• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » پوست ، مو و زیبایی , مطالب برگزیده سایت » 8 شایعه مهم درباره ی موها
  کد خبر : 224014

  8 شایعه مهم درباره ی موها

  8 شایعه مهم درباره ی موهاReviewed by Aryan on Dec 19Rating: همه ی ما به خوبی می دانیم که شستن روزانه ی موها باعث خشکی و بی حالتی آنها می شود و متخصصین توصیه می کنند که مو ها فقط هفته ای 2 تا 3 بار با شامپو شسته شوند. این امر ما را به…

  8 شایعه مهم درباره ی موهاReviewed by Aryan on Dec 19Rating:

  همه ی ما به خوبی می دانیم که شستن روزانه ی موها باعث خشکی و بی حالتی آنها می شود و متخصصین توصیه می کنند که مو ها فقط هفته ای 2 تا 3 بار با شامپو شسته شوند. این امر ما را به این فکر می اندازد که کدام یک از باور های قدیمی در مورد مو و مراقبت از آن اشتباه است.

  به گزارش ایران ویج ، ما در این مورد از متخصصین کمک گرفتیم تا حقایق 8 باور شایع را در مورد موها برای ما روشن کنند.

  روغن زیتون

  روغن زیتون

  1. استفاده از مقدار زیادی مایونز یا روغن زیتون باعث نرمی و خوش حالتی موها می شود.

  درست است که موادی مثل سس مایونز و روغن زیتون حاوی مواد نرم کننده هستند اما اگر مشتی از آنها را به موها بمالیدلزوماً موهایتان نرم نخواهند شد. موفقیت این روش به نوع و حالت مو های شما بستگی دارد. اگر موهای شما کم پشت است و تارهای نازکی دارد، این روش باعث چربی موهای شما خواهد شد اما اگر موهایی ضخیم و خشک دارید استفاده از مایونز یا روغن زیتون می تواند یک جایگزین کم هزینه برای نرم کننده های گران قیمت باشد. روش صحیح مصرف به این صورت است که حدود یک قاشق غذاخوری از هر یک از این مواد را به موهای خشک و تمیز خود بمالید و بیشتر بر روی نوک موها تمرکز کنید. اجازه دهید به مدت 30 دقیقه در همین حالت بماند بعد با یک شامپوی ملایم موها را بشویید.

  شامپو نرم کننده

  شامپو نرم کننده

  2. اگر می خواهید نتیجه ی بهتری بگیرید باید به طور مرتب شامپو و نرم کننده ی خود را عوض کنید.

  اگر احساس می کنید شامپویی که همیشه استفاده می کردید دیگر با مو های شما سازگار نیست نباید به دنبال تغییر دادن نوع شامپو باشید. بر خلاف باور عمومی موها به نوع خاصی از شامپو عادت نمی کنند و تیرگی و عدم درخشندگی موها عموماً به خاطر جمع شدن لایه ای از شامپو بر روی موها است. بعضی از شامپو و نرم کننده ها این تأثیر را بر روی موها دارد که باعث می شوند در دراز مدن درخشندگی آن کم شود. برای رفع این حالت هر دو هفته یکبار از یک شامپوی براق کننده استفاده کنید تا این لایه های اضافی را از موهایتان پاک کند و دوباره خواهید دید که شامپوی مورد علاقه تان همان تأثیر همیشگی را دارد.

  کوتاه کردن مو ها

  کوتاه کردن مو ها

  3. کوتاه کردن مو ها باعث می شود آنها سریع تر رشد کنند.

  این درست است که مرتب کردن موها باعث سلامت آنها می شود اما این مسئله که هر ماه مو ها را کوتاه کنید باعث نمی شود که رشد بیشتری داشته باشند. در واقع اگر مو ها را کوتاه کنید یا نکنید، ماهیانه حدود 1.3 میلی متر رشد می کنند. کوتاه کردن موها فقط باعث میشود که آنها قوی تر و سالم تر باشند اما باعث نمی شود که ریشه ها سریع تر رشد کنند. علاوه بر این از آنجایی که موی سالم زیبا تر و خوش حالت تر است، ممکن است بلند تر هم به نظر برسد. بنابر این اگر هر 8 تا 12 هفته یکبار هم به آرایشگاه سر بزنید موهای سلامت و بلندی خواهید داشت.

  بارداری

  بارداری

  4. در زمان بارداری نمی توانید موها را رنگ کنید.

  هیچ تحقیقی تا به حال ثابت نکرده است که رنگ کردن مو ها برای رشد جنین مضر است. به طور کلی زنان در دوران بارداری باید نسبت به چیزهایی که به بدنشان وارد می کنند دقت نمایند. نگرانی اصلی این است که برخی از موادی که برای رنگ کردن مو ها از آن استفاده می شود حاوی فرمالدیهاید هستند که نوعی ماده ی سرطان زا است و بهتر است همه ی خانم ها و نه فقط افراد باردار، از آن پرهیز کنند؛ این ماده در لیست مواد تشکیل دهنده ی رنگ مو نوشته شده. بنابراین از رنگ مویی استفاده کنید که این ماده را نداشته و بیشتر از مواد طبیعی تشکیل شده باشد، مثل رنگ موهایی که با حنا درست می شوند. اگر برای رنگ کردن مو ها به آرایشگاه می روید از آرایشگر بپرسید مواد تشکیل دهنده ی رنگ مو چه هستند و اگر ممکن است از رنگی که مواد طبیعی بیشتری دارد استفاده کنید. بنابراین بهتر است در 3ماهه ی اول بارداری که سیستم عصبی جنین تشکیل می شود از هرگونه رنگ کردن مو ها خود داری کنید (چون ممکن است حاوی فرمالدیهاید باشند).

  نرم کننده مو

  نرم کننده مو

  5. اگر موهای شما چرب است نباید از نرم کننده استفاده کنید.

  در واقع موی چرب به خاطر تولید بیش از حد سبوم ایجاد می شود که یک ماده ی چرب و چسبناک است و از پوست سر ترشح می شود. بنابراین عدم استفاده از نرم کننده در این مورد بهبودی ایجاد نمی کند. متخصصین توصیه می کنندکه برای ریشه ی مو های چرب از یک شامپوی براق کننده و برای نوک موها از شامپوی نرم کننده استفاده شود. نرم کننده را تنها به نوک موها و اواسط آن بمالید و از برخورد آن با پوست سر جلوگیری کنید. علاوه بر این چربی مو ها ممکن است در برس یا شانه جمع شده و باعث چربتر شدن موهایتان شوند. برای همین از یک شانه ی دندانه ریز استفاده کنید و موهایی را که در برس گیر می کنند خارج کنید سپس شانه و برس را در ظرفی از آب گرم قرار دهید که به چند قطره شامپو آغشته است؛ بعد آنها را آبکشی کرده و رو به پایین قرار دهید تا خشک شوند.

  شانه کردن مو ها از بالا به پایین

  شانه کردن مو ها از بالا به پایین

  6. همیشه مو ها را از بالا به پایین شانه کنید.

  در همه ی برنامه های تبلیغاتی دیده می شود که خانم ها مو های خود را از کف سر به سمت پایین شانه می کنند؛ این روش شانه کردن، خصوصاً وقتی که مو ها خیس باشند باعث کنده شدن یا ریزش مو می شود. برای جلو گیری از این کار موها را از پایین شانه کنید و کم کم بالا تر روید. این کار باعث می شود فشار کمتری به موهایتان وارد شود و راحت تر می توانید درهم رفتگی مو ها را رفع کنید؛ با دست دیگرمو ها رااز بالای در هم رفتگی نگه دارید تا کشیده شدن آن باعث کنده شدن مو ها از ریشه نشود.

  رشد مو

  رشد مو

  7. همه ی موها با یک سرعت و همزمان رشد می کنند.

  تا به حال فکر کرده اید که چرا بعد از مدتی که ا ز کوتاه کردن موها می گذرد مدل و آراستگی آن نیز تغییر می کند؟ موهای ما در قسمت های مختلف بدن یا سر با سرعت متفاوتی رشد می کنند. در واقع موها سه مرحله ی رشد دارند و هر قسمت از بدن یا سر در زمان های مختلفی در این مراحل قرار می گیرد. بنابراین نمی توانیم در این حالت تغییری ایجاد کنیم،تنها راه برای اینکه موها هم اندازه بمانند این است که موها را هرچند وقت یکبار مرتب کنید تا شکل زیبای خود را حفظ کنند.

  بافت طبیعی موها

  بافت طبیعی موها

  8. هیچ چیز نمی تواند بافت طبیعی موها را تغییر دهد.

  در واقع این باور اشتباه است و نوع بافت مو می تواند به خاطر طول زمان رشد، تغذیه و استفاده از دارو ها تغیییر کند. استفاده از برخی داروها بر روی قدرت موها تأثیر گذاشته و می تواند باعث موج دار شدن یا تغییر رنگ آنها شود. علاوه بر این ممکن است ریشه ی مو ها را ضعیف کرده و به ریزش مو بیانجامند، درست مثل زمانی که فردی شیمی درمانی می کند. علاوه بر این فاکتور هایی مثل فشارهای عصبی، بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی هم می توانند باعث تغییر ساختار و بافت مو ها شوند و موهای پرپشت را کم پشت کرده و موهای ضخیم را هم نرم و حالت دار کنند.

  مترجم تینا اقدسی

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • مريم55

   موهاي من صاف پرپشت تا كمرمه توسط شوهرم خيلي كشيده ميشه به نظر شما باعث اسيب ديدگي نميشه؟بايد چكار كنم ؟ضمنا اجازه كوتاه كردن هم ندارم

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.