• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » افزایش تزانزیت کالا از گمرکات کردستان، زمینه ای برای توسعه بیشتر
  کد خبر : 2061001

  افزایش تزانزیت کالا از گمرکات کردستان، زمینه ای برای توسعه بیشتر

  افزایش تزانزیت کالا از گمرکات کردستان، زمینه ای برای توسعه بیشترReviewed by on Dec 3Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار ایرنا، استان کردستان دارای ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با عراق است و پتانسیل بالایی در زمینه صادرات و واردات کالا از مرزهای خود با این کشور دارد. صادرات و ترانزیت کالا در…

  افزایش تزانزیت کالا از گمرکات کردستان، زمینه ای برای توسعه بیشترReviewed by on Dec 3Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار ایرنا، استان کردستان دارای ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با عراق است و پتانسیل بالایی در زمینه صادرات و واردات کالا از مرزهای خود با این کشور دارد.
  صادرات و ترانزیت کالا در این استان از سه بازارچه رسمی انجام می شود ضمن اینکه برای رفاه و معیشت مرزنشینان سه گذرگاه مرزی در این استان وجود دارد و ۱۰ هزار نفر نیز در تعاونی های مرزنشین عضو هستند.
  مرز رسمی و گمرک باشماق مریوان در میان این مرزها نقش اصلی و مهمی در توسعه صادرات استان کردستان و کشور بر عهده دارد، وجود بسترهای مورد نیاز برای افزایش صادرات از طریق باشماق موجب مطرح شدن این مرز به عنوان یکی از مرزهای فعال کشور شده است.
  امسال گمرک مرز باشماق رتبه نخست ترانزیت خارجی را در بین ۵۶ گمرک کشور کسب کرد که این نشان از اهمیت و توجه بخش تجارت کشور به این مرز و گمرک آن دارد.
  این در حالیست که زیرساخت های حمل و نقل کردستان در وضعیت مناسب و قابل قبولی نیست و از میانگین کشوری پایین تر است؛ بنابراین در صورت ارتقای کیفیت راه ها، گمرکات این استان ظرفیت و شرایط بهتری برای تزانزیت داخلی و خارجی خواهد داشت و به تبع آن منجر به افزایش درآمد و توسعه روز افزون اقتصاد کردستان نیز می شود.

  ** امسال ۵۹۸ میلیون دلار کالا از گمرکات کردستان صادر شده است
  مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون (فروردین تا آبان) ۷۸۴ هزار تن کالا به ارزش ۵۹۸ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.
  بختیار رحمانی پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از لحاظ وزن و ارزش ارزی به ترتیب سه و ۱۶ درصد افزایش نشان می دهد.
  وی یادآور شد: طی هشت ماهه نخست سال جاری، گمرک باشماق کردستان با ترانزیت ۷۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار موفق به کسب رتبه نخست ترانزیتی مقصد کشور شد.
  به گفته وی در این مدت، تزانزیت بیش از یک میلیون تن کالا به ارزش سه میلیارد دلار از گمرک مرزی باشماق با عنوان ترانزیت خارجی مبدا و مقصد و ترانزیت داخلی مبدا انجام گرفته که این آمار نسبت به سال گذشته از لحاظ وزن، ۴۰ درصد و از نظر ارزش ۴۷ درصد افزایش نشان می دهد.
  وی با اشاره به اینکه در مدت یاد شده، ۳۵۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۳۷ میلیون دلار در گمرکات استان اظهار شده است، ادامه داد: ۴۳۲ هزار تن کالا به ارزش ۳۶۲ میلیون دلار کالای اظهار شده سایر گمرکات کشور ازطریق مرزهای استان به خارج از کشور صادر شده است.
  مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت: گمرک مرزی باشماق در میان ۱۰۸ گمرک فعال صادراتی کشور طی هشت ماهه سال ۹۶ از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه ۲۸ را کسب کرده است.
  رحمانی پور با اشاره به اینکه طی این مدت بیش از ۷۵۰ قلم کالای صادراتی به بیش از ۱۷ کشور جهان از گمرکات استان صادر شده است، افزود: بیش از ۹۸ درصد صادرات به کشورهای عراق، افغانستان، ارمنستان، پاکستان و ترکمنستان انجام گرفته است.
  به گفته وی، عمده ترین گروه کالاهای صادراتی در این مدت سبزیجات و میوه، محصولات سرامیکی، مواد پلاستیکی، ماشین آلات و تراکتور کشاورزی بوده است.
  رحمانی پور بیشترین حجم صادرات را مربوط به محصولات کشاورزی با ۱۷۳ هزار تن و به ارزش ۵۹ میلیون دلار عنوان و اضافه کرد: بیشترین ارزش صادرات هم مربوط به مصنوعات پلاستیکی با ۲۳ هزار تن و به ارزش ۶۷ میلیون دلار بوده است.
  وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون تشریفات واردات بیش از ۴۱ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۴۹ میلیون دلار در گمرکات کردستان انجام شده است، ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۱۳۹ درصد و از لحاظ وزن ۱۴۰ درصد افزایش داشته است.
  مدیرکل گمرکات استان کردستان عمده ترین کالاهای وارداتی را از طریق گمرکات استان، ماشین آلات برقی، مصنوعات آلومینیومی، مواد پلاستیکی، غلات، کاغذ و مقوا و ضایعات پلاستیک، ذکر کرد و یادآور شد: کشورهای عراق، پاکستان، هلند، آلمان وسوئد از حیث ارزش، بیشترین سهم را در این زمینه در اختیار دارند.
  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، گمرکات استان کردستان با سه شعبه فعال در سنندج، باشماق مریوان و سیرانبند بانه خدمات گمرکی به فعالان اقتصادی ارائه می دهد.
  گمرک سیرانبند بانه و باشماق مریوان از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرکات بانه و مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.
  خبرنگار: وریا کرمی ** انتشار: مجید سلیمانی
  ۷۳۵۵/۹۱۰۲

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.