• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » اسم این کارها بی فرهنگی است نه زرنگی !
  کد خبر : 242126

  اسم این کارها بی فرهنگی است نه زرنگی !

  اسم این کارها بی فرهنگی است نه زرنگی !Reviewed by Aryan on Dec 26Rating: به گزارش ایران ویج ، معنای واژه های “زرنگی” و “آدم زرنگ” می تواند از تعابیر مختلفی برخوردار باشد. گاهی اوقات “زرنگی” به ذکاوت و استعداد در انجام موفقیت آمیز کارها اطلاق میگردد و گاهی نیز به توانایی های ذهنی و…

  اسم این کارها بی فرهنگی است نه زرنگی !Reviewed by Aryan on Dec 26Rating:

  به گزارش ایران ویج ، معنای واژه های “زرنگی” و “آدم زرنگ” می تواند از تعابیر مختلفی برخوردار باشد. گاهی اوقات “زرنگی” به ذکاوت و استعداد در انجام موفقیت آمیز کارها اطلاق میگردد و گاهی نیز به توانایی های ذهنی و جسمی. متاسفانه در اندیشه برخی از مردم به اشتباه این دو واژه به معنای زیر پا گذاشتن حقوق دیگران، رعایت نکردن قانون و نادیده گرفتن آداب اجتماعی در نظر گرفته می شود. در ادامه به 11 عملی که بعضی افراد از آن تعبیر به “زرنگی” میکنند اشاره می کنیم:

  1- عبور از چراغ قرمز
  رانندگانی که با دیدن چراغ زرد بجای کم کردن سرعت خود پایشان را روی پدال گاز فشار می دهند تا گرفتار چراغ قرمز نشوند، به این خاطر که چند ثانیه ای جلو بیفتند، تصور میکنند با عملی هوشمندانه اقدام به “زرنگی” میکنند که بر خلاف تصور این کار سبب افزایش احتمال تصادفات در معابر و تقاطع خیابانها میگردد و در اصل ریسک صدمات جانی و مالی را افزایش می دهند.

  2- عبور از لاین مخالف
  ترافیک شهر طاقت فرسا و خسته کننده است ولی این دلیل نمی شود در خیابانی دو طرفه زمانیکه پشت انبوهی از اتومبیل ها گیر افتاده ایم و لاین مخالف خلوت است، از خط ممتد تجاوز کرده و با سرعت زیاد در لاین مربوط به مسیر مقابل از کنار بقیه عبور کنیم.

  3- اشتباه در پس گرفتن باقی پول
  حتماً زیاد برخورد کرده اید زمانیکه اقدام به خرید کالایی میکنید، فروشنده به دلیل تراکم کاری در برگرداندن باقی پول شما اشتباه کرده و مبلغ بیشتری را باز میگرداند. شما متوجه میشوید، آیا اشتباه فروشنده را به او یادآوری می نمایید و وجه اضافه را به وی بر میگردانید؟ گاهی در بانکها نیز از این قبیل اشتباهات رخ میدهد و باید وجه دریافتی اضافه را برگرداند. مطمئناً مایل نیستید پول ناسالمی در زندگی شما وارد شود!

  4- خیانت در روابط
  خیانت های جنسی و احساسی، برقراری رابطه هم زمان با چند نفر و عدم صداقت به هیچ عنوان “زرنگی” محسوب نشده و مصداق بارز بی شخصیتی و بی بندو باری محسوب میگردد.

  5- کم کاری در محل کار
  برخی کارمندان کم کاری و انجام ندادن مسئولیت هایشان بطور کامل و در وقت مقرر را نوعی “زرنگی” می پندارند و سعی میکنند تا حد امکان از بار وظایفشان کم کنند. زمان غیر معقولی را به انجام کارهای شخصی، غیبت، و بیکاری میپردازند و در انتها احساس میکنند سر شرکت و مدیران خود کلاه گذاشته اند. معمولاً اینگونه افراد همیشه در همان رده شغلی خود باقی می مانند و هیچگونه پیشرفته در مقام و درآمدشان حاصل نمی شود.

  6- زیر آب زنی در محل کار
  عمل زشت و ناپسند دیگری که ممکن است به “زرنگی” تعبیر شود، توطئه چینی علیه دیگر کارمندان است که باعث شود از کار اخراج شوند و یا وجهه شان تخریب گردد. حسادت و انگیزه های مادی ممکن است باعث شود فردی با القای مسائل نادرست در ذهن مدیر شرکت باعث بیکار شدن همکارش شود و بعد از آن احساس “زرنگی!” کند در صورتیکه این عمل بسیار زشت و بر خلاف همه موازین اخلاقی و اجتماعی می باشد.

  7- استفاده غیر مجاز از خدمات بیمه ای دیگران
  گران بودن هزینه های درمانی و مخارج بیمارستانها دلیل بر این نیست که فردی برای دریافت خدمات درمانی از دفترچه فرد دیگری استفاده کند و آنرا “زرنگی” تصور کند چرا که این اقدام وی تاثیرات مخرب بسیاری در سازمانهای مربوطه بر جای میگذارد.

  8- هجوم برای دریافت نذورات
  در ایامی که به مناسبتهای مذهبی نذورات و غذاهای نذری به عموم ارائه میشود متاسفانه برخی افراد که گاهی وضعیت مالی بسیار خوبی نیز دارند با اتومبیلهای خود در خیابانها به دنبال مراکز نذری هجوم آورده و تا حد امکان اقدام به دریافت و پر کردن اتومبیل خود از انواع غذاها میکنند و اجازه نمی دهند خانواده های نیازمند تر سهم بیشتری ببرند. در انتها هر کس بیشتر نذورات جمع کرده باشد در تصور خود “زرنگتر!” محسوب میشود.

  9- تعویض البسه پس از استفاده
  موضوع دیگری که گاهی مشاهده میشود این است که فردی پس از خرید لباس از آن در مراسمی استفاده کرده و روز بعد به بهانه های مختلف اقدام به پس دادن جنس به فروشنده می نماید و در ذهن خود به خاطر این “زرنگی” احساس غرور و رضایت میکند.

  10-  پرخوری در میهمانی ها
  شاید برخورد کرده باشید با اشخاصی که در میهمانی ها همانند میدان جنگ به فکر جمع آوری غنائم و استفاده هرچه بیشتر و بهینه تر از مواد غذایی و امکانات میزبان می باشند و به هنگام صرف غذا حداکثر تلاش خود را برای انباشتن انواع غذاها مینمایند. اینگونه افراد به نوعی حس “زرنگ” بودن درونشان موج می زند.

  11- تقلب در امتحانات
  افرادی که در امتحانات از انواع و اقسام روشهای کلاسیک و نوین تقلب در امتحان بهره می برند و به این ترتیب از پس سوالات دشوار در امتحان مربوطه بر می آیند باید بدانند که تقلب در حقیقت نوعی کلاه گذاشتن بر سر خودشان است و نه “زرنگی.” دانشجویی که از طریق تقلب به مدرک دست یابد مطمئناً نخواهد توانست در باز کار موفق شود.

   اگر شما نیز با مواردی از “زرنگی کاذب” برخورد کرده اید، لطفاً در قسمت نظرات مطرح نمایید.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲۸)  • ...........

   من تمام مواردو رعایت کردم….. حتی مورد 11….
   اما الان با 28 سال سن بیکارم….. با معدل 18 فوق دیپلم…..
   تمام دوستام که تقلب میکردن الان بهترین کارو دارن……

  • فریده

   سلام به نظر من ایرانیها معدن بی فرهنگی و بی شخصیتین بعضی از راننده های تاکسی وقتی پول بیشتر از کرایشونو میدی گاز میدنو فرار میکنن یا به دروغ میگن خرد نداریم خیلی زشتتتتههههه ادم با پول حروم به هیچ جا نمیرسه

  • asal

   یاد ندارید تقلب کنید چرا مبنا رو زرنگی میزارید
   یک نکته با اونایی که تقلب یاد ندارند و میخوان یاد بگیرند :
   هیچوقت نترسید و هرکاری می خوایین بکنید هیچ اتفاقی نمی افتد(سخنی از خودم)

  • hasoon

   زرنگ مانیستیم،زرنگ آفتابه هست که مال همه را دیده.زرنگ پتو هست که روی همه خوابیده است.حالا بااین تفاسیر باز فکر میکنید که خیلی زرنگید. :)) :)) :))

  • وفا

   بعضیها در بانک نبوت را رعایت نمی کنند و خارج از نبوت به شکل های مختلف کار بانکی خود را انجام میدن وفکر می کنند خیلی زرنگند تا حالا با این جور آدمها زیاد برخورد کردم وهمیشه هم با اونا مشکل داشتم.

  • حسین

   در نهایت این اتفاقیه که میافته. و بهش شک هم ندارم من خودم همه اون موارد رو رعایت می کنم تا حالا هم توی زندگیم تقلبی نداشتم. ولی هر چی به بقیه می گم نتیجه اش می شه:
   :-@

  • hooseinniki

   بیچاره کسی که گرفتار عقل شد خرم کسی که کرخر امد و خر رفت/ در ضمن مورد 11 تو این مملکت زرنگیه /تورو خدا یه نگاه به این شهریه های دانشگاه ازاد بنداز

  • hana

   مورد 11 خیلیشیرین ولی تاحالا نتونستم انجام بدم :-<

  • nazila

   manam moafeqam gahi lazeme

  • mana

   estefade ghere mojaz az khadamate bimeye digaran zerangi nist bal’ke bicharegie,ba tashakor

  • حبيب

   گل گفتي علي آقا
   عالي بود. مورد 11 هم قبول دارم چون اونايي كه كاره اي شدن اما سواد و اطلاعاتي مناسب كارشون ندارن همونايي هستن كه همش با تقلب بالا رفتن…
   بازم بگو

   • سعید

    شماها که توانایی تقلب کردن رو ندارید چرا دیگران رو سرزنش میکنید!!!
    تقلب کردن یه هنره!هنری که از دست هرکسی بر نمیاد!
    من خودم همیشه آرزو میکنم بتونم یه متقلب خوب باشم!من نمیدونم شما چه تصوری از تقلب کردن دارید اما هر چه که باشه مهم این هس که تقلب کارِ هر کسی نیس و آدمای خلاق از پسش بر میان!!!

    • حسین

     چرا خلاقیت رو جور دیگه ای به کار نبریم؟
     از تقلب و متقلب متنفرم.

  • m1340

   ممنون ازارسال مطالب مهم

  • محمد

   سلام مورد7که عجب موردیه بیمه ازماکارگران سوء استفاده خیلی زیادمیکنه
   من خودم نه تو ی این دنیا نه اون دنیاازدست قانون گذارانش نخواهم گذشت خداهم ازاونا نگذردبا4مهره گردن که دیسک دارم فتخ وازناحیه دست وساکروم وخوردن قرص اعصاب مشغول کار سخت هستم ولی این موردها هم را تاییدنمیکنم ولی …..

  • موسی

   پارتی بازی
   اینکه با روابطهای خودمان،حقوق افراد دیگر را از بین ببریم،زرنگی که نیست بلکه خیانت محسوب می شودو باعث بی نظمی در جامعه می گردد .

  • ali gh

   سلام در رابطه با خدمات بیمه اینو میخواستم بگم که حق بیمه ماهایی که کار آزاد میکنیم اینقدر زیاده نسبت به دخلمون که مجبور میشیم از بیمه کس دیگه ای استفاده کنیم.شما خودتونو جای ما بزارین…علی آقا خدا قوت جالب بود

   • احمدنیا

    ارادت داریم علی جان

  • پری

   زرنگی این نیست که 3000 میلیارد ، حق مردم رو بالا بکشی و بزنی به چاک و فکر کنی دنیا همیشه همینطور بر وفق مرادت می مونه .
   زرنگی این نیست که واسه رسیدن به هرچیز سر دوست و آشنا و غریبه رو کلاه بذاری و تو دلت بهش بخندی ، که اگه به روت نمیاره از ….. نیست و از مردونگیشه.
   زرنگی این نیست که هر وقت کارت به کسی گیر ه ، باهاش خوب باشی و عزیزم چاکرم به راه …. هر موقع ورق برگشت جواب تلفنشم ندی.
   زرنگی این نیست که واسه رسیدن به اهدافت بری تو پوست ….. و نقش اونی که نیستی رو بهتر از ، من درونت ، بازی کنی.
   خلاصه علی آقا ، از این زرنگیها تو دنیای ما تا دلت بخواد فراوون ….

  • رضا

   کاملا درسته
   به نکات قابل توجهی اشاره کردید،به نظرتون با این جور افراد چه باید کرد؟
   موردای 6 و5 رو از نزدیک به مراتب دیدم و ممنون که ذکر کردید.

  • Arman

   مورد 7 و 11 رو تا دلتون بخواد استفاده کردم برام شده عادت یه مورد هم من اضافه کنم خروج از پادگان بدون مرخصی و گشتن در سطح شهر و نیمه شب برگشتن آب هم از آب تکون نخوره خیلی حال میده 😀

  • hadirajabbi

   همه رو قبول دارم جز مورد11.چون همه بلا استثنا راضی اند.ممنون از ایران ویج

  • tamana

   خیلی خوب بود .

  • نیکی

   تمام موارد را قبول دارم البته یک مورد اشاره نشد اینکه بعضی ها در صف می خواهند از دیگران جلو بزنند که خیلی زشت است ولی کلا باید بگم شاید هر کس ابتدا با تمام این موارد مخالف باشد ولی شرایط طوری شود که تمام این کارها را انجام دهد برای نمونه در محل کار اگر با دل و جون مایه بزاری ولی بین تو و یک همکار بیکارت هیچ فرقی نگزارند به خودی خود تو هم مثل اون می شی چیزی که برای خودم پیش امده

  • ليلا محمدي

   ۷- استفاده غیر مجاز از خدمات بیمه ای دیگران
   همه موارد خيلي جالب بود و بخصوص جهت بالا بردن فرهنگ مردم اما مورد 7 رو به شدت مخالفم، با اين همه پولي که بيمه از ما مي گيره و در ازاي آن خدمات خيلي کمي ارائه مي ده ، وقتي براي يه کار خيلي ساده به تامين اجتماعي مراجعه مي کنيم اينقدر جواب سربالا مي ده که ديگه حد و اندازه نداره و متاسفانه هيچ کسي هم پيگيري اون رو نمي کنه، با مورد 7 خيلي خيلي موافقم

  • زرنگ

   مورد 11 رو زیاد استفاده کردیم و به کارمون اومد و موفق هم شدیم
   تو بازار کار هم پیروز

  • زرنگ

   زرنگیه ما اینه که روراستیم
   و این زرنگی رو مارکش کردیم رو لباسمون

  • صادق قاسمی

   خیلی خوب بود.ولی مورد 11 را به هیچ عنوان قبول ندارم.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.