• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » با انواع رعد و برق هاي خطرناك آشنا شويد
  کد خبر : 253697

  با انواع رعد و برق هاي خطرناك آشنا شويد

  با انواع رعد و برق هاي خطرناك آشنا شويدReviewed by Aryan on Dec 30Rating: رعد وبرق نوعی تخلیه الکتریکی است که در اثر الکتریسته ساکن بین دو ابر و یا ابر و زمین ایجاد می‌شود.در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسیته ساکن بوجود می‌آید که…

  با انواع رعد و برق هاي خطرناك آشنا شويدReviewed by Aryan on Dec 30Rating:

  رعد وبرق نوعی تخلیه الکتریکی است که در اثر الکتریسته ساکن بین دو ابر و یا ابر و زمین ایجاد می‌شود.در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسیته ساکن بوجود می‌آید که نسبت به زمین دارای بار الکتریکی منفی بوده و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی نسبتاً نزدیک به سطح زمین باشد، رعد و برق بروز می‌کند. در رعد و برقهای شدید معمولاً بیشترین تخلیه الکتریکی صورت می‌گیرد.

  به گزارش بخش علمی ایران ویج ، دما در محل اصابت برق فوق العاده بالا می‌رود. در هنگام رعد و برق معمولاً مقداری از نیتروژن هوا به ترکیبات نیتریدی محلول در آب تبدیل می‌شود. رعد و برقی که بین ابر و زمین است معمولاً از ابر به زمین می‌زند (رعد منفی) ولی در برخی موارد نادر هم رعد از زمین به ابر می‌زند (رعد مثبت).در این حالت (رعد مثبت) زمین دارای بار منفی است و ابر دارای بار مثبت.


  1- ST.ELMOS FIRE
  اين نوع رعد و برق  از زمان هاي بسيار دور يونان باستان، ژوليوس سزار، كولومبوس و ماژلان  در هنگام باران در آسمان ديده  شده است. اين رعد و برق بسيار وحشتناك است و وقتي در آسمان ديده مي شود شما به ياد ارواح و اجنه مي افتيد.


  2- BOOM
  BOOM يك رعد و برق ترسناك است. اين نوع رعد و برق هم از زمان يونان باستان در آسمان ديده شده است. بيشتر رعد و برق ها خطري براي انسان ها ندارد اما بعضي از آن ها از جمله BOOM براي بسيار خطرناك است. عوامل زيادي عامل  بوجود آمدن  توفان هاي رعد و برقي باشد. مثلاً يكي از اين عوامل  انفجار اتم هاست.


  3- Deadly (كشنده)
  در ايالات متحده آمريكا، تقريباً هر ساله 58 نفر بر اثر رعد و برق جان خود را از دست مي دهند. حدود 250 نفر هم بر اثر اصابت رعد و برق هاي كشنده زنده مي مانند.


  4- Cloud Flashes
  گاهي اوقات وقتي كه رعد و برق مي زند شما خطي را در آسمان مشاهده مي كنيد كه بعد از رعد و برق زدن در آسمان بوجود مي آيد. به اين خطرعد و برق ابر به آسمان يا رعد و برق Anvil Crawler مي گويند. همچنين اين نوع رعد وبرق مي تواند از ابر به ابري ديگر منتقل شود. در هنگام زدن اين نوع رعد و برق نوري بسيار زياد در آسمان ديده مي شود و آسمان روشن مي شود اما اگر نزديك به محل رعد و برق باَشيد شما هيچ صدايي را نمي شنويد. ولي ممكن است در فاصله دور صداي آن شنيده شود.


  5- Cloud-to-Sea lighting(رعد و برق ابر به آب)
  آب رساناي بسيار قوي است. بنابراين براي حفظ جانتان بهتر است كه در هنگام رعد و برق از آب، رودخانه و درياچه يا استخر دور باشيد. ملوان ها در هنگام طوفان هاي دريايي بسيار در معرض اين نوع رعد و برق هستند و براي آن ها بسيار خطرناك است. اين نوع رعد و برق بادهاي بسيار شديد و قوي، امواج متلاطم و باران شديد را به دنبال دارد . وقتي كه اين رعد و برق زده مي شود ملوان ها در جايي امن لنگر مي زنند تا شرايط براي حركت آرام شود و به تمام خدمه دستور مي دهند كه جليقه هاي نجات خود را به تن كنند.


  5- RE-Strike
  اين رعد برق 3 تا 4 خصوصيت دارد که شما می توانيد آن را تشخيص دهيد. طول مدت رعد و برق فقط چند صدم ثانيه است و رقص نور بسيار زيبايي را در آسمان بوجود مي آورد. يكي از ويژگي هاي مهم این نوع رعد و برق   قوي بودن آن است.  RE-Strike متوالي و بشت سر هم زده مي شود.


  6- Mind-Blowing beauty
  در هنگام زدن اين نوع رعد و برق نور سفيدي آسمان را مي گيرد. بعد از چند هزارم ثانيه اين نور سفيد تبديل به رنگ هاي مختلف و زيبايي مي شود. البته جالب است بدانيد كه بوجود آمدن رنگ اين نورها بستگي به شرايط جوي دارد. اگر هوا رطوبت يا  مه  داشته باشد و يا اينكه هوا آلوده باشد آسمان قرمز رنگ يا نارنجي مي شود.


  7- Upper Atmosphere lighting( رعد و برق در بالاتر از اتمسفر)
  اين نوع رعد و برق را كمتر مي توان با چشم غير مسلح ديد.  Upper Atmosphere lighting بسيار خاص و در نوع خود منحصر به فرد است. در هنگام رعد و برق زدن آسمان قرمز و آبي رنگ و بسيار وحشتناك مي شود. اسم ديگر Upper Atmosphere lighting رعد و برق اجنه است. وقتي اين نوع رعد و برق در آسمان زده مي شود احتمالاً شما بسيار وحشت زده خواهيد شد چون به ياد اجنه و ارواح مي افتيد.


  8- Scary Powerful Strikes to towers and buildings
  در زمان طوفان، ديده مي شود 80% رعد و برق ها در ابر و 20% در زمين، ساختمان ها، برج ها و مكان هايي كه بلند هستند زده مي شود و اين بخاطر خطوط الكتريكي و مقامت كم آن هاست. رعد و برق از آسمان به زمين زده مي شود و آن قسمتي كه شما مشاهده مي كنيد، قسمتي است كه از بائين به بالا مي آيد.


  9- Double lightning (رعد و برق دوتائي)
  رعد و برق نيروي موثر زمين است. بسيار زيبا و در عين حال بسيار خطرناك. نور  سفيد- آبي كه در هنگام رعد و برق مشاهده مي كنيد بسيار گرم است. جالب است بدانید که رعد و برق خيلي گرم تر از سطح خورشيد است. به نظر مي رسد كه رعد و برق دوتائي بايد دو برابر رعد برق هاي ديگر ترسناك تر باشد.


  10- photos  Multiple strikes & long exposure  
  اين ساده ترين نوع رعد و برق است كه خيلي كوتاه، روشن و بي سر و صداست. خطي كه بعد از اين رعد و برق در آسمان باقي مي ماند باريك است. بعد از اين رعد وبرق باد كمي در آسمان شروع به وزيدن مي كند.


  11- Rocket Lightning
  Rocket Lightning معمولاً به صورت افقی و در میان ابرها زده می شود.در هنگامی که این نوع رعد و برق در آسمان زده می شود خط های بسیار روشنی که کاملاً هم قابل دیدن است قابل دیدن است. این خطها شبیه به راکت است. به همین دلیل است که اسم آن را رعد و برق راکتی گذاشته اند.  این نوع رعد و برق خیلی به ندرت اتفاق می افتد.


  12- VOLCANIC TRIGGERED LIGHTNING
  این رعد و برق چیزی نیست که ما بتوانیم همیشه آن را ببینیم. اخیراً VOLCANIC TRIGGERED LIGHTNING در ایسلند زده شده. 3 نوع مختلف از VOLCANIC TRIGGERED LIGHTNING وجود دارد. با زدن  این نوع رعد و برق گاز در اتمسفر متصاعد می شود. طول  نوع متوسط  VOLCANIC گاهی به 1.8 کیلومتر می رسد.


  13- SENSATIONAL-VOLCANIC LIGHTNING
  رعد و برق، آتش، یخ و خاکستر همه در این نوع رعد و برق دیده می شود و صدایی شبیه به شلیک تفنگ دارد.

  با تشکر تینا اقدسی

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.