• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » فتواهای عجیب وهابیت درباره دیدن مسابقات فوتبال
  کد خبر : 240039

  فتواهای عجیب وهابیت درباره دیدن مسابقات فوتبال

  فتواهای عجیب وهابیت درباره دیدن مسابقات فوتبالReviewed by Aryan on Dec 25Rating: مفتیان سرشناس وهابی در مورد مشاهده مسابقات فوتبال توسط زنان، نظرات و فتواهایی نسبتا تعجب برانگیزی دارند. در اینجا برخی از این نظرات را بیان می‌کنیم: آیا مشاهده مسابقات فوتبال جایز؟ مسابقات فوتبالی که از تلویزون پخش می‌شود، شامل چند مشکل دارد: از…

  فتواهای عجیب وهابیت درباره دیدن مسابقات فوتبالReviewed by Aryan on Dec 25Rating:

  مفتیان سرشناس وهابی در مورد مشاهده مسابقات فوتبال توسط زنان، نظرات و فتواهایی نسبتا تعجب برانگیزی دارند. در اینجا برخی از این نظرات را بیان می‌کنیم:

  آیا مشاهده مسابقات فوتبال جایز؟

  مسابقات فوتبالی که از تلویزون پخش می‌شود، شامل چند مشکل دارد: از جمله اینکه بیشتر آنها – اگر نگوییم همه‌اش – اینگونه است که همه آنها نوعی قمار و شرط بندی هستند؛‌ همچنین به سبب کشف عورت و اختلاط مردان با زنان و گوش دادن به آلات موسیقی که همه اینها باعث تلف شدن وقت بدون بهره مفید است و باعث می‌شود که انسان عاقل از آنچه که برای دین و دنیایش مفید است باز ماند، به همین سبب زن و مرد مسلمان شایسته نیست که خود را با مشاهده مسابقات فوتبال مشغول بدارد، او باید خود را با آنچه که برای دنیا و آخرتش فایده داشته باشد، سرگرم سازد.

  فتاوای کمیته دائمی (17/239)

   

  حکم دیدن مسابقات ورزشی مثل مسابقات جام جهانی و غیره چست؟

  مسابقات فوتبال بر اساس پول و دیگر جوایز که قمار می‌باشد حرام است،‌ زیرا گرفتن عوض جایز نیست، مگر در آنچه که شرع اجازه داده و آن شامل مسابقات اسب سواری و شترسواری و تیراندازی می‌شود؛ بر همین اساس، حضور در این مسابقات و نیز مشاهده آنها حرام است و همین طور برای کسی که بداند این مسابقات بر اساس عوض گرفتن است، ‌زیرا این حضور او به معنی اقرار و پذیرش آن است. اما اگر مسابقه بدون گرفتن عوض باشد و مانع واجبات خداوند مانند نماز و غیره نشود و مانعی ‌مانند کشف عورت یا اختلاط زنان با مردان یا وجود آلات لهو و لعب در آن وجود نداشته باشد، ‌در این صورت مشاهده آن اشکالی ندارد.

  فتاوای کمیته دائمی (15/238)

   

  حکم مشاهده مسابقات توسط زن به قصد سرگرمی و تشویق چیست؟

  مشاهده مسابقات جایز نیست، زیرا بازیکنان مردند و غالباً لباسی که بدن آنان را بپوشاند، ندارند و برهنه هستند و قسمتی از ران آشکار است و عورت از پشت لباس نمایان است و این برای زنان اغوا و فتنه انگیری است و اگر کسی قصد سرگرمی داشته باشد، می تواند با ذکر خدا و قرآن و کتب حدیث و فقه و احکام سرگرم شود.

  شیخ ابن جبرین

  مسابقات فوتبال که در تلویزیون پخش می شود، چه حکمی دارد؟

  به نظر من حکم مشاهده بازی‌هایی که در تلویزیون و غیره پخش می‌شود، این است که دیدن این مسابقات آنها وقت انسان را تلف می‌کند و انسان عاقل زیرک به هیچ وجه وقت خود را با این چیزها که هیچ فایده‌ای برایش ندارد، تلف نمی‌کند. این‌ها اگر یک شرّ نداشته باشند، دچار شرّ دیگری هستند، به طوری که مثلاً در دل ببننده احساس تعظیم نسبت به شخصیت بازیکن که کافر است، به وجود می‌آورند، که این بی‌شک حرام است، زیرا ابداً برای ما جایز نیست که کفّار را تعظیم کنیم، هر قدر که پیشرفت داشته باشند، و همچنین در این مسابقه‌ها ران جوانان آشکار است و این باعث فتنه‌گری است،‌ پس به نظر من ارجح آن است که برای جوانان جایز نباشد که به هنگام بازی با توپ ران‌های خود را آشکار سازند به سبب آنکه این کار فتنه گری است، ‌حتّی اگر گفته شود، ران عورت نیست، باز هم ابداً خوب نیست که جوانی ران خود را نمایان سازد،‌ امّا اگر گفته شود که ران عورت است،‌ چنانکه همین در مذهب امام احمد حنبل مشهور است، امر واضح است: که در هر حال جایز نیست و نصیحتی که من به برادرانمان می کنم این است که اوقات خود را قدر بدانند؛ زیرا وقت ارزشمندتر از مال است.

  شیخ ابن عثیمین

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.