• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سفير روسيه درتهران : تحريم‌ها عليه ايران كاربردي ندارد
  کد خبر : 254526

  سفير روسيه درتهران : تحريم‌ها عليه ايران كاربردي ندارد

  سفير روسيه درتهران : تحريم‌ها عليه ايران كاربردي ندارد Reviewed by Aryan on Dec 30Rating: لئوان جاگاريان، سفير جديد روسيه در تهران كه كمتر از يك ماه است استوارنامه خود را به رييس‌جمهور كشورمان تقديم و ماموريت رسمي خود را آغاز كرده است ، اعلام مي‌كند روسيه همواره خواهان از سرگيري مذاكرات ميان ايران و1+5…

  سفير روسيه درتهران : تحريم‌ها عليه ايران كاربردي ندارد Reviewed by Aryan on Dec 30Rating:

  لئوان جاگاريان، سفير جديد روسيه در تهران كه كمتر از يك ماه است استوارنامه خود را به رييس‌جمهور كشورمان تقديم و ماموريت رسمي خود را آغاز كرده است ، اعلام مي‌كند روسيه همواره خواهان از سرگيري مذاكرات ميان ايران و1+5 بوده و بر ادامه مذاكرات پافشاري مي‌كند، اما در اين ميان برخي كشورها تلاش مي‌كنند فضاي حاكم بر موضوع هسته‌يي ايران را متشنج كنند.

  روابط روسيه و ايران تاريخي و عميق است

  سفير روسيه در تهران در گفت‌وگوي تفصيلي با خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري داشنجويان ايران(ايسنا)، درباره روابط سياسي تهران – مسكو اظهار كرد: روسيه و ايران داراي روابط تاريخي و عميق هستند. گفت‌وگوي سياسي دو كشور در بسياري ازمحورها هم‌چنان فعال و رو به گسترش بوده و رايزني‌ها از طريق وزارتخانه‌هاي خارجه و ديگر نهادها به صورت منظم در حال انجام است، دو كشور در زمينه‌ مبارزه با تروريسم، توليد و قاچاق مواد مخدر همكاري كرده و موضوعاتي مانند حل و فصل بحران‌هاي خاورميانه، رويدادهاي اخير در كشورهاي عربي آفريقايي و خاورميانه، برنامه هسته‌يي ايران، مساله افغانستان و عراق و رژيم حقوقي درياي خزر مسايل مورد گفت و گوي دو كشور است.

  وي با اشاره به ترافيك رفت و آمد مقامات دو كشور گفت: از سفرهاي مهم مقامات روسيه به ايران مي توان به سفر نيكولاي پاتروشف، دبير شوراي امنيت، ايگور شگولف، وزير مخابرات و ارتباطات، سرگئي ريابكوف و ميخائيل بوگدانوف، معاونين وزارت امور خارجه روسيه، روستم مينيخانوف، رييس‌جمهوري تاتارستان اشاره كرد. هم‌چنين سعيد جليلي و علي باقري، دبير و معاون شوراي عالي امنيت ملي وعلي‌اكبر صالحي و رامين مهمان‌پرست وزير و سخنگوي امور خارجه ايران و ساير مسوولين متقابلا سفرهاي رسمي به روسيه داشتند.

  روسيه و ايران روابط دوطرفه و سودمند در چارچوب عرصه بين‌المللي دارند

  سفير روسيه در ادامه اظهاراتش گفت: در همين راستا 26 دسامبر سال جاري دور جديد رايزني‌هاي بين دو وزارت‌خانه پيرامون اوضاع خاورميانه در مسكو برگزار شد كه عبداللهيان، معاون وزارت خارجه ايران به نمايندگي از طرف ايراني در آن شركت داشتند. به طور كلي در چارچوب سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي همچون سازمان ملل متحد، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، سازمان همكاري شانگهاي، گفت‌وگوي همكاري آسيا و سازمان همكاري اسلامي روابط دوطرفه و سودمندي با تهران داريم.

  مسكو براي روابط تجاري و اقتصادي اش با ايران ارزش والايي قائل است

  وي با بيان اينكه روسيه اطمينان دارد كه روابط تهران-مسكو در جهت تقويت صلح و ثبات در منطقه و تامين شكوفايي دوملت است، ادامه داد: مسكو براي روابط تجاري و اقتصادي با ايران ارزش والايي قائل است. روند مبادلات تجاري بين دو كشور پس از بحران مالي جهاني در سال 2008 رشد پايداري داشته و طبق آمار سال 2010، حجم مبادلات تجاري روسيه و ايران بالغ بر 5/3 ميليارد دلار بوده است كه انتظار مي‌رود در سال 2011 اين رقم افزايش يابد. ظرفيت‌هاي اقتصادي دو كشور بسيار بالا است و مسكو به تنوع كالاهاي وارداتي و صادراتي، عرضه گسترده‌تر كالاهاي روسيه در بازار ايران و هم‌چنين ارتقاي حجم مبادلات تجاري ميان دوكشور علاقه‌مند است.

  ايران مي‌تواند هواپيماهاي مسافربري مدرن را از روسيه خريداري كند

  جاگاريان با اشاره به كميسيون مشترك همكاري‌هاي تجاري و اقتصادي ميان روسيه و ايران تصريح كرد: اين كميسيون در جهت گسترش روابط تجاري و اقتصادي دو كشور است. نهمين نشست كميسيون در ماه سپتامبر 2011 در تهران برگزارشد كه در اين نشست برتوسعه همكاري‌هاي اقتصادي تهران-مسكو تاكيد شد . روسيه معتقد است شركت‌هاي كوچك و متوسط بايد نقش فعال‌تري در تجارت دو كشور ايفا كرده و نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تخصصي برگزار شود بر همين اساس تلاش مي شود شرايط مساعدي براي جذب سرمايه‌گذاري‌ها فراهم شود در همين راستا همكاريهاي دو كشور در عرصه‌ي هواپيمايي، صنايع سوخت و انرژي از پتانسيل خوبي برخوردار بوده وايران مي‌تواند هواپيماهاي مسافربري مدرن را از روسيه خريداري كند.

  همكاري‌هاي تجاري و اقتصادي ميان دو كشور فعال و رو به توسعه است

  سفير روسيه در تهران با تصريح اينكه همكاري‌هاي تجاري و اقتصادي ميان دو كشور فعال و رو به توسعه است، گفت: در سفر هياتي متشكل از روستم مينيخانوف، رييس‌جمهوري تاتارستان در اواسط ماه دسامبربه تهران ارتباطات منظم ميان استان آستاراخان و استان‌هاي شمالي ساحلي ايران وجود داشته و امسال نمايندگان استانداري سن‌پطرزبورگ از اصفهان بازديد كردند، هم‌چنين همكاري با مناطق ديگر روسيه نيز صورت مي‌گيرد. در نظر است در ماه مي 2012 ميلادي نمايشگاه‌هاي استان آذربايجان شرقي در شهر قازان برگزار شود. روسيه انتظار دارد كه در سال پيش روي تماس‌هاي تجاري و اقتصادي ميان استانهاي مختلف روسيه و ايران افزايش يابد زيرا در مناطق دو كشور پتانسيل بسيار زيادي براي تقويت روابط روسيه و ايران متمركز شده است. به نظر مي‌رسد كه فرصت‌هاي زيادي در زمينه‌ي تقويت روابط گردشگري وجود دارد.

  روسيه از حق ايران مبني بر دستيابي به انرژي صلح‌آميز هسته‌يي حمايت مي‌كند

  جاگاريان درباره موضوع هسته‌يي ايران گفت: روسيه از حق ايران مبني بر دستيابي به انرژي صلح‌آميز هسته‌يي حمايت مي‌كند. و همواره روسيه اين موضوع را بيان كرده است.هم‌چنين روسيه معتقد است كه ايران در روابط خود با سازمان‌هاي بين‌المللي مانند آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و سازمان ملل بايد روحيه مشاركت‌گرايي از خود نشان بدهد تا همه مسائل باقي‌مانده درباره‌ي برنامه هسته‌يي ايران حل شود.

  روسيه از تلاش ايران براي گسترش گفت‌وگو با آژانس در جهت رفع نگراني‌ها استقبال مي‌كند

  سفير روسيه درتهران با اشاره به اينكه روسيه از تلاش اخير ايران براي گسترش گفت‌وگو با آژانس در جهت رفع نگراني‌هاي موجود استقبال مي‌كند، گفت: با توجه به گزارش ماه نوامبر آژانس، روسيه معتقد است كه بايد رنجش‌ها را كنار گذاشت و بار ديگر فضايي براي ازسرگيري مذاكرات پيرامون برنامه‌ي هسته‌يي ايران بدون پيش‌شرط از سوي هر دو طرف ايجاد شود، زيرا گزينه‌ي ديگري وجود ندارد. روسيه با متحدان خود در گروه 1+5 درباره راه حل هاي برنامه هسته‌يي ايران هميشه موافق نيست، اما روسيه شكي ندارد كه مساله هسته‌يي ايران بايد حل شود، به خصوص اين مساله را در درجه اول بايد طرف ايراني حل كند.

  جاگاريان درباره همكاري ايران و روسيه در ساخت نيروگاه هسته‌يي بوشهر گفت: نيروگاه بوشهرديگر ساخته و به شبكه برق سراسري ايران هم متصل شده است. چندي پيش آزمايش نيروگاه از لحاظ بازدهي انرژي 75 درصد با موفقيت انجام شد. در حال حاضر طبق فناوري تكميل قدرت رآكتور برخي عمليات برنامه‌ ريزي در حال انجام است.

  تحريم‌ها عليه ايران كاربردي ندارد

  روسيه بر ادامه مذاكرات پافشاري مي‌كند

  وي درباره تحريم‌هاي اعمالي از سوي غرب عليه ايران در زمينه نفتي و مالي با بيان اينكه نتيجه چنين تحريم‌هاي اعمالي بي‌ثباتي اوضاع بين‌المللي است، ادامه داد: بي‌ثباتي اوضاع بين‌المللي بسيار خطرناك است . روسيه مخالف اعمال تحريم عليه ايران است و به نظر مي‌رسد كه تحريم‌ها عليه ايران كاربردي ندارد. ما بر ادامه مذاكرات پافشاري مي‌كنيم، از طرف خود حداكثر تلاش را به كار مي‌بنديم تا مذاكرات به پيش رود و به راه حل مصالحه‌آميز به جاي رويارويي و بي‌ثباتي در منطقه منجر شود.

  جاگاريان ادامه داد: اقدامات لازمه درباره موضوع هسته‌يي ايران به طور مستقيم و غيرمستقيم از سوي شوراي امنيت سازمان ملل انجام شده اما تحريمهايي به طور يك جانبه از سوي برخي كشورها اعمال شده است.

  سياسي كردن موضوع هسته‌يي ايران مذاكرات1+5 را بر هم مي‌زند

  روسيه خواهان مذاكرات بدون پيش شرط ميان ايران و 1+5 است

  وي درباره گزارش اخير آمانو درباره برنامه هسته‌يي ايران اظهار كرد: روسيه درباره اعتمادسازي نسبت به صلح‌آميز بودن برنامه‌ي هسته‌يي ايران تاكيد كرده و از اقدامات سنجيده و سازنده آژانس بين‌المللي انرژي اتمي استقبال مي‌كند، اما برخي از كشورها فضاي حاكم بر برنامه‌ي هسته‌يي ايران را متشنج مي‌كنند. سياسي كردن برنامه هسته‌يي ايران دقيقا راهي است كه منجر به برهم زدن دورنماهاي ادامه گفت‌وگوي گروه1+5 با ايران مي‌شود كه روسيه به طور مستمر اين موضوع را پيگيري كرده و خواهان از سرگيري مذاكرات بدون پيش‌شرط است. بر همين اساس روسيه انتشار گزارش آمانو مديركل آژانس تحت عنوان «مطالعات ادعايي» را نا به جا دانسته واعلام مي‌كند كه تصميم و محتواي گزارش آژانس را نمي‌توان حرفه‌اي و بي‌طرفانه ناميد.

  نشت اطلاعات محرمانه آژانس به خارج، روسيه را بسيار نگران كرده است

  وي درباره نشت اطلاعات محرمانه در آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: اين موضوع موجب نگراني جدي روسيه بوده و معتقد است اين كار توسط بدخواهان و بدانديشاني انجام مي‌گيرد كه مخالف انجام مذاكرات آرام بر اساس احترام متقابل براي حل موضوع هسته‌يي ايران هستند. درواقع هدف از افشاي اطلاعات محرمانه آژانس تشديد تشنجات عليه برنامه هسته‌يي ايران است. به نظر من جنجالهاي به وجود آمده درباره گزارش اخير آمانو كاملا بي‌مورد بوده و بايد بگويم كه يك جنجال غيرسازنده رسانه‌اي است.

  حمله به ايران يك اشتباه بسيار بزرگ است

  اولين بار نيست كه مقامات اسراييل و آمريكا، ايران را تهديد نظامي مي‌كنند

  سفير روسيه در تهران درباره اظهارات برخي از كشورهاي غربي مبني براحتمال حمله نظامي عليه ايران اضافه كرد: اولين بار نيست كه مقامات رسمي اسراييل و آمريكا به احتمال حمله نظامي به ايران اشاره كرده‌اند. موضع روسيه تغييرناپذير و بسيار شفاف بوده و حمله به ايران را يك اشتباه بسيار بزرگ مي‌داند كه پيامدهاي سنگين وغير قابل پيش بيني به دنبال خواهد داشت. در واقع تهديد به حمله هوايي ايران روند انجام مذاكرات را دشوارتر مي‌كند.

  موافقتنامه همكاري در عرصه‌ امنيت گامي چشمگيربراي تعيين رژيم حقوقي درياي خزر است

  سفير روسيه در تهران درباره رژيم حقوقي درياي خزر گفت: در اواخر نوامبر سال 2011 پارلمان دوماي روسيه موافقتنامه همكاري در عرصه‌ امنيت در درياي خزر را كه در اواخر سال 2010 به امضاي سران پنج كشور ساحلي رسيده بود را به تصويب رساند. در اين موافقتنامه رژيم حقوقي درياي خزر تعيين نشده است، اما اين سند يك گام بسيار چشمگيري در مسير دستيابي به توافق نهايي و تعيين رژيم حقوقي درياي خزر است كه روسيه و ايران در چارچوب گروه ويژه در اين زمينه به صورت فعال تلاش و همكاري مي‌كنند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.