• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » شکست سیاست خارجی کاخ سفید در سوریه
  کد خبر : 2060128

  شکست سیاست خارجی کاخ سفید در سوریه

  شکست سیاست خارجی کاخ سفید در سوریهReviewed by on Nov 30Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در چند هفته اخیر موضوع صلح در سوریه و پایان جنگ داخلی چند ساله در این کشور محور اصلی بسیاری از تلاش های دیپلماتیک در خاورمیانه قرار گرفته است….

  شکست سیاست خارجی کاخ سفید در سوریهReviewed by on Nov 30Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در چند هفته اخیر موضوع صلح در سوریه و پایان جنگ داخلی چند ساله در این کشور محور اصلی بسیاری از تلاش های دیپلماتیک در خاورمیانه قرار گرفته است. پس از موفقیت ابتکار آستانه، سه کشور ایران، روسیه و ترکیه جدیت بیشتری را در زمینه آینده سیاسی دمشق نشان دادند و در طول هفته گذشته هم مقام های ارشد این کشورها در سوچی و آنتالیا گرد هم جمع شدند و تصمیم های مهمی را در این زمینه اتخاذ کردند.
  در طرف مقابل نیز گروه های مخالف بشار اسد در ریاض نماینده مشترکی را برای حضور در گفت وگوهای ژنو معرفی کردند تا همچون گذشته مشکل چندصدایی معارضان باعث شکست نشست نشود.
  از این رو بسیاری از تحلیلگران غربی اعتقاد دارند احتمال دستیابی به نتیجه و برداشتن گام مثبت در این دور از مذاکرات در ژنو بیشتر از دوره های پیشین است. نکته جالب بی تحرکی تعجب آور ایالات متحده است و دولت «دونالد ترامپ» تاکنون اقدام عملی خاصی را در زمینه شکل دهی به سیاست آمریکا در قبال سوریه انجام نداد. خالی کردن عرصه خاورمیانه از سوی کاخ سفید، موجب شده است که خط مشی ها و طرح های جایگزین اجرایی می شود.

  **سیاست خارجی شکست خورده آمریکا
  «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال های آخر دوره خود که با جنگ داخلی در سوریه همزمان شد، تاکید داشت که نیروی نظامی آمریکا وارد عرصه میدانی جنگ در این کشور نخواهند شد. وی تا آخرین روزهای ریاست جمهوری، تقریبا این عقیده را به اجرا در آورد.
  در کمتر از یک سال گذشته اما دونالد ترامپ سیاست های سردرگمی را در قبال دمشق دنبال کرد از یک سو شعار ملی گرایی داد و از سوی دیگر نیروهای نظامی را به منطقه فرستاد و حضور پررنگ تری را در ائتلاف علیه تروریسم بر عهده گرفت. با این حا ترامپ نتوانست هیچ دستاورد قابل لمسی در سوریه به دست آورد.
  این خط مشی های متناقض اکنون موجب انتقادهای فراوان تحلیلگران و رسانه های آمریکایی شده است.
  تارنمای «هیل» وابسته به کنگره آمریکا اعتقاد دارد ترامپ نباید نسبت به موضوع کناره گیری اسد از قدرت بی تفاوت باشد. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه یک روز پس از دیدار با «بشار اسد»، با ترامپ به صورت تلفنی گفت وگو کرد. پس از آن نیز کاخ سفید در بیانیه ای بر تاکید دو رهبر بر ضرورت «ثبات در یک سوریه متحد» تصریح کرد.
  این که روسیه با تمام توان در مورد سوریه تلاش می کند و نیروهای معارض را وادار به پذیرش ادامه ریاست جمهوری اسد کرده است، موجب آسیب به موقعیت آمریکا خواهد شد. به نوشته این گزارش، کنگره و رئیس جمهوری آمریکا اجازه ندارند تا چنین شرایطی را موجب شوند. اگر منظور کاخ سفید از ثبات و وحدت در سوریه به معنی پذیرش حاکمیت اسد باشد مرتکب یک اشتباه بزرگی شده است زیرا این معنی ادامه حضور و نفوذ ایران در سوریه است.
  نمونه دیگر سیاست سردرگم ترامپ در قبال ترکیه و کردها اتخاذ می شود. تارنمای روزنامه یو.اس.ای تودی نیز اعتقاد دارد هماهنگی که روسای جمهوری ترکیه و آمریکا در زمینه نوع حمایت از کردهای سوریه انجام می دهند موجب تضعیف سیاست خارجی کاخ سفید می شود و این کشور را قادر نمی سازد تا رویکرد سختی را در مقابل ایران اتخاذ کند. علت آن است که آمریکا با این کار اهرم فشار خود را در عرصه میدانی سوریه از دست می دهد.
  این گزارش در انتقاد از سیاست های ترامپ، اعتقاد دارد: گرچه ترکیه ممکن است متحد ارزشمندتری نسبت به کردها باشد اما تُرک های اندکی وجود دارند که حاضر باشند در جبهه نبرد در مقابل نیروهای واقعی در سوریه -ایران و روسیه- عرض اندام کنند. بنابراین برخلاف وعده ای که ترامپ به اردوغان داد، کاخ سفید باید از اهرم کردها در سوریه استفاده کند.
  روزنامه «واشنگتن پست» هم در گزارشی تحلیلی با زیر سوال بردن بخشی از سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه عنوان داشت کاخ سفید اگر برای سوریه سیاست مشخصی را نداشته باشد نشان می دهد که واشنگتن برای ایران هم هیچ خط مشی خاصی را ندارد.
  این گزارش نبود دیپلماسی راهبردی مشخص و منطقه ای آمریکا را ناشی از ناتوانی های «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه دولت ترامپ دانست و اضافه کرد: این امر حتی موجب نابودی ساختار وزارت خارجه شده است. در این شرایط آمریکا شاهد شکست دولت اسلامی هم بود. این شکست محصول سیاست های اتخاذ شده در سال های آخر ریاست جمهوری باراک اوباما بود. این خط مشی ها تنها موجب پیروزی های بزرگ ژئوپلتیکی برای ایران شده است.
  بنابر این تحلیل، با توجه به سیاست های دو رئیس جمهوری آمریکا (اوباما و ترامپ)، دیگر دستیابی به موفقیت کامل، همه جانبه و فوری در زمینه مقابله با بشار اسد واقع بینانه نیست. آمریکا باید سیاست های خود را به سمت ایران متمرکز کند تا از خطر وقوع جنگ رژیم صهیونیستی علیه سوریه و لبنان جلوگیری کند.

  ** ایران قدرتمند تر از همیشه
  رسانه های آمریکایی اعتقاد دارند در حالی که سیاست خارجی آمریکا در قضیه سوریه سردرگم عمل می کند ایران توانسته است در منطقه بر قدرت و نفوذ خود بیافزاید. در واقع پیروزی کامل اسد بر داعش با کمک های ایران و روسیه تسهیل شد و این امر اعتبار تعهدات آمریکا نسبت به برخی کشورهای منطقه را زیر سوال می برد.
  واشنگتن پست در این زمینه افزود: دولت ترامپ با موضوع تایید نکردن برجام سیاست خارجی ضدایرانی خود را تنظیم می کند، حال آنکه موضوع اصلی در رابطه با ایران از نظر آمریکا مغفول مانده است. مقابله با نفوذ ایران در منطقه باید محور اصلی سیاست های آمریکا باشد و کاخ سفید باید موانع بیشتری را در مقابل روند حرکتی ایران قرار دهد.
  به نوشته واشنگتن پست، دستاوردهای استراتژیکی که ایران در سوریه پس از جنگ به دست می آورد موجب می شود تا ایران پل مستقیمی را از تهران تا لبنان داشته باشد.
  تحلیلگران تاکید دارند رویکردهای شکست خورده کاخ سفید در حوزه داخلی و بین المللی، ایران را باثبات تر از قبل کرده است. روزنامه نیویورک تایمز در تبیین رویکرد و پاسخ های ایران به سیاست های ترامپ آورده است که خط مشی های کاخ سفید موجب شد ایرانیان در مقابل ترامپ و سعودی ها متحد شوند و ملی گرایی ایرانی با شور اشتیاق در میان ایرانیان دنبال شود.
  ایرانی ها شاهد بودند که سال گذشته ترامپ اعلام کرد برجام را پاره می کند. چندی بعد رئیس جمهوری آمریکا در سفری به ریاض بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار اسلحه به آن ها فروخت. با وجود این خط مشی ها اما اکنون قدرت ایران در منطقه در حال افزایش است. به نوشته این روزنامه آمریکایی، «واشنگتن و ریاض به تهران کمک کردند تا سیاست های خود را با سرعت بیشتری پیش ببرد.
  اکنون سیاست های ضدآمریکایی تنها در میان تندروها مطرح نیست بلکه در ذهن همه مردم ایران، آمریکا غیرقابل اعتمادتر از هر زمان دیگر تداعی می شود».
  این روزنامه آمریکایی افزود: اکنون هنگامی که یک موشک آزمایش می شود مردم ایران شاد می شوند زیرا احساس می کنند این آزمایش ها آن ها را قدرتمندتر می کند و امنیت را به بار می آورد. یک نمونه دیگر از این موج جدید اشتیاق ملی ایران در کمک های مردمی – از آذوقه تا چادر- برای مردم زلزله زده بود. شهروندان ایرانی با خودروهای شخصی کمک های خود را به مکان وقوع زلزله انتقال می دادند.

  پژوهشم**۹۱۳۰ **۱۶۰۱**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.