• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » روزنامه نگار لبنانی: با کشته شدن صالح نقشه کودتا در یمن به طور کامل شکست خورد
  کد خبر : 2061719

  روزنامه نگار لبنانی: با کشته شدن صالح نقشه کودتا در یمن به طور کامل شکست خورد

  روزنامه نگار لبنانی: با کشته شدن صالح نقشه کودتا در یمن به طور کامل شکست خوردReviewed by on Dec 5Rating: البته حنا معتقد است که آینده در هاله ای از ابهام قرار دارد. او تصمیم رهبران حزب کنگره و نیز قبایل یمن را در فضای پیش رو موثر می داند.در ادامه متن کامل گفت و…

  روزنامه نگار لبنانی: با کشته شدن صالح نقشه کودتا در یمن به طور کامل شکست خوردReviewed by on Dec 5Rating:

  البته حنا معتقد است که آینده در هاله ای از ابهام قرار دارد. او تصمیم رهبران حزب کنگره و نیز قبایل یمن را در فضای پیش رو موثر می داند.
  در ادامه متن کامل گفت و گوی ایرنا با ایلی حنا آمده است:
  * ایرنا: آیا کشته شدن علی عبدالله صالح نشانه قطعی بر شکست کودتایی است که از شنبه شب گذشته کلید خورد؟
  **ایلی حنا: در عمل کشته شدن علی عبدالله صالح پایانی بر سلسله تلاش هایی است که او از اوت گذشته آغاز کرده بود و طی دو روز گذشته آن را تکمیل کرده بود. با کشته شدن او می توان گفت که تلاش برای کودتا پایان یافت.

  *ایرنا: این نقشه ای که شکست خورد دقیقا چه بود؟ این نقشه از طرف عربستان یا آمریکا یا امارات بود؟
  **ایلی حنا: در واقع این یک نقشه ترکیبی بود. علی عبدالله صالح در ابتدا خود به این نتیجه رسید که باید از ائتلاف با انصارالله جدا شود که این مساله البته برای او و محبوبیت و قدرت او مخرب بود. بر اساس اطلاعات موجود توافق آشکاری بین صالح و ریاض و ابوظبی وجود نداشته است. او نشانه هایی را دریافت کرد که نشان می داد درخواست هایی از او برای خروج از ائتلاف با انصارالله وجود دارد که این می توانست به یک توافق با او بیانجامد. کودتا خواسته و نیاز خود صالح بود که در این کار با کشورهای خلیج(فارس) منافعش گره خورد. واشنگتن هم در این زمینه نقش داشته اما پشت ابوظبی و ریاض حرکت کرده است. معتقدم فرانسوی ها بیشتری تلاش را در این زمینه از طریق همکاری با امارات کردند.

  *ایرنا: بعد از کشته شدن علی عبدالله صالح چه اتفاقی خواهد افتاد؟
  **ایلی حنا: وضعیت هنوز مبهم است. انصارالله می گوید که شرایط در صنعا بهتر است. باید منتظر واکنش حزب کنگره مردمی باشیم. برای اینکه فکر می کنم انصارالله برای باقی ماندن در قدرت نیاز به شریک دارد. در حالی که برخی از رهبران حزب اصرار بر تجدید شراکت با انصارالله دارند در مقابل ریاض و ابوظبی تلاش می کنند که این دیدگاه را پراکنده کنند که انصارالله تک روی می کند و شرایط برای جدایی از آن فراهم است. به نظرم مذاکرات حزب کنگره با عربستان سعودی متوقف می شود چرا که سعودی ها صالح را حزب کنگره می دانستند و با مرگ او این حزب را پایان یافته می دانند.

  *ایرنا: آیا امکان ادامه حیات حزب کنگره در غیاب علی عبدالله صالح وجود ندارد؟
  **ایلی حنا: حزب کنگره باقی خواهد ماند. این حزب افرادی را نمایندگی می کند که به دنبال نقش آفرینی سیاسی هستند و بدون حزب نمی توانند این کار را انجام دهند. افزون بر این رهبران حزب کنگره افرادی هستند که منافعی دارند که حزب آن را تامین می کند و از این رو آنها سعی می کنند که آن را حفظ کنند. در مرحله پیش رو برای تشکیل هیات رهبری جدید که رئیس جدید را انتخاب می کند تلاش خواهد شد. برخی از رهبران حزب نیز تلاش می کنند که این حزب را در برابر انصارالله و در کنار کشورهای خلیج (فارس) قرار دهند. باید منتظر مواضع روسای قبایلی که همپیمان با صالح بودند، ماند.

  *ایرنا: آیا نظر قبایل یمن بعد از کشته شدن صالح روشن است؟
  **ایلی حنا: قبایلی هستند که صالح را به دلیل اقدام اخیرش خائن می دانند و قبایلی نیز همپیمان ریاض هستند. به همین دلیل وضعیت مبهم است. فکر می کنم قبایل به سه دسته تقسیم شوند: گروه اول حامی انصارالله، گروه دوم حامی ریاض و گروه سوم نیز بی طرفی را انتخاب خواهند کردند و منتظر نتیجه نبرد باقی می مانند.

  *ایرنا: به موازات اتفاق های اخیر در صنعا صحبت هایی درباره آمادگی نظامی برای حمله به پایتخت یمن وجود دارد؟
  **ایلی حنا: این بار خیلی سریع معلوم شد که مساله جدی نیست. رسانه های سعودی صحبت از حرکت به سمت صنعا از دو جبهه زدند. همچنان که خیلی ها می دانند مسئولیت یکی از جبهه ها را علی محسن الاحمر برعهده دارد که تلاش او به شکست گسترده ای انجامید. روشن شد که مساله فراتر از جدل های رسانه های نیست و صنعا امروز تحت تسلط انصارالله است و هر حرف دیگری بی اساس است.
  خاورم**۳۸۸**۲۰۵۴
  انتشاردهنده: محمد خواجوئی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.