• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گوناگون , مطالب برگزیده سایت » نام خلیج فارس در طول تاریخ را بدانید
  کد خبر : 241514

  نام خلیج فارس در طول تاریخ را بدانید

  نام خلیج فارس در طول تاریخ را بدانیدReviewed by Aryan on Dec 26Rating: خلیج فارس بواسطه اهمیت جغرافیایی، تجاری، اقتصادی، و نظامی خود یکی از کانونهای اصلی تبادل فرهنگی در مشرق زمین محسوب میشود . کهن ترین نامی که از خلیج همیشه فارس وجود دارد (( نارمرتو )) میباشد که به معنای رود تلخ است…

  نام خلیج فارس در طول تاریخ را بدانیدReviewed by Aryan on Dec 26Rating:

  خلیج فارس

  خلیج فارس بواسطه اهمیت جغرافیایی، تجاری، اقتصادی، و نظامی خود یکی از کانونهای اصلی تبادل فرهنگی در مشرق زمین محسوب میشود .
  کهن ترین نامی که از خلیج همیشه فارس وجود دارد (( نارمرتو )) میباشد که به معنای رود تلخ است که این نام در کتیبه های آشوری برجای مانده .
  در کتیبه ای که از داریوش اول پادشاه هخامنشیان در تنگه ی سوئز در مصر برجای مانده عبارت(( درایه تیه هچا پارسا آئی تی )) یعنی دریایی که از سرزمین پارس میرود یعنی همان خلیج فارس نام برده شده است . در دوره ساسانیان این دریای کهن را (( دریای پارس )) میگفتند . در بسیاری از منابع دست اول و قابل استناد یونانی و رومی نام خلیج فارس برده شده است که به بعضی از آنها اشاره میکنیم :
  (( فلاویوس آریانوس ( قرن دوم میلادی ) )) در اثر خود بنام شرح سفرهای جنگی اسکندر خلیج فارس را (( پرسیکون کا ای تاس )) نوشته که ترجمه آن خلیج فارس است .
  (( استرابن )) جغرافی دان نامی یونانی ( قرن یکم میلادی ) از خلیج فارس با همین عنوان یاد کرده است .
  (( بطلمیوس )) جغرافی دان بزرگ قرن دوم میلادی در اثر جغرافیایی بزرگ خود خلیج فارس را با عنوان (( پرسیکوس سینوس )) یاد کرده است .
  همچنین مورخ مشهور رومی قرن اول میلادی (( کوین توس کورسیوس روفوس )) خلیج فارس را به زبان لاتینی(( آکواریوم پرسیکو )) یعنی آبگیر فارس خوانده است .
  سپس اصطلاح (( سینوس پرسیکوس )) دز بسیاری از زبانهای زنده دنیا ترجمه گردید و همه ملتهای جهان این دریای ایرانی را به زبان خود ، (( خلیج فارس )) میخوانند.
  در منابع جغرافیایی و تاریخی اسلامی ، مورخان و جغرافی دانان بزرگ جهان اسلام خلیج فارس را با نامهای (( بحر فارسی ))یا (( البحر الفارسی )) یا (( الخلیج الفارس )) یا(( خلیج فارس )) یاد کرده اند . 
  منبع:کتب تاریخی

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.