• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » برگزیده , سیاسی » آخرین وضعیت طرح سؤال از رئیس جمهور
  کد خبر : 232337

  آخرین وضعیت طرح سؤال از رئیس جمهور

  آخرین وضعیت طرح سؤال از رئیس جمهورReviewed by Aryan♥ on Dec 22Rating:  طرح سؤال از رئیس‌جمهور در آستانه هفتمین ماه پس از مطرح‌شدنش در 5 تیرماه، با 79 امضا به حدنصاب رسیده است و این بار برخلاف دو مرتبه قبل که با تلاش هیأت رئیسه مجلس از حدنصاب 72 افتاده بود، جهت بررسی به کمیسیون‌های…

  آخرین وضعیت طرح سؤال از رئیس جمهورReviewed by Aryan♥ on Dec 22Rating:

   طرح سؤال از رئیس‌جمهور در آستانه هفتمین ماه پس از مطرح‌شدنش در 5 تیرماه، با 79 امضا به حدنصاب رسیده است و این بار برخلاف دو مرتبه قبل که با تلاش هیأت رئیسه مجلس از حدنصاب 72 افتاده بود، جهت بررسی به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع شده است.

  به گزارش همشهری‌، حسن سبحانی نیا، عضو هیأت رئیسه مجلس گفته‌است این سوال به کمیسیون‌های 6 گانه مرتبط ارجاع شده است.

  حسین سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر اظهار داشت: طرح سئوال از رئیس جمهور که با 79 امضا به هیئت رئیسه مجلس رسیده بود به 6 کمیسیون مجلس ارجاع شد و کمیسیون‌های مذکور ظرف یک هفته باید  طرح سئوال از رئیس جمهور را بررسی و گزارش آن را ارائه دهند.

  وی افزود: در صورتی که سئوال کنندگان از پاسخ‌های داده شده در کمیسیون‌ها توسط نمایندگان دولت قانع نشوند گزارش کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارائه می‌شود و طبق ماده 197 آیین نامه این گزارش در صحن اعلام می شود و به رئیس جمهور ارسال خواهد شد.

  وی خاطرنشان کرد: پس از آن رئیس جمهور باید ظرف مدت یک ماه در صحن علنی مجلس حضور و پاسخگوی نمایندگان باشد.

  عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: مهلت یک هفته‌ای کمیسیون‌های مجلس از سه شنبه آغاز شده است.

  در پاسخ به این سئوال که محورهای طرح سئوال از رئیس جمهور چیست، گفت: مباحث مربوط به هدفمندی یارانه ها، بحث دورکاری، مسائل اقتصادی کشور، پرونده‌های عمرانی از جمله مواردی است که در طرح سئوال از رئیس جمهور به آن اشاره شده است.

  سبحانی نیا در پاسخ به این سئوال که در صورتی که نمایندگان امضای خود را از این طرح پس بگیرند چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: همان طور که در اصلاح آیین نامه تصویب کردیم که در صورتی که طرح‌های استیضاح وزیران پس از اعلام وصول امکان پس گرفتن امضا از آنها وجود ندارد در مورد طرح سئوال از رئیس جمهور هم همین روال وجود دارد و پس از آنکه سئوال به کمیسیون‌ها ارجاع شد دیگر امکان پس گرفتن امضا وجود ندارد.

  خبرنگار همشهری با سیدرضا اکرمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و از امضاکنندگان طرح سؤال از رئیس‌جمهور گفت‌وگو کرده است.

  محمدحسین فرهنگی، عضو هیأت‌رئیسه همانند دفعه پیش که طرح سؤال از رئیس‌جمهور از حدنصاب افتاد، ایراد آیین‌نامه‌ای خودش را به این طرح تکرار کرده و گفته که سؤال باید محدود به یکی از وظایف رئیس‌جمهور باشد، درحالی‌که طرح دارای 11 محور است. آیا این به معنای عدم‌اعلام وصول طرح توسط هیأت رئیسه است؟

  آقای فرهنگی باید این ایراد را به‌خود سؤال‌کنندگان می‌گفت، درحالی‌که چیزی به ما درخصوص ایراد آیین‌نامه‌ای گفته نشده است. ما طرح را امضا کرده‌ایم و به رئیس مجلس تحویل داده‌ایم. وی نیز طرح را به هیأت رئیسه ارجاع داده تا تحویل کمیسیون‌ها بدهند. تحویل طرح سؤال از رئیس‌جمهور به کمیسیون‌های 6گانه جهت بررسی نشان‌دهنده این است که طرح در مسیر بررسی خودش قرار گرفته است، چرا که در مرتبه قبل هیأت‌رئیسه به بهانه از حدنصاب افتادن از ارجاع طرح به کمیسیون‌های مربوطه خودداری کرده بود.

     در برخی خبرها آمده بود که محتوای سؤالات تغییر کرده است. آیا چنین چیزی صحت دارد؟

  خیر، سؤالات همان‌هایی هستند که آقای مطهری در همان مسئله استعفانامه خودش مطرح کرد و خواند.

      پس از اتفاقات قبل در کاهش امضاها تصور می‌شد سؤال دیگر مطرح نشود.

  آقای مطهری پیگیر بود و معتقد بود این کار باید انجام بگیرد. ایشان به سراغ افراد جدیدی رفتند و همین افراد جدید باعث ثبت نصاب جدید شدند.

      بحث هم‌قسم شدن نمایندگان برای پس نگرفتن امضاها چیست؟

  قسمی در کار نبوده. بالأخره ما در روضه خوانی‌های خودمان مسائلی داریم و برهمین اساس چنین چیزی گفتیم. ما 79 نفر مطابق وظیفه مان عمل می‌کنیم و پس از ارائه توضیحات دولت تصمیم نهایی خودمان را می‌گیریم. نمایندگان امضاکننده طرح تنها با هم قرار گذاشته‌اند که پای این طرح بایستند و بی‌دلیل از آن عقب نکشند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.