• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » تلويزيون و صدا سيما » ماری کوری از تولد تا مرگ در تلویزیون
  کد خبر : 20928

  ماری کوری از تولد تا مرگ در تلویزیون

  ماری کوری از تولد تا مرگ در تلویزیونReviewed by Aryan on Oct 20Rating: قصه قدیمی «ماری کوری» قبل از این بارها توسط ۲ صنعت سینما و تلویزیون کشورهای مختلف جهان به صورت فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی درآمده است و نسخه ای که سال ۱۹۷۷ ساخته شد (و هم اکنون از شبکه ۴…

  ماری کوری از تولد تا مرگ در تلویزیونReviewed by Aryan on Oct 20Rating:

  قصه قدیمی «ماری کوری» قبل از این بارها توسط ۲ صنعت سینما و تلویزیون کشورهای مختلف جهان به صورت فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی درآمده است و نسخه ای که سال ۱۹۷۷ ساخته شد (و هم اکنون از شبکه ۴ سیما در حال پخش است) یکی از چند کار تلویزیونی است که براساس قصه زندگی ماری کوری تهیه شده است.

  این مجموعه درام ۵ قسمتی شرح حال گونه، جین لاپوتیره را در نقش ماری کوری نشان می دهد و جان گلنیستر، کارگردان آن است. الین مورگان و رابرت رید فیلمنامه مجموعه را براساس قصه چند کتاب شرح حال ماری کوری نوشته اند. این کتاب ها جزو آن دسته از کارهای ادبی بوده اند که تاریخ شناسان درباره اصالت آن اطمینان دارند و گفته اند نویسندگان آنها، تخیلات خود را به جای واقعیت های کاملا موجود تاریخی به رشته تحریر در نیاورده اند. منتقدان تلویزیونی عقیده دارند این مجموعه انگلیسی یکی از بهترین کارهای رسانه کوچک تلویزیون است که درباره ماری کوری و زندگی و فعالیت های او ساخته شده است. به این ترتیب این مجموعه نگاه ظریف تر و دقیق تری به جنبه های مختلف زندگی این شخصیت سرشناس دارد.

  رابرت رید یکی از ۲ فیلمنامه نویس مجموعه، خود ۲ کتاب درباره ماری کوری نوشته و یکی از نویسندگان مطلع درباره زندگی وی است. این نویسنده بخشی از فیلمنامه مجموعه ماری کوری را براساس ماجراهای کتاب خود نوشته و بخش هایی از آن هم با نگاهی به نوشته های دیگران نوشته شده است. این نویسنده سال ۱۹۹۰ درگذشت و بجز کتاب ماری کوری او، یک کتاب دیگر از وی به نام «سفر چارلز داروین» هم به صورت مجموعه تلویزیونی درآمده است، اما زحمت اصلی کار نگارش فیلمنامه ماری کوری به عهده الین مورگان بود که یک فیلمنامه نویس قدیمی و سرشناس تلویزیونی است و تخصص بالایی در کار نوشتن درام های خانوادگی دارد که خانم ها شخصیت های اصلی آنان هستند. وی همکاری خود را با رسانه تلویزیون از سال ۱۹۵۶ آغاز کرد و فیلمنامه ماری کوری را در سال های میانی فعالیت های هنری خود نوشت.

  ● کاشف رادیوم کیست؟

  ماری اسکلودوسکا کوری سال ۱۸۶۷ به دنیا آمد و سال ۱۹۳۴ درگذشت. او یک فیزیکدان سرشناس فرانسوی لهستانی تبار بود که تحقیقات علمی زیادی کرد و پیشگام یک سری از این تحقیقات بود. او اولین چهره برجسته دنیای علم بود که موفق به دریافت ۲ جایزه نوبل در رشته های فیزیک و شیمی شد و لقب اولین پروفسور زن دانشگاه پاریس را گرفت. قصه مجموعه تلاش دارد شرح حال کاملی از این زن دانشمند و محقق اروپایی ارائه کند و در ۵ قسمتی که قصه این مجموعه در آن تعریف می شود، تماشاگران با جنبه های مختلف و مهم زندگی وی آشنا می شوند. قصه ماری کوری روزهای کودکی و نوجوانی او را در شهر ورشو بسرعت تعریف می کند تا به دوران جوانی و فعالیت های مهم وی بپردازد. جین لاپوتیره در این مجموعه در نقش ماری کوری موفق می شود جنبه های مختلف حالات روحی و روانی وی را به تصویر بکشد و تصویری واقعگرانه از دوران مختلف زندگی وی را به نمایش بگذارد.

  قصه ماری کوری شخصیت محوری خود را در دوران سفر به پاریس در ۲۴ سالگی دنبال می کند و مقاطع مختلف زندگی او (ازدواج، دریافت جایزه نوبل به صورت مشترک با همسرش پی یر کوری و مادر شدن) را به تصویر می کشد. در قصه مجموعه به هر دو بخش زندگی خانوادگی و اجتماعی ماری کوری پرداخته می شود و یک ارتباط منطقی بین این دو برقرار می شود و این در حالی است که بخش فعالیت های اجتماعی و علمی ماری کوری، در مرکز توجه مجموعه قرار دارد و تاکید اصلی روی آن است. در مجموعه، همچنین سعی شده بحث های علمی به زبانی ساده تر مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا تماشاگران خود را خسته نکند. ماری کوری با این که به عنوان یک شهروند فرانسوی زندگی و کار می کرد، ولی هیچ وقت هویت لهستانی خود را فراموش نکرد. وی درست چند ماه قبل از مرگ خود سفری طولانی به لهستان داشت تا برای همیشه با سرزمین مادری خود وداع کند.

  تاریخ شناسان از ماری کوری به عنوان یکی از افسانه های قرن بیستم اسم می برند و سازندگان مجموعه ماری کوری هم تلاش کردند این افسانه را به زبانی ساده در معرض دید و قضاوت تماشاگران تلویزیون قرار دهند. جان گلنیستر، کارگردان مجموعه، پدر ۲ بازیگر مطرح تلویزیونی انگلستان است که در کارنامه هنری خود بیش از ۵۰ مجموعه فیلم تلویزیونی دارد. او فعالیت فیلمسازی را برای تلویزیون از سال ۱۹۶۷ شروع کرد و در کنار ماری کوری چند کار تلویزیونی دیگر هم دارد که قصه هایشان شرح حال گونه است و ماجراهای زندگی یک سری از شخصیت های تاریخی و اجتماعی را تعریف می کند. ماری کوری بیست و یکمین کار تلویزیونی وی در مقام کارگردان است و آن را زمانی ساخت که تجربه کافی در کار ساخت مجموعه های تلویزیونی داشت و می توانست با مجموعه هایش، عموم تماشاگران را جذب کند.

  ● تصویرسازی از دنیای سرد فیزیک

  زمانی که پیشنهاد کارگردانی ماری کوری به گلنیستر داده شد، وی بسیار خوشحال شد و به قول معروف این پیشنهاد را در هوا قاپید. به گفته او: «ساخت مجموعه ای درباره زندگی و فعالیت های این زن دانشمند یک چالش بزرگ برای هر فیلمساز تلویزیونی بود. مجموعه های زیادی ساخته شده بود که قصه های شرح حال گونه داشتند، ولی ماری کوری با همه آنها فرق می کرد. در اینجا ما با موجودی سر و کار داریم که خود را وقف دنیای علم کرده است و می دانیم دنیای علم و فیزیک و شیمی یک دنیای سرد است که آدم هایی با روحیات سنگی در آنها کار می کنند. در چنین حال و هوایی، ما چگونه می خواستیم داستان گرم و دلچسبی ارائه دهیم که بتواند تماشاگران را مجذوب خود کند؟ خیلی خوب می دانستم که تماشاگران از بحث های خسته کننده علمی فراری هستند و نسبت به چنین چیزی از خودشان واکنش منفی نشان خواهند داد. پس مجبور بودم قصه را از زاویه ای مطرح کنم که بتواند تماشاگران را وادار کند به تماشای داستان زندگی زنی بنشینند که توانسته اولین جایزه نوبل را در بین همنوعان خود بگیرد.»

  نکته: تاریخ شناسان از ماری کوری به عنوان یکی از افسانه های قرن بیستم اسم می برند و سازندگان مجموعه ماری کوری هم تلاش کردند این افسانه را به زبانی ساده روایت کنند

  گلنیستر برای این که بتواند وجه درام قصه زندگی ماری کوری را افزایش داده تا مانع خستگی بینندگان مجموعه شود، به سراغ الین مورگان می رود که اهالی تلویزیون از وی به عنوان مادر درام های خانوادگی اسم می برند. این خانم فیلمنامه نویس به گفته منتقدان تلویزیونی، توانایی عجیبی در نگارش عاطفی و درام قصه های شرح حال گونه دارد. مورگان می تواند به راحتی نکاتی را به زندگی واقعی آدم های حقیقی اضافه کند که هم واقعیت ها مخدوش نشود و هم جذابیت های لازم برای جلب حداکثر تماشاچی فراهم گردد. کار او در مجموعه ماری کوری یک بار دیگر ثابت کرد که وی می تواند سخت ترین قصه ها را به زبانی ساده و مقبول برای بینندگان تلویزیون تعریف کند. مورگان در عین حال یک نویسنده فعال و سرشناس هم هست و طی ۴ دهه گذشته با بیش از ۴۰ مجموعه و فیلم تلویزیونی همکاری داشته است.

  این نویسنده در ارتباط با مجموعه ماری کوری می گوید: تازه از همکاری با مجموعه موفق «چقدر دره من سرسبز بود» فارغ شده بودم که بحث تولید ماری کوری پیش آمد. چقدر دره من سرسبز بود در فاصله سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۷۶ با موفقیت بالایی روبه رو شده بود و تهیه کنندگان قصه زندگی ماری کوری می خواستند مجموعه آنها هم موفقیتی شبیه این مجموعه پیدا کند. استنلی بیکر نقش مجموعه ۶ قسمتی چقدر دره من سرسبز بود را بازی می کرد و ما نمی توانستیم او را برای ماری کوری انتخاب کنیم. دانلد ویلسون کارگردان مجموع هم درگیر کار روی مجموعه دیگری بود و من متوجه شدم تهیه کنندگان ماری کوری می خواهند جان گلنیستر این مجموعه را برایشان کارگردانی کند. گلنیستر شیفته قصه زندگی ماری کوری بود و من با دیدن این همه اشتیاق احساس کردم گروه ما توانایی خلق مجموعه ای جذاب و پرتماشاچی را دارد.

  ● بازیگر نقش ماری کوری

  اما برای مجموعه شرح حال گونه ای مثل ماری کوری انتخاب بازیگر نقش اصلی، اهمیت خیلی زیادی داشت، زیرا تمام بار اصلی قصه و فراز و نشیب های روحی و روانی شخصیت محوری بر دوش او بود. به نوشته رسانه های گروهی انگلیسی انتخاب جین لاپوتیره برای ایفای نقش ماری کوری کار آسانی نبود. تهیه کنندگان مجموعه پس از چند تست گریم از بازیگران مطرح تلویزیونی آن دوران بالاخره جین لاپوتیره را انتخاب کردند. آنها در کنار توانایی و قابلیت های بالای بازیگری که قرار بود نقش ماری کوری را بازی کند، هنرپیشه ای می خواستند که ۳۰ ساله باشد تا بتوانند با کمک هنر گریم، چهره او را جوان تر یا پیرتر کنند و سال ها و دوره های مختلف زندگی شخصیت اصلی مجموعه را به نمایش بگذارند. لاپوتیره که متولد ۱۹۴۴ بود، در آن زمان ۳۳ سال داشت و می توانست نظر سازندگان مجموعه را تامین کند.

  جین لاپوتیره در حالی مشغول بازی در ماری کوری شد که چند سال از ازدواج او با رولاند جافی (فیلمساز انگلیسی که در آن دوران هنوز کارگردان تلویزیون بود و پس از جدا شدن از لاپوتیره در سال ۱۹۸۰ با ساخت فیلم هایی مثل «کشتزارهای مرگ» و «ماموریت» با بازی رابرت دنیرو به صورت یک چهره مطرح سینمایی درآمد) می گذشت و صاحب یک فرزند پسر بود.

  وی هنگام بازی در نقش ماری کوری اطلاعات زیادی درباره این زن دانشمند نداشت و فقط می دانست او آدم مشهوری در دنیای علم است. به گفته او: «کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که ماری کوری را نشناسد. آدم های مشهور را همه می شناسند، ولی اطلاعاتم در ارتباط با این شخصیت خیلی کم بود. ولی حرفه ما این خوبی را دارد که به خاطر نقش های مختلفی که بازی می کنیم، مجبوریم درباره آدم های متعدد تحقیق کنیم و چیزهای زیادی در ارتباط با آنها یاد بگیریم. در طول سال هایی که فعالیت تلویزیونی داشته ام، در نقش چند شخصیت واقعی هم ایفای نقش کرده ام. به صورت معمول، وقتی قرار باشد در چنین نقش هایی بازی کنم، به سراغ کتاب ها و مقالاتی می روم که درباره شان نوشته شده است. این نوشته ها، شما را به دنیای درونی و واقعی آنها نزدیک می کند و به کمک آنها می توانید تصویر خوبی از شخصیت های مورد نظر جلوی دوربین ارائه کنید. نکته اصلی در کتاب های شرح حالی که از ماری کوری خواندم این بود که در همه آنها، فقط درباره فعالیت های حرفه ایش صحبت شده بود و شما کمتر می توانستید چیزی در ارتباط با زندگی شخصی و خانوادگی و مسائل خصوصی او پیدا کنید.»

  تماشاگران قدیمی تر تلویزیون، جین لاپوتیره را با مجموعه های موفق کلاسیکی مثل «جیسن کینگ» و «کالان» می شناسند و بینندگان جدیدتر او را در کارهایی مثل «ساعت یازدهم» و «زخمی» (که از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۹ پخش آن ادامه داشت) دیده اند.

  منتقدان و تماشاگران تلویزیونی کار این بازیگر را در ماری کوری تحسین کرده و گفتند وی توانسته به خوبی از عهده اجرای یک نقش و شخصیت برآید. به گفته آنها، بازی در این نقش آزمون خوبی برای لاپوتیره بود تا توانایی ها و استعداد بازیگری خود را به نمایش بگذارد و دشواری های یک نقش را با بازی روان و یکدست خود به مبارزه بطلبد، منتقدان از ماری کوری به عنوان یک کار صمیمی، زیبا و خوش ساخت اسم می برند که توانسته دو وجه مختلف زندگی شخصیت محوری خود را بخوبی به تصویر بکشد. به گفته آنها، دنیای تلویزیون و تماشاگران معمولی به چنین مجموعه ای نیاز داشتند تا با جنبه های مختلف یکی از بزرگ ترین چهره های مطرح قرن بیستم بهتر آشنا شوند. پخش مجموعه ماری کوری سال ۱۹۷۷ تعداد زیادی از تماشاگران انگلیسی را جذب خود کرد و خیلی سریع روی آنتن دیگر کشورهای اروپایی و همچنین آمریکای شمالی و استرالیا رفت. جذابیت این مجموعه باعث شد تا طی دهه های بعد، شبکه های مختلف تلویزیونی سراسر جهان، اقدام به پخش دوباره و چند باره آن کنند. منتقدان تلویزیونی عقیده دارند ماری کوری هنوز هم مثل سال های اول تولید و پخش، تازه به نظر می رسد و حال و هوایی امروزی دارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.