• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » برخي سايت‌هاي مفيد و پرمحتوا هم فيلتر شده‌اند
  کد خبر : 213832

  برخي سايت‌هاي مفيد و پرمحتوا هم فيلتر شده‌اند

  برخي سايت‌هاي مفيد و پرمحتوا هم فيلتر شده‌اندReviewed by Farnaz on Dec 17Rating: دامنه فیلترینگ سایت‌های مختلف در این ماه‌ها آنقدر بی‌مهابا به پیش می‌تازد که تصور فیلتر شدن سایت‌های رسمی داخلی در آینده‌ای نزدیک هم تصوری عجیب نیست؛ گویا سیستم فیلترینگ جدید همچون آتشی است که به جان بیشه افتاده و تر و خشک…

  برخي سايت‌هاي مفيد و پرمحتوا هم فيلتر شده‌اندReviewed by Farnaz on Dec 17Rating:

  دامنه فیلترینگ سایت‌های مختلف در این ماه‌ها آنقدر بی‌مهابا به پیش می‌تازد که تصور فیلتر شدن سایت‌های رسمی داخلی در آینده‌ای نزدیک هم تصوری عجیب نیست؛ گویا سیستم فیلترینگ جدید همچون آتشی است که به جان بیشه افتاده و تر و خشک هم نمی‌کند.

  در ماه‌های اخیر حتی کرکره بسیاری از سایت های مفید و غیرسیاسی هم پایین کشیده شده و در نتیجه جست‌وجوی عکس یک مقام ارشد کشور در سیستم جست‌وجوگر بزرگی چون گوگل جز تعداد انگشت شماری عکس چیزی به دست نمی‌دهد.
  همزمان با افزایش گستره فیلترینگ سایت‌ها، کاهش سرعت اینترنت هم به مثابه بنزینی شده بر این آتش.
  این رویه باعث افزایش ناگهانی نارضایتی کاربران شده و آنها معتقدند که سیستم فیلترینگ جدید فعالیت‌های موثر آنان را بشدت محدود کرده است.
  هم اكنون سيستم فيلترينگ كشور براي فيلتركردن سايت‌ها از دو مكانيسم مبتني بر فهرست داخلي و فهرست خارجي(احتمالا خريداري شده) استفاده مي‌كند.
  فهرست داخلي كه بر اساس تصميمات دستگاه قضايي يا كميته سه نفره عمل مي‌كند، به درستی بر روی فیلترینگ سايت‌هاي سياسي معاند، ضدمذهب، مبتذل و… متمرکز است که يكي از نقاط قوت و يا كمتر قابل بحث و انتقاد فرايند فيلترينگ است.
  یکی از اعضای کمیته فیلترینگ همین موضوع را تایید می‌کند و می‌گوید: فیلترهای گسترده اخیر کار این کمیته نیست.
  اما بخش خارجي فيتلرينگ که گویا یک سیستم هوشمند مخابراتی است، بر مبناي مكانيسم غيرقابل توجيهي، ميليون‌ها سايت غيرمرتبط با امور سياسي و حتي غيرمرتبط با امور ايران كه غيراخلاقي، ضدمذهب و ناهنجار نيستند که حتی بسیاری از آنان در دسته سایت‌های پرمحتوا و مفید قرار می‌گیرند،‌ را نيز فيلتر كرده است.

  اين فیلترینگ بی‌حساب و کتاب فقط براي محققان و خبرنگاران مشكل‌زا نشده و گریبان اقشار مختلف کشور از گرافیست‌ها تا دانشجویان و مردم عادی را هم گرفته است.
  در نتیجه همیمن رویکرد تلخ و غيرمنطقي اکنون قريب به اتفاق رسانه‌ها، مراکز فرهنگی و دانشگاهي و حتی دولتي به نرم‌افزارهاي ضدفيلتر متوسل شده‌اند که این رویداد مطلوبی نیست.
  دهان سیستم فیلترینگ برای بلعیدن سایت‌های مطلوب و اثرگذار آنقدر گشوده شده که گویا کاربران اقشار مختلف اعتراض به این واقعیت را امری بی‌ثمر می‌پندارند.
  البته نقش وزارت ارشاد در زمینه تامل‌برانگیز است.
  متاسفانه در مدت اخیر هر رسانه‌ای حتی اصولگرا که با نگاه دلسوزانه از فیلترینگ فاقد توجیه و گسترده سایت‌ها انتقاد کرده، با تماس فردی از وزارت ارشاد مواجه شده‌اند که ضمن معرفی خود از کمیته فیلترینگ، درخواست حذف انتقاد مطرح شده از سایت را داشته و تهدید کرده است در غیر اینصورت عواقبی چون فیلتر در انتظار سایت شما هم خواهد بود.
  اما این برخورد تاسف‌بار با رسانه‌های دلسوز، واکنش عضو کمیته فیلترینگ را هم به دنبال داشته است.
  وی با انتقاد شدید از این نوع برخورد  گفته است که به هیچ وجه از اعضای کمیته فیلترینگ و یا مدیران وابسته به آن با سایت‌ها تماسی گرفته نشده است و تخلف این مسئول در وزارت ارشاد قابل پیگرد قانونی خواهد بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.