• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » قیمت‌گذاری خودرو به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان واگذار شد
  کد خبر : 22801

  قیمت‌گذاری خودرو به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان واگذار شد

  قیمت‌گذاری خودرو به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان واگذار شدReviewed by Aryan on Oct 21Rating: براساس ابلاغی که وزیر صنعت، معدن و تجارت 19 مهرماه با هدف بهبود نابسامانی های ‌موجود در بازار خودرو صادر کرده است، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان که از مرداد ماه امسال با نقشی مشورتی به جمع اعضای کمیته خودرو پیوسته بود،…

  قیمت‌گذاری خودرو به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان واگذار شدReviewed by Aryan on Oct 21Rating:

  براساس ابلاغی که وزیر صنعت، معدن و تجارت 19 مهرماه با هدف بهبود نابسامانی های ‌موجود در بازار خودرو صادر کرده است، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان که از مرداد ماه امسال با نقشی مشورتی به جمع اعضای کمیته خودرو پیوسته بود، از این پس به‌عنوان تصمیم‌گیرنده اصلی، با نگاه توأمان به منافع مصرف کنندگان و خودروسازان، نظر نهایی را در مورد تغییرات قیمت خودرو خواهد داد. آنگونه که وحید منایی، معاون کالاهای سرمایه‌ای و خدمات زیربنایی سازمان حمایت به می‌گوید، مبنای تصمیم‌گیری این سازمان در مورد قیمت خودرو، صورت‌های مالی خودروسازان خواهد بود که این صورتهای مالی باید حتماً به تأیید سازمان حسابرسی کل کشور رسیده باشد.

  سازمان حمایت؛ مسئول قیمت‌گذاری و نظارت بر بازار

  در نامه 19 مهرماه مهدی غضنفری به مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان آمده است: نظر به اهمیت موضوع خودرو و ضرورت رعایت حقوق مصر‌ف‌کنندگان و با توجه به ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن و تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت و با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده، کلیه وظایف مرتبط در بخش تعیین و اعلام قیمت خودرو و اعمال کنترل و نظارت‌های لازم در این زمینه و همچنین پاسخگویی به گزارشات و شکایات مردمی، به آن سازمان محول می‌شود.

  مسئولیت قیمت‌گذاری و تنظیم برنامه تولید و مدیریت بازار خودرو در سال 77 با مصوبه 16 دی ماه شورای اقتصاد به وزیر صنایع و معادن وقت واگذار شد. در سال 1380 وزیر وقت صنایع مسئولیت خودرو در این زمینه را به کمیته‌ای متشکل از معاونت تولیدی ، اقتصادی این وزارتخانه، سازمان گسترش و نوسازی صنایع و نماینده شرکت خودروساز (حسب موضوع) که از آن به عنوان کمیته خودرو یاد می‌شود، واگذار کرد.

  از آن پس تمامی تصمیم‌گیری‌های مربوط به قیمت‌گذاری و برنامه‌ریزی برای تولید و مدیریت بازار در این کمیته اتخاذ می‌شد.جلسات این کمیته از حدود دو سال قبل به این سو به دلایلی برگزار نشد و همین مسئله نابسامانی‌هایی را در بازار خودرو پدید آورد. از جمله این‌که فاصله قیمت محسوسی بین قیمت فروش کارخانه تا قیمت بازار ایجاد گردید.

  همین مسئله موجب شد تا وزیر صنعت، معدن و تجارت بلافاصله پس از ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را به جمع اعضای کمیته خودرو اضافه کند اما همانگونه که منایی می‌گوید، در این مدت سازمان حمایت صرفاً نقش مشورتی داشت و نقطه نظرات کارشناسی ارائه می داد.

  نظر کمیته همچنان نافذ است

  آیا ابلاغ اخیر به معنای انحلال کمیته خودرو است یا این کمیته همچنان فعال خواهد بود؟

  منایی در پاسخ به این سؤال به می‌گوید: کمیته خودرو قطعاً‌ به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

  این مقام مسئول با بیان این‌که وظیفه کمیته خودرو تا پیش از این، فقط قیمت‌گذاری نبوده است، توضیح می‌دهد: برنامه‌ریزی برای تولید و عرضه، بررسی مسائل و مشکلات خودروسازان و مدیریت بازار وظایف مهمی هستند که برعهده کمیته خودرو است و با توجه به این‌که نمایندگان خودروسازان و معاونت مربوطه وزارتخانه در آن حضور دارند، محل مناسبی برای بررسی و مدیریت بازار خودرو خواهد بود.

  سازمان حمایت با اخذ نظرات اعضای کمیته خودرو و با بررسی اسناد مالی خودروسازان در مورد تغییرات احتمالی قیمت خودرو تصمیم‌گیری خواهد کرد.

  آئین‌نامه ساماندهی بازار در راه است

  همانگونه که محمدحسن نکویی‌مهر، مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پیش از این اشاره کرده بود، آئین‌نامه‌ای در مورد نحوه قیمت‌گذاری خودرو، شیوه فروش، قراردادهای فروش و پیش‌فروش در دست تهیه دارد؛ منایی می‌گوید: این آئین‌نامه که در آن شروطی برای تغییر قیمت تعیین شده است، بزودی با گرفتن نظر از معاونت امور صنایع وزارتخانه و مؤسسه استاندارد نهایی خواهد شد. وی از جمله این شروط را ارائه اسناد مالی تأییدشده از سوی سازمان حسابرسی کل کشور عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: خودروسازی که تقاضای خود برای افزایش قیمت را به سازمان حمایت ارائه می‌دهد باید آنالیز قیمت تمام‌شده محصول را که به تأیید سازمان حسابرسی کل کشور رسیده است، ارائه دهد.

  مکانیزم تصمیم‌گیری جدید در مورد قیمت خودرو

  منایی می‌گوید: ما در سازمان حمایت این اسناد مالی و آنالیز قیمت خودروساز را بررسی و آن را به کمیته خودرو ارائه و نظر آنها را در مورد تغییر قیمت دریافت خواهیم کرد. معاون کالاهای سرمایه‌ای و خدمات زیربنایی سازمان حمایت ادامه می‌دهد: با دریافت نظر کمیته و با لحاظ کردن مصالح تنظیم بازار و منافع مصرف‌کنندگان، سازمان حمایت در نهایت در مورد تغییر قیمت خودرو تصمیم‌گیری خواهد کرد.

  منتظر آئین‌نامه هستیم

  این مقام مسئول در پاسخ به این سؤال که با ابلاغ تازه وزیر، نخستین تصمیم سازمان حمایت در مورد قیمت خودرو با توجه به درخواست‌های ارائه‌شده از سوی خودروسازان چه خواهد بود، توضیح می‌دهد: ما انتظار داریم آئین‌نامه جامع ساماندهی بازار خودرو با دریافت نظر از معاونت‌های مربوط در وزارتخانه، نهایی شود تا بتوانیم در چارچوب آئین‌نامه جدید، در مورد این درخواست تصمیم‌گیری کنیم.

  او تأکید می‌کند: در این آئین‌نامه هم منافع خریداران و هم منافع خودروسازان مورد توجه قرار گرفته و اجرای آن ضامن تأمین منافع هردو خواهد بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.