• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , گوناگون » عذرخواهی ها در سال ۲۰۱۱
  کد خبر : 259861

  عذرخواهی ها در سال ۲۰۱۱

  عذرخواهی ها در سال ۲۰۱۱Reviewed by Aryan♥ on Jan 1Rating: قرن ها می گذرد از روزی که هنری چهارم پس از سرپیچی از امر پاپ گریگوری هفتم، در لباس فردی پشیمان به قصر کانوسا رفت و پوزش خواهانه، سه روز با پای برهنه در میان برف ها ایستاد تا پاپ که او را تکفیر کرده…

  عذرخواهی ها در سال ۲۰۱۱Reviewed by Aryan♥ on Jan 1Rating:

  قرن ها می گذرد از روزی که هنری چهارم پس از سرپیچی از امر پاپ گریگوری هفتم، در لباس فردی پشیمان به قصر کانوسا رفت و پوزش خواهانه، سه روز با پای برهنه در میان برف ها ایستاد تا پاپ که او را تکفیر کرده بود از گناهش صرف نظر کند و او را به مقام خود بازگرداند. حالا عذرخواهی ها گاهی به چند جمله و گاه یک جمله خلاصه می شود.

   

   

  هنوز عذرخواهی رسمی بیل کلینتون در دوران ریاست جمهوری اش از یادها نرفته است که گفت: “من در حقیقت با خانم لوینسکی رابطه داشتم، که مناسب نبود. در واقع اشتباه بود… من مردم را فریب دادم، حتی همسرم را فریب دادم. من عمیقا از این موضوع متاسفم.”

  در این سال ها بسیاری از سیاستمداران، ستاره های دنیای هنر و ورزش و شخصیت های مذهبی در پی رسوایی یا جنجال های رسانه ای یا اعتراض های مردمی یا حتی با انگیزه های سودجویانه ناگزیر به عذرخواهی شده اند. عذرخواهی هایی که گاه در صمیمانه بودن آنها تردیدهای جدی حس می شود.

  این عذرخواهی ها گاهی به اعتراض های ایجادشده پایان داده و گاهی تاثیر چندانی در خواباندن جنجال ها نداشته است.

  در سال ۲۰۱۱ هم چهره های فراوانی در دنیای مذهب، سیاست، ورزش و هنر در جهان عذرخواهی کردند. نگاهی به برخی از این شخصیت ها و شیوه عذرخواهی آنها -و گاه تکذیبشان پس از مدتی- خالی از لطف نیست.

   

  پاپ بندیکت شانزدهم؛ ‘با شرم بزرگی تایید می کنیم’


  اکتبر امسال، پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان، نسبت به استفاده از زور و جنگ برای ترویج مسیحیت در سده های گذشته، انتقاد و اظهار ندامت کرد.

  او با اشاره به خشونت هایی که در تاریخ برای ترویج مسیحیت رخ داده است گفت: “ما این را با شرم بزرگی تایید می کنیم. ولی کاملا واضح است که این سوء استفاده از ایمان مسیحی بوده است، چیزی که به وضوح با ذات واقعی آن در تضاد است.”

  او گفت که نباید از دین برای تروریسم یا جنگ افروزی استفاده کرد.

  این نخستین عذرخواهی پاپ نبود؛ او در سال ۲۰۱۰ هم در بریتانیا از کسانی که مورد آزار جنسی کشیش های کاتولیک قرار گرفته اند عذرخواهی کرده بود.

  پاپ بندیکت در مراسم دعای جمعی در کلیسای وست مینستر، تاسف عمیق خود را از “جنایات ناگفتنی” کشیش های کاتولیک ابراز کرده و گفته بود این گناهان موجب شرمساری و سرافکندگی تمام کلیسا شده است.

   

  روپرت مرداک و تشکیلاتش؛”…اما شخصا مسئولیت ماجرا را بر عهده نمی گیرم”


  انتشار هفته نامه نیوز آو د ورلد در روز ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۱ متوقف شد. آخرین شماره این روزنامه محتوی یک عذرخواهی بود و تیتر صفحه نخستش این بود: “ممنون از شما و خداحافظ.”!

  هفته‌نامه نیوز آو د ورلد، متعلق به روپرت مرداک، غول رسانه‌ای جهان، در یک آگهی یک صفحه‌ای با امضای مرداک که در شماره‌های روز شنبه، ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) روزنامه‌های بریتانیا منتشر شد، به دلیل “اشتباهات جدی” عذرخواهی کرد.

  به دنبال رسوایی‌هایی که درباره شنود تلفن‌ها از سوی هفته نامه متعلق به مؤسسه رسانه‌ای نیوز کورپوریشن در بریتانیا به وجود آمد، در آگهی عذرخواهی این شرکت، از این که سریعا برای “حل و فصل مسائل” اقدام نشده، ابراز تأسف شده بود.

  در این آگهی که روپرت مرداک، مالک شرکت رسانه ای “نیوز کورپوریشن” آن را امضا کرده بود، آمده بود: “دریافتم که عذرخواهی ساده، کافی نیست. در روزهای آینده، ما گام‌های محکم و بیشتری برای حل مسائل برمی‌داریم و ضررهایی را که وارد کرده‌ایم، جبران خواهیم کرد. در این مدت شما خبرهای بیشتری از ما خواهید شنید.”

  روپرت مرداک در جلسه علنی کمیته پارلمانی مجلس عوام بریتانیا نیز از رسوایی شنود ابراز شرمندگی کرد و آن روز را شرمسارترین روز زندگی اش خواند؛ هر چند که گفت که شخصا مسوولیت این ماجرا را برعهده نمی گیرد.

   

  لیام فاکس؛ “مرز مناسبات حرفه ای و دوستانه را رعایت نکردم”


  در ماه اکتبر، لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا که با اتهام سوء استفاده از مقام خود در ارتباط با یکی از دوستانش مواجه شده بود، رسما عذرخواهی کرد.

  آقای فاکس روز نهم اکتبر گفت: “از نخست وزیر پوزش می خواهم”.

  او گفت که اشتباه کرده است و حد و مرز میان مناسبات حرفه ای و روابط دوستانه را رعایت نکرده است.

  او به خاطر همسفر کردن آدام وریتی، دوست صمیمی‌اش که ساقدوش او در زمان ازدواج و هم‌خانه‌اش در زمان مجردی هم بوده، مورد انتقاد فراوانی قرار گرفته بود.

  وزیر دفاع بریتانیا، پس از این عذرخواهی از سمت خود کناره گیری کرد.

   

  هیلاری سوانک و تاسف از حضور در جشن تولد چچنی


  بازیگر فیلم های “پسرها گریه نمی کنند” و “دختر میلیون دلاری” بابت اینکه در مهمانی تولد رمضان قدیروف، رهبر چچن حاضر شده بود، ابراز تاسف کرد.

  او گفت: “من عمیقا از حضور در این مهمانی متاسفم.”

  این عذرخواهی پس از آن صورت می گرفت که سازمان های حقوق بشری از حضور هیلاری سوانک و ژان کلود وندم، بازیگر فیلم های اکشن هالیوودی، در مهمانی باشکوه چندین میلیون پوندی رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن، در گروزنی پایتخت این کشور به شدت انتقاد کردند.

  در سال ۲۰۰۹ سازمان حقوق بشری “فریدام هاوس”، جمهوری چچن را در کنار کره شمالی، برمه و تبت در ردیف سرکوبگرترین حکومت های جهان قرار داده بود.


  آرنولد شوارتزنر؛ “لیاقت خشم را دارم”


  اوایل ماه ژوئیه، ماریا شرایور، همسر آرنولد شوارتزنگر، بازیگر فیلم های ترمیناتور و فرماندار سابق ایالت کالیفرنیا که ۲۵ سال با او زندگی کرده بود، درخواست طلاق کرد.

  این زوج با داشتن ۴ فرزند، از هم جدا شدند. این جدایی پس از آن رخ داد که آرنولد شوارتزنگر اعتراف کرد که از یکی از خدمه خانه اش بچه دارد.

  آرنولد در عذرخواهی ای رسمی گفت: “من شرایط را درک می کنم و لیاقت احساس خشم و ناامیدی را دارم… هیچ توجیهی وجود ندارد و من کاملا مسئولیت صدمه ای را که مسببش شده ام، بر عهده می گیرم.”

   

  وزیر دادگستری بریتانیا؛ “برخی تجاوزها جدی نیستند؟”


  در ماه مي امسال، اظهارات کن کلارک، وزیر دادگستری بریتانیا در مورد انواع تجاوز جنسی و مجازات های مرتبط با آن به جنجال سیاسی در این کشور بدل شد.

  اشاره کلارک به “آزار جدی” و پیشنهاد برای تغییر قوانین در ارتباط با انواع متفاوت آزار جنسی که در بخشی از مصاحبه او با شبکه پنج رادیوی بی بی سی مطرح شد، با انتقادهای شدیدی در داخل بریتانیا مواجه شد.

  اد میلیبند، رهبر حزب کارگر ضمن انتقاد از وزیر دادگستری گفت که این اظهارات به آن معناست که بعضی از موارد تجاوز “جدی” هستند و مابقی در گروه دیگری قرار می گیرند.

  کلارک بعد از طرح این انتقادها گفت که به نظر او تجاوز جنسی در هر شکلی یک مساله جدی است، و برداشت متفاوت از این سخنان “اشتباه” است.

  وزیر دادگستری بریتانیا به یکی از قربانیان تجاوز گفت: “من همیشه بر این باورم که همه تجاوزها به شدت جدی هستند و باید به همین ترتیب رفتار شوند. من متاسفم اگر سخنانم باعث شد شما برداشت دیگری کنید یا ناراحتتان کرد.”

   

  لارس فون تریه؛ همدردی با هیتلر؟

  خروج اجباری لارس فون تریه، فیلمساز دانمارکی، از جشنواره کن ۲۰۱۱ – که زمانی بزرگ ترین جایزه آن را گرفته بود – در پی شوخی اش درباره “همدردی با هیتلر” اتفاق افتاد.

  او در نشست مطبوعاتی فیلمش، مالیخولیا، در کن گفته بود که “نازی” است و تا حدی با هیتلر همدردی می کند.

  لارس فون تریه پس از آن به بخش خبری بی بی سی گفت که سخنانش “کاملا و مطلقا احمقانه” بوده است.

  او گفت: “برای خودم متاسفم و اگر کسی را آزرده ام، عذر می خواهم. اصلا چنین قصدی نداشتم.”

  فون تریه افزود: “من خودم را سرزنش می کنم، چرا که در یک نشست مطبوعاتی، آدم ممکن است حرف هایی بزند که در خارج از فضای جلسه و موضوع بحث، ارزیابی شود.”

  او البته بعدتر در گفت و گو با نشریه GQ گفت: “من نمی توانم برای چیزی که گفتم متاسف باشم. برخلاف طبیعت من است. نمی شود بابت چیزی که اساسا خود توست عذر خواست. شاید من از این منظر شاید عوضی هستم.”

   

  جان گالیانو؛ ‘نژادپرستی جایی ندارد’


  خبر اخراج جان گالیانو، طراح مد بریتانیایی از شرکت کریستین دیور، تا مدت ها موضوع روز دنیای مد بود.

  گالیانو به اظهار نظرهای یهود ستیزانه متهم شده بود و شرکت معروف فرانسوی کریستین دیور عذرش را خواسته بود.

  از او تصاویری در یوتیوب منتشر شده بود که به چند نفر در کافه ای در پاریس می گفت: “من هیتلر را دوست دارم.”

  او در ابراز تاسفی رسمی گفت: “یهودی ستیزی و نژاد پرستی در جامعه ما هیچ جایی ندارد. من آشکارا بابت رفتارم که باعث رنجش شده است عذر می خواهم.”

   

  شیث رضایی و ‘شوخی به دلیل بی مبالاتی’

   

  شیث رضایی، بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس، با انتشار نامه‌ای از حرکتی که بعد از زدن یک گل در دیدار با تیم داماش گیلان انجام داده بود، عذرخواهی کرد.

  در نامه این بازیکن فوتبال آمده بود: “ممکن است شوخی‌های ما به دلیل بی‌مبالاتی در دید افکار عمومی قرار گرفته و باعث آزردگی خاطر مردم شده باشد، ولی این سوءرفتار ما به دلیل بی‌احترامی به هنجارهای جامعه و بی‌احترامی به مردم نبوده است.”

  شیث رضایی و محمد نصرتی، دو بازیکن تیم پرسپولیس، هنگام شادی پس از گل‌های تیم پرسپولیس به تیم داماش گیلان حرکاتی انجام دادند که با انتقاد تند رسانه‌ها و مجامع رسمی فوتبال در ایران روبه‌رو شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.