• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در مصر موجب رادیکالیزه شدن فضای سیاسی شده است
  کد خبر : 2061248

  شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در مصر موجب رادیکالیزه شدن فضای سیاسی شده است

  شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در مصر موجب رادیکالیزه شدن فضای سیاسی شده استReviewed by on Dec 4Rating: «داوود احمدزاده»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص احتمال انتقال گروه تروریستی داعش به شمال آفریقا به دنبال اقدام تروریستی در شهر العریش مصر، با اشاره به اینکه شکاف‌های اجتماعی و سیاسی…

  شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در مصر موجب رادیکالیزه شدن فضای سیاسی شده استReviewed by on Dec 4Rating:

  «داوود احمدزاده»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص احتمال انتقال گروه تروریستی داعش به شمال آفریقا به دنبال اقدام تروریستی در شهر العریش مصر، با اشاره به اینکه شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در مصر موجب رادیکالیزه شدن فضای سیاسی شده است، بیان داشت: اقدامات نظامیان در مصر موجب گرایش لایه­‌های میانی اخوانی­‌ها به گروه­‌های تکفیری شده است.

  وی با توجه به وضعیت موجود در مصر بعد از کودتا علیه اخوان المسلمین گفت: بحران‌های مختلف سیاسی و اجتماعی در سرزمین فراعنه بعد از کودتای سفید در ژوئیه ۲۰۱۳ و با به قدرت رسیدن ژنرال السیسی قابل مشاهده است.

  کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر تأثیر به قدرت رسیدن نظامیان در مصر اشاره داشت: مسئله شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در دوره اسلام­گرایان نیز وجود داشت؛ اما این مسئله با حضور مجدد نهاد نظامی به عنوان رکن اصلی قدرت تشدید شده است.

  وی با اشاره به پیامد بحران­‌های موجود در مصر تأکید کرد: این موضوع باعث رادیکالیزه شدن فضای سیاسی مصر شده است. این در حالی است که نهاد نظامی به رهبری ژنرال السیسی تصور داشت با کنار زدن اخوان ‌المسلمین به عنوان یک جنبش فراگیر سیاسی و دینی می‌تواند اقتدار لازم را مجدداً در مصر حاکم سازد.

  احمدزاده با توجه به جایگاه اخوان المسلمین در مصر مطرح کرد: شعار امنیت به عنوان شعار محوری نظامیان مطرح بود؛ اما نفوذی که اخوان ‌المسلمین با یک پیشینه هشتادوسه‌ساله در منطقه ازجمله مصر داشته است، به همین سادگی حذف ‌شدنی نبود.

  وی با تأکید بر خشونت‌­هایی که علیه اخوانی­‌ها در مصر انجام گرفت، یادآوری کرد: دادگاه‌های صوری و وابسته به نهاد نظامی، رهبران اخوان ‌المسلمین را به زندان‌های طولانی مدت محکوم کردند. حکومت مصر اراده­ای برای تشکیل دادگاه‌های مستقل و رسیدگی به تخلفاتی که از سوی اخوانی‌ها صورت گرفته، نداشته است.

  کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اقدام تروریستی اخیر در مصر گفت: این اقدام تروریستی در حالی انجام شد که داعش اعلام کند به رغم پایان خلافت خود در سوریه و عراق همچنان در شمال آفریقا به ویژه مصر صاحب نفوذ است و اقدامات تروریستی خود را ادامه می­دهد.

  وی با توجه به تأثیر سرکوبگری‌های حکومت مصر علیه اخوان المسلمین تأکید کرد: این مسئله باعث شده برخی از لایه‌های میانی اخوان ‌المسلمین به گروه‌های تکفیری و سلفی گرایش پیدا کنند. هراندازه‌ای که فضای سیاسی در مصر بسته باشد، گروه­های رادیکال شرایط را برای پیوستن به داعش مهیا خواهند دید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.