• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار سینمای ایران , داخلی , سینما و تلویزیون » گزارشی از نشست مطبوعاتی صبح امروز رئیس هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینما
  کد خبر : 298911

  گزارشی از نشست مطبوعاتی صبح امروز رئیس هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینما

  گزارشی از نشست مطبوعاتی صبح امروز رئیس هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینماReviewed by Farnaz on Jan 7Rating: گزارشی از نشست مطبوعاتی صبح امروز رئیس هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینما فرهاد توحیدی: ما درباره خانه سینما تابع قانون هستیم/ عسگرپور: نامه ارشاد درباره خانه سينما وجاهت قانونی ندارد نشست مطبوعاتی و رسانه…

  گزارشی از نشست مطبوعاتی صبح امروز رئیس هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینماReviewed by Farnaz on Jan 7Rating:

  گزارشی از نشست مطبوعاتی صبح امروز رئیس هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینما
  فرهاد توحیدی: ما درباره خانه سینما تابع قانون هستیم/ عسگرپور: نامه ارشاد درباره خانه سينما وجاهت قانونی ندارد

  نشست مطبوعاتی و رسانه ای محمدمهدی عسگرپور(مدیرعامل) و فرهاد توحیدی(رئیس هیات مدیره خانه سینما) صبح 14 دی ماه در تالار سیف اله داد خانه سینما برگزار شد و این دو به سوالات خبرنگاران پیرامون “شکایت و دستور انحلال خانه سینما” توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخ گفتند.

  به گزارش ايلنا، فرهاد توحیدی باتوجه به شرایط به وجود آمده درحواشي خانه‌سينما و براي انحلال آن گفت: ‌نیاز امروز جامعه سینمایی با درنظر گرفتن درپیش بودن جشنواره فیلم فجر آرامش و امیدآفرینی است. امروز پیش از هر زمان دیگری جامعه سینمایی به آرامش نیاز دارد و در همین راستا نیز ما با دبیر جشنواره فیلم فجر دیدار کردیم و ایشان نیز بعداز این دیدار با امیدواری خانه سینما را ترک کردند‌.

  توحیدی با اشاره به القائات گروهی که معتقدند خانه سینما را پنج نفر ‌می‌گردانند، گفت: اصل خانه سینما یک نظام از پایین به بالا است یعنی اعضای صنوف در مجمع عمومی شورای مرکزی را انتخاب ‌می‌کند و نمایندگان صنوف نیز با آن در مجمع عمومی بالاتر هیات مدیران انتخاب ‌می‌کنند. در این نظام؛ افراد دائما درحال رای گیری‌ و دیده‌بانی هستند و اعضای صنوف ما را انتخاب و مورد انتقاد قرار ‌می‌دهند.

  رییس هیات مدیره خانه سینما با اشاره به اساسنامه این خانه گفت: در آخرین مجمع عمومی؛ گزارش مالی و گزارش عملکرد ارایه شد و مورد تایید اعضای مجمع قرار گرفت و ثابت شد که هیات مدیره خانه سینما نه پروژه‌های میلیاردی دارد و نه اینکه دارای رانت خاصی است و بودن در هیات مدیره خانه سینما جز گرفتاری و رنج سود دیگری ندارد.

  وی با اشاره به اختلافات به وجود آمده، گفت: ما همیشه برای حل اختلافات آماده گفتگو بوده‌ایم حتی چند شب پیش یکی از اعضای شورای عالی سینما با هیات مدیره مذاکره کرد و قرار شد که ما با آنها گفتگو کنیم و بعد هیات مدیره استعفا دهد و بعداز آن مجمع عمومی برگزار و هیات مدیره جدید انتخاب شود.

  وی ادامه داد: قرار شد صبح روز بعد تفاهم‌نامه‌ای آماده شود و در آن دو شرط گنجانده شود اول اینکه هیات مدیره آماده استعفاست؛ مشروط بر آنکه معوقات خانه سینما پرداخت شود. دومین شرط آن بود که شکایت از خانه سینما پس گرفته شود.

  توحیدی افزود: ما از ابتدا اعتقاد به حل مشکل در قوه قضاییه داشتیم زیرا معتقدیم با ارائه دادخواست ادعاهای فله‌ای از بین ‌می‌رود و در دادگاه وضعیت مشخص ‌می‌شود.

  وی ادامه داد: امروز دعوا بر سر اساسنامه است. اساسنامه؛ حاصل نظر هیات مدیره‌های قبلی است و ما معتقدیم اينكه موسسه در یکی از شرکت‌ها ثبت شده و در روزنامه رسمی نیز اعلام شده است را نمی‌توان با یک نامه منحل کرد لذا اگر به دادگاه برویم یکبار برای همیشه تمام سوء‌تفاهم‌ها حل ‌می‌شود.

  وی با اشاره به ایراداتی که ارشاد بر اساسنامه گرفته است، گفت: دو اصل قید موافقت شورای فرهنگ عمومی با تغییرات اساسنامه و همچنین حضور ناظر مالی ارشاد از اساسنامه حذف شدند زیرا در دوره‌های قبل هیات مدیره خانه سینما از منابع دیگر پول تهیه ‌می‌کرد و به حساب ارشاد ‌می‌ریخت اما در زمان برداشت باید ازارشاد اجازه ‌می‌گرفت و به او التماس ‌می‌کرد. حال این سوال مطرح است اگر اساسنامه خانه سینما مستقل غیردولتی و غیرانتفاعی است نباید این گونه باشد.

  فرهاد توحیدی با اشاره به مشکلاتي که سالهای قبل بر سر خانه سینما بود، گفت: حصر اقتصادی، ارسال نامه‌های مختلف با تهدید در سال گذشته افزایش یافت اما ما همچنان معتقدیم که بالاترين رکن خانه سینما اساسنامه است و این اساسنامه در مجمع عمومی که بالاترین مرجع خانه سینماست تصویب شده اما باید بگویم که ما تابع قانون و مقید به قانون و حکم مراجع قضایی هستیم و حتی اگر این حکم علیه ما باشد آن را قبول ‌می‌کنیم.

  وی ادامه داد: ارشاد از اداره ثبت شرکت‌ها خواسته است که اساسنامه سال 87 باطل شود و به اساسنامه سال 83 مراجعه شود درحالیکه در اساسنامه سال 83 که قانونی است و ارشاد تعیین کرده قید شورای فرهنگی حذف شده است و من تعجب ‌می‌کنم که این اساسنامه در یک دوره مجاز شناخته نمی شود.

  رییس هیات مدیره خانه سینما تاکید کرد: من معتقدم با بخشنامه نمی‌توان اصناف را زیر یک پرچم جمع کرد زیرا جریان صنفی مدیریت بر دلها و قلبی است شاید آنها بتوانند ساختمان خانه سینما رابگیرد اما نمی‌توانند اصناف را مال خود کنند زیرا در دوره‌های گذشته این وزن کشی مشخص شده و صنوف نظرات خود را اعلام کردند.

  وی ادامه داد: ما دو دستی به هیات مدیره نچسبیده‌ایم و مطیع قانون هستیم و به قانون تمکین ‌می‌کنیم اما دربرابر بی‌قانونی نیز ‌می‌ایستیم و به دنبال تعیین مناسبات حرفه‌ای هستیم. اینكه خانه سینمانه محلی برای تمایلات سیاسی است و نه کار دیگر؛ دغدغه ما نيست. ما فقط به کار صنفی فکر ‌می‌کنم.

  وی ادامه داد: اینکه کمیته‌ای تشکیل شود و خانه سینما را تحویل بگیرد؛ قبول نداریم و فقط به نظر مجمع عمومی توجه ‌می‌کنیم هرچند اگر امروز نیز خانه سینما را تصاحب کنند ما هم سنگربندی نمی‌کنیم و فقط تابع قانون هستيم.

  در ادامه این نشست، محمدمهدی عسگرپور(مدیرعامل خانه سینما) با اشاره به رفتارهای معاونت سینمائی در قبال خانه سینما گفت: بخش عمده‌ای از رفتاری که امروز مواجهیم حاصل اطلاعات غلطی است که به معاونت سینمایی داده شده است. البته این نگاه خوشبینانه است.

  وی ادامه داد: امروز در آستانه جشنواره فیلم فجر و همچنین انتخابات؛ باید شاهد فضایی بانشاط همراه با آرامش باشیم و کشور به این امر نیاز دارد اما متاسفانه شاهد بی تدبیری‌هایی هستیم و درست در زمانی این شکایت مطرح شده و باید دادگاه برگزار شود که جشنواره فیلم فجر پیش روست.

  عسگرپور در نشست هيات‌مديره خانه‌سينما با اهالي مطبوعات؛ با اشاره به اینکه مدیران باید شان خود را حفظ کنند؛ گفت: من از قدیم نگران شان مدیران دولتی بودم اما امروز دیگر چنین نگرانی را ندارم زیرا به نظر می‌رسد که آنها در حد شان خودشان رفتار می‌کنند.

  مدیرعامل خانه سینما با تاکید بر اینکه دولت نمی‌تواند خودش صنف بسازد، گفت: تشکیل صنوف دست ساخته در درون دولت کاملا شکست خورده است و دولت امکان اداره صنوف را ندارد زیرا نمونه آن را می‌بینیم که هر روز افراد آن استعفاء می‌دهد؛ صنوف تشکیل می‌شوند تا دیده‌بانی کنند و حافظ منافع خودشان باشند.

  وی با اشاره به برنامه چهارم توسعه و خواسته صنوف سینمایی گفت: یکی از دلایلی که امروز با آن مخالفت می‌شود؛ پیگیری خواسته‌های به حق صنوف سینمایی است زیرا ما از مجلس خواسته‌ایم که اصول استقرار نظام صنفی در مدیریت، تاسیس صندوق بیمه بیکاری، تصویب طرح امنیت شغلی را که در برنامه چهارم تصویب شده است را پیگیری کند و به همین دلیل از آنها گله‌مندیم که این امور را پیگیری نکرده‌اند و به مردم گزار ش نداده‌اند.

  وی ادامه داد: زمانی که این خواسته‌ها را با معاونت سینمایی مطرح می‌کنیم نماینده معاونت با رفتار نامناسبي به ما می‌خندد و می‌گوید برنامه چهارم تمام شده و ما در برنامه پنجم هستیم.

  وی با اشاره به شکایتی که از خانه سینما شده، گفت: ما فکر می‌کنیم که قوه قضائیه بسیار مستقل هست و امروز دو قوه کشور در جریان این موضوع هستند هرچند اگر به ما بگویند که موضوعاتی که مطرح کرده‌ام را پیگیری می‌کنند و تضمین ثبت شده داده شود؛ ما قطعا کناره‌گیری می‌کنیم.

  مدیرعامل خانه سینما با انتقاد از اینکه هر انتقادی را گروهی؛ دهن کجی به نظام تلقی می‌کند، گفت: اینکه فردی مانند سلحشور می‌گوید که فیلم‌ام را در جشنواره فیلم فجر نمی‌برم زیرا مانند بردن قرآن به کاباره است. دهن کجی به نظام و جشنواره فیلم فجر محسوب نمی‌شود اما اینکه تعداد صنوف سینمایی خواسته‌ی قانونی دارند؛ دهن کجی به نظام است؟!

  وی تاکید کرد: نامه ارشاد مبنی بر انحلال مطلقا مبنای قانونی ندارد زیرا قانونی که آنها استناد کرده‌اند مربوط به شرکت‌هایی است که ثبت نشده‌اند نه خانه سینما که ثبت شده است.

  عسگرپور در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا پیرامون اینکه گفته می‌شود علت مخالفت با شما عدم پذیرش پیشنهادهای مشائی ازسوي شما است، گفت: من نمی‌دانم چرا در کشور ما اینگونه است که ما باید به دلیل دیدار با یک بخش از دولت به یک بخش دیگر در دولت پاسخگو باشیم هرچند معتقدم که اقتصاد هنر ما کاملا دولتی است و گلوگاه‌های تولید در حوزه دولت است.

  وی ادامه داد: بعداز آن دیدار؛ ادعاهای بسیاری پیرامون کمک مشایی مطرح شد و حتی مجلس نیز این مسئله را نیز پیگیری کرد اما هیچ مدرکی به دست نیامد زیرا اصولا کمکی نبوده است. در آن جلسه بزرگان سینما با مشایی گفتگو کردند و مسائل را شفاف گفتند اما نمی‌دانم چرا وقتي یک مدیری مسائل را شفاف می‌بیند؛ ناراحت می‌شود و به وی برمی‌خورد.

  عسگرپور با اشاره به نامه وزارت ارشاد به خانه سینما گفت: بعداز بحث‌های شفاهی تنها نامه‌ی مکتوبی که به ما ارسال شده؛ نامه‌ای است که دیروز ارسال شد هرچند وزیر ارشاد گفته است که ما تذکرات زیادی داده‌ایم ولی نمی‌دانم که وی چه زماني به ما تذکر داده است. نامه‌ی انحلال نیز بسیار خنده‌دار است و مانند این است که من به عنوان مدیرعامل خانه سینما حکم انحلال یک صنف را صادر کنم از دید من این نامه وجاهت قانونی ندارد.

  عسگرپور با ملی شمردن جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر جایی نیست که بتوان با آن شوخی کرد. جایگاه فجر برای ما بسیار بالاست زیرا معتقدیم این جشنواره حاصل زحمات یکساله اهالی سینماست و بسیار مهم است. بحث تحریم جشنواره فیلم فجر از طرف خانه سینما و صنوف سینمایی مطلقا وجود ندارد زیرا معتقدیم این بحث برخلاف منافع ملی است. ولی اینکه سینماگران بخواهند با این جشنواره همکاری کنند به تصمیمات فردی آنها مربوط می‌شود و امری جداگانه است و هر فردی مختار است که با جشنواره فیلم فجر همکاری کند یا نکند اما معتقدم به وجود آمدن این بحث‌ها و این بلواها که با یک بی‌تدبیری همراه است؛ در آستانه برگزاری جشنواره فیلم فجر درست نیست.

  وی ادامه داد: هرچند ارشاد از ما شکایت کرده و باید منتظر دادگاه باشیم اما اداره ثبت شرکت‌ها، قوه قضائیه به معاونت سینمایی اعلام کرده؛ خانه سینما کاملا قانونی است و ثبت شده و اساسنامه آن نیز درست است.

  عسگر پور در پایان تاکید کرد: من معتقدم باید از این دعواها پرهیز کرد زیرا در هنگام به وجود آمدن این دعواها بسیاری از مسائل مهم مخفی می‌شود. یکی از مسائل مهم این است که امروز ماهواره‌ها اخلاقیات خانواده‌ها را نشانه گرفته است و درحال از بین بردن جامعه ایرانی هستند اما گروهی برای آنکه خالی بودن کارنامه خود را در حوزه‌های فرهنگی لاپوشانی کنند، چنین دعواهایی را راه می‌اندازند.

  در اين نشست علاوه بر خبرنگاران، هنرمنداني همچون مريلا زارعي، محمد سرير، امير اثباتي، مهدي خادم، ابراهيم مختاري همايون اسعديان، غلامرضا موسوي و محسن خانجهاني حضور داشتند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.