• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ائتلاف سعودی در آستانه فروپاشی است
  کد خبر : 2060302

  ائتلاف سعودی در آستانه فروپاشی است

  ائتلاف سعودی در آستانه فروپاشی استReviewed by on Nov 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل کوگانا، دیوید هیرست روزنامه نگار مشهور انگلیسی در گزارشی نوشت: اولین ماجراجویی نظامی بن سلمان منجر به شکست فاجعه باری شده است ولیعهد عربستان بی تجربه عربستان مرتب پاهای خود را به…

  ائتلاف سعودی در آستانه فروپاشی استReviewed by on Nov 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل کوگانا، دیوید هیرست روزنامه نگار مشهور انگلیسی در گزارشی نوشت: اولین ماجراجویی نظامی بن سلمان منجر به شکست فاجعه باری شده است ولیعهد عربستان بی تجربه عربستان مرتب پاهای خود را به گلوله می بندد.

  دیوید هرست، نویسنده و تحلیلگر معروف انگلیس تأکید کرد: اولین ماجراجویی نظامی شاهزاده ۳۲ ساله عربستان سعودی که به عنوان وزیر دفاع براه انداخت بدون دستاوردی تاکیتکی و استراتژیک شکست سختی خورده است.

  این نتیجه گیری روزنامه انگلیسی میدل ایست آی از مقاله ی هرست بوده که در آن او توضیح می دهد: اکنون دو سال پس از جنگ در یمن ، ائتلاف نظامی سعودی در حال فروپاشی است.

  هرست می نویسد:که اختلافات میان نظامیان یمنی و نیروهای خارجی که در حال نبرد با حوثی ها در این کشور هستند آینده ائتلاف علیه یمن به رهبری سعودی را تهدید می کند.

  از این تعداد نظامیان خارجی، نیروهای سودان که اکثریت نیروهای خارجی را تشکیل می دهند که تعداد آنها تا ۱۰ هزار نفر در ائتلاف تحت رهبری سعودی قرار دارد تلفات زیادی را متحمل شده اند.

  یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری خارطوم به این گزارشگر این وب سایت خاورمیانه گفته است تاکنون بیش از ۵۰ در جنگجویان سودانی در یمن کشته شده اند. و بر همین پایه فشارهای سنگینی برای عقب کسیدن این روها از یمن در حال جریان است.

  خود عمر البشیر، رئیس جمهور سودان نیز این موضوع را در نظر دارد اما او همچنان از یک میلیارد دلار که ریاض دو سال پیش در بانک مرکزی سودان سپرده و همچنین یک کمک مالی بمیزان ۱۲۲ میلیارد دلار قطر همچنان در خاطر او مانده است.

  هرست در بخشی دیگری از مقاله اش تشریح می کند: با اینکه دو سال نیم قبل برخی از آنها از اقدامات عربستان سعودی علیه حوثی ها، استقبال کردند اما شورشی داخلی علیه متجاوزین در میان یمنی ها در حال وقوع است. 

  او اضافه می کند: بزرگترین گروه نظامی سازمان یافته بر روی زمین در نیروهای زمینی اتحاد اصلاحات در یمن است که رابطه فعلی آن با عربستان حداقل با عنوان در گرایشی به تضاد روبه گسترش است.

  هرست تأکید دارد: رهبران محلی اصلاح طلبان یمن در حال حاضر هزینه های سیاسی سنگین پرداختی از سوی خود را به خاطر حمایت از جنگی که به نظر یمنی ها از آزادی به اشغال تبدیل شده اند درک می کنند.زیرا آنها در جهت همان انتخاب هزینه هایی از زندگی خود پرداخته اند، بسیاری از سران آنها کشته شده اند یا تلاش برای  ترور آنها ادامه دارد.

  لذا آنها حالا می گویند: این تا به اندازه که ما آسیب که دیده ایم کافی است این ذهنیت باعث شده که رهبران اصلاحات محلی در حال صحبت کردن برای شروع به مذاکره مستقیم با حوتی ها هستند.

  بر اساس گزارش هرست، عامل دیگری که از عملیات عربستان سعودی در یمن رنج می برد کشور عمان است زیرا که یمن جنوبی را حیاط خلوت خود می داند و عمیقا نگران اشغال یک سری از بنادر و جزایر استراتژیک یمنی بوسیله ی امارات است.

   عمانی ها در حال حاضر با رهبران قبیله ای در جنوب یمن در ارتباطند زیرا بعضی از آنها به دنبال کمک به نیروهای جدایی طلب هستند که در مجموع با هدف سازماندهی"پاسخ هماهنگ" به شبه نظامیان تامین شده توسط امارت ابوظبی در حال فعالیت هستند.

  هرست در پایان نتیجه می گیرد: در حالی که "این شاهزاده، که در محافل غربی به عنوان یک اصلاح طلب جوان مورد ستایش قرار گرفته بود و از او بعنوان نوک پیکان تهاجم علیه ایران یاد می کردند و تاکنون فقط توانسته است  یمنی ها را علیه خود متحد کند که این خود دستاوردی نادر در دنیای چند قطبی محسوب می شود و باید گفت او نه یکبار، بلکه چند بار به پاهای خود شلیک کرده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.