• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » بافت‌های باارزش روستایی با کمترین تغییر حفظ شوند
  کد خبر : 2061476

  بافت‌های باارزش روستایی با کمترین تغییر حفظ شوند

  بافت‌های باارزش روستایی با کمترین تغییر حفظ شوندReviewed by on Dec 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، محمودرضا عراقی دوشنبه ۱۳ آذر در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، گردشگری را یک صنعت درآمدزا در استان عنوان کرد و افزود: در طول سال‌های اخیر رویکرد جدی در حوزه…

  بافت‌های باارزش روستایی با کمترین تغییر حفظ شوندReviewed by on Dec 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، محمودرضا عراقی دوشنبه ۱۳ آذر در کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، گردشگری را یک صنعت درآمدزا در استان عنوان کرد و افزود: در طول سال‌های اخیر رویکرد جدی در حوزه گردشگری استان در میان مسئولان ایجاد شده و اقدامات خوبی در این راستا در استان انجام گرفته است.

  وی ادامه داد: در حوزه گردشگری عوامل بسیار زیادی موثر هستند بنابراین باید جهت، پیشرفت و رشد را درنظر بگیریم و خیلی با ایده‌آل نسنجیم چرا که زمان زیادی برای رسیدن به ایده‌آل باید صرف شود.

  عراقی با بیان اینکه استان همدان از نخستین استان‌هایی بود که گردشگری را محور توسعه قرار داد، یادآور شد: ما حتی از برخی استان‌های بزرگ هم پتانسیل بیشتری داریم که باید آنها را بالفعل کنیم.

  وی با تأکید بر اینکه تبلیغات قوی عامل بسیار مهمی در گردشگری محسوب می‌شود، افزود: تبلیغات باید حرفه‌ای و هنرمندانه شکل گیرد که به همین منظور کمیته تبلیغ را تشکیل دادیم تا از ظرفیت هنرمندان استفاده و تبلیغ تخصصی شود.

  معاون استاندار همدان ادامه داد: برای نخستین‌بار میراث فرهنگی در دو برنامه پرمخاطب شرکت کرد که بخشی از پتانسیل‌های استان را به خوبی معرفی کردند.

  وی تأکید کرد: تبلیغات باید تأثیرگذار، کوتاه و هنرمندانه باشد و کار از نظر روانشناسی و جامعه‌شناسی بررسی شود همچنین از ظرفیت صداوسیما در این راستا باید کمک بگیریم چرا که این افراد در کار خود متخصص هستند.

  عراقی بر آموزش به همه قشرهای جامعه در زمینه گردشگری تأکید کرد و گفت: از منظر فرهنگی نیز باید آموزش‌های لازم را به افراد درگیر در گردشگری ارائه دهیم.

  وی ادامه داد: خوشبختانه زیرساخت‌های لازم برای صنعت گردشگری همچون راه‌آهن، اتوبان و راه‌هوایی فراهم است که البته پیاده‌راه‌سازی نیز از دیگر ظرفیت‌ها محسوب می‌شود.

  عراقی اقلیم مناسب همدان و به ویژه شهرستان تویسرکان را پتانسیل مهمی در صنعت گردشگری دانست و خاطرنشان کرد: به بوم‌گردی نیز باید توجه ویژه داشته باشیم چرا که زمینه‌ساز جذب گردشگر است.

  وی ادامه داد: استان همدان در برندسازی و جشنواره‌ها بسیار موفق عمل کرده که از جمله آنها می‌توان به مبل‌ومنبت ملایر و تویسرکان و همچنین شهر جهانی لالجین اشاره کرد.

  معاون استاندار همدان با تأکید بر اینکه باید با تعریف محورهای گردشگری، گردشگران را در استان ماندگار کنیم، اضافه کرد: ایجاد محور مناسب برای گردشگری از گنجنامه به تویسرکان از جمله این محورها است.

  معاون عمرانی بنیاد مسکن استان همدان نیز در ادامه جلسه با بیان اینکه ۳۷ درصد جمعیت همدان روستایی هستند، گفت: میانگین نرخ جمعیت روستایی در کشور ۲۵.۹ درصد است که این نشانگر ماندگاری مردم در روستاها است.

  محمود امیری با بیان اینکه میزان آسیب اقتصادی ناشی از مهاجرت روستائیان به شهرها به ازای هر سال ۱۰ میلیون تومان است، تصریح کرد: گردشگری به ماندگاری مردم در روستاها کمک خواهد کرد که شناسایی بافت‌های فرسوده و احیاء و مرمت این بافت‌ها وظیفه بنیاد مسکن است.

  وی با اشاره به اینکه ۱۲روستای هدف گردشگری و ۱۱روستا با بافت با ارزش در همدان شناسایی شده است، افزود: تا کنون ۵ روستای هدف گردشگری در استان همدان بازسازی و تعمیر شده‌اند که ۳ میلیارد از منابع ملی برای این بافت‌ها هزینه شده است.

  علیمراد طالبی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان نیز گفت: بنیاد مسکن هنگام مرمت بافت‌های تاریخی باید به مقاوم بودن بافت‌ها را نیز مدنظر قرار دهد.

  فرماندار شهرستان تویسرکان نیز از بازدید ۲۲۵ گردشگر از اماکن تاریخی این شهرستان در سالجاری خبر داد و گفت: آرامگاه حبقوق نبی(ع) بیشترین بازدید گردشگر را به خود اختصاص داده است.

  حبیب مومیوند اظهار کرد: شهرستان تویسرکان با داشتن ۲۲۱ اثر تاریخی و ۶۸ اثر تاریخی ثبت‌شده پتانسیل بسیار خوبی به منظور جذب گردشگر دارد و اقلیم این شهرستان این پتانسیل را دو چندان کرده است.

  وی آرامگاه حبقوق نبی(ع)، بازار تاریخی تویسرکان، مسجد جامع تویسرکان، حمام سرابی و قلعه اشتران را از جمله آثار تاریخی این شهرستان عنوان کرد و افزود: بازار تاریخی تویسرکان نخستین بازار سرپوشیده دوران صفویه بوده است.

  مومیوند ادامه داد: در گذشته مراکز اقامتی خوبی در شهرستان نداشتیم اما اکنون هتل فاراد ساخته شده و در حال تکمیل است همچنین در راستای جذب گردشگر پل روستای قلعه شیخ، کاروانسرای فرسفج، مسجد امیرالمومنین و خانه دکتر اقتداری و هتل الوند تعمیر و نوسازی شده است.

  وی جذب سرمایه‌گذاری‌های بومی و غیربومی را امری مهم در شهرستان دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه اتفاق‌نظر خوبی در زمینه جذب گردشگران در میان مسئولان وجود دارد.

  مومیوند ادامه داد: روستاهای کهنوش، گشانی و اشتران از جمله روستاهای هدف گردشگری در شهرستان تویسرکان هستند که تا کنون اقدامات خوبی در این روستاها به منظور جذب گردشگران انجام شده است.

  فرماندار تویسرکان در ادامه از افزایش ورود گردشگران در سال‌های اخیر به این شهرستان خبر داد و گفت: در سال ۹۳، تقریبا ۷۰۰ نفر در تویسرکان اسکان یافتند اما در امسال اسکان مسافران نوروزی به ۳ هزار نفر رسیده است.

  وی با اشاره به اینکه برگزاری برنامه ویژه هفته گردشگری، جشنواره گردو و مبل‌ومنبت از جمله فعالیت‌ها در زمینه جذب گردشگر بوده است، یادآور شد: یکی از مهمترین زیرساخت‌های گردشگری در شهرستان تویسرکان چهارخطه کردن برخی مسیرهای کم‌عرض و خطرناک همچون مسیر جوکار- کنگاور بوده است.

  مومیوند با بیان اینکه شهرستان تویسرکان دارای ۱۰۱ هزار و ۷۰۰ نفر جمعیت است، گفت: روند کاهش جمعیت در گذشته در این شهرستان زیاد بوده اما خوشبختانه در حال حاضر روند کاهش جمعیت تثبیت شده است.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در سایت میدان امام شهر همدان گفت: کاوش در این منطقه از هفته‌های گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد و امیدواریم با ادامه کاوش‌ها به آثار تاریخی دیگر دست یابیم.

  علی مالمیر ادامه داد: در حین کاوش‌ها به دو تابوت سفالی شکسته شده برخوردیم که مربوط به دوره اشکانی بودند همچنین قطعاتی از سفال که به ادوار مختلفی مربوط بودند، در این سایت کشف شدند.

  وی تأکید کرد: با کشف آثار دیگری در این منطقه به جذابیت پیاده‌راه افزوده خواهد شد بنابراین باید صبور باشیم تا کاوش‌ها به اتمام برسد و بتوانیم تصمیم درستی در این زمینه اتخاذ کنیم.

  مالمیر در بخش دیگری از سخنانش در زمینه تبلیغات استان در فراسوی مرزها گفت: اخیرا از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، ۵ استان تفاهم‌نامه اخذ کرده‌اند که در هواپیمایی ترکیش ایرلاین تبلیغ کنند.

  وی یادآور شد: همدان جزء این ۵ استان است که می‌تواند از این ظرفیت استفاده کرده و جاذبه‌های گردشگری خود را تبلیغ کند، محتوای تبلیغاتی نیز برای معرفی استان از طریق هواپیمایی ترکیش ایرلاین و دفاتر وابسته به آنها فراهم شده است.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.