• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » گوناگون » مصباح یزدی: از شنیدن برخی مداحی‌ها خجالت می‌کشم
  کد خبر : 231421

  مصباح یزدی: از شنیدن برخی مداحی‌ها خجالت می‌کشم

  مصباح یزدی: از شنیدن برخی مداحی‌ها خجالت می‌کشم Reviewed by Aryan on Dec 21Rating: رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، از برخی مداحان که حساسیتی نسبت به اشعاری که در خصوص ائمه اطهار(ع) استفاده می‌کنند ندارند، انتقاد کرد و با بیان اینکه باید اشعاری با مضامین والا استفاده شود، محبت اهل بیت(ع) را…

  مصباح یزدی: از شنیدن برخی مداحی‌ها خجالت می‌کشم Reviewed by Aryan on Dec 21Rating:

  رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، از برخی مداحان که حساسیتی نسبت به اشعاری که در خصوص ائمه اطهار(ع) استفاده می‌کنند ندارند، انتقاد کرد و با بیان اینکه باید اشعاری با مضامین والا استفاده شود، محبت اهل بیت(ع) را گوهری بی بدیل دانست که با هیچ چیز قابل قیاس نیست. 

  آیت الله محمد تقی مصباح یزدی نماینده مجلس خبرگان رهبری در شب شهادت امام سجاد(ع) در جمع عزاداران و سوگواران در مؤسسه امام خمینی(ره) ضمن تسلیت این مصیبت، گفت: خداوند را شاکریم که معرفت و محبت اهل بیت(ع) را در وجود ما قرار داد، چرا که این موضوع گوهری است که با هیچ چیز قابل قیاس نیست. 

  وی با تاکید بر اینکه باید قدر این گوهر ارزشمند را بدانیم و وظایف خود را در قبال این نعمت به درستی انجام دهیم، ابراز داشت: درباره اهمیت این نعمت زبان ما الکن است، صدها روایت معتبر نقل شده که شاید در هیچ بابی این همه روایت نداشته باشیم، علاوه بر این آیاتی نیز در قرآن کریم در این خصوص وجود دارد. 

  اهل بیت‌(ع) را به خوبی نشناخته‌ایم 

  آیت الله مصباح یزدی مودت اهل بیت(ع) را اجر رسالت دانست و با بیان اکثر اهل سنت شرکت در مراسم عزای اهل بیت را به عنوان اینکه ادای اجر رسالت است واجب می دانند، افزود: اینکه واقعا این نعمت چقدر اهمیت دارد و چقدر قدر آن را دانسته و از آن استفاده کرده ایم، ما جز شرمساری جوابی نداریم. 

  وی گفت: آنچه هیچ عاقل منصفی نمی تواند انکار کند این است که اهل بیت پیامبر(ص) راهنمایان ممتازی بودند که دردهای جامعه را خوب درک می کردند و دوای آن را به خوبی ارائه می دادند، همه اهل بیت علیهم السلام چنین بودند، با توجه به این نکات این سؤال مطرح می‌شود که آیا ما قدر اهل بیت را به خوبی می‌دانیم؟ 

  این نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: دیگرانی که به اهل بیت(ع) معرفت ندارند هیچ؛ در بین شیعیان کسانی هستند که سرگرم مسائل دنیوی هستند، در بین روحانیان و متدینین و کسانی که پوست و گوشت شان به برکت اهل بیت(ع) روییده و از نام اهل بیت ارتزاق می‌کنند آیا اهل بیت را به خوبی شناخته‌اند؟ 

  آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه بنده اعتراف می کنم شناخت ما نسبت به اهل بیت(ع) به اندازه شناخت یک طبیب نبوده است، فرمایشات ائمه اطهار(ع) را شفا بخش دردهای دنیوی و اخروی بشر دانست و تاکید کرد: متاسفانه ما به این سفارشات و فرمایشات چندان بهایی نمی‌دهیم چه برسد به اینکه دقائق و ظرائف معارف آنها را بشناسیم. 

  رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) یادآور شد: مشکلات اخلاقی و خانوادگی که خیلی ها به آن مبتلا هستند و روز به روز نیز تعداد و درصد آن بیشتر می شود و همچنین مشکلات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و بین المللی، داروی همه اینها در این شفاخانه پیدا می شود، اما متاسفانه ما این قدر همت نمی کنیم که اینها را بخوانیم، پیدا کرده و آزمایش کنیم، به اندازه سخن یک صاحب‌نظر و مدعی، آزمایش کنیم که آیا واقعا اثر دارد یا نه؟ 

  وی بیان داشت: از مظلومیت اهل بیت(ع) و جفایی که ما دوستان به خاطر غفلت و بی توجهی و ناآگاهانه نسبت به این بزرگان کرده ایم این است که یک بخش و صنفی از جامعه ما هستند که زندگی دنیای شان به‌خاطر انتساب به اهل بیت از جمله مداحی، روضه‌خوانی و مرثیه سرایی می‌گذرد. 

  از شنیدن برخی مداحی‌ها خجالت می‌کشم 

  استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: الان درباره مداحی‌هایی که می‌شود و شعرهایی که می‌خوانند این سؤال مطرح است که آیا از لحاظ شعری و هنری از این بهتر نمی‌شود گفت، مضامین بهتر از این نمی شود پیدا و استفاده کرد. من گاهی که برخی از اینها را حتی از تلوزیون می‌شنوم پیش خودم خجالت می‌کشم که مردم دنیا از مداحان، این شعرها را می‌شنوند. اما در مقابل در امور دیگر از اشعار نو، خوب و با مضامین بالا استفاده می‌شود. 

  آیت‌الله مصباح‌یزدی افزود: برخی از اشعاری که در مصائب اهل بیت و یا ولادت‌ها و اعیاد و مصیبت‌ها خوانده می‌شود نه لفظ و معنای درست و نه وزن دارد، این نشانه غربت اهل بیت نیست، لااقل می‌خواهید نان بخورید کار زیبایی انجام دهید، وقتی شما برای یک مداحی پول می‌گیرید لااقل وقت صرف کنید و یک شعر خوب انتخاب کنید و بخوانید. 

  این نماینده مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: اینکه توصیه می‌شود ذکر مصیبت برای اهل بیت خوانده شود، کمترین کار است، اما کل استفاده از توسل به اهل بیت همین نیست، برکات سید الشهدا عالم گیر است چون کفار را هم تحت تاثیر قرار داده و همه می‌توانند از این دریای رحمت با ارتباط عاطفی که برقرار می کنند استفاده نمایند. 

  توسل به امام زمان، مشکلات لاینحل را حل می‌کند 

  وی بیان کرد: مطالبی که در زیارت‌نامه‌ها وارد شده است، تنها برای خواندن ظاهری نیست، بلکه برای معرفت پیدا کردن است و همه ما باید به این امور توجه کنیم. 

  این نماینده مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: هر نیازی که داشته باشیم در سایه توسل به این بزرگوران برطرف می‌شود، اینها به قدری پیش خدا عزیز هستند که عقل ما نمی رسد، خدا برای ما چیزی کم نگذاشته است، آنها هم در مقام بندگی چیزی کم نگذاشته‌اند. 

  رییس مؤسسه امام خمینی‌(ره) بیان داشت: حیثیت و هویت ما حیثیت نوکری امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف است، لااقل به یاد او باشیم، صبح که از خواب بلند می شویم از خدا کمک بخواهیم، همین یک توجه است، حتی یک صلوات بر محمد و آل محمد را خدمت آقا امام زمان هدیه کنیم و از ایشان بخواهیم که از ما بپذیرد. 

  وی اضافه کرد: بسیاری از مشکلات لاینحل با یک توسل به امام زمان(عج) حل می شود، نیازی نیست که سر پیش این و آن خم کنیم بلکه با یک توجه امام زمان اروحنا له الفداء کارها حل و فصل می‌شود. 

  آیت‌الله مصباح‌یزدی تصریح کرد: بیشترین ضررها و خسارت‌ها را ما متحمل می شویم، کفار و دیگران که ایمان و اعتقادی ندارند، ما که ایمان داریم و ائمه اطهار را واسطه های فیض می‌دانیم اگر استفاده نکنیم خسارت ما بسیار بیشتر خواهد بود، ما که معتقدیم همه چیز ما به این خاطر است، باید بیشتر قدر بدانیم. 

  وی بیان داشت: اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تنها برای توسل نیامده اند، شاید برخی تصور کنند که اصلاً امام حسین(ع) کشته شد برای اینکه ما روضه بخوانیم و گریه کنیم، این درست نیست. 

  آیت‌الله مصباح یزدی گفت: آنهایی که به جایی رسیده‌اند دقت دارند که حکم خدا عمل شود و خود را بنده محض می‌دانند، اگر ما این گونه شدیم می‌فهمیم ائمه چکاره اند و ما چگونه باید به آنها متوسل شویم. 
  وی در پایان ضمن دعا برای سلامتی و طول عمر با عزت رهبر معظم انقلاب و سربلندی ملت شریف ایران گفت: امیدواریم خداوند ما را از غفلت و وسوسه‌های شیطانی نجات دهد و نظام را حفظ کند و سایه مقام معظم رهبری را بر سر ما مستدام بدارد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.