• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , حوادث , گوناگون » زندگي مردم با چشمه هاي نفتي
  کد خبر : 232631

  زندگي مردم با چشمه هاي نفتي

  زندگي مردم با چشمه هاي نفتيReviewed by Aryan♥ on Dec 22Rating: مردم شهرستان پلدختر همانند اهالي بخش جلگه استان لرستان ديرزماني است كه از آب شرب آلوده به مواد نفتي استفاده مي‌كنند. اگرچه مشكل آب بخش جلگه با روستاهاي تابعه‌اش چند ماهي است برطرف شده، ولي مردم پلدختر كه سال‌هاست سلامتي خود را با آشاميدن…

  زندگي مردم با چشمه هاي نفتيReviewed by Aryan♥ on Dec 22Rating:

  مردم شهرستان پلدختر همانند اهالي بخش جلگه استان لرستان ديرزماني است كه از آب شرب آلوده به مواد نفتي استفاده مي‌كنند.

  اگرچه مشكل آب بخش جلگه با روستاهاي تابعه‌اش چند ماهي است برطرف شده، ولي مردم پلدختر كه سال‌هاست سلامتي خود را با آشاميدن آب‌هاي آلوده در خطر انداخته‌اند در انتظار روزي هستند كه حداقل مانند مردمان جلگه بتوانند براي آب شرب خود از آب‌هاي تانكر استفاده كنند.

  حدود 30 سال است كه نفت خام از خطوط انتقال و مخازن تلمبه‌خانه تنگ فني نشت مي‌كند و با آب چاه‌ها و چشمه‌هاي شهرستان پلدختر آميخته شده است.

  هرچند دستگاه‌هاي مربوط اقداماتي را براي رفع اين مشكل انجام داده‌اند، اما هنوز درمان قطعي براي آب شرب مردم اين منطقه صورت نگرفته است.

  به همين خاطر قرار است طي دو هفته آينده دفتر ارزيابي حفاظت محيط زيست كشور در سفري به استان لرستان بحث آلودگي آب پلدختر را در سطح ملي مورد بررسي قرار دهد.

  اهالي برخي از روستاها و مناطق مختلف شهرستان پلدختر ساليان سال است كه از آلودگي آب شرب خود كه تركيبي از گل ولاي، مواد نفتي وشيميايي است گلايه‌مندند.

  مدير منابع آب شهرستان پلدختر نيز با تاييد نشت نفت خام از خطوط انتقال و مخازن تلمبه‌خانه تنگ فني كه بخشي از آن مربوط به بمباران دوران دفاع مقدس و بخشي نيز جديد و در اثر پوسيدگي خطوط انتقال و مخازن ايجاد شده مي‌گويد: نفت سياه از سطح زمين وارد طبقات زيرين و لايه آبدار شده و مساحتي حدود 200 هكتار از آبخوان منطقه را آلوده كرده، به طوري كه مواد نفتي به طور آزاد در سطح ايستايي آب چاه‌هاي دهانه گشاد كشاورزي، منازل مسكوني و مظهر چشمه‌هاي منطقه قابل مشاهده است.

  ورود مواد نفتي به سفره هاي آب زيرزميني

  رضا ميرزايي مي‌افزايد: آلودگي سفره زيرزميني منطقه بسيار شديد است به طوري كه حجم زيادي از مواد نفتي وارد آن شده است و از 30 سال گذشته تاكنون همچنان از مظهر چشمه‌هاي منطقه، آب آلوده به مواد نفتي خارج مي‌شود.

  وي تصريح مي‌كند: آبدهي چشمه‌هاي گري باباخان و سراب رجب كه در حال حاضر بالغ بر 50 ليتر در ثانيه است، از قديم براي تامين آب اراضي كشاورزي، باغات و شرب اهالي و احشام آنها مورد استفاده قرار مي‌گرفته است، اما از 30 سال گذشته تاكنون به علت آلودگي شديد سفره آب زير زميني منطقه، اهالي اين روستاها با مشكل تامين آب براي مصارف مختلف همچنين مشكلات بهداشتي ناشي از آلودگي آب، بوي مواد نفتي و آلودگي به علت آتش زدن حوضچه‌هاي تجمع نفت و آب مواجه‌اند.

  مديرمنابع آب شهرستان پلدختر در مورد اقدامات صورت گرفته توسط شركت خطوط لوله و مخابرات نفت استان لرستان جهت رفع اين آلودگي مي‌گويد: در سال 1380 با پيشنهاد و همكاري اداره منابع آب شهرستان پلدختر، شركت خطوط لوله و مخابرات نفت لرستان، تعداد دو حلقه چاه عميق در خارج از محدوده آلودگي حفر و بخشي از نياز آبي تلمبه‌خانه و روستاهاي گري باباخان و سراب رجب را تامين كرده است كه در فصول گرما و كم‌آبي به علت تاثير سوء خشكسالي‌هاي گذشته بر منابع آبي، افزايش دما و پيك مصرف، در ساعاتي از شبانه روز با قطع آب مواجه مي‌شوند.

  به گفته ميرزايي همچنين طي دو سال اخير اقدامات مثبتي براي تعويض خطوط انتقال و تعمير مخازن صورت گرفته است، ولي به علت شدت آلودگي و حجم زياد مواد نفتي وارد شده به آبخوان هنوز آب آلوده به نفت سياه از مظهر چشمه‌ها خارج مي‌شود.

  وي در مورد زمان و چگونگي رفع آلودگي از آبخوان خاطرنشان مي‌كند: از آنجا كه حركت آب‌هاي زيرزميني بسيار كند است، سال‌هاي زيادي طول مي‌كشد تا لايه‌هاي آبدار آلوده به مواد نفتي، بعد از حذف كامل منبع آلودگي به حالت اوليه خود برگردد و اثرات نامطلوب آن از بين برود.

  ميرزايي يادآور مي‌شود: با توجه به ويژگي‌هاي زمين‌شناسي منطقه، شرايط اقليمي و وضعيت تغذيه سفره‌‌هاي زيرزميني مواد نفتي در سطوح زيرين خاك به ذرات خاك مي‌چسبند و ده‌ها سال در لايه آبدار باقي مي‌مانند.

  آلودگي به راحتي برطرف نمي شود

  مدير گروه مهندسي بهداشت محيط زيست دانشگاه علوم پزشكي لرستان نيز درخصوص آلودگي آب منطقه تنگ فني، روستاي گري باباخان و سراب رجب مي‌گويد: آب شرب اين منطقه از طريق يك منبع آب سالم واقع در روستاهاي مجاور تامين مي‌شود و قرار است كه جهت تامين كامل آب منطقه از منبع مشترك (مجتمع دره خزينه) استفاده شود.

  محمدجواد صفرزاده مي‌گويد: در حال حاضر آب اين منبع مشترك نيز داراي مقداري سولفات است و مزه گوگرد مي‌دهد كه اين مساله نيازمند بررسي است و براي حذف سختي و يون‌هاي موجود در آب بايد از دستگاه‌هاي سختي‌گير و آب شيرين‌كن استفاده كرد، ولي همچنان آب شستشو و كشاورزي مردم منطقه از همان آب آلوده و نفتي تامين مي‌گردد، البته بنا به گفته مسوولان شركت نفت منطقه بيش از 80 درصد نشتي‌هاي شبكه انتقال نفت برطرف شده و براساس وعده اين شركت قرار بر اين است كه بقيه نشتي‌ها نيز تا پايان سال جاري برطرف شود.

  صفرزاده تاكيد مي‌كند: با توجه به اين‌كه منابع آب موجود در منطقه فاقد ويژگي‌هاي مناسب آب شرب بويژه از نظر شيميايي است با اين وجود سامانه سلامت استان مبادرت به كنترل كيفي آب شرب منطقه كرده و پيگيري‌هاي لازم را براي جايگزيني منابع مناسب آب شرب به انجام رسانيده است.

  كارشناس ارشد برنامه‌هاي بهداشت آب و فاضلاب دانشگاه علوم پزشكي لرستان نيز درخصوص وضعيت آب 11 روستاي جلگه خلج كه بعد از چند سال آلودگي نفتي هم‌اكنون با افتتاح طرح چشمه كوثر از طريق روستاي افرينه آبرساني مي‌شود، مي‌گويد: در حال حاضر مخزن آب جلگه خلج و شبكه لوله‌كشي روستا توسط شركت آب و فاضلاب روستايي پلدختر شستشو شده اما تعويض خطوط اصلي انتقال آب انجام نشده است.

  رضا پيري‌علم درخصوص وضعيت آب دره خزينه شامل روستاهاي چم گز، تنگه فني و جلوگير مي‌افزايد: آب اين روستاها براساس كارشناسي‌هاي به عمل آمده توسط كارشناسان بهداشت محيط استان و شهرستان پلدختر و نتايج آزمايشگاهي آب، داراي سولفات و سولفيد بيشتر از حد مجاز است و همچنين سختي آب در حد بالا ست كه آب اين منطقه را جز ء آب‌هاي خيلي سخت (رسوب‌دار) قرار داده است.

  پيري علم مي گويد: در جاهايي كه نفت خام جمع‌آوري وحمل مي‌شود در بخش‌هايي كه تقطير نفت خام صورت مي‌گيرد، سولفيد در آب آشاميدني پيدا مي شود.

  وجود اين عناصر در مقادير زياد ممكن است مشكلاتي براي سلامت مصرف‌كنندگان به وجودآورد، لذا معاونت بهداشتي استان و نيز شبكه بهداشت و درمان پلدختر پيگيري‌هاي لازم را با ارسال نتايج آزمايشات آزمايشگاهي براي شركت آب وفاضلاب به‌عنوان متولي تامين و توزيع آب سالم و كافي مردم انجام داده و همچنان پيگير موضوع هستند.

  مديركل محيط زيست استان لرستان نيز با اشاره به اين آلودگي‌ها مي‌گويد: آلودگي اين منطقه با وجود اقداماتي كه شركت نفت انجام داده در حجم وسيعي است. در اين مدت نفت و فرآورده‌هاي آن وارد منابع آب‌هاي زيرزميني شده و خاك منطقه را تحت تاثير قرار داده است.

  محمدحسين بازگير چشمه‌هاي موجود در منطقه را نه‌تنها براي آب شرب بلكه براي كشاورزي و هرگونه استفاده ديگر آلوده برمي‌شمرد.

  شركت نفت تصفيه‌خانه‌هايي را راه‌اندازي كرده، لايه‌هاي سطحي روي نفت را آتش زده و برنامه‌هايي را هم در حد آزمايشگاهي انجام داده، اما هنوز موفق به حل مشكل نشده‌است. با توجه به نمونه‌برداري‌هاي به عمل آمده، آب منطقه آلوده به هيدروكربن‌ها و مشتقات نفتي است.

  فاطمه عزيزپوريان -‌‌ جام‌جم خرم‌آباد

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.