• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » اجرای طرح دروازه مشترک گمرکی تا پایان سال جاری
  کد خبر : 2060210

  اجرای طرح دروازه مشترک گمرکی تا پایان سال جاری

  اجرای طرح دروازه مشترک گمرکی تا پایان سال جاریReviewed by on Nov 30Rating:  جهانگیر بخشی رییس گمرکات باشماق ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص با بازشدن مرز باشماق ایران اظهار کرد: مرز بین المللی باشماق به عنوان یک شاهراه تجاری در بخش کردستان محسوب می شود که نقش…

  اجرای طرح دروازه مشترک گمرکی تا پایان سال جاریReviewed by on Nov 30Rating:

   جهانگیراجرای طرح دروازه مشترک گمرکی تا پایان سال جاری بخشی رییس گمرکات باشماق ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص با بازشدن مرز باشماق ایران اظهار کرد: مرز بین المللی باشماق به عنوان یک شاهراه تجاری در بخش کردستان محسوب می شود که نقش به سزایی در صادرات، واردات، عملیات ترانزیتی و تردد مسافران در کشورهای ایران و عراق دارد و با بازشدن این مرز، تجارت به روال گذشته خود بازگشته است.

  وی اضافه کرد: عملکرد هفت ماهه امسال، در بخش صادرات حدود ۵۱۲ هزار تن به ارزش ۴۵۶ میلیون دلار در مورد صادرات محصولات کشاورزی، باغی، مصالح ساختمانی، محصولات صنعتی و فرآورده‌های نفتی بوده که در مقایسه با سال گذشته به میزان ۱۵ درصد افزایش داشته است.

  وی همچنین با اشاره به واردات از طریق این مرز در هفت ماهه گذشته، تصریح کرد: واردات این مرز حدود ۳۴ هزار تن به ارزش ۳۵ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته، ۱۷ درصد رشد داشته است.

  بخشی بیان کرد: حجم  ترانزیت مرز باشماق حدود ۹۳۵ هزار تن به ارزش ۲.۵ میلیون دلار بوده که از عراق به ایران به ویژه در مرزهای افغانستان و  جنوب کشور شکل گرفته که حدود ۱۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

  وی از  تعاملات مسافرتی این دو کشور، گفت: ۱۶۲ هزار نفر مسافر ورودی و ۱۶۹ هزار نفر مسافر خروجی از مرز باشماق تردد داشته اند که این ترددها با ۲ درصد رشد رو به رو بوده است.

  رییس گمرکات باشماق ایران، با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد از فعالیت های تجاری کل استان کردستان به واسطه مرز باشماق انجام میشود، تاکید کرد: این مرز، سومین مرز ترانزیتی کشور محسوب می شود و در سه ماهه نخست سال، رتبه اول ترانزیت کشور را به خود اختصاص داده است.

  به گفته بخشی، نزدیکی فرهنگ ایران و عراق به یکدیگر و همچنین پتانسیل بالای این مرز ، موجب اهمیت ویژه آن شده و این مرز، نقش به سزایی در  تجارت و فعالیت های اقتصادی منطقه ایفا کرده است.

  رییس گمرکات باشماق ایران معتقد است، رفع مسدویت این مرز و همچنین افزایش تولید داخلی با توجه به سال ” اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” و همچنین واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های ایرانی این انتظار را ایجاد کرده که خلاء مسدودیت باشماق در آینده جبران شود و تعامل های بیشتری نسبت به گذشته شکل بگیرد.

  بخشی گفت: ترانزیت جمهوری اسلامی ایران از مبدا و مقصد عراق بیشتر مربوط به لوازم یدکی، ماشین آلات ، مواد نفتی و مواد غذایی است.

  این مقام مسوول در خصوص بحث  بازرسی یک طرفه که این اواخر مقامات دو کشور برای تسهیل روابط گمرکی مطرح کرده اند، یادآورشد: اجرایی شدن سامانه امور گمرکی و دولت الکترونیک در وادی مشترک فرامرز از برنامه‌های بلند مدت در سال‌های اخیر گمرک بوده که رییس اسبق گمرک به طور جدی مورد پیگیری قرار داده است. 

  وی با بیان اینکه گمرک به ایجاد دروازه مشترک مرزی نگاه ویژه ای دارد، اظهار کرد: گمرک ایران قصد دارد با ایجاد دولت الکترونیک و ایجاد دورازه مشترک مرزی کلیه مراحل بازرسی و گمرکی را در نقطه صفر مرزی و فقط طی یک مرحله و همزمان  انجام دهد تا تبادل اطلاعات و مانیتورینگ به این شیوه پایان برسد.

  بخشی مطرح کرد: ایجاد این دروازه مشترک در نقطه صفر مرزی توسط گمرک باشماق ایران و باشماق عراق مورد پیگیری قرار گرفته و جلسات مکرری برای اجرایی شدن آن برگزار شده است.

  رییس گمرکات مرز باشماق ایران در پایان درخصوص میزان واردات و صادرات در تجارت بین این دوکشور اضافه کرد: عراق پذیرش بیشتری در واردات نسبت به ایران دارد و ایران حجم چشم گیری از نیاز های این کشور را پوشش می دهد .

  براساس این گزارش، مرز باشماق به عنوان نخستین بازارچه مرزی استان کردستان در سال ۱۳۷۳ فعال شد و به فاصله ۱۷ کیلومتر از شهر مریوان و در جوار روستای مرزی باشماق قرار دارد. گمرک باشماق تا نخستین  شهر مرزی با کشور عراق و استان سلیمانیه (شهر پینجوین) حدود شش کیلومتر و تا مرکز استان سلیمانیه (شهر سلیمانیه) حدود ۱۳۰کیلومتر فاصله دارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.