• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مطالب برگزیده سایت » به مناسبت چهارمین سال آیدین نیكخواه بهرامی
  کد خبر : 250040

  به مناسبت چهارمین سال آیدین نیكخواه بهرامی

  به مناسبت چهارمین سال آیدین نیكخواه بهرامی Reviewed by Aryan on Dec 29Rating: چهار سال از رفتن آیدین نیكخواه بهرامی گذشت اما گذشتنی كه به راستی نگذشت.  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هفت دی ماه برای ورزش ایران روز تلخی است. ورزش دوستان و به خصوص بسكتبال دوستان ایران در این روز، بازیكنی را…

  به مناسبت چهارمین سال آیدین نیكخواه بهرامی Reviewed by Aryan on Dec 29Rating:
  آیدین نیكخواه بهرامی

  آیدین نیكخواه بهرامی

  چهار سال از رفتن آیدین نیكخواه بهرامی گذشت اما گذشتنی كه به راستی نگذشت.

   به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هفت دی ماه برای ورزش ایران روز تلخی است. ورزش دوستان و به خصوص بسكتبال دوستان ایران در این روز، بازیكنی را از دست دادند كه به راستی توانست راه ایران را در مسیر المپیك هموار كند. شاید امروز آیدین نیكخواه بهرامی در بین ما نباشد اما هنوز هیچ كس پرتاب سه امتیازی او از میانه میدان كه برابر ژاپن وارد سبد شد را فراموش نكرده است. آیدین نیكخواه بهرامی به راستی زنده است. آنقدر به دوستان و خانواده اش نزدیك است كه گویی هنوز زمانی كه از خواب بیدار می شود ساك بر شانه روانه سالن تمرین می شود و برای برادرش كری می خواند.

  هفت دی روزی است كه آیدین نیكخواه بهرامی ملی پوش ارزنده ایران در سانحه رانندگی از دنیا رفت تا دوستانش به یاد او و برای او مسیر قهرمانی را با قدرت طی كنند.

  آیدین نیكخواه بهرامی

  آیدین نیكخواه بهرامی ملی پوش بسكتبال ایران ۱۶ بهمن ۱۳۶۰ به دنیا آمد و ۳۹ روز پیش از تولد بیست و هفت سالگی اش در منطقه كمربندی نمك آبرود به نوشهر با برخورد به گاردریل اطراف جاده از دنیا رفت. آیدین بازیكن تیم بسكتبال صباباتری بود و زیر نظر مهران شاهین طبع به كارش ادامه می داد. فردی كه هنوز وقتی نام آیدین را می شوند برای چند لحظه سكوت می كند.

  با آیدین زندگی می كنم

  مربی آن روزهای آیدین وقتی نام بازیكنش را می شنود به راحتی نمی تواند صحبت كند اما می گوید كه یاد و خاطره آیدین از ذهنش پاك نمی شود بلكه هنوز با آن زندگی می كند.

  مهران شاهین طبع او را بازیكنی بزرگ می داند: “آیدین نیكخواه بهرامی از جمله بازیكنانی بود كه پیشگام پیشرفت بسكتبال ایران بودند. كلاس این بازیكن متفاوت بود. تنها كلمه “بزرگ” می تواند او را تعریف كند. بسكتبالیستی كه به راحتی می توانست در چند پست بازی كند و با ویژگی های منحصر به فردی كه داشت، سرآمد زمین بسكتبال بود. “

  وی ادامه می دهد: دید حرفه ای آیدین به ورزش او را از بسیاری از ورزشكاران متفاوت می كند. همیشه دوست داشت برنده باشد. علیرغم اینكه همانند همه جوانان ویژگی های زیادی چون عجله كردن را داشت اما به دلیل تربیت خاصش فوق العاده بود.

  سرمربی كنونی تیم بسكتبال پتروشیمی بندرامام با بیان این جمله كه آیدین پیش خدا رفته است، گفت: ارتباط بسیار خوبی با آیدین داشتم. به نظر من او پیش خدا رفت و حالا ما تنها با یاد او زندگی می كنیم. تمام خاطراتش در ذهنم ثبت شده و با آن زندگی می كنم.

  درخشش در جام ملت های آسیا

  به گزارش ایسنا، آیدین نیكخواه بهرامی بازیكنی بود كه بیشتر در پست های دو و سه بازی می كرد و در بازی های آسیایی ۲۰۰۶ توانست مدال برنز بگیرد و در جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۷ قهرمان شود.

  عنایت آتشی به ایسنا گفت: آیدین در زمان اونیكا به بازی های آسیایی در سال ۲۰۰۶ اعزام شد و پس از آن به جام ملت های آسیا رفت و همانجا توانست قدرتش را ثابت كند. در جام ملت های آسیا این بازیكن برابر قطری كه بهترین روزهایش را سپری می كرد، هشت پرتاب سه امتیازی وارد سبد كرد و باعث شد تا ایران فینالیست شود. به نظر من آیدین نیكخواه بهرامی راه المپیكی شدن ایران را هموار كرد.

  بهترین بازیكن در سه دیدار

  آیدین نیكخواه بهرامی در جام ملت های آسیا توانست در سه دیدار بهترین بازیكن میدان باشد. ایران برابر چین با نتیجه ۷۷ بر ۶۸ به پیروزی رسید و آیدین نیكخواه بهرامی با كسب ۱۹ امتیاز بهترین بازیكن میدان بود.

  آیدین در شبی رویایی برابر قطر به میدان رفت و در مسابقه ای كه ایران با نتیجه ۹۵ بر ۸۷ به پیروزی رسید با كسب ۲۵ امتیاز بهترین بازیكن میدان شد.

  در دیداری كه ایران برابر لبنان با نتیجه ۸۲ بر ۶۰ شكست خورد آیدین نیكخواه بهرامی با كسب ۱۶ امتیاز بهترین بازیكن ایران بود.

  ایران در دیدار نهایی این رقابت ها دوباره به لبنان رسید اما این بار توانست حریفش را شكست دهد و با قهرمانی در آسیا جواز حضور در المپیك پكن را بدست بیاورد. المپیكی كه آیدین در آن حضور نداشت.

  یكه تازی در باشگاه های آسیا به همراه صبا باتری

  آیدین نیكخواه بهرامی در سال ۲۰۰۷ بهترین روز هایش را سپری می كرد و توانست قهرمان باشگاه های غرب آسیا شود. صباباتری در همان سال در باشگاه های آسیا كه به میزبانی ایران بود نیز توانست الجلا سوریه را شكست دهد و قهرمان آسیا شود. صبا باتری در سال های ۲۰۰۴، ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ نیز قهرمان ایران بود.

  مهران شاهین طبع درباره آن روزهای صبا باتری می گوید: “روزهای باورنكردنی خوبی داشتیم. هماهنگی، قدرت و تلاش در تمام تیم دیده می شد. آیدین نیز روزهای اوجش را سپری می كرد و به خوبی می درخشید، حیف شد. او بازیكنی بود كه بعد از او هیچكس را همانندش ندیدم.”

  جایش خالی است

  برادر آیدین نیكخواه بهرامی كه این روزها در تیم مهرام می درخشد پس از چهار سال هنوز جای خالی آیدین را احساس می كند و می گوید: “یادش را زنده نگه می دارم. جایش خالی است و من تنها می خواهم نماینده شایسته ای باشم چرا كه همیشه می گویند هركس صمد را می بیند گویی آیدین را دیده كه به همین دلیل می خواهم چهره آیدین را حفظ كنم.”

  وی ادامه می دهد: “اگر آیدین بود كار من نیز راحت تر بود. آیدین بازیكن بزرگی بود كه می توانست در میدان مسابقه یكه تازی كند و همه را تحت كنترل خودش دربیاورد.”

  بسكتبالیستی برای تمام دنیا

  دهم دی ۱۳۸۶ خبر نخست سایت فدراسیون جهانی بسكتبال (فیبا)، درگذشت آیدین نیكخواه بهرامی بود. فدراسیون جهانی بسكتبال به طور رسمی درگذشت آیدین را به جامعه ورزش ایران تسلیت گفت و پس از آن هاكوپ خاجیریان دبیر كل كنفدراسیون بسكتبال غرب آسیا ناراحتی اش را از درگذشت آیدین اعلام كرد.

  تیم ملی بسكتبال ایران در مرداد ۱۳۸۷ اردوی آماده سازی را در آمریكا و به میزبانی باشگاه “یوتا جونز” برپا كرد. در آخرین دیدار تداركاتی یوتا جونز برابر تیم ملی ایران و بین دو نیمه این مسابقه، مسوولان این باشگاه پیراهن شماره ۸ یوتا جونز را به خانواده نیكخواه بهرامی تقدیم كردند. شماره هشت و نام آیدین نیكخواه بهرامی بر پشت این پیراهن حك شده بود تا نشان دهد كه این ورزشكار تنها در ایران بزرگ نبود.

  پس از آن و در جریان رقابت های جام جهانی بسكتبال تركیه در حاشیه مراسم گرامی داشت بهترین بازیكنان، سرمربیان و حامیان بسكتبال، نام آیدین نیكخواه بهرامی در جمع چهره های درگذشتگان بسكتبال جهان گرامی داشته شد و در تالار افتخارات فیبا جای گرفت.

  آیدین را فراموش نكنیم

  گارد راس تیم ملی بسكتبال ایران و باشگاه مهرام صحبت هایش درباره آیدین را این گونه آغاز می كند: او همانند برادرم بود. هنوز ناراحتم. نباید اجازه دهیم كه یاد آیدین فراموش شود. هردفعه كه وارد سالن آزادی می شوم برای او فاتحه می خوانم. یاد او من را آرام می كند اما باور كنید كه هنوز نبودنش را قبول نكرده ام.

  وی ادامه می دهد: هنوز پرتاب سه امتیازی اش به ژاپن را فراموش نمی كنم. پیش از حامد حدادی او بود كه ركورددار پرتاب از فاصله دور بود. همان ركوردی كه امیر صدیقی برابر پتروشیمی آن را شكست اما پرتاب آیدین چیز دیگری بود.

  صحبت های مهران شاهین طبع از روز سانحه

  صبح زود بود كه “جوزف” گارد راس تیم به من زنگ زد. نخستین كسی كه از سانحه خبردار شده بود. زمانی كه گفت آیدین تصادف كرده است سعی می كردم تا تایید كند حال آیدین خوب است اما او چیز دیگری گفت. جوزف نمی توانست خودش را كنترل كند و من از او بدتر. بدنم خیس عرق بود و تنها در خانه راه می رفتم. نمی دانم آن ساعت ها چگونه گذشت اما بسیار دشوار بود. هیچ كس باور نمی كرد. روزهای دشواری بود. نبودش در تمرین و مسابقه برای همه تلخ بود.

  حامد حدادی

  بهترین سنتر آسیا نیز در صفحه اجتماعی اش نوشته است،”چهار سال گذشت اما من هنوز باور نمی كنم. آیدین دلم برایت تنگ شده”

  آیدین زنده است

  آیدین نیكخواه بهرامی در یك سانحه رانندگی درگذشت اما او همچنان زنده است. یاد آیدین برای بسكتبال دوستان یادگاری مانده و همه برای شادی او تلاش می كنند. رقابت های حركت های نمایشی برای یادبود سالگرد آیدین برگزار می شود تا دوباره در هفت دی همه به یاد آیدین و برای او در كنار یكدیگر جمع شوند. “آیدین اگر می دانست آن قدر طرفدار و دوستار دارد هیچوقت به آن سفر نمی رفت.” این صحبت مادرش در مراسم یادبودش بود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.