• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » کارنامه ۳۳ سال ریاست جمهوری علی عبدالله صالح در یمن
  کد خبر : 2061540

  کارنامه ۳۳ سال ریاست جمهوری علی عبدالله صالح در یمن

  کارنامه ۳۳ سال ریاست جمهوری علی عبدالله صالح در یمنReviewed by on Dec 4Rating: در این گزارش آمده است: علی عبدالله صالح در ۲۱ مارس ۱۹۴۲ در روستایی واقع در شرق صنعا (پایتخت کنونی یمن) در قبیله ای خشن متولد شد. پدرش کشاورز بود و خود او نیز بدون هیچگونه تحصیلاتی پا به عرصه سیاست…

  کارنامه ۳۳ سال ریاست جمهوری علی عبدالله صالح در یمنReviewed by on Dec 4Rating:

  در این گزارش آمده است: علی عبدالله صالح در ۲۱ مارس ۱۹۴۲ در روستایی واقع در شرق صنعا (پایتخت کنونی یمن) در قبیله ای خشن متولد شد. پدرش کشاورز بود و خود او نیز بدون هیچگونه تحصیلاتی پا به عرصه سیاست گذاشت و به همین علت بود که مخالفانش همواره وی را به ‘بی کفایتی’ متهم می کردند.
  هیچکس تصور نمی کرد عبدالله صالح جوان بعد از مدتی حضور در کشورداری، بتواند یکی از بادوام ترین سران کشورهای عربی باشد.
  وی در سن ۱۶ سالگی به طور داوطلبانه به خدمت ارتش یمن در آمد، بعد از چند سال حضور در ارتش یمن، رفته رفته وارد احزاب سیاسی شد و در جریان انقلاب یمن، جانب جمهوریخواهان را گرفت و پس از هشت سال جنگ داخلی، در سال ۱۹۴۷ در کودتا علیه رحمان العریانی رییس جمهوری وقت شرکت کرد. بعد از سقوط العریانی، دو رئیس جمهوری بعدی یمن هدف سوء قصد قرار گرفتند.
  شورای مردمی یمن در هفدهم ژوییه ۱۹۷۸ مقام ریاست جمهوری را به علی عبدالله صالح اعطا کرد. در آن زمان آینده سیاسی صالح بسیار متزلزل بود و کسی آینده روشنی برای وی متصور نبود.
  رییس جمهوری جدید یمن از ابتدای کارش، دست خود را به خون مخالفانش آلوده کرد و در همان ماه های آغازین دوره ریاست جمهوری اش، ۳۰ نظامی را که قصد داشتند با کودتا، وی را به زیر بکشند، شناسایی و بلافاصله اعدام کرد. صالح همچنین برای تثبیت موقعیت خود، نزدیکان و اقوام مطمئن خود را در مقام های اصلی اداره کشور به کار گرفت.
  با شروع فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اتحاد یمن شمالی با جنوبی درسال ۱۹۹۰ ممکن گردید. یمن جنوبی با نظام جمهوری سوسیالیستی از سال ۱۹۶۸ و همزمان با خروج انگلیسی ها، مورد حمایت شوروی بود. چهار سال پس از آن، جنگ بین شمال و جنوب درگرفت که با هفت تا هشت هزار کشته، در نهایت یمن شمالی بر یمن جنوبی مسلط شد.
  نخستین جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ روی داد. گرچه صالح اشغال کویت توسط صدام حسین دیکتاتور عراق را محکوم کرد، اما در برابر آمریکا از بغداد حمایت کرد. این اقدام وی، خشم امیرنشین‌های خلیج فارس را برانگیخت و کشورهای عربی در واکنش به موضع وی، هزاران کارگر یمنی را اخراج کردند.
  قدرت و توان نظامی صالح در این کشور قبیله‌ای موجب شد تا در جریان انتخابات سال ۱۹۹۹ با اخذ ۹۶ درصد آراء در مقام ریاست جمهوری یمن باقی بماند. صالح بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۶، پیروز شد.
  بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی راز طول عمر سیاسی وی را ترکیبی از خشونت و مهارت سیاسی وی می دانند. صالح با توزیع مقام‌ها و مسئولیت‌ها، ارتباط خود را با عناصر و تعلقات قبیله‌ای و همینطور با افراط گرایی حفظ و از آنها بهره فروان برد.
  یورونیوز در ادامه این گزارش مدعی شد که صالح در طول سه دهه حکومت بر یمن، با مصلحت گرایی و توسل به مهارت های خاص خود در اداره کشور، توانسته بود اتحادش را به طور همزمان با عربستان، ایران و آمریکا حفظ کند.
  واشنگتن در سال ۲۰۱۰ مبلغ ۵۰ میلیارد دلار کمک مالی به یمن اعطا کرد که ۳۵ میلیارد دلار آن در قالب کمک به توسعه و پیشرفت این کشور بود، اما مخالفان وی معتقد بودند که در عمل توزیع این کمک‌ها در داخل کشور به نفع متحدان رییس جمهوری تمام شده است.
  یورونیوز افزود: از نظر اقتصادی باید گفت که صالح در سه دهه گذشته، کارنامه خوبی از خود به جای نگذاشته است. یمن در سال ۲۰۱۱ با ۲۳ میلیون نفرجمعیت هنوز فقیرترین کشور دنیای عرب به شمار می‌رفت و ۳۵ درصد جمعیت فعال یمن یا به عبارتی ۵۰ درصد جوانان آن بیکار هستند. صنعت نفت و کشاورزی این کشور نیز بسیار فرسوده شده است.
  نسیم آنچه در سال ۲۰۱۱ به «بهار عربی» در تونس و مصر مشهود شد، آتش اعتراضات مخالفان او را شعله ور ساخت و قدرت مرکزی در برابر مبارزان شمال، جدایی طلبان جنوب و قدرت گرفتن افراطیون در اطراف صنعا قرار گرفت. واکنش صالح در برابر خواسته معترضان مبنی بر کناره گیری از قدرت، سرکوب و وعده تغییرات بود.
  صالح در جریان انفجار بمبی در سوم ژوئن سال ۲۰۱۱ در کاخ ریاست جمهوری زخمی و بلافاصله برای درمان روانه عربستان سعودی شد و یک ماه بعد، در یک فیلم ویدئویی ضبط شده در عربستان از هشت عمل جراحی روی بدن خود سخن گفت. چهره او در این ویدئو چندان قابل شناسایی نبود، به طوری که برخی کارشناس درباره صحت این تصاویر منتشر شده، به خود شک و تردید راه دادند.
  سرانجام علی عبدالله صالح در نوامبر سال ۲۰۱۱ با انتقال قدرت، مشروط به برخورداری از مصونیت حقوقی به خاطر سرکوب مرگبار مخالفانش موافقت کرد. این توافق از سوی شورای همکاری خلیج فارس و سازمان ملل متحد پیشنهاد شده بود. وی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ برای درمان از ایالات متحده آمریکا درخواست روادید ورود کرد.
  در حالی که «بهار عربی» شماری از جمهوری‌ها و پادشاهی‌های عرب را در خاورمیانه و شمال آفریقا ملتهب کرده بود، وضع یمن از دیگر کشورها آشفته‌تر بود؛ انتقال قدرت از صالح به معاونش عبدربه منصور هادی، هیچگاه نتوانست تنش‌ها و تضادهای جامعه قبایلی یمن را حل کند.
  وی سرانجام روز دوشنبه چهارم دسامبر ۲۰۱۷ (سیزدهم آذر ماه) در حالی که قصد داشت صنعا را ترک کند، کشته شد.
  اروپام**۹۰۴۱**۱۴۸۶**مترجم: منوچهر جعفری**انتشار دهنده: محسن شریفی**

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.