• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اداب و رسوم , فرهنگی و هنری , مطالب برگزیده سایت » ديوان حافظ، جهاز دختران گرجستان
  کد خبر : 233340

  ديوان حافظ، جهاز دختران گرجستان

  ديوان حافظ، جهاز دختران گرجستانReviewed by Aryan♥ on Dec 22Rating: ديشب شب يلدا بود و اكثر خانواده‌هاي ايراني در بلندترين شب سال دور هم جمع شدند. ديدارها تازه شد، كوچكترها كنار بزرگترها نشستند، اگر كدورتي وجود داشت گاه رنگ روشنايي به خود گرفت و در حاشيه آن هم ميوه‌اي و تنقلاتي خوردند و تفالي هم…

  ديوان حافظ، جهاز دختران گرجستانReviewed by Aryan♥ on Dec 22Rating:

  ديشب شب يلدا بود و اكثر خانواده‌هاي ايراني در بلندترين شب سال دور هم جمع شدند.

  ديدارها تازه شد، كوچكترها كنار بزرگترها نشستند، اگر كدورتي وجود داشت گاه رنگ روشنايي به خود گرفت و در حاشيه آن هم ميوه‌اي و تنقلاتي خوردند و تفالي هم به ديوان خواجه شيراز حضرت لسان‌الغيب زدند.

  همه اينها در سرزمين ايران اتفاقي تازه و عجيب نيست اما اگر بشنويد در همسايگي اين خاك پر گهر و در شهر تفليس و كشور گرجستان بسياري از مردم وقتي دختران‌شان به خانه بخت مي‌روند در كنار وسايلي كه به عنوان جهاز عروس تهيه مي‌شود حتما ديوان حافظ هم وجود دارد آن هنگام شايد كمي شگفت‌زده شويد.

  ديروز بوبا كوداوا، رييس مركز ملي نسخ خطي گرجستان كه يك هفته‌اي مهمان كتابخانه ملي ايران است اين رسم كهن مردم كشورش را با احترام و افتخاري خاص در جمع خبرنگاران اعلام كرد و البته از تاثيرگذاري شعر فردوسي و خيام در كشورش هم سخن گفت.

  او از وجود 800 جلد نسخه خطي به زبان فارسي در كشورش خبر داد و گفت500 سند ارزشمند تاريخي كه متعلق به دوره صفويه و قاجار است در مركز نسخ خطي تفليس نگهداري مي‌شود.

  بوبا كوداوا كه هدف خود را از سفر به ايران امضاي تفاهمنامه‌اي براي مرمت اين اسناد و نسخ خطي معرفي كرد اين قول را هم به خبرنگاران داد كه به زودي و با همكاري كتابخانه ملي ايران بخشي از اين سندهاي هويتي و تاريخي مردم ايران در قالب يك نمايشگاه به تهران بيايند و شرايطي فراهم شود تا مورخان و پژوهشگران ايراني بتوانند از اين اسناد و نسخ خطي بهره‌برداري كنند.

  آن طور كه رييس مركز ملي نسخ خطي گرجستان اعلام كرد در اين سفر دو سند تاريخي و هشت نسخه خطي را با خود به تهران آورده است.

  اما يكي ديگر از ارزشمندترين كتاب‌هاي خطي فارسي كه در گرجستان نگهداري مي‌شود كتاب «حديقه الشيعه» است كه درباره ائمه اطهار ـ عليهم‌السلام‌ـ است و از سخنان علماء و پژوهشگران ديني چنين استنباط مي‌شود كه اين كتاب در دو جلد نوشته شده كه جلد اوّل آن در خصوص پيامبر اكرم ـ صلي الله عليه و آله ـ بوده ولي متاسفانه امروزه نسخه آن در دسترس نيست و به همين دليل جلد دومش را حديقه الشيعه نام نهاده‌اند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.