• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » زوایای پنهان کودتای علی عبدالله صالح و نقش امارات و اسراییل در آن
  کد خبر : 2061841

  زوایای پنهان کودتای علی عبدالله صالح و نقش امارات و اسراییل در آن

  زوایای پنهان کودتای علی عبدالله صالح و نقش امارات و اسراییل در آنReviewed by on Dec 5Rating: بر اساس این گزارش، هدف علی عبدالله صالح از این کودتا بازگشت به صحنه یمن به عنوان تنها حاکم بر این کشور و منصوب شدن فرزندش احمد مقیم امارات به عنوان رئیس جمهور تحت قیمومیت امارات بود.به نوشته…

  زوایای پنهان کودتای علی عبدالله صالح و نقش امارات و اسراییل در آنReviewed by on Dec 5Rating:

  بر اساس این گزارش، هدف علی عبدالله صالح از این کودتا بازگشت به صحنه یمن به عنوان تنها حاکم بر این کشور و منصوب شدن فرزندش احمد مقیم امارات به عنوان رئیس جمهور تحت قیمومیت امارات بود.
  به نوشته عیون الراصد جزئیات این کودتا بدین ترتیب است:
  ۱ – طرح کودتا علیه جنبش انصارالله تقریبا ۸ ماه پیش آغاز شد. در این توطنه محمد بن زاید ولیعهد امارات ، ژنرال شاوول موفاز وزیر سابق جنگ اسراییل و محمد دحلان عضو سابق هیات رئیسه جنبش فتح و احمد فرزند علی عبدالله صالح که به همراه پدرش کشته شد ، شرکت داشتند.
  ۲ – برنامه ریزی برای کودتا در ابوظبی توسط محمد بن زاید آغاز شد و به دنبال آن مقر دیدارها به جزیره سوقطری انتقال یافت که توسط عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی فراری یمن به اماراتی ها فروخته شده است . ۹ نشست اصلی در این جزیره برگزار شد و در آن ها افسران اماراتی مستقر در جنوب یمن و افسران اسراییلی پیشنهاد شده از سوی شاوول موفاز مشارکت داشتند.
  ۳ – بر اساس این طرح تصمیم گرفته شد تا به هزار و دویست تن از عناصر نزدیک به رئیس جمهور مقتول یمن در اردوگاه های نیروهای امارات در شهر عدن آموزش داده شود تا هسته نیرویی را تشکیل دهند . این نیرو موظف بود تا در کنار از علی عبدالله صالح رهبر حزب کنگره مردمی طرح کودتا را به اجرا درآورد و افسران سابق اسراییلی در آموزش مشارکت داشتند.
  ۴ – هزینه لازم برای آموزش شش هزار عنصر در صنعا و اطراف آن با عنوان آموزش جهت اعزام به جبهه های جنگ به تصویب رسید. غرفه عملیات محمد بن زاید ۲۸۹ میلیون دلار را توسط نزدیکان علی عبدالله صالح ازعدن به صنعا طی ماه های فوریه تا ژوئن ۲۰۱۷ انتقال داد.
  ۵ – قرار بود کودتا در ۲۴ اوت گذشته انجام شود اما افسران اماراتی و اسراییلی عملیات را به دو دلیل به تعویق انداختند . دلیل اول آماده نبوده نیروهای علی عبدالله صالح بود و عامل دوم انصارالله به طرح کودتا پی برد و تمامی گذرگاه های پایتخت را زیر نظر و به شدت محیط پیرامون آن را در اختیار گرفت.
  ۶ – گروهی از افسران وابسته به طرف های شرکت کننده در کودتا یعنی امارات و اسراییل و جنبش فتح فلسطین طرح آموزش هشت هزار جنگجو در صنعا و حومه آن را پی ریختند . انجام این ماموریت به قاچاقچیان یمنی و شش کارشناس داعشی انتقال یافته از عراق به منطقه شیخ عثمان در عدن و چهار افسر اسراییلی سپرده شد.
  ۷ – تسلیحات در ۴۹ نقطه محرمانه مختلف در صنعا جاسازی و انبار شد تا با اعلام آغاز کودتا از سوی اتاق عملیات از دو عنصر غافلگیری و سرعت عمل علیه جنبش انصارالله استفاده شود. این بخش از نقشه از نظر فنی و نظامی به طور کامل حساب شده برنامه ریزی شد.
  ۸ – موارد یاد شده باعث شد تا علی عبدالله صالح تا یکشنبه شب ( پریروز ) با ارائه هر گونه امتیاز به جنبش انصارالله مخالفت کند زیرا تصور می کرد برای تسلط یافتن بر صنعا ظرف حداکثر شش ساعت از تسلیحات و نیروهای مسلح کافی برخوردار است. وقتی رهبران جنبش انصارالله یقین حاصل کرد که میانجی گری ها بی فایده است به اطلاع واسطه ها رساندند که اگر علی عبدالله صالح کودتا را متوقف کند آنها نیز تضمین می کنند تا او سالم از پایتخت خارج شود و اگر موافقت نکند آنها می توانند از نظر نظامی به وضعیت موجود پایان دهند و ظرف سه ساعت بر صنعا و حومه آن تسلط یابند و این همان چیزی است که ظرف شنبه و یکشنبه گذشته روی داد.
  ۹ – پس از خاتمه یافتن کودتا در صنعا علی عبدالله صالح مجبور شد به بیرون از صنعا فرار کند و این امر با هماهنگی با امارات به واسطه فرزندش صورت گرفت و جنگنده های ائتلاف کاروانش را همراهی کردند . کاروان وی از سه خودرو زرهی ، شش خودرو شاسی بلند مجهز به مسلسل های ۲۳ میلی متری و دو تویوتا باری مجهز به تیربارهای ۳۷ میلی متری تشکیل یافته بود.
  ۱۰ – جنگنده های ائتلاف دوازده ایست بازرسی و پایگاه نظامی انصارالله واقع در جاده ارتباطی میان صنعا و سنحان را بمباران کردند تا امنیت کاروان علی عبدالله صالح را تامین کنند. کاروان قبل از رسیدن به سنحان در جاده منتهی به مأرب گرفتار کمین بزرگ جنگجویان انصارالله و عشایر شدو آنها با آرپی جی و تیربارهای سنگین و تفنگ از فاصله صد متری کاروان را زیر آتش گرفتند تا بتوانند علی عبدالله صالح را دستگیر کنند.
  ۱۱ – جنگنده های ائتلاف کاروان علی عبدالله صالح را هدف قرار دادند تا از به اسارت گرفته شدن وی از سوی نیروهای انصارالله پیشگیری کنند تا جزئیات توطئه به اجرا درآمده از سوی اماراتی ها و سعودی ها و اسراییلی ها فاش نشود. در واقع تصمیم به از میان برداشتن علی عبدالله صالح از سوی رهبران ائتلاف سعودی اتخاذ شد تا همکاری نظامی و امنیتی مستقیم آنها با رژیم صهیونیستی فاش نشود.
  خاورم ** ۱۴۸۷ **۱۵۰۸
  مترجم : قاسم غضبانپور

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.