• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » تغذیه » عادت های غذایی تاجیک ها
  کد خبر : 236654

  عادت های غذایی تاجیک ها

  عادت های غذایی تاجیک ها Reviewed by Farnaz on Dec 25Rating:     تاجیکستان از جمله کشورهای تازه استقلال یافته ای است که مردمش عادت های غذایی خوبی دارند. تاجیکستان از جمله کشورهای تازه استقلال یافته ای است که مردمش عادت های غذایی خوبی دارند. از جمله اینکه وعده های غذایی منظمی دارند، هنگام غذاخوردن صحبت…

  عادت های غذایی تاجیک ها Reviewed by Farnaz on Dec 25Rating:

     

  تاجیکستان از جمله کشورهای تازه استقلال یافته ای است که مردمش عادت های غذایی خوبی دارند.

  تاجیکستان از جمله کشورهای تازه استقلال یافته ای است که مردمش عادت های غذایی خوبی دارند. از جمله اینکه وعده های غذایی منظمی دارند، هنگام غذاخوردن صحبت نمی کنند و به هر دلیلی، حتی مشغله فراوان وعده ای از غذایشان حذف نمی شود…

  بیشتر غذاهایشان از برنج و گوشت تشکیل شده که نمونه ای از آن اوشی است؛ غذایی متشکل از برنج، گوشت و سبزی ها و به دلیل تلفیق گروه های غذایی مختلف ارزش غذایی بسیاری دارد.

  ● عادت های غذایی تاجیک ها

  یک غذای روتین و معمول تاجیکی با پیش غذای ساده ای مثل سوپ آغاز می شود. غذای اصلی اغلب اوقات ترکیبی از برنج و گوشت است. غذا در تاجیکستان جایگاه ویژه ای دارد و حتی وعده های غذایی در ساعت مخصوصشان خورده می شود به این معنی که هیچ وعده غذایی به هر دلیلی مانند کار زیاد، نبودن در خانه و… حذف نخواهد شد. در یک خانه تاجیکی صبحانه حدود ساعت ۶ صبح میل می شود، وعده ناهار ساعت ۱۲ و شام حدود ساعت ۶ عصر خورده می شود. تاجیک ها به زود غذا خوردن عادت دارند و هنگام خوابیدن باید فاصله زیادی از غذا خوردنشان گذشته باشد. هنگام غذاخوردن، صحبت کردن کار پسندیده ای نیست پس یک سفره تاجیکی فضایی سرشار از سکوت دارد. در فضای خانوادگی هنگام صرف غذا، ابتدا مسن ترین فرد خانواده آن را سرو می کند و بعد سایر اعضا شروع به غذا خوردن می کنند. بعد از خوردن هر وعده غذایی گفتن واژه آمین و تشکر از فردی که غذا را تهیه کرده است هم یک عادت مرسوم و معمول مردم این کشور محسوب می شود.

  تاجیکستانی ها برای روزهای فرهنگی خاص، روزهای مذهبی و برای تعطیلاتشان غذاهای مخصوصی درست می کنند. در این روزها اغلب پدرها و مادرها سعی می کنند دستورپخت یکی از این غذاها را به فرزندانشان یاد بدهند. تاجیک ها حتی برای دعواها و آشتی هم از غذا استفاده می کنند. درواقع اگر خانواده ای، دوستی یا همسایه ای بر سر مساله ای با یکدیگر اختلاف پیدا کنند، فردی که قصد داشته باشد دوباره ارتباطش را آغاز کند با پختن یکی از غذاهایشان که مخصوص آشتی کنان است به آن دعوا پایان می دهد. میوه ها خصوصا در فصل تابستان در تاجیکستان تنوع زیادی دارند و جزو دسر و عصرانه شان محسوب می شوند. انگور و طالبی جزو پرطرفدارترین میوه های این مردم هستند. نوشیدنی آنها نیز چای است که معمولا بین وعده های غذایی و برای پذیرایی از میهمانان سرو می شود. البته چای اغلب بدون قند و با کمی شیرین کردن با شکر نوشیده می شود.

  ● مـواد لازم (برای۴ نفر)

  برنج/ ۴ لیوان/ ۹۶۰ کیلوکالری

  گوشت گوساله/ ۳۰۰ گرم/ ۵۰۰ کیلوکالری

  هویج خردشده/ ۲ لیوان/ ۵۰ کیلوکالری

  پیاز خردشده/ ۱ لیوان/۲۵ کیلوکالری

  تخم مرغ آبپز/ ۴ عدد/ ۴۰۰ کیلوکالری

  سیر/ ۲ حبه/ ۵ کیلوکالری

  روغن کانولا/ ۴ قاشق غذاخوری/ ۳۶۰ کیلوکالری

  نمک و فلفل سیاه/ به میزان دلخواه/۰ کیلوکالری

  آب/ ۵ لیوان/ ۰ کیلوکالری

  ● طـرز تـهـیـه

  ابتدا برنج را شسته و خیس کنید. در تابه ای روغن بریزید و پیاز خردشده را با سیر، هویج و نمک سرخ کنید. حالا گوشت را که قطعه قطعه کرده اید به آنها بیفزایید. در ظرفی جداگانه، برنج ها را با مقداری آب بپزید، دقت کنید کف، سطح برنج را بگیرد. وقتی برنج پخته شد، مواد قبلی را به آن اضافه کنید. تخم مرغ ها را هم که از قبل آبپز کرده اید روی برنج بگذارید.

  ● مـقـدار کـالـری

  مجموع مواد یادشده در این غذا دارای ۲۳۰۰ کیلوکالری انرژی است که تقسیم کردن آن میان ۴ نفر به هر یک ۵۷۵ کیلوکالری انرژی می رساند که البته این مقدار کالری برای وعده ناهار توصیه می شود.

  ● تـخـم مـرغ؛ مـنـبـع ویـتـامـیـن E

  بررسی ها نشان داده اند که با خوردن ۳ عدد تخم مرغ در هفته به خصوص در فصل زمستان، جذب کلسیم افزایش پیدا خواهد کرد زیرا این ماده غذایی غنی از ویتامین D است که به افزایش جذب کلسیم کمک می کند. علاوه بر کلسیم، تخم مرغ ویتامین B۱۲ فراوانی نیز دارد و با خوردن یک عدد تخم مرغ مقداری بیش از نیاز روزانه از این ویتامین تامین خواهد شد. البته عادت به خوردن این ماده غذایی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کاهش می دهد زیرا مملو از ویتامین E و سلنیوم است و این ۲ ماده مغذی با خاصیت آنتی اکسیدانی ای که دارند، احتمال آسیب به دیواره های عروق را که رادیکال های آزاد ایجاد می کنند، پایین می آورند. فقط نباید در خوردن تخم مرغ زیاده روی کرد زیرا هر عدد از آن ۱۰۰ کیلوکالری انرژی دارد و توصیه می شود کسانی که اضافه وزن دارند به جای سرخ کردن آن در روغن، آن را به صورت آبپز شده میل کنند تا کالری اضافی دریافت نشود.

  ● هـویـج؛ مـنـبـع فـیـبـر

  این سبزی از منابع فیبر، بتاکاروتن و تا حدودی پتاسیم است. به این ترتیب که با خوردن ۱۰۰ گرم یا یک لیوان هویج خام یا نصف لیوان پخته اش، ۵/۰ گرم فیبر، ۵۰۰۰ میکروگرم بتاکاروتن و ۲۴۰ میلی گرم پتاسیم به بدن می رسد. بنابراین کسانی که از خشکی مزاج رنج می برند، سیستم ایمنی شان ضعیف است یا به فشارخون بالا مبتلا هستند، بهتر است هویج را در برنامه غذایی روزانه شان بگنجانند. در ضمن با اینکه هویج منبع آهن نیست اما همراه کردن آن با منابع آهن دار جذب این ماده معدنی را افزایش می دهد زیرا بتاکاروتن در کنار آهن به جذب هرچه بیشتر این ماده مغذی کمک می کند. البته پختن این سبزی، دسترسی به بتاکاروتن را نیز افزایش می دهد اما توصیه می شود که آن را با آب کم بپزید یا آن را بخارپز کنید تا ارزش غذایی اش بیش از پیش حفظ شود.

  ● بـرنـج؛ مـنـبـع کـربـوهـیـدرات

  با اینکه برنج منبع انرژی محسوب می شود اما چربی ندارد بلکه دارای کربوهیدرات های پیچیده ای است که به نشاسته معروف هستند که آن را به ماده غذایی سرشار از انرژی تبدیل کرده است. فراموش نکنید هر گرم کربوهیدرات، ۴ کیلوکالری انرژی تولید می کند و هر ۵ قاشق غذاخوری برنج سرصاف دارای ۸۰ کیلوکالری انرژی است و یک واحد نان و غلات محسوب می شود که البته دریافت این گروه غذایی برای یک فرد سالم و بالغ در حدود ۸ تا ۱۱ واحد توصیه می شود. نکته دیگر درباره برنج آن است که در این غله پروتئین گلوتن یافت نمی شود بنابراین کسانی که نیازمند پیروی از رژیم غذایی فاقد گلوتن هستند (مانند افراد مبتلا به سلیاک)، بهتر است برنج را به عنوان تنها غله مناسب میل کنند و حتی برای تهیه نان و شیرینی نیز از آرد این غله استفاده کنند تا دچار واکنش های آلرژیکی نشوند.

  ● اگر یبوست دارید

  بهتر است یا از برنج قهوه ای استفاده کنید یا اینکه در غذایتان سبوس گندم بریزید به این ترتیب مقدار فیبر دریافتی تان افزایش پیدا خواهد کرد.

  ● اگر سلیاک دارید

  از آنجا که شما به گلوتن غلات آلرژی دارید، این غذا به دلیل داشتن برنج تامین کننده انرژی مورد نیاز شما خواهد بود زیرا فاقد گلوتن است و واکنش های آلرژیکی به خاطر خوردن آن به وجود نخواهد آمد.

  ● اگر بیماری قلبی دارید

  به شما توصیه می کنیم که برای تهیه این غذا از روغن زیتون استفاده کنید. سیر مصرفی تان را افزایش دهید و غذایتان را با یک بشقاب سالاد سبزی های تازه که از کلم بروکلی و جوانه گندم تشکیل شده است، میل کنید.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.