• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی , مطالب برگزیده سایت » نمايندگان مجلس شب يلدا را چگونه مي‌گذرانند؟
  کد خبر : 232201

  نمايندگان مجلس شب يلدا را چگونه مي‌گذرانند؟

  نمايندگان مجلس شب يلدا را چگونه مي‌گذرانند؟Reviewed by Aryan on Dec 22Rating: «سياست» واژه اي نيست که بتوان آن را با «شب يلدا» همنشين کرد. خيلي ها اين را مي گويند. سياست که بيايد احساس و آرامش مي رود. جنگ ها،‌انقلاب ها، تظاهرات ها و اعتراض ها همه ماحصل سياست هستند. سياست مسيري است که…

  نمايندگان مجلس شب يلدا را چگونه مي‌گذرانند؟Reviewed by Aryan on Dec 22Rating:

  «سياست» واژه اي نيست که بتوان آن را با «شب يلدا» همنشين کرد. خيلي ها اين را مي گويند. سياست که بيايد احساس و آرامش مي رود. جنگ ها،‌انقلاب ها، تظاهرات ها و اعتراض ها همه ماحصل سياست هستند. سياست مسيري است که افراد، دولت ها و نظام براي رسيدن به هدفشان آن را انتخاب مي کنند و به هر قيمتي سعي دارند از آن عبور کنند.

  مي گويند سياست بي رحم است. سياست که بي رحم باشد، سياست مدار هم بي رحم مي شود. خالي از احساس. همين است که در دنياي سياست خبري از شعر و شاعري نيست، خبري فرهنگ و هنر نيست. سياسيون بياينه مي دهند، موضع مي گيرند و محکوم مي کنند. اما اين موضوع درباره مجلس ايران فرق دارد. اهالي بهارستان بارها و بارها بين نطق ها و سوالاتشان شعر خوانده اند و انتقاد هايشان را به نظم در آورده اند تا شايد شنونده دلگير نشود. اين شعر خواني ها چنان بوده که در برخي موارد به مشاعره بين نمايندگان کشيده است.

  همين شد که از برخي از نمايندگان مجلس پرسيدم که شب يلدا چه مي کنند و کجا هستند؟ به جواب هاي جالبي رسيديم. برخي نمي دانستند شب يلدا چه روزي است. برخي برنامه ويژه اي نداشتند. اما بودند نمايندگاني که شب يلدا برايشان مهم بود و تاکيد داشتند که اين شب را با آداب و رسومش برگزار مي کنند.

  http://tourism.chn.ir/manage/photo/34759-24945.JPG

  در هواپيما هستم
  فرهاد تجري، نماينده مردم قصر شيرين، گيلانغرب و سر پل ذهاب گفت: احتمالاً در کرمانشاه هستم. البته شايد در هواپيما باشم و خيلي دير تر به خانه برسم. آن روز چند برنامه دارم که بعيد مي دانم بتوانم به موقع به خانه برسم. در کرمانشاه رسوم ويژه اي براي اين شب نداريم. به نظرم شب يلدا در فرهنگ همه ايراني يکسان است.

  کاظم جلالي، نماينده مردم شاهرود و عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجه گفت: اين روزها مادرم بيمار است و در بيمارستان بستري. شب يلدا هم احتمالاً پيش مادرم در بيمارستان هستم. اگر بتوانم سري هم به خانه مي زنم. ما خيلي اهل شب يلدا و انار و هندوانه و اينها نيستم . فرقي برايم ندارد. اين شب هم مثل شب هاي ديگر.

  شب يلدا، شب تولدم است
  اسد الله بادامچيان، يکي از سي نماينده تهران در مجلس که اصولاً آدم فرهنگي است هم درباره شب يلدا گفت: ما خيلي از اين مراسم هاي مرسوم براي شب يلدا نداريم. در خانه هستيم. البته اين شب، شب تولد من هم هست. همه ملت جشن مي گيرند، اما نه براي تولد من. براي شب يلدا. برخي اقوام براي ديد و بازديد مي آيند اما اينقدر کار داريم که بايد به آنها برسيم. من معمولاً سه کار اصلي در شب يلدا دارم که بايد حتماً انجامشان بدهم. لذا هندوانه خوردن و آجيل خوردن براي ما نيست.

  هندوانه و انار و آجيل داريم
  قدرت الله عليخاني نماينده مردم قزوين و عضو کميسيون قضايي و حقوقي مجلس درباره شب يلدا و رسوم مربوط به اين شب گفت: شب يلدا پيش خانواده هستم. معمولاً همه چيز هم براي آن شب فراهم داريم. از هندونه و انار گرفته تا آجيل. سعي مي کنم اين شب خانواده را خوشحال کنم. خانواده را خوشحال کنيم مثل اين است که خدا را خوشحال کرده ايم.

  بهروز جعفري، عضو و سخنگوي کميسيون فرهنگي مجلس و نماينده مردم سميرم دربار شب يلدا گفت: اگر خدا بخواهد ‌شب يلدا اصفهان هستن. با اعضاي خانواده براي ديدن اقوام به اصفهان مي رويم. در شب يلدا معمولاً پذيرايي هاي مرسوم مثل هندوانه و انار را دارم. اما تقيدي هم نداريم که اگر نبود براي تهيه اش به آب و آتش بزنيم. اگر باشد بهتر است. اگر نباشد باز هم اين شب شب يلدا است.

  مسعود پزشکيان، نماينده مردم تبريز و وزير بهداشت دولت اصلاحات مطمئن نبود که شب يلدا در خانه هست يا نه. اين عضو کميسيون بهداشت و درمان درباره شب يلدا گفت: ‌نمي دانم. شايد خانه مان باشم. اگر آخر هفته باشد، تبريز هستم. اما اگر وسط هفته باشد تهرانم. امسال احتمالاً تبريز باشم. بالاخره معمولاً در خانه ها هندوانه و آجيل و انار و اينها هست. بستگي به موقعيت دارد. البته ما در تبريز رسم و رسوم ويژه اي براي اين شب نداريم. مثل تمام ايران برگزار مي شود.

  اهواز يلدا ندارد
  عليرضا محجوب، نماينده تهران در مجلس هم گفت: شب يلدا احتمالاً تهران نيستم. به اهواز مي روم و آنجا هم گرم تر از آن است که شب يلدا داشته باشد. به شدت اهل مراسم هاي شب يلدا و خوراکي هاي شب يلدا مثل هندوانه و انار هستم.

  سيد کاظم دلخوش، يکي از اعضاي کميسيون اقتصادي بعد از اين که پرسيد شب يلدا چند شنبه است؟ درباره اين شب گفت: در راه براي رسيدن به خانه هستم. چون دير وقت از تهران راه مي افتم، بعد از نيمه شب به خانه مي رسم. براي ما شب يلدا نيست. احتمالاً بايد بگويم صبح يلدا! اما خيلي وقتي براي اين کارها ندارم. حداقل بيست سال است چه چنين مراسمي نداشتم و حتي اين شب ها در خانه نيستم.

  موسي قرباني، نماينده مردم قائنات خراسان جنوبي در مجلس هم درباره شب يلدا گفت: حوزه انتخابيه هستم. من هر هفته چهارشنبه به حوزه انتخابيه مي روم. خيلي فرقي هم نمي کند شب يلدا باشد يا شب ديگري. خيلي اهل برگزاري مراسم ويژه و خوردني هاي ويژه شب يلدا نيستم. اما بدم هم نمي آيد. باشد خوشحال مي شم. اما خودم آدم تشريفاتي نيستم. اما اگر مردم دعوت کنند و مراسمي باشد استقبال هم مي کنم.

  يلدا ريشه فرهنگي و تاريخي ندارد
  محمد تقي رهبر نماينده اصفهان هم گفت که به شب يلدا اعتقادي ندارد. عضو کميسيون قضايي مجلس گفت: اينها عادات و سنت هايي است که بين مردم بوده است. ريشه فرهنگي و تاريخي ندارد. ولي دور هم بودن مردم و خانواده ها خوب است و مانعي ندارد. احتمالاً به اين دليل که شب طولاني است خانواده ها دور هم جمع مي شوند تا بيشتر از شب هاي قبل با هم باشند. اما بايد مسائل اخلاقي و فرهنگي رعايت شود.

  سيد عليرضا مرندي نماينده تهران و عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس هم گفت: ‌شب يلدا را در مطبم هستم. هيچ وقت مراسم خاصي براي اين شب نگرفته ام. شب يلدا را در تهران هستم. با توجه به اين که بيشتر اقوام در حوزه انتخابيه و شهرستان هستند ما از دور هم بودن محروم هستيم. اما سعي مي کنيم مراسم هاي شب يلدا را برگزار کنيم و از اين شب کنار خانواده لذت ببريم.

  يلدا بهانه اي براي شاد بودن
  مهرداد بائوج لاهوتي، نمالينده مردم لنگرود در مجلس گفت که شب يلدا را به حوزه انتخابيه اش خواهد رفت. او توضيح داد: امشب به شهرستان لنگرود خواهم رفت. اين روزها ايام انتخابات است و محافل مختلف در چنين شب هايي برگزار مي شود. شب خوبي است و بهترين بهانه براي خوشحال بودن. هميشه که نبايد به دنبال اندوه باشيم. من هر جايي که احساس بکنم مردم خوشحال هستند و حضور من باعث خوشحال شدن مردم مي شود، آنجا شرکت مي کنم.
  محمد رضا تابش، نماينده مردم يزد و رييس دفتر رييس جمهور اصلاحات هم درباره شب يلدا گفت: شب يلدا تهران هستم. معمولاً در اين شب ها ديد و بازديد داريم و پذيرايي هاي شب يلدا هم در اين ديد و بازديد ها انجام مي شود. شب يلدا همه اقوام خانه برادرم جمع هستيم.

  يلدا به زندگي نشاط مي دهد
  محمد رضا خباز نماينده کاشمر در مجلس اگر چه گفت که خيلي اهل برگزاري مراسم شب يلدا نيست، اما توضيح داد: شب يلدا به عنوان يکي از مراسم هاي باستاني کشور ما بايد مورد توجه قرار بگيرد. اين که مردم دور هم باشند و نشاط به زندگي خود بدهند کار خوبي است. يکي از گرفتاري هاي کشور اين است که مردم نشاط لازم براي زندگي راحت تر و کار بهتر را فراموش کرده اند. ما اگر چه برنامه خاصي نداريم. اما از کاشمر برايمان انار فرستاده اند. خودم هستم و همسرم ،‌ دو پسر و عروسم دور هم هستيم و انار مي خوريم. بايد توجه به اين شب ها داشته باشيم که فرزندانمان اين سنت ها را فراموش نکنند. چون شب يلدا از رسم هاي خوب ما ايراني هاست.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.