مي گيرد. فضانوردان اين ناو برنامه بسيار فشرده اي را در پيش رو دارند كه در آن جداي از راهپيمايي و عمليات خارج از ايستگاه فضايي بين المللي، بيش از 40 آزمايش مختلف گنجانده شده است. دو كيهان نورد روس همچنين طي پرواز خود با فضانوردان ديگر ملل از جمله آمريكا و ژاپن، برنامه هاي مشتركي را انجام خواهند داد.

  وينوگرادوف درباره پرواز بعدي خود اظهار داشت: به اميد خدا، قرار است در سال 2013 به همراه الكساندر ميسوركين و كرستوفر كاسدي با ناو كيهاني سايوز تي.ام.آ – 8 ام سفري شش ماهه به ايستگاه فضايي بين المللي داشته باشم.

  سكه هاي شانس در ريل حمل موشك

  سيروس برزو، كارشناس و تحليلگر فضايي مقيم روسيه هم در گفت‌وگو با ايسنا خاطرنشان كرد: حمل ناو سايوز به سكوي پرتاب با آداب و تشريفاتي ويژه انجام مي شود. در ساعت 5 صبح به وقت مسکو ( ساعت 7 بامداد به وقت محلي) موشک حامل ناو سايوز از سالن مونتاژ بيرون آمده و به طرف سکوي پرتاب حمل مي‌شود. قبل از حرکت قطار، کارمندان و مهمانان، سکه هايي را بر روي ريل قطار مي گذارند و معتقدند که صاف شدن آنها، ناهمواري هاي راه را برطرف مي کند و براي موشک خوش شانسي مي آورد!

  اعتقاد بر اين است که کيهان نوردان در زمان حرکت موشک به طرف سکوي پرتاب و استقرار آن، نبايد آنرا تعقيب کنند و گرنه بد شانسي نصيبشان مي شود به همين دليل اجازه نمي دهند هيچ يک از آنها در اين زمان، به محل حمل نزديک شود!

  تحت هيچ شرايطي اجازه داده نمي شود موشکي در روز 24 اکتبر پرتاب شود زيرا دو حادثه بسيار وحشتناک در اين روز اتفاق افتاده است.

  در 24 اکتبر 1960 در حالي که گروهي از کارشناسان موشکي شوروي مشغول رفع عيب يک موشک بودند تا آنرا پرتاب کنند، موشک آتش گرفت و بر اثر انفجار و آتش‌سوزي مخزن آن 74 نفر به قتل رسيدند و تعداد زيادي مجروح شدند.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  سه سال بعد در 24 اکتبر 1963 بار ديگر يک موشک منفجر و منجر به قتل جمعي از مهندسان و کارگراني شد که در اطراف سکوي پرتاب مشغول به کار بودند. به همين مناسبت روز 24 اکتبر را «روز سياه» مي نامند و در اين روز هيچ پرتابي صورت نمي گيرد!

  در روز هاي قبل از پرتاب يا به قول روس ها «روز هاي جانبي پرواز»، کيهان نوردان به آرايشگاه مي روند و سر را اصلاح مي کنند.

  يکي از قوانين نانوشته آن است که هيچگاه در روزهاي قبل از پرواز براي هيچ کاري از کلمه «آخر» يا «آخرين» استفاده نشود مثلا نگويند «آخرين شام» يا «آخرين روز»، «آخرين پرواز سال» بلکه به جاي آن، واژه «مجاور» يا «کناري» به كار مي برند. اين عقيده ريشه اي بسيار کهن دارد و بر مي گردد به نيروي دريايي دوره تزار. آنها به کار بردن اين کلمه را «بدشگون» مي دانستند.

  آشنايي با كيهان نوردان «سايوز تي.ام.آ – 21»

  آندري ايوانويچ باريسنكو

  متولد 17 آوريل 1964 در لنينگراد ( سن پترزبورگ فعلي) است. در سال 1981 وارد انستيتوي مكانيك نظامي لنينگراد شد و در سال 1987 با درجه مهندسي فارغ التحصيل شد.

   

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  بين سال هاي 1987-1989 او به عنوان کارمند غيرنظامي در نيروي دريايي روسيه کار مي کرد.

  از سال 1989 در موسسه توليدات صنايع فضايي انرگيا در گروه اصلي پردازنده کنترل عمليات مجتمع مداري مير مشغول به كار شد.

  وي از سال 1999 به عنوان مدير تغييرات مربوط سامانه هاي هدايت پرواز از مجتمع مداري مير به برنامه ايستگاه فضايي بين المللي شرکت داشت.

  باريسنكو در 29 مه 2003 از طرف کميته انتخاب فضانوردان به عنوان داوطلب سفر به فضا انتخاب شد و از 16 ژوئن 2003 شروع به آموزش عمومي كرد که در 27 ژوئن 2005 با نمرات عالي آن رابه پايان رساند.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  در تاريخ 5 ژوئيه سال 2005 کميته انتخاب فضانوردان، او را رسما به عنوان كيهان نورد واجد شرايط سفر به فضا پذيرفت.

  وي چند بار به عنوان عضو علي البدل در گروه هاي اعزامي شركت داشت تا سرانجام به سمت مهندس پرواز در خدمه اعزامي شماره 27 ايستگاه فضايي بين المللي انتخاب شد و آموزش ويژه براي اين پرواز را به همراه الکساندر ساماكوتايف و رونالد گاران آغاز كرد.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  الکساندر ميخاييلويچ ساماكوتايف

  در 13 مارس1970 در پنزا به دنيا آمد در سال 1992 از دانشکده عالي خلبان نظامي چرنيگوف فارغ التحصيل شد. بين سال هاي 1998-2000 در آکادمي نظامي هوايي گاگارين ادامه تحصيل داد.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  از 1992تا 1998 در منطقه شرق دور، رهبر يك اسکادران نيروي هوايي روسيه بود. وي در زمان ورود به جرگه فضانوردان در سال 2003 بيش از 25 جهش با چتر نجات و 560 ساعت با انواع وسايل پرنده از جمله هواپيما سوخو – 24ام را در پرونده داشت.

  ساماكوتايف از16 ژوئن2003 به آموزش عمومي پرداخت كه در 27 ژوئن 2005 با نمرات بسيار خوب به پايان رسيد و 5 ژوئيه سال 2005، کميته گزينش، او را رسما به عنوان فضانورد واجد شرايط تاييد كرد.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  او چند بار با سمت جانشين ، در گروه فضانوردان اعزامي به ايستگاه فضايي بين المللي شركت داشت و سرانجام به همراه با آندره باريسنكو و فضانورد ناسا رونالد گاران براي پرواز با سايوز تي.ام.آ – 21 انتخاب شد.

  رونالد جان گاران

  وي در 30 اکتبر 1961 در يونكرس از نيويورک آمريكا به دنيا آمد. در سال 1982 مدرک كارشناسي اقتصاد و توليد از کالج ساني در واناونتا، در سال 1994 کارشناسي ارشد هوانوردي از دانشگاه آريزونا و سرانجام در سال 1996 درجه مهندسي هوافضا خود را از دانشگاه فلوريدا گرفت.

  او بين سال هاي 1984 1985 به ارتقاء درجه علمي خود در نيروي هوايي دانشکده لاكلند در پايگاه نيروي هوايي در تگزاس دانشکده گران در پايگاه نيروي هوايي ونس پرداخت.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   

  گارن در اسکادران هاي مختلف نيروي هوايي آمريکا خدمت كرد از جمله از اوت 1990 تا مارس 1991 او در عمليات توفان صحرا به عنوان خلبان جنگنده اف 16 شرکت داشت. وي در مجموع بيش از پنج هزار ساعت 30 روي انواع وسايل هوايي را دارد.

  در 26 ژوئيه سال 2000 به عنوان نامزد فضانورد انتخاب شد و پس از گذراندن يک دوره آموزش عمومي ، به عنوان خلبان شاتل و فضانورد ناسا پذيرفته شد.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  اولين پرواز فضايي خود را از ماه مه 31 تا 14 ژوئن 2008 به عنوان متخصص ماموريت در پرواز شماره 124 شاتل فضايي انجام داد كه 13 روز 18 ساعت 13 دقيقه ادامه داشت.

  در اين پرواز سه راهپيمايي فضايي توسط گارن صورت گرفت كه جمعا 20 ساعت 32 دقيقه طول كشيد.

  گفتني است كه طي روز هاي آينده، ايسنا با همكاري سيروس برزو، تحليلگر فضايي ساكن روسيه تمام مراحل پرتاب را پيگيري و گزارش هاي اختصاصي از عمليات پرتاب و پرواز سايوز تي.ام.آ – 21 خواهد داشت.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.